Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-25, 18:45 Autor: Katarzyna Doros

Kryzys dyplomatyczny na linii Polska - Izrael? Komentarze gości Niedzielnej Loży Radiowej

Goście Niedzielnej Loży Radiowej (25.02.2018). Od lewej: Antoni Konopka, Andrzej Pyziak, Antoni Duda, Zbigniew Górniak, Andrzej Kasiura, Piotr Wach, Szymon Ogłaza [fot. Agnieszka Lubczańska]
Goście Niedzielnej Loży Radiowej (25.02.2018). Od lewej: Antoni Konopka, Andrzej Pyziak, Antoni Duda, Zbigniew Górniak, Andrzej Kasiura, Piotr Wach, Szymon Ogłaza [fot. Agnieszka Lubczańska]
Ciąg dalszy kontrowersji wokół ustawy IPN był głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Politycy zastanawiali się nad tym, gdzie leży przyczyna kryzysu dyplomatycznego i jak mu zapobiec.
Andrzej Kasiura z Mniejszości Niemieckiej jest zdania, że sami sobie szkodzimy nieprzemyślanymi działaniami, którymi nakręcamy niepotrzebną spiralę, co odbija się na nas niekorzystanie. - Mniej pochopnych działań, a więcej rozmów z wszystkimi, którzy chcą rozmawiać i jednocześnie mniej takich stanowczych działań, które nie przynoszą jakiś specjalnych, konkretnych korzyści, ale powodują pewne zadrażnienia mniejsze lub większe w relacjach z innymi krajami - mówi Kasiura.

- My, jako Polacy na pewno nie jesteśmy antysemitami - zauważa Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Uważam, że nie możemy tutaj pozwolić na to, żeby mówiono o Polsce źle. O tym, co złego się działo, powinni wypowiadać się historycy, a jak najmniej politycy- mówi.

Andrzej Pyziak z Kukiz'15 dostrzega kilka aspektów problemu w związku z ustawą. Jednym z nich są zbliżające się wybory w Izraelu. - Aspekty są również takie, że najprawdopodobniej któreś ze służb krajów nam wrogich, myślę tutaj o Rosji, próbują w ten sposób stworzyć taką właśnie nagonkę na Polskę, z jednoczesnym żądaniem, żeby Stany Zjednoczone odwróciły się od nas, jako nasz najważniejszy sojusznik NATO i nasz sojusznik gospodarczy - mówi.

Piotr Wach z Nowoczesnej zauważa, że w Polsce nikt nie miał wątpliwości, że nie było obozów śmierci. - Ta ustawa nie miała dotykać Polaków - mówi Wach. - W efekcie procedowania tej ustawy zamiast pięciuset wzmianek w skali roku na temat polskich obozów zagłady, polskich obozów śmierci, pokazało się ich 30 milionów i ta zbitka na świecie została wypromowana - dodaje Wach.

Zdaniem Antoniego Dudy, posła Prawa i Sprawiedliwości w kontekście kryzysu dyplomatycznego mówi się o interesie Moskwy. - Każdy kraj ma swoich przeciwników, których próbuje się szkalować - mówi. - U nas, szkalowaniem Polski zajmuje się opozycja. Po to, żeby dokuczyć znienawidzonemu Prawu i Sprawiedliwości, znienawidzonemu rządowi PiS, wmawia nam się antysemityzm - dodaje Duda.

Z kolei Szymon Ogłaza z Platformy Obywatelskiej zaznacza, że przy pisaniu tej ustawy nikt nie przewidział jakie ona przyniesie konsekwencje. - To jest taka strategia, bo ciągle wywołujemy z kimś konflikty, np. z Niemcami. Absolutnym szczytem dyplomacji jest pokłócić się o drugą wojnę światową równocześnie z Niemcami i Izraelem. Tu reparacje, tu polskie obozy śmierci, to jest naprawdę cyrkowa dyplomacja - mówi.

W drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej politycy poruszyli temat Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który uznał, że Polska naruszyła unijne prawo w kwestii jakości powietrza.
Andrzej Kasiura
Antoni Konopka
Andrzej Pyziak
Antoni Duda
Szymon Ogłaza
Piotr Wach

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 11:31 Sejm przegłosował ustawę uznającą język śląski za język regionalny Sejm uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od głosu. » więcej 2024-04-26, godz. 11:20 Pomogli na odległość. Interwencja opolskich policjantów na francuskiej ziemi Takie interwencje nie zdarzają się codziennie. Opolscy policjanci pomogli mężczyźnie, który znajdował się 1500 kilometrów od ... Polski. Dwa dni temu… » więcej 2024-04-26, godz. 11:00 Wybory do Parlamentu Europejskiego. Można głosować poza miejscem zamieszkania 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Od dziś (26.04) można złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania lub wydanie zaświadczenia… » więcej 2024-04-26, godz. 10:30 "Reset TK bez zmiany konstytucji może być niemożliwy ". Dr hab. Paweł Sobczyk z UO w Radiu Opole Gość dzisiejszej (26.04) Porannej Rozmowy Radia Opole dr hab. Paweł Sobczyk, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, uważa, że 'reset'… » więcej 2024-04-26, godz. 10:15 Utrudnienia na ul. Łokietka w Opolu. Zderzyły się tam dwie osobówki Uwaga kierowcy, mogą być utrudnienia na ul. Łokietka w Opolu. Dziś (26.04) o godz. 8:51 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jedna osoba… » więcej 2024-04-26, godz. 09:00 Za niespełna tydzień Jarmark Cysterski w Jemielnicy. Zaplanowano szereg atrakcji Uroczysta parada rozpocznie XII Jarmark Cysterski w Jemielnicy. Wydarzenie, podobnie jak w poprzednich latach odbędzie się 1 maja i połączone będzie z obchodami… » więcej 2024-04-26, godz. 08:06 Wypadek na DK45 koło Zimnic Wielkich. Jedna osoba ranna Uwaga kierowcy. Poważny wypadek w okolicach Zimnic Wielkich na drodze krajowej nr 45. To trasa z Opola do Krapkowic. Droga jest zablokowana. » więcej 2024-04-26, godz. 08:00 Przedwojenny Prudnik na pokolorowanych fotografiach. Niebawem nowa publikacja Prudnik widziany z perspektywy jego przedwojennych mieszkańców będą mogli poznać ci, którzy interesują się historią lokalną. Wyjątkowa publikacja będzie… » więcej 2024-04-26, godz. 06:30 Fontanna na Stawie Zamkowym gotowa. Pierwszy pokaz na rozpoczęcie majówki 1 maja zostanie uruchomiona fontanna na Stawie Zamkowym przy ul. Barlickiego w Opolu. Jej remont trwał od lipca 2023 roku. Premierowy pokaz rozpocznie się o… » więcej 2024-04-25, godz. 20:30 Uczniowie z całej Polski rywalizowali w finale olimpiady dla elektryków 21 uczniów szkół ponadpodstawowych z całego kraju przyjechało do Opola na finał olimpiady 'Euroelektra'. To konkurs organizowany od 25 lat przez Stowarzyszenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »