Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-11, 21:30 Autor: Witold Wośtak

155 lat temu rozegrała się bitwa pod Praszką. Wojewoda: każdy zryw niepodległościowy równie cenny [ZDJĘCIA]

155. rocznica bitwy pod Praszką [fot. Witold Wośtak]
155. rocznica bitwy pod Praszką [fot. Witold Wośtak]
Upamiętnili 155. rocznicę bitwy pod Praszką. 11 kwietnia 1863 roku - podczas Powstania Styczniowego - oddział dowodzony przez porucznika Józefa Oxińskiego starł się z wojskiem rosyjskim.
Otoczeni w lesie Polacy przebili o wiele bardziej liczny krąg przeciwnika wąskim czołem i uciekli w stronę Wielunia. Poległo 10 lub 12 powstańców, których grób znajduje się na cmentarzu w Praszce.

Zdaniem Adriana Czubaka, wojewody opolskiego, przy zrywach niepodległościowych nieważna jest skala potyczki, bo każda ofiara i przelana krew jest równie cenna.

- Uroczystości historyczne w mniejszych miejscowościach mają swój klimat - ocenia. - Po pierwsze chodzi o zaangażowanie, a po drugie mieszkańcy czują się dowartościowani, że również do mniejszych miejscowości potrafi przyjechać Kompania Honorowa Wojska Polskiego. Poza tym była piękna i patriotyczna msza święta, a sama uroczystość została zorganizowana z pełnią honorów państwowych. W pamięci mieszkańców z pewnością pozostanie fakt, że wielkie uroczystości to nie tylko wielkie miasta. Finalnie miejsce i tak nie ma znaczenia, bo najważniejsze, żebyśmy wszyscy wspólnie oddawali bohaterom cześć i chwałę w tym wyjątkowym roku.

Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki, dodaje, że miejscowa społeczność interesuje się historią. Mówi o szczegółach starcia Polaków z Rosjanami.

- Jak wspomniał doktor Maziarz, historyk z Uniwersytetu Opolskiego, to powstanie miało charakter bardziej partyzancki niż wojenny ze względu na dysproporcję sił. W Kuźniczce obok Praszki faktycznie była potyczka przy lesie strojeckim. To przyczyna zorganizowania obchodów tutaj. Uważam, że to strzał w dziesiątkę ze strony wojewody. Cieszę się bardzo z tych uroczystości.

W uroczystościach wzięli także udział włodarze oleskich samorządów, przedstawiciele służb mundurowych, inni zaproszeni goście, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy.
Adrian Czubak
Jarosław Tkaczyński

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 08:06 Wypadek na DK45 koło Zimnic Wielkich. Jedno z aut wpadło do rowu Uwaga kierowcy. Poważny wypadek w okolicach Zimnic Wielkich na drodze krajowej nr 45. To trasa z Opola do Krapkowic. Droga jest zablokowana. » więcej 2024-04-26, godz. 08:00 Przedwojenny Prudnik na pokolorowanych fotografiach. Niebawem nowa publikacja Prudnik widziany z perspektywy jego przedwojennych mieszkańców będą mogli poznać ci, którzy interesują się historią lokalną. Wyjątkowa publikacja będzie… » więcej 2024-04-26, godz. 06:30 Fontanna na Stawie Zamkowym gotowa. Pierwszy pokaz na rozpoczęcie majówki 1 maja zostanie uruchomiona fontanna na Stawie Zamkowym przy ul. Barlickiego w Opolu. Jej remont trwał od lipca 2023 roku. Premierowy pokaz rozpocznie się o… » więcej 2024-04-25, godz. 20:30 Uczniowie z całej Polski rywalizowali w finale olimpiady dla elektryków 21 uczniów szkół ponadpodstawowych z całego kraju przyjechało do Opola na finał olimpiady 'Euroelektra'. To konkurs organizowany od 25 lat przez Stowarzyszenie… » więcej 2024-04-25, godz. 19:50 Kasztany dawno zakwitły. Za prawie dwa tygodnie ruszają egzaminy maturalne 147 uczniów czwartych klas Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Opolu, tegorocznych maturzystów, odebrało świadectwa ukończenia szkoły. Uroczystość… » więcej 2024-04-25, godz. 17:40 Po wypadku, udarze, rehabilitacji. Opole uruchamia opiekę krótkoterminową Opole rusza z programem opieki krótkoterminowej dla osób potrzebujących. Będzie pierwszym w województwie opolskim, i 5 w kraju samorządem, który będzie… » więcej 2024-04-25, godz. 17:00 Głogówek chce być przyjazny dla osób niepełnosprawnych Niepełnosprawni uczniowie z trzech powiatów będą mieli bezpieczny i komfortowy przewóz do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku. Gmina kupi… » więcej 2024-04-25, godz. 16:00 Zakład Aktywności Zawodowej przy Fundacji DOM działa już 20 lat Od 20 lat przekazują wsparcie w postaci szkoleń, praktyk i staży. Obecnie pracuje tam 60 osób z umiarkowanym lub znaczącym stopniem niepełnosprawności… » więcej 2024-04-25, godz. 15:46 Z fotela wiceburmistrza na... burmistrza. Krzysztof Reinert nowym włodarzem Gogolina Krzysztof Reinert, aktualny wiceburmistrz Gogolina, już za kilka dni będzie rządził w gminie. W wyborach samorządowych pokonał dwóch kontrkandydatów, potrzebna… » więcej 2024-04-25, godz. 15:41 Modernizacja koksowni w Zdzieszowicach na półmetku. Inwestycja warta 165 mln zł 165 mln zł kosztują prace modernizacyjne w zakładach koksowniczych ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach. Do nowo wybudowanego 90-metrowego komina, który zastąpił… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »