Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-25, 18:45 Autor: Katarzyna Doros

Kryzys dyplomatyczny na linii Polska - Izrael? Komentarze gości Niedzielnej Loży Radiowej

Goście Niedzielnej Loży Radiowej (25.02.2018). Od lewej: Antoni Konopka, Andrzej Pyziak, Antoni Duda, Zbigniew Górniak, Andrzej Kasiura, Piotr Wach, Szymon Ogłaza [fot. Agnieszka Lubczańska]
Goście Niedzielnej Loży Radiowej (25.02.2018). Od lewej: Antoni Konopka, Andrzej Pyziak, Antoni Duda, Zbigniew Górniak, Andrzej Kasiura, Piotr Wach, Szymon Ogłaza [fot. Agnieszka Lubczańska]
Ciąg dalszy kontrowersji wokół ustawy IPN był głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Politycy zastanawiali się nad tym, gdzie leży przyczyna kryzysu dyplomatycznego i jak mu zapobiec.
Andrzej Kasiura z Mniejszości Niemieckiej jest zdania, że sami sobie szkodzimy nieprzemyślanymi działaniami, którymi nakręcamy niepotrzebną spiralę, co odbija się na nas niekorzystanie. - Mniej pochopnych działań, a więcej rozmów z wszystkimi, którzy chcą rozmawiać i jednocześnie mniej takich stanowczych działań, które nie przynoszą jakiś specjalnych, konkretnych korzyści, ale powodują pewne zadrażnienia mniejsze lub większe w relacjach z innymi krajami - mówi Kasiura.

- My, jako Polacy na pewno nie jesteśmy antysemitami - zauważa Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Uważam, że nie możemy tutaj pozwolić na to, żeby mówiono o Polsce źle. O tym, co złego się działo, powinni wypowiadać się historycy, a jak najmniej politycy- mówi.

Andrzej Pyziak z Kukiz'15 dostrzega kilka aspektów problemu w związku z ustawą. Jednym z nich są zbliżające się wybory w Izraelu. - Aspekty są również takie, że najprawdopodobniej któreś ze służb krajów nam wrogich, myślę tutaj o Rosji, próbują w ten sposób stworzyć taką właśnie nagonkę na Polskę, z jednoczesnym żądaniem, żeby Stany Zjednoczone odwróciły się od nas, jako nasz najważniejszy sojusznik NATO i nasz sojusznik gospodarczy - mówi.

Piotr Wach z Nowoczesnej zauważa, że w Polsce nikt nie miał wątpliwości, że nie było obozów śmierci. - Ta ustawa nie miała dotykać Polaków - mówi Wach. - W efekcie procedowania tej ustawy zamiast pięciuset wzmianek w skali roku na temat polskich obozów zagłady, polskich obozów śmierci, pokazało się ich 30 milionów i ta zbitka na świecie została wypromowana - dodaje Wach.

Zdaniem Antoniego Dudy, posła Prawa i Sprawiedliwości w kontekście kryzysu dyplomatycznego mówi się o interesie Moskwy. - Każdy kraj ma swoich przeciwników, których próbuje się szkalować - mówi. - U nas, szkalowaniem Polski zajmuje się opozycja. Po to, żeby dokuczyć znienawidzonemu Prawu i Sprawiedliwości, znienawidzonemu rządowi PiS, wmawia nam się antysemityzm - dodaje Duda.

Z kolei Szymon Ogłaza z Platformy Obywatelskiej zaznacza, że przy pisaniu tej ustawy nikt nie przewidział jakie ona przyniesie konsekwencje. - To jest taka strategia, bo ciągle wywołujemy z kimś konflikty, np. z Niemcami. Absolutnym szczytem dyplomacji jest pokłócić się o drugą wojnę światową równocześnie z Niemcami i Izraelem. Tu reparacje, tu polskie obozy śmierci, to jest naprawdę cyrkowa dyplomacja - mówi.

W drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej politycy poruszyli temat Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który uznał, że Polska naruszyła unijne prawo w kwestii jakości powietrza.
Andrzej Kasiura
Antoni Konopka
Andrzej Pyziak
Antoni Duda
Szymon Ogłaza
Piotr Wach

Wiadomości z regionu

2018-09-26, godz. 14:15 Burmistrz Brzegu zainaugurował kampanię, a lokalny komitet pyta o legalność konferencji Wracamy do wydarzeń, jakie miały miejsce w ostatni dzień wakacji. 31 sierpnia Jerzy Wrębiak z PiS-u zorganizował w jednym z miejskich parków konferencję praso ... » więcej 2018-09-26, godz. 13:55 W 2017 śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Opolu wyleciał do potrzebujących blisko 500 razy Rośnie liczba interwencji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Opolu. Z danych, jakie na dzisiejszej sesji sejmiku przedstawił Robert Gałązkowski, dyrektor LPR ... » więcej 2018-09-26, godz. 13:30 Samorządy będą mogły starać się o nawet 30 milionów dofinansowania na infrastrukturę drogową 6 miliardów złotych przeznaczył rząd na przyszłoroczne remonty i budowy dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Po 80 procent dofinansowania - maksymalnie ... » więcej 2018-09-26, godz. 12:30 Barbara Kamińska i Apolonia Klepacz o priorytetach dla Opola - Idę do wyborów z najlepszymi, zdeterminowanymi, by działać. Oni pochodzą z różnych dzielnic, ze wszystkich grup zawodowych, są doświadczeni, ze średnią wiek ... » więcej 2018-09-26, godz. 12:20 Pożar hurtowni w Prudniku. Ogień już jest opanowany Trawa dogaszanie pożaru w Prudniku przy ulicy Prężyńskiej. Rano wybuchł pożar hurtowni artykułów budowlanych. Zagrożeniem było rozprzestrzenienie się ognia na ... » więcej 2018-09-26, godz. 12:10 Wypadek w Juraparku w Krasiejowie. Na miejsce leci LPR Nieszczęśliwy wypadek w Krasiejowie. Z 5-metrowej skarpy tuż przy bramie wejściowej do Juraparku spadł jeden z turystów. Na miejsce wezwano ratowników medyczn ... » więcej 2018-09-26, godz. 11:45 RdO z pomysłami dla seniorów. Drynda: nie milionowe inwestycje ale najbliższe problemy Fundusz z mikrograntami, bilety za złotówkę w ramach programu Opolska Rodzina dla osób od 60. roku życia, remont chodników, nowe świetlice i więcej ławek - ko ... » więcej 2018-09-26, godz. 10:56 Wracał z Holandii z narkotykami w bagażu. Wpadł na A4 Do 5 lat pozbawienia wolności grozi mieszkańcowi powiatu prudnickiego, który przewoził w bagażu haszysz. Wpadł podczas kontroli na opolskim odcinku A4, realiz ... » więcej 2018-09-26, godz. 10:40 Wypadek na wojewódzkiej drodze w Pogórzu. Lądował śmigłowiec LPR Dwa samochody osobowe zderzyły się w Pogórzu w gminie Biała. To jest odcinek wojewódzkiej drogi nr 407 między Korfantowem a Łącznikiem. » więcej 2018-09-26, godz. 08:00 Włodarze dwunastu opolskich gmin nie mają rywali. Zachowają władzę, chyba że mieszkańcy pokażą im czerwoną kartkę NOWE ... Do wyborów został prawie miesiąc, ale w 12 opolskich gminach wynik jest już praktycznie przesądzony. Przypomnijmy: żeby kandydat na wójta czy burmistrza mógł ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »