Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-10, 17:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Solidarność w Opolu nie ufa już minister edukacji

Solidarność żąda odwołania ze stanowiska minister edukacji Anny Zalewskiej [fot.P.Wójtowicz]
Solidarność żąda odwołania ze stanowiska minister edukacji Anny Zalewskiej [fot.P.Wójtowicz]
Solidarność żąda odwołania ze stanowiska minister edukacji Anny Zalewskiej z powodu - utraty zaufania. Piotr Pakosz, szef sekcji Regionalnej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Opolu, na konferencji prasowej uzasadniał, że resort nie prowadzi dialogu z nauczycielami, nie spełnił obietnic podwyżek a ponadto pogorszył im warunki pracy.
- Nie dotrzymano obietnicy wprowadzenia zmian w systemie finansowania zadań oświatowych, wydłużono ścieżkę awansu zawodowego z 7 do 15 lat, wprowadzono nowe niekorzystne przepisy dotyczące oceny pracy nauczyciela a ponadto wzrosła biurokracja - wymieniał Piotr Pakosz.

Opolski Kurator Oświaty Michał Siek wyjaśnia, że jest zaskoczony stanowiskiem Solidarności. - Przecież wszystkie projekty zmian były konsultowane ze związkami a teraz budzą głębokie kontrowersje. Mam tu na myśli miedzy innymi sprawę wydłużonej ścieżki awansu zawodowego.

Związkowcy z Solidarności odnieśli się także do reformy oświaty. Zdaniem Zbigniewa Stachowskiego z Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność te zmiany doprowadzą do zmniejszenia liczby godzin pracy albo zwolnień nauczycieli w mniejszych miejscowościach. - Z racji tego, że uciekają nam klasy 3 gimnazjalne będzie brakować godzin etatowych w takich miejscowościach jak Byczyna czy Wołczyn - uzasadniał Zbigniew Stachowski.

Michał Siek przyznaje, że cześć gimnazjów jest wygaszanych, ale wielu z nauczycieli pracuje już w szkołach podstawowych. - Praca może nie zawsze będzie pod nosem, ale ja nie podejrzewam, że będzie problem z zatrudnianiem nauczycieli.

Solidarność zwróciła także uwagę na pensje. Według ich wyliczeń nauczyciel stażysta zarabia obecnie miesięcznie niecałe 2 tysiące złotych na rękę, dyplomowany o 800 złotych więcej. Natomiast zdaniem Michała Sieka pensje w przypadku nauczycieli dyplomowanych są wyższe i wynoszą średnio 5600 brutto.
Piotr Pakosz
Michał Siek
Zbigniew Stachowski, Michał Siek

Wiadomości z regionu

2021-12-06, godz. 18:00 Policja radzi, jak zabezpieczyć mieszkanie przed świątecznymi wyjazdami. Można zminimalizować ryzyko włamania Opolska policja przypomina o prawidłowym zabezpieczeniu domu lub mieszkania przed wyjazdami świątecznymi. Funkcjonariusze przyznają, że nie ma idealnych rozwiązań… » więcej 2021-12-06, godz. 17:40 To tradycja pielęgnowana od lat. Opolscy kontrterroryści przekazali prezenty do jednego z domów dziecka Na co dzień mierzą się z najniebezpieczniejszymi przestępcami i sytuacjami. Dzisiaj (6.12) pokazali inne, łagodne oblicze. Opolscy kontrterroryści odwiedzili… » więcej 2021-12-06, godz. 16:36 4 zastępy strażackie interweniowały po uszkodzeniu sieci gazowej w Gotartowie. Nie ma poszkodowanych Zakończyła się akcja strażaków w miejscowości Gotartów - Ogrodnictwo po uszkodzeniu sieci gazowej. Nie ma osób poszkodowanych. » więcej 2021-12-06, godz. 16:16 IMGW ostrzega! Wieczorem i w nocy na drogach oraz chodnikach będzie bardzo ślisko IMGW ostrzega mieszkańców województwa opolskiego przed oblodzeniem. Niebezpieczne zjawisko pogodowe wystąpi we wszystkich powiatach w regionie. » więcej 2021-12-06, godz. 16:05 Prokuratorskie zarzuty dla byłego dyrektora szkoły w Rudnikach. Miał wyłudzić prawie 9 tysięcy złotych na lekcje… Prokuratorskie zarzuty oszustwa usłyszał Dariusz N., były dyrektor Publicznego Gimnazjum w Rudnikach. » więcej 2021-12-06, godz. 15:55 COVID-19 na Opolszczyźnie nie odpuszcza. "Mamy zagwarantowanych tyle łóżek, ile podczas wiosennej trzeciej fali" Opolszczyzna dysponuje obecnie tyloma łóżkami dla pacjentów z COVID-19, ile było zabezpieczonych podczas wiosennej trzeciej fali koronawirusa. Według prognoz… » więcej 2021-12-06, godz. 15:10 Dzieci w sieci - dorośli rozmawiają o zagrożeniach w Internecie Jakie zagrożenia czyhają na najmłodszych w internecie? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy konferencji „Dzieci w sieci”, którą zorganizowała… » więcej 2021-12-06, godz. 14:32 Kolejne przypadki koronawirusa w opolskich przedszkolach i szkołach. Na kwarantannę odesłanych 640 osób 26 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w placówkach edukacyjnych Opola. To 6 przedszkoli, 7 szkół podstawowych oraz 7 ponadpodstawowych. » więcej 2021-12-06, godz. 14:20 Szpital w Głubczycach będzie przyjmował wyłącznie pacjentów zakażonych koronawirusem Decyzją wojewody opolskiego, szpital w Głubczycach od jutra (07.12) zostanie w całości przekształcony na 'covidowy'. Placówka będzie mogła przyjąć 115… » więcej 2021-12-06, godz. 14:00 Mieszkańcy Opola zapominają o zasłanianiu ust i nosa. Policja wystawiła kolejne mandaty 50 mandatów za brak maseczek wystawili opolscy policjanci. Wobec kolejnych 70 osób zastosowali pouczenia. Z kolei w 4 przypadkach sprawy zostaną skierowane… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »