Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-10, 17:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Solidarność w Opolu nie ufa już minister edukacji

Solidarność żąda odwołania ze stanowiska minister edukacji Anny Zalewskiej [fot.P.Wójtowicz]
Solidarność żąda odwołania ze stanowiska minister edukacji Anny Zalewskiej [fot.P.Wójtowicz]
Solidarność żąda odwołania ze stanowiska minister edukacji Anny Zalewskiej z powodu - utraty zaufania. Piotr Pakosz, szef sekcji Regionalnej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Opolu, na konferencji prasowej uzasadniał, że resort nie prowadzi dialogu z nauczycielami, nie spełnił obietnic podwyżek a ponadto pogorszył im warunki pracy.
- Nie dotrzymano obietnicy wprowadzenia zmian w systemie finansowania zadań oświatowych, wydłużono ścieżkę awansu zawodowego z 7 do 15 lat, wprowadzono nowe niekorzystne przepisy dotyczące oceny pracy nauczyciela a ponadto wzrosła biurokracja - wymieniał Piotr Pakosz.

Opolski Kurator Oświaty Michał Siek wyjaśnia, że jest zaskoczony stanowiskiem Solidarności. - Przecież wszystkie projekty zmian były konsultowane ze związkami a teraz budzą głębokie kontrowersje. Mam tu na myśli miedzy innymi sprawę wydłużonej ścieżki awansu zawodowego.

Związkowcy z Solidarności odnieśli się także do reformy oświaty. Zdaniem Zbigniewa Stachowskiego z Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność te zmiany doprowadzą do zmniejszenia liczby godzin pracy albo zwolnień nauczycieli w mniejszych miejscowościach. - Z racji tego, że uciekają nam klasy 3 gimnazjalne będzie brakować godzin etatowych w takich miejscowościach jak Byczyna czy Wołczyn - uzasadniał Zbigniew Stachowski.

Michał Siek przyznaje, że cześć gimnazjów jest wygaszanych, ale wielu z nauczycieli pracuje już w szkołach podstawowych. - Praca może nie zawsze będzie pod nosem, ale ja nie podejrzewam, że będzie problem z zatrudnianiem nauczycieli.

Solidarność zwróciła także uwagę na pensje. Według ich wyliczeń nauczyciel stażysta zarabia obecnie miesięcznie niecałe 2 tysiące złotych na rękę, dyplomowany o 800 złotych więcej. Natomiast zdaniem Michała Sieka pensje w przypadku nauczycieli dyplomowanych są wyższe i wynoszą średnio 5600 brutto.
Piotr Pakosz
Michał Siek
Zbigniew Stachowski, Michał Siek

Wiadomości z regionu

2020-02-27, godz. 21:00 Spacer, festiwal pamięci, rajd i test wiedzy. Opolski IPN przybliży historię Żołnierzy Wyklętych na wiele sposobów Spacer śladami miejsc kaźni i I Opolski Festiwal Pamięci 'Zawołać po imieniu' - to kolejne z wydarzeń organizowanych przez opolską delegaturę Instytutu Pamięci… » więcej 2020-02-27, godz. 20:45 Prudnik: pożar pustostanu. W środku składowisko opon Płonie składowisko opon w opuszczonym budynku w Prudniku przy ul. Nyskiej. Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze o 20:00. » więcej 2020-02-27, godz. 20:00 Radni przegłosowali zmiany w budżecie obywatelskim Opola. Zyskają placówki oświatowe, stracą jednostki OSP Zmiany w Budżecie Obywatelskim Opola na 2021 rok. Podczas dzisiejszej (27.02) sesji zdecydowali o tym radni. » więcej 2020-02-27, godz. 19:30 Świadomy maturzysta, to bezpieczny pacjent. W opolskich szkołach ruszyły "Lekcje z NFZ" Opowiadają o zasadach poruszania się w obszarze opieki zdrowotnej, ubezpieczeniu zdrowotnym czy e-usługach. Pracownicy opolskiego oddziału NFZ przekonują, że świadomy… » więcej 2020-02-27, godz. 19:30 Dzieci z Izbicka będą miały przedszkole z... salą gimnastyczną Była podstawówka w Izbicku zostanie przedszkolem. Budynek musi być gruntownie przebudowany, prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Po zakończeniu prac więcej… » więcej 2020-02-27, godz. 18:15 Za tydzień w Opolu odbędzie się Wielkie Ślizganie 'Pomagaj z nami - bądźmy bohaterami' - tak brzmi tegoroczne motto Wielkiego Ślizgania na lodowisku Toropol. Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej organizuje… » więcej 2020-02-27, godz. 17:45 Czy będzie remont linii kolejowej z Opola do Tarnowskich Gór? Radni przyjęli stosowny apel Apel w sprawie rewitalizacji linii kolejowej między Opolem a Tarnowskimi Górami oraz przywrócenia na niej ruchu przyjęła jednogłośnie Rada Miasta Opola. » więcej 2020-02-27, godz. 17:15 Kierowcy zatrzymani za przekroczony czas pracy. Jeden z nich jechał na karcie swojego szefa Używał karty kierowcy należącej do szefa przedsiębiorstwa. Inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w… » więcej 2020-02-27, godz. 17:15 Czy w Kędzierzynie-Koźlu powstaną kolejne warsztaty dla niepełnosprawnych? Kolejki do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kędzierzynie-Koźlu są tak duże, że władze powiatu myślą o stworzeniu kolejnej placówki, w której terapeuci mogą zapewnić… » więcej 2020-02-27, godz. 16:15 Bartłomiej Stawiarski liczy na lepszą współpracę z radą miejską. "Część radnych nie chciała być już w totalnej opozycji… Zmiany w prezydium to dobra decyzja - tak dzisiejsze (27.02) roszady na szczycie namysłowskiej rady gminy komentuje burmistrz Bartłomiej Stawiarski. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »