Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-02, 14:00 Autor: Bogusław Kalisz

W Baborowie upamiętnią w sobotę ofiary "Marszu śmierci". Takich upamiętnień będzie więcej

Pierwsze upamiętnienie ofiar "Marszu śmierci" zostało odsłonięto w Kałkowie
Pierwsze upamiętnienie ofiar "Marszu śmierci" zostało odsłonięto w Kałkowie
Urząd Wojewódzki w Opolu (fot. Szymon Krawczyk)
Urząd Wojewódzki w Opolu (fot. Szymon Krawczyk)
W Baborowie zostanie jutro (03.02) odsłonięta tablica poświęcona ofiarom "Marszu śmierci". Tak nazwano masową ewakuację w 1944 i 1945 roku więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.
Przez Opolszczyznę przeszło 9 tysięcy więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Ich celem było dotarcie do obozu Gross-Rosen w Rogoźnicy. Około tysiąca osób zginęło z wycieńczenia, mrozu i głodu. Wielu zostało po drodze rozstrzelanych albo zakatowanych przez Niemców.

- Upamiętnienie "Marszu śmierci" to inicjatywa senatora PiS Jerzego Czerwińskiego - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Jerzy Naszkiewicz z gabinetu wojewody opolskiego. - Baborów znajduje się na takiej trasie - jak to się mawia - Worka Głubczyckiego. Tutaj było kilka takich miejscowości, między innymi: Lwowiany, Baborów, Grobniki, Tłustomosty, Sucha Psina, Włodzienin. Źródła podają jednak, że w Baborowie tych ofiar było kilkanaście. Nie ma tutaj konkretnie sprecyzowanych danych, ponieważ na terenie całego powiatu głubczyckiego w wielu miejscowościach znajdowano ciała. Nikt nie spisywał w tamtych czasach ile tych ciał znaleziono - ogólnie było ich naprawdę sporo - mówi Naszkiewicz.

W ubiegłym roku tablicę upamiętniającą ofiary "Marszu śmierci" odsłonięto w Kałkowie. Jerzy Naszkiewicz zapowiedział, że będzie ciąg dalszy. Wyznaczony będzie szlak, którym wędrowali więźniowie niemieckich obozów.

- Marsze śmierci to były tragiczne ewakuacje więźniów z obozów koncentracyjnych i jeńców wojennych w sytuacji zbliżania się frontu wschodniego i Armii Czerwonej - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Piotr Stanek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. - Założenie było takie, że główne kolumny idą do Wodzisławia Śląskiego i do Gliwic. Tam będą czekać wagony kolejowe, oczywiście towarowe, którymi zostaną wywiezieni do Buchenwaldu, Ravensbruck czy Gross-Rosen. W wielu przypadkach tych transportów nie było i wtedy zapadła dramatyczna decyzja, że muszą iść dalej pieszo. Założenie było takie, że przede wszystkim mieli wyjść ludzie zdrowi, potrzebni do pracy - mówi Stanek.
Jerzy Naszkiewicz
Piotr Stanek

Wiadomości z regionu

2024-11-23, godz. 07:00 Grodków liczy na miliony za wiatraki. Za miesiąc turbiny mają pracować z pełną mocą Kilka milionów złotych rocznie może zasilać budżet gminy Grodków tytułem podatku od nieruchomości za grunty, na których stoją turbiny wiatrowe. Pod miastem… » więcej 2024-11-23, godz. 07:00 Karpiowe żniwa w Gospodarstwie Rybackim w Niemodlinie zapowiadają się dobrze Odłowy karpia w Gospodarstwie Rybackim w Niemodlinie są już na finiszu. Te według szacunków powinny być lepsze niż rok temu. Ryby są pozyskiwane przez… » więcej 2024-11-22, godz. 21:15 Notariusze zapraszają na darmowe konsultacje. Będą w trzech opolskich miastach To ogólnopolska akcja organizowana już po raz 15. Notariusze doradzą, jak zabezpieczyć majątek rodziny, by uniknąć w przyszłości niepotrzebnych konfl… » więcej 2024-11-22, godz. 19:58 Rodzinna tragedia w Opolu. Policja i prokuratura wyjaśniają sprawę śmierci dziecka Prawdopodobnie do rodzinnej tragedii doszło w kamienicy przy ul. Armii Krajowej w pobliżu skrzyżowania z Dubois w Opolu. Jak przekazuje policja, nie żyje dziecko… » więcej 2024-11-22, godz. 19:39 Pożar domu w Dańcu. Mieszkańcy opuścili budynek przed przyjazdem straży Pięć zastępów straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w Dańcu. Troje mieszkańców samodzielnie oddaliło się z miejsca zagrożenia. Trwa ustalanie… » więcej 2024-11-22, godz. 19:00 Namysłowski magistrat chce poprawić dostępność dla niepełnosprawnych. W planach budowa windy Namysłowski magistrat ma się stać bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Niedawno udało się poprawić jakość obsługi niesłyszących… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Mieszkańcy Ligoty Dolnej nie zgadzają się na budowę otaczarni. Inwestor kupił już działkę Protest przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych zorganizowali przed południem mieszkańcy Ligoty Dolnej obok Kluczborka. Inwestor kupił działkę w strefie… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Termomodernizacja ZOL w Głogówku. „Nie ma porównania z tym, co było” Poprawa efektywności energetycznej obiektu i większy komfort dla pacjentów - to główne korzyści z termomodernizacji Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Opole: cały miesiąc z jarmarkiem bożonarodzeniowym. Oscypki z Białego Dunajca i chałwa z Turcji [ZDJĘCIA] Jarmark Bożonarodzeniowy wystartował! Opolski rynek wypełnił się atrakcjami dla dzieci, domkami wystawców i zielonymi drzewkami. » więcej 2024-11-22, godz. 17:30 Budują i remontują od 25 lat. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu z jubileuszem 2 mld złotych i 400 km dróg przebudowanych - taki jest bilans 25-letniej działalności Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »