Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-21, 12:30 Autor: Justyna Maćkowiak

35. rocznica pielgrzymki papieża Jana Pawła II na Górę Świętej Anny

35. rocznica pielgrzymki papieża Jana Pawła II na Górę Świętej Anny
- Zadając pytanie, co pozostało z pokolenia JP II, trzeba najpierw się zastanowić, czy w ogóle ono istniało - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" ks. prof. Marek Lis. Dziś (21.06) przypada 35. rocznica pielgrzymki papieża na Górę Świętej Anny. Z Janem Pawłem II spotkało się około miliona pielgrzymów.
- Jeżeli to jest tylko zjawisko generacyjne, to znaczy określające ludzi, którzy się urodzili podczas pontyfikatu, pamiętali, dorastali i żyli w tej świadomości, to być może o takim pokoleniu można by mówić. Natomiast próbowano chyba tym terminem określić ludzi, dla których Jan Paweł II był nie tylko towarzyszem, ale dla których miałby być odniesieniem w podejmowaniu decyzji - być może to nie zafunkcjonowało - mówi ks. Marek Lis.

Pojawiały się zarzuty, że szybko zapomnieliśmy o nauczaniu Jana Pawła II. - Papieża słyszymy, ale nie słuchamy, lubimy do niego jeździć, ale nie chcemy go słuchać, w sensie wypełniania jego nauczania, nie czytamy jego dokumentów - to była powierzchowna krytyka. To, co zostawił Jan Paweł II, to było przeogromne dziedzictwo. Myślę o encyklikach, adhortacjach, dokumentach, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko jego utworzy literackie, dramaturgiczne i poetyckie, to to jest lektura na niejeden tydzień.

- Gdy 16 października 1978 roku Karola Wojtyłę wybrano na papieża, poczułem dumę - dodaje gość Radia Opole. - Później pamiętam transmisję mszy niedzielnej, która inaugurowała 22 października pontyfikat. I gdzieś ten papież, o którym wcześniej nie słyszałem, zaczął istnieć w krwiobiegu. To był nasz człowiek.

- Dopiero po latach zdałem sobie sprawę z tego, co się wydarzyło - powiedział w "Poglądach i osądach" red. NTO Krzysztof Ogiolda, który był na Górze Świętej Anny 35 lat temu. - I doceniłem to, że można zobaczyć zdjęcia, odsłuchać dźwięki, nawet zobaczyć film. Wtedy tym podstawowym przeżyciem, największym, było to, że miało się papieża niemal na wyciągnięcie ręki oraz to, że był tam ogromny tłum.

Wydarzenia sprzed 35 lat przypominamy w programach Radia Opole, które nadawane są właśnie z Góry Św. Anny.
ks. prof. Marek Lis cz. 1
ks. prof. Marek Lis cz. 2
ks. prof. Marek Lis cz. 3
Krzysztof Ogiolda
Pielgrzymka papieża na Górę Św. Anny © (fot. Zbigniew Walewski)
Pielgrzymka papieża na Górę Św. Anny © (fot. Zbigniew Walewski)
Ks. prof. Marek Lis [fot. Paweł Grabek]
Ks. prof. Marek Lis [fot. Paweł Grabek]
Krzysztof Ogiolda [fot. Agnieszka Lubczańska]
Krzysztof Ogiolda [fot. Agnieszka Lubczańska]

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »