Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-10, 17:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Solidarność w Opolu nie ufa już minister edukacji

Solidarność żąda odwołania ze stanowiska minister edukacji Anny Zalewskiej [fot.P.Wójtowicz]
Solidarność żąda odwołania ze stanowiska minister edukacji Anny Zalewskiej [fot.P.Wójtowicz]
Solidarność żąda odwołania ze stanowiska minister edukacji Anny Zalewskiej z powodu - utraty zaufania. Piotr Pakosz, szef sekcji Regionalnej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Opolu, na konferencji prasowej uzasadniał, że resort nie prowadzi dialogu z nauczycielami, nie spełnił obietnic podwyżek a ponadto pogorszył im warunki pracy.
- Nie dotrzymano obietnicy wprowadzenia zmian w systemie finansowania zadań oświatowych, wydłużono ścieżkę awansu zawodowego z 7 do 15 lat, wprowadzono nowe niekorzystne przepisy dotyczące oceny pracy nauczyciela a ponadto wzrosła biurokracja - wymieniał Piotr Pakosz.

Opolski Kurator Oświaty Michał Siek wyjaśnia, że jest zaskoczony stanowiskiem Solidarności. - Przecież wszystkie projekty zmian były konsultowane ze związkami a teraz budzą głębokie kontrowersje. Mam tu na myśli miedzy innymi sprawę wydłużonej ścieżki awansu zawodowego.

Związkowcy z Solidarności odnieśli się także do reformy oświaty. Zdaniem Zbigniewa Stachowskiego z Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność te zmiany doprowadzą do zmniejszenia liczby godzin pracy albo zwolnień nauczycieli w mniejszych miejscowościach. - Z racji tego, że uciekają nam klasy 3 gimnazjalne będzie brakować godzin etatowych w takich miejscowościach jak Byczyna czy Wołczyn - uzasadniał Zbigniew Stachowski.

Michał Siek przyznaje, że cześć gimnazjów jest wygaszanych, ale wielu z nauczycieli pracuje już w szkołach podstawowych. - Praca może nie zawsze będzie pod nosem, ale ja nie podejrzewam, że będzie problem z zatrudnianiem nauczycieli.

Solidarność zwróciła także uwagę na pensje. Według ich wyliczeń nauczyciel stażysta zarabia obecnie miesięcznie niecałe 2 tysiące złotych na rękę, dyplomowany o 800 złotych więcej. Natomiast zdaniem Michała Sieka pensje w przypadku nauczycieli dyplomowanych są wyższe i wynoszą średnio 5600 brutto.
Piotr Pakosz
Michał Siek
Zbigniew Stachowski, Michał Siek

Wiadomości z regionu

2019-07-18, godz. 20:45 Park niemodlińskiego zamku wypięknieje. "Chcemy łączyć historyczną przestrzeń" Umowa na dotację podpisana. W sierpniu ruszą prace renowacyjne w parku okalającym niemodliński zamek. » więcej 2019-07-18, godz. 20:00 Opolscy strażacy OSP organizują zbiórkę sprzętu dla druhów z Ukrainy Strażacy ochotnicy z Opolszczyzny chcą pomóc druhom z Ukrainy. Ruszyła akcja zbiórki sprzętu, który trafi za wschodnią granicę, tam, gdzie dopiero tworzone są ... » więcej 2019-07-18, godz. 19:25 Niebezpieczne popołudnie w regionie. Na A4 zginął motocyklista, pod Brzegiem na torowisku doszło do śmiertelnego potrą ... Do zderzenia motocykla z samochodem ciężarowym doszło na autostradzie A4 między węzłami Brzezimierz a Brzeg, na 190 km autostrady. Motocyklista nie żyje. » więcej 2019-07-18, godz. 18:15 Śląski Wawel do remontu. Zamek Piastów Śląskich będzie miał nowy dach Ruszyły prace budowlane na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Jeden z najcenniejszych zabytków Opolszczyzny zyska między innymi nowe pokrycie dachowe. » więcej 2019-07-18, godz. 18:15 Powiat opolski w ochronie dziedzictwa. Ponad 26 tysięcy złotych dofinansowania na grupę zabytkowych rzeźb "Ukrzyżowani ... Grupa rzeźb pod nazwą 'Ukrzyżowanie', które oglądać można w kościele pw. św. Marcina Biskupa w Tarnowie Opolskim doczeka się renowacji. Pieniądze na ten cel, ... » więcej 2019-07-18, godz. 16:45 Dodatkowe patrole policji w Namysłowie. Sfinansuje je gmina Będzie więcej patroli w Namysłowie. Policja otrzymała finansowe wsparcie gminy, a pieniądze zostaną wykorzystane głównie na dodatkowe, ponadnormatywne służby. » więcej 2019-07-18, godz. 16:45 Przychówek w opolskim zoo. Na świat przyszedł lemur bandro Para lemurów bandro z opolskiego zoo doczekała się potomka. Nie wiadomo jeszcze czy to samiec czy samiczka. Ustalenie płci zwierzęcia może być możliwe nawet p ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:40 Autostrada A4 do końca września w remoncie. Utrudnienia są w rejonie Góry św. Anny Uwaga na utrudnienia na autostradzie A4. Powodem jest remont trasy na wysokości Góry św. Anny. Prace odbywają się na 7-kilometrowym odcinku, między węzłami Kę ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:35 7,7% opolskich uczniów nie dostało się do wybranych przez siebie szkół. Kuratorium Oświaty podsumowuje nabór podwójneg ... O przyjęcie do szkół ponadpodstawowych ubiegali się w tym roku absolwenci gimnazjów i podstawówek, w sumie prawie 17 tysięcy uczniów w regionie. Z danych kura ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:15 Za 107 dni ma być gotowy żłobek w Prószkowie. Gmina zdobyła dofinansowanie z rządowego programu Maluch+ 32 miejsca będą czekały w nowym żłobku na najmłodszych mieszkańców Prószkowa. Gmina podpisała umowę z wykonawcą, który w poniedziałek (22.07) wejdzie na plac ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »