Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-25, 18:45 Autor: Katarzyna Doros

Kryzys dyplomatyczny na linii Polska - Izrael? Komentarze gości Niedzielnej Loży Radiowej

Goście Niedzielnej Loży Radiowej (25.02.2018). Od lewej: Antoni Konopka, Andrzej Pyziak, Antoni Duda, Zbigniew Górniak, Andrzej Kasiura, Piotr Wach, Szymon Ogłaza [fot. Agnieszka Lubczańska]
Goście Niedzielnej Loży Radiowej (25.02.2018). Od lewej: Antoni Konopka, Andrzej Pyziak, Antoni Duda, Zbigniew Górniak, Andrzej Kasiura, Piotr Wach, Szymon Ogłaza [fot. Agnieszka Lubczańska]
Ciąg dalszy kontrowersji wokół ustawy IPN był głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Politycy zastanawiali się nad tym, gdzie leży przyczyna kryzysu dyplomatycznego i jak mu zapobiec.
Andrzej Kasiura z Mniejszości Niemieckiej jest zdania, że sami sobie szkodzimy nieprzemyślanymi działaniami, którymi nakręcamy niepotrzebną spiralę, co odbija się na nas niekorzystanie. - Mniej pochopnych działań, a więcej rozmów z wszystkimi, którzy chcą rozmawiać i jednocześnie mniej takich stanowczych działań, które nie przynoszą jakiś specjalnych, konkretnych korzyści, ale powodują pewne zadrażnienia mniejsze lub większe w relacjach z innymi krajami - mówi Kasiura.

- My, jako Polacy na pewno nie jesteśmy antysemitami - zauważa Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Uważam, że nie możemy tutaj pozwolić na to, żeby mówiono o Polsce źle. O tym, co złego się działo, powinni wypowiadać się historycy, a jak najmniej politycy- mówi.

Andrzej Pyziak z Kukiz'15 dostrzega kilka aspektów problemu w związku z ustawą. Jednym z nich są zbliżające się wybory w Izraelu. - Aspekty są również takie, że najprawdopodobniej któreś ze służb krajów nam wrogich, myślę tutaj o Rosji, próbują w ten sposób stworzyć taką właśnie nagonkę na Polskę, z jednoczesnym żądaniem, żeby Stany Zjednoczone odwróciły się od nas, jako nasz najważniejszy sojusznik NATO i nasz sojusznik gospodarczy - mówi.

Piotr Wach z Nowoczesnej zauważa, że w Polsce nikt nie miał wątpliwości, że nie było obozów śmierci. - Ta ustawa nie miała dotykać Polaków - mówi Wach. - W efekcie procedowania tej ustawy zamiast pięciuset wzmianek w skali roku na temat polskich obozów zagłady, polskich obozów śmierci, pokazało się ich 30 milionów i ta zbitka na świecie została wypromowana - dodaje Wach.

Zdaniem Antoniego Dudy, posła Prawa i Sprawiedliwości w kontekście kryzysu dyplomatycznego mówi się o interesie Moskwy. - Każdy kraj ma swoich przeciwników, których próbuje się szkalować - mówi. - U nas, szkalowaniem Polski zajmuje się opozycja. Po to, żeby dokuczyć znienawidzonemu Prawu i Sprawiedliwości, znienawidzonemu rządowi PiS, wmawia nam się antysemityzm - dodaje Duda.

Z kolei Szymon Ogłaza z Platformy Obywatelskiej zaznacza, że przy pisaniu tej ustawy nikt nie przewidział jakie ona przyniesie konsekwencje. - To jest taka strategia, bo ciągle wywołujemy z kimś konflikty, np. z Niemcami. Absolutnym szczytem dyplomacji jest pokłócić się o drugą wojnę światową równocześnie z Niemcami i Izraelem. Tu reparacje, tu polskie obozy śmierci, to jest naprawdę cyrkowa dyplomacja - mówi.

W drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej politycy poruszyli temat Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który uznał, że Polska naruszyła unijne prawo w kwestii jakości powietrza.
Andrzej Kasiura
Antoni Konopka
Andrzej Pyziak
Antoni Duda
Szymon Ogłaza
Piotr Wach

Wiadomości z regionu

2018-03-22, godz. 20:28 Rehabilitacja dla dzieci w Kup z możliwością pobytu całodobowego? Taki jest plan Są plany uruchomienia całodobowej opieki w ośrodku w Kup, do którego z Suchego Boru przeniesiono rehabilitację dla dzieci. Obecnie mogą one korzystać tam jedy ... » więcej 2018-03-22, godz. 20:01 Wiele atrakcji z okazji Światowego Dnia Wody w Opolu Koncerty, przedstawienie, rejs statkiem, akcent sportowy i wykłady oraz prelekcje. Między innymi takie wydarzenia złożą się na opolskie obchody Światowego Dni ... » więcej 2018-03-22, godz. 19:15 Pijany jechał ciągnikiem po autostradzie... pod prąd. Jest akt oskarżenia ws. kierowcy z Ukrainy Akt oskarżenia przeciwko 41-letniemu obywatelowi Ukrainy, który pod wpływem alkoholu jechał ciągnikiem z naczepą na autostradzie A4 pod prąd trafił do Sądu Re ... » więcej 2018-03-22, godz. 18:44 System współpracy szpitali i badania kliniczne tematem Forum Szpitali w Opolu Bieżące sprawy związane z opolską służbą zdrowia omawiano podczas Forum Szpitali w urzędzie marszałkowskim. » więcej 2018-03-22, godz. 17:47 Grupa radnych Opola chce skontrolować prezydenta Radni Opola chcą skontrolować pracę prezydenta. Chodzi o transakcje zawierane między miastem, a prywatnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem z lat 2014 - 2018. » więcej 2018-03-22, godz. 17:31 Kilkanaście nowych kierunków i specjalności. Uniwersytet Opolski przygotował już ofertę dla tegorocznych maturzystów W połowie kwietnia ruszy rekrutacja i licealiści będą mogli zalogować się do internetowego systemu kandydatów. W nadchodzącym roku akademickim pojawi się 11 n ... » więcej 2018-03-22, godz. 16:00 Akt oskarżenia ws. "producenta" marihuany. Grozi mu do 15 lat więzienia Do 15 lat pozbawienia wolności grozi 37 letniemu mieszkańcowi Kędzierzyna-Koźla, który zajął się produkcją narkotyków. Śledztwo prowadzone przez miejscową Pro ... » więcej 2018-03-22, godz. 15:29 Akcja rodem z gangsterskiego filmu. Zatrzymani na obwodnicy Poborszowa mieli przy sobie sporą ilość narkotyków [FILM, ... Centralne Biuro Śledcze Policji ujawnia kolejne fakty związane z wczorajszym pościgiem i zatrzymaniem na obwodnicy Poborszowa handlarzy narkotyków. » więcej 2018-03-22, godz. 15:11 Dawne sanatoria dla dzieci mają być sprzedane. Violetta Porowska o transakcji: "Jeśli suma się potwierdzi, to jest to ... Wciąż nie ma oficjalnych informacji, za jaką kwotę zostaną sprzedane dawne sanatoria w Suchym Borze i Jarnołtówku. Umowy nie zostały jeszcze podpisane. Marek ... » więcej 2018-03-22, godz. 13:45 Uprawiał konopie i dbał o to, by rośliny dobrze się rozwijały Policjanci z Brzegu zatrzymali 29-latka, który jest podejrzany o wytwarzanie i uprawę środków odurzających. W piwnicy domu miał specjalną szafę i lampy do upr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »