Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-14, 14:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

But zwany "szczurkiem" znali nawet w Australii. Krapkowice przypominają o swojej obuwniczej historii [ZDJĘCIA]

Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ludzie Otmętu – takie tu buty! [fot. Agnieszka Pospiszyl]
W Krapkowicach w tę niedzielę wszystko kręci się wokół butów. W hali sportowej przy ul. Kilińskiego trwa impreza pod hasłem „Ludzie Otmętu – takie tu buty!”. Są wspomnienia o Zakładach Przemysłu Skórzanego, spotkania uczniów technikum obuwniczego, jest też zakładowa stołówka i stanowisko pucybuta.
- Serwujemy te wszystkie smakołyki, które były kiedyś, na przykład karminadle z ziemniakami i buraczkami, fasolka po bretońsku, bigos, łazanki, flaczki. Potrawy są trochę ulepszone, bo w tej chwili mamy już więcej rzeczy, choćby śmietanę, nic nie jest na kartki, więc nie ogranicza się tego – mówi Maria Żmija-Glombik ze Związku Śląskich Kobiet Wiejskich.

- Żeby porządnie zadbać o buty, wszystko zależy od tego, jaki to jest rodzaj skóry. Jeśli mamy skórę licową, to przede wszystkim najpierw trzeba ją umyć. Nie myjemy wodą z mydłem ani wodą z płynem, tylko specjalistycznymi środkami do czyszczenia skór. Później trzeba te buty wypastować, wyszczotkować i na koniec wyfroterować – tłumaczy pucybut Martyna Sterczewska.

W trakcie imprezy można się dowiedzieć m.in. jak dobrać sobie odpowiednie obuwie, zobaczyć jak powstaje but, zobaczyć wystawę historycznych zdjęć a do tego przejechać się klasycznym „ogórkiem”, który kiedyś dowoził pracowników Otmętu do zakładu.

- Załoga liczyła prawie 4 tysiące ludzi. Produkowaliśmy i trampki, i gumowce, ale najsłynniejszy jest but zwany „szczurkiem” – mówi Stanisław Dżugaj, wieloletni pracownik Zakładu Przemysłu Skórzanego „Otmęt”. – To był but welurowy na spodzie gumowym, z wierzchu skóra welurowa. Obuwie produkowaliśmy szczególnie na eksport, do Anglii, Niemiec, Australii, no i część do byłego Związku Radzieckiego też szła. Produkowaliśmy w granicach 4 milionów par rocznie.

Do wieczora zaplanowano kolejne atrakcje, m.in. występ orkiestry dętej, która kiedyś grała w Otmęcie, pokaz mody i butów. W programie o 20:00 spektakl z udziałem tancerzy Klubu Tańca Towarzyskiego i Jazzowego Sieradan - opowiadający historię butów, zakładu i wielkiej miłości.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Krapkowicach. Radio Opole przedsięwzięcie „Ludzie Otmętu – takie tu buty!” objęło patronatem medialnym.
Maria Żmija-Glombik i Martyna Sterczewska
Stanisław Dżugaj

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 06:30 Fontanna na Stawie Zamkowym gotowa. Pierwszy pokaz na rozpoczęcie majówki 1 maja zostanie uruchomiona fontanna na Stawie Zamkowym przy ul. Barlickiego w Opolu. Jej remont trwał od lipca 2023 roku. Premierowy pokaz rozpocznie się o… » więcej 2024-04-25, godz. 20:30 Uczniowie z całej Polski rywalizowali w finale olimpiady dla elektryków 21 uczniów szkół ponadpodstawowych z całego kraju przyjechało do Opola na finał olimpiady 'Euroelektra'. To konkurs organizowany od 25 lat przez Stowarzyszenie… » więcej 2024-04-25, godz. 19:50 Kasztany dawno zakwitły. Za prawie dwa tygodnie ruszają egzaminy maturalne 147 uczniów czwartych klas Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Opolu, tegorocznych maturzystów, odebrało świadectwa ukończenia szkoły. Uroczystość… » więcej 2024-04-25, godz. 17:40 Po wypadku, udarze, rehabilitacji. Opole uruchamia opiekę krótkoterminową Opole rusza z programem opieki krótkoterminowej dla osób potrzebujących. Będzie pierwszym w województwie opolskim, i 5 w kraju samorządem, który będzie… » więcej 2024-04-25, godz. 17:00 Głogówek chce być przyjazny dla osób niepełnosprawnych Niepełnosprawni uczniowie z trzech powiatów będą mieli bezpieczny i komfortowy przewóz do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku. Gmina kupi… » więcej 2024-04-25, godz. 16:00 Zakład Aktywności Zawodowej przy Fundacji DOM działa już 20 lat Od 20 lat przekazują wsparcie w postaci szkoleń, praktyk i staży. Obecnie pracuje tam 60 osób z umiarkowanym lub znaczącym stopniem niepełnosprawności… » więcej 2024-04-25, godz. 15:46 Z fotela wiceburmistrza na... burmistrza. Krzysztof Reinert nowym włodarzem Gogolina Krzysztof Reinert, aktualny wiceburmistrz Gogolina, już za kilka dni będzie rządził w gminie. W wyborach samorządowych pokonał dwóch kontrkandydatów, potrzebna… » więcej 2024-04-25, godz. 15:41 Modernizacja koksowni w Zdzieszowicach na półmetku. Inwestycja warta 165 mln zł 165 mln zł kosztują prace modernizacyjne w zakładach koksowniczych ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach. Do nowo wybudowanego 90-metrowego komina, który zastąpił… » więcej 2024-04-25, godz. 14:30 "Tu się nie da przejść". Pacjenci mają problem z dotarciem do przychodni w Opolu [INTERWENCJA] - Piesi muszą tu wykonać slalom - skarży się mieszkanka Opola na drogę do przychodni 'Centrum' przy ulicy Kościuszki. Od kilku lat jest tam parking dla samochodów… » więcej 2024-04-25, godz. 14:05 To już jest koniec... Radni Opola zebrali się po raz ostatni w tej kadencji Dla 8 radnych Opola to była ostatnia okazja, by zabrać głos podczas dyskusji i zagłosować. Dziś (25.04) radni ósmej kadencji spotkali się po raz ostatni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »