Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-25, 18:45 Autor: Katarzyna Doros

Kryzys dyplomatyczny na linii Polska - Izrael? Komentarze gości Niedzielnej Loży Radiowej

Goście Niedzielnej Loży Radiowej (25.02.2018). Od lewej: Antoni Konopka, Andrzej Pyziak, Antoni Duda, Zbigniew Górniak, Andrzej Kasiura, Piotr Wach, Szymon Ogłaza [fot. Agnieszka Lubczańska]
Goście Niedzielnej Loży Radiowej (25.02.2018). Od lewej: Antoni Konopka, Andrzej Pyziak, Antoni Duda, Zbigniew Górniak, Andrzej Kasiura, Piotr Wach, Szymon Ogłaza [fot. Agnieszka Lubczańska]
Ciąg dalszy kontrowersji wokół ustawy IPN był głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Politycy zastanawiali się nad tym, gdzie leży przyczyna kryzysu dyplomatycznego i jak mu zapobiec.
Andrzej Kasiura z Mniejszości Niemieckiej jest zdania, że sami sobie szkodzimy nieprzemyślanymi działaniami, którymi nakręcamy niepotrzebną spiralę, co odbija się na nas niekorzystanie. - Mniej pochopnych działań, a więcej rozmów z wszystkimi, którzy chcą rozmawiać i jednocześnie mniej takich stanowczych działań, które nie przynoszą jakiś specjalnych, konkretnych korzyści, ale powodują pewne zadrażnienia mniejsze lub większe w relacjach z innymi krajami - mówi Kasiura.

- My, jako Polacy na pewno nie jesteśmy antysemitami - zauważa Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Uważam, że nie możemy tutaj pozwolić na to, żeby mówiono o Polsce źle. O tym, co złego się działo, powinni wypowiadać się historycy, a jak najmniej politycy- mówi.

Andrzej Pyziak z Kukiz'15 dostrzega kilka aspektów problemu w związku z ustawą. Jednym z nich są zbliżające się wybory w Izraelu. - Aspekty są również takie, że najprawdopodobniej któreś ze służb krajów nam wrogich, myślę tutaj o Rosji, próbują w ten sposób stworzyć taką właśnie nagonkę na Polskę, z jednoczesnym żądaniem, żeby Stany Zjednoczone odwróciły się od nas, jako nasz najważniejszy sojusznik NATO i nasz sojusznik gospodarczy - mówi.

Piotr Wach z Nowoczesnej zauważa, że w Polsce nikt nie miał wątpliwości, że nie było obozów śmierci. - Ta ustawa nie miała dotykać Polaków - mówi Wach. - W efekcie procedowania tej ustawy zamiast pięciuset wzmianek w skali roku na temat polskich obozów zagłady, polskich obozów śmierci, pokazało się ich 30 milionów i ta zbitka na świecie została wypromowana - dodaje Wach.

Zdaniem Antoniego Dudy, posła Prawa i Sprawiedliwości w kontekście kryzysu dyplomatycznego mówi się o interesie Moskwy. - Każdy kraj ma swoich przeciwników, których próbuje się szkalować - mówi. - U nas, szkalowaniem Polski zajmuje się opozycja. Po to, żeby dokuczyć znienawidzonemu Prawu i Sprawiedliwości, znienawidzonemu rządowi PiS, wmawia nam się antysemityzm - dodaje Duda.

Z kolei Szymon Ogłaza z Platformy Obywatelskiej zaznacza, że przy pisaniu tej ustawy nikt nie przewidział jakie ona przyniesie konsekwencje. - To jest taka strategia, bo ciągle wywołujemy z kimś konflikty, np. z Niemcami. Absolutnym szczytem dyplomacji jest pokłócić się o drugą wojnę światową równocześnie z Niemcami i Izraelem. Tu reparacje, tu polskie obozy śmierci, to jest naprawdę cyrkowa dyplomacja - mówi.

W drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej politycy poruszyli temat Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który uznał, że Polska naruszyła unijne prawo w kwestii jakości powietrza.
Andrzej Kasiura
Antoni Konopka
Andrzej Pyziak
Antoni Duda
Szymon Ogłaza
Piotr Wach

Wiadomości z regionu

2018-06-18, godz. 22:20 Wypadek w Opolu. Samochód uderzył w ścianę sklepu Mamy utrudnienia w Opolu na skrzyżowaniu ulicy Jagiellonów i Mieszka Pierwszego. » więcej 2018-06-18, godz. 20:00 Nie będzie sporu sądowego z RIO. Dwie sesje nadzwyczajne w opolskim ratuszu Zalecenia Regionalnej Izby Obrachunkowej przyjęte przez opolskich rajców. Sprawa dotyczy przegłosowania przez radnych przekazania pieniędzy z puli opłat za ze ... » więcej 2018-06-18, godz. 19:45 Opolska policja otwiera swoje drzwi. Będzie można zwiedzić strzelnicę oraz... gabinet komendanta Dzisiaj (19.06) w Komendzie Wojewódzkiej Policji będzie można zwiedzić strzelnicę, a także poznać pracę funkcjonariuszy poszczególnych działów. W programie Dn ... » więcej 2018-06-18, godz. 19:00 Opolska WSB stawia na rozwój osobisty. Bezpłatne warsztaty, nie tylko dla studentów „Zbuduj swoją markę osobistą” - to hasło kolejnych bezpłatnych warsztatów realizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową w Opolu. Rozwinąć swoje umiejętności mogą ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:45 Do końca listopada PKS Strzelce Opolskie będzie miał 13 nowych autobusów 13 nowych autobusów pojawi się w zajezdni PKS Strzelce Opolskie. Dzisiaj (18.06) podpisano umowę na dostarczenie dwóch autokarów międzymiastowych i 11 pojazdó ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:30 Miliony złotych potrzebne na ratowanie opolskiej katedry Ponad podziałami opolscy parlamentarzyści będą próbowali lobbować w celu zdobycia pieniędzy na ratowanie katedry w Opolu. » więcej 2018-06-18, godz. 17:15 Wielki odlot wojownika. Karol Stadnik leci do USA Wojownik leci do USA. Karol Stadnik wylatuje dzisiaj (18.06) na operację do Stanów Zjednoczonych. Chłopiec, który cierpi na zespół Baelsa, w lipcu zostanie po ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Debatowali o sytuacji Polski na mapie Europy i świata. Czy jesteśmy bezpieczni? 'Możliwe scenariusze dla Polski w Europie oraz na świecie' to tytuł konferencji połączonej z debatą na Uniwersytecie Opolskim. Prelegenci mówili w Collegium C ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Studenci wspierają podopiecznych opolskiego Domu Dziecka. Rusza zbiórka pościeli i przyborów szkolnych Studenci Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu nawet podczas gorącego okresu sesji egzaminacyjnej nie zapominają o swoich małych sąsiadach z Pasi ... » więcej 2018-06-18, godz. 15:00 Remont drogi 408 pod znakiem zapytania. Problemem są pieniądze Jeszcze przed wakacjami miał być rozstrzygnięty przetarg na kolejny etap remontu drogi wojewódzkiej 408 na odcinku Bierawa - Korzonek. Prace miały rozpocząć s ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »