Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-17, 11:00 Autor: Krzysztof Rapp

Części samorządowców nie podoba się dopłacanie do oświaty

Szkoła
Szkoła
Józef Swaczyna [fot. Paula Hołubowicz]
Józef Swaczyna [fot. Paula Hołubowicz]
Michał Siek [fot. Paula Hołubowicz]
Michał Siek [fot. Paula Hołubowicz]
- Każdy powiat dopłaca do prowadzenia szkół - mówił dziś (17.04) w porannej rozmowie "W cztery oczy" starosta strzelecki Józef Swaczyna. Jego zdaniem, rozwiązaniem tej sytuacji byłoby przeniesienie na ministerstwo ciężaru wynagrodzeń dla nauczycieli.
Do problemu odniósł się też Michał Siek opolski kurator oświaty.
Minister edukacji Anna Zalewska na zarządzie Związku Powiatów Polskich na Górze Świętej Anny powiedziała, że w 2018 roku na szkolnictwo trafiło o 1 miliard 200 mln złotych więcej.

- Pani minister powiedziała nam, że prowadzenie szkół to nie jest w zasadzie zadanie ministra, a zadanie wójtów, burmistrzów i starostów, a oni tylko pomagają. Ostatnia podwyżka nakłada na samorząd określone rzeczy i myślmy zrobili taką szybką diagnozę w ponad 100 powiatach. Każdy powiat dopłaca do tych podwyżek. Pani minister nam wmawiała, że tak nie jest. Jak mówimy, że się opieramy na wzorcach zachodnich, niemieckich, a głównie fińskich, to zaproponowałem pani minister, że nie będzie żadnych problemów kiedy ministerstwo oświaty będzie płacić nauczycielom pensje - mówi Swaczyna i dodaje, że rzeczywiście jest przerost zatrudnienia wśród nauczycieli, ale nikt nie chce masowych zwolnień.

- Nie zgodzę się, że małe gminne szkoły są faworyzowane przy rozdziale subwencji oświatowej - mówił z kolei w "Poglądach i osądach" Michał Siek opolski kurator oświaty. Takie stanowisko przedstawił Związek Powiatów Polskich, który zarzucił, że coraz więcej kosztów związanych z oświatą jest przerzucanych na samorządy.

- Ja wyróżniam dwa rodzaje samorządów - mówił nasz gość.
- Samorządy, które głoszą takie hasło, że "my musimy dopłacać do oświaty i to jest dla nas kara", chociaż nikt nigdy nie powiedział, że subwencja ma wystarczać, bo to tylko jedno ze źródeł finansowania oświaty. Natomiast samorząd ma swoje zadania, które musi wypełniać. I są też takie samorządy, które mówią: "my dokładamy, ale w pełni świadomie, bo to jest inwestycja w przyszłość, w młode pokolenie". I tam nie ma takich haseł w stylu: "gdyby nie szkoła, to mielibyście drogę zrobioną, chodniki itp." - przekonywał Michał Siek.

Opolski kurator oświaty dodał, że obecny model szkolnictwa już się przyjął, a reforma wprowadzona przez ministerstwo ratuje wiele szkół prowadzonych przez powiaty, bo wzrośnie liczba oddziałów i okres nauki w szkołach ponadpodstawowych.
Józef Swaczyna
Michał Siek

Wiadomości z regionu

2024-11-28, godz. 19:00 Radni gminy Praszka nie zgodzili się na likwidację trzech szkół podstawowych Nie będzie likwidacji szkół podstawowych w Kowalach, Przedmościu i szkoły numer 4 w Praszce. Podczas dzisiejszej (28.11) sesji uchwały w tej sprawie nie… » więcej 2024-11-28, godz. 19:00 30 hektarów strefy inwestycyjnej w Dobrodzieniu zyska uzbrojenie. Jest umowa z wykonawcą Ponad 12,5 miliona złotych będzie kosztować uzbrojenie dobrodzieńskiej strefy inwestycyjnej. Burmistrz Agnieszka Hurnik podpisała umowę z wykonawcą, który… » więcej 2024-11-28, godz. 18:04 Namysłowscy radni wygasili mandat swojego kolegi. Władysław Siejka zapowiada odwołanie Radny gminy Namysłów Władysław Siejka może stracić mandat. Na dzisiejszej (28.11) sesji zdecydowano o jego wygaszeniu, jednak to, przynajmniej na razie… » więcej 2024-11-28, godz. 16:45 Natalia Bajor spotkała się z uczniami swojej dawnej szkoły. "Chciałabym ich zachęcić do aktywności" Tenisistka stołowa, dwukrotna olimpijka, a od niedawna także żołnierz Wojska Polskiego Natalia Bajor spotkała się dziś (28.11) z uczniami swojej dawnej… » więcej 2024-11-28, godz. 15:38 Ukraińcy deklarują odblokowanie ekshumacji zamordowanych Polaków. Oczekują tego mieszkańcy Prudnika - Wysłaliśmy do Kijowa kilka zapytań w sprawie ekshumacji i godnego pochówku osób znalezionych w masowym grobie w miejscowości Puźniki. Wciąż jednak czekamy… » więcej 2024-11-28, godz. 15:33 20 lat wsparcia i rozwoju: Środowiskowy Dom Samopomocy w Opolu świętuje jubileusz 20-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy w Opolu obchodzi Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym. Placówka od dwóch dekad… » więcej 2024-11-28, godz. 15:21 (Nie)Widoczni na rynku pracy – Opolskie Forum Zawodowe dotyczące osób z niepełnosprawnościami Szósta edycja Opolskiego Forum Zawodowego odbyła się pod hasłem '(Nie)Widoczni, (Nie)Obecni'. Tegoroczne wydarzenie, zorganizowane przez Wojewódzki Urząd… » więcej 2024-11-28, godz. 15:00 Coraz bliżej do otwarcia nowego stadionu. Dziś nastąpiło przekazanie obiektu Zakładowi Komunalnemu Stadion Opolski został oficjalnie przekazany Zakładowi Komunalnemu. Od dziś (28.11) spółka miejska będzie odpowiedzialna za jego utrzymanie zarówno pod… » więcej 2024-11-28, godz. 14:36 Pierwszy prezes klubu OKS Odra Opole i nestor opolskiego pożarnictwa będą mieli swoje ulice W stolicy regionu pojawią się dwie nowe ulice. Pierwsza z nich będzie nosiła nazwę pułkownika pożarnictwa Zdzisława Filingiera i będzie zlokalizowana… » więcej 2024-11-28, godz. 14:30 Rozmowy o bonie senioralnym. Minister Okła-Drewnowicz z wizytą w Opolu Ma pomóc w zapewnieniu opieki nad osobami starszymi - mowa o bonie senioralnym, o którym rozmawiano dziś (28.11) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim przy udziale… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »