Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Spór o prawo do zarejestrowania samochodu [INTE…
2024-11-04, 18:05 Autor: Krzysztof Dobrowolski, Dawid Rajwa /oprac. AL

Spór o prawo do zarejestrowania samochodu [INTERWENCJA]

Spór o prawo do zarejestrowania samochodu tematem magazynu interwencyjnego Radia Opole [fot. https://pixabay.com/pl]
Spór o prawo do zarejestrowania samochodu tematem magazynu interwencyjnego Radia Opole [fot. https://pixabay.com/pl]
W pierwszy momencie wydawałoby się, że to prosta urzędnicza sprawa - wyrobienie dowodu rejestracyjnego. Problem powstaje w momencie, gdy pojazd jest spadkiem zapisanym także na kogoś innego. Nasz słuchacz jest pierwszym współwłaścicielem, dopełnił wszystkich obowiązków wobec auta, opłacił ubezpieczenie, ale jeździć nie może, ponieważ nie ma aktualnego dowodu rejestracyjnego z tego powodu, że współwłaściciel samochodu nie chce mu oddać starego, a referat komunikacji w Opolu twierdzi, że nie ma podstaw do wydania dokumentu.

Pan Tomasz cały czas płaci OC i pokrywać koszty eksploatacyjne związane z samochodem, mimo, że nie może go używać, ponieważ wyjazd samochodem niezarejestrowanym grozi pewnymi sankcjami. Auto stoi i niszczeje. Czy można coś z całą tą sprawą zrobić? Tym tematem zajęliśmy się dziś
(04.11) w magazynie interwencyjnym.
Studio Radia Opole odwiedzili pan Tomasz i jego małżonka Małgorzata. Na czym polega kłopot?

- Odziedziczyłem spadek po zmarłym bracie, w skład spadku wchodzi między innymi samochód. Jest dwóch jego współwłaścicieli. W 2022 roku sąd wydał postanowienie o nabyciu spadku, ja stałem się współwłaścicielem. Od samego początku dopełniłem wszystkich obowiązków związanych z tym samochodem: zgłosiłem nabycie tego samochodu, urząd to uznał, natomiast druga osoba, która stała się współwłaścicielem od samego początku, bardzo nie w porządku się zachowywała, ponieważ między innymi ukrywała to auto przede mną i nie chciała zgłosić nabycia tego pojazdu - tłumaczy pan Tomasz.

- Wnioskowałem o rejestrację tego samochodu, ale tutaj powstał problem, ponieważ, ponieważ został dowód po zmarłym bracie, jest to spadkodawca i urząd od samego początku nie chcę wydać mi tego nowego dowodu, ponieważ druga strona, czyli drugi współwłaściciel wraz ze swoim pełnomocnikiem, będąc w posiadaniu tego dowodu, uparcie od samego początku odmawiają dostarczenia go na wezwanie referatu, nawet sądu, co jest podstawą, co jest podstawą do wydania nowego dowodu - mówi pan Tomasz.
Pan Tomasz (1)
Co w tej sytuacji orzekł sąd?

- Sąd wydał postanowienie opatrzone klauzulą wykonalności, w którym zobowiązuje drugiego współwłaściciela i to w terminie 3 dni do zwrotu tego dowodu rejestracyjnego i zobowiązał urząd do niejako współpracy ze mną jako wierzycielem, że urząd powinien, że tak powiem w największym skrócie, pomóc mi w załatwieniu tej sprawy - mówi pan Tomasz.
Pan Tomasz (2)
- Mimo że mieliśmy taki, że tak powiem, poważny już dokument z sądu, który nie powinien być kwestionowany, to wciąż napotykam obstrukcje, zarówno ze strony tamtego pełnomocnika i tamtego współwłaściciela, czyli nieoddawanie wciąż tego dowodu. Ignorują ten stan, a ten stan niejako jest przyklepywany przez urząd, który, który mi jako współwłaścicielowi odmawia wydania nowego dowodu, wciąż argumentując, że tamten współwłaściciel nie oddał dowodu i przez to ja wciąż nie mam prawa do nowej rejestracji - tłumaczy sytuację pan Tomasz.
Pan Tomasz (3)
- Jest to po prostu sprawa o podział spadku i w tej sprawie sąd wyznaczył biegłego do określenia wartości pojazdu i wiadomo, że jak zakończy się ta sprawa, to mąż zgodnie z wyceną zapłaci drugiemu współwłaścicielowi tę kwotę, którą określi sąd. Połowę wartości samochodu. Więc ja tutaj, nawiązując do całej sytuacji odmowy rejestracji pojazdu przez referat komunikacji, ja się z referatem komunikacji absolutnie nie zgadzam - mówi pani Małgorzata, żona pana Tomasza.

- Uważam decyzję o odmowie za niedorzeczną, dlatego że jak nawet przeczytamy decyzję referatu o odmowie, to w pewnych fragmentach referat komunikacji wyraźnie pisze, że zarejestrowany może być wyłącznie pojazd, który stanowi przedmiot uregulowanego prawa własności bądź współwłasności, bowiem istotą postępowania w sprawie rejestracji pojazdu nie może być ingerowanie w prawa właścicielskie pojazdu, gdyż ta sfera leży w wyłącznej kompetencji sądów powszechnych - mówi pani Małgorzata.
Pani Małgorzata (1)
- Urząd mówi, że tu jest jakiś sporny stan własnościowy. Nie, nie ma żadnego spornego stanu własnościowego, ponieważ przepisy Kodeksu cywilnego wyraźnie określają, co to jest współwłasność rzeczy i artykuł 195 tego Kodeksu wyraźnie mówi, że: własność tej samej rzeczy może przypadać niepodzielnie kilku osobom, czyli współwłasność. Sąd określił, że własność pojazdu przypada zarówno mojemu mężowi, jak i drugiemu współwłaścicielowi, czyli nie ma tu żadnego sporu - twierdzi pani Małgorzata.

- Tak, jak mąż tutaj wspomniał, jest sprawa o dział spadku, a druga strona, drugi współwłaściciel we wniosku o dział spadku do sądu wyraźnie zawnioskował, żeby ten samochód po zakończeniu działu spadku, został przekazany na wyłączną własność mojego męża za spłatą udziału - tłumaczy pani Małgorzata.
Pani Małgorzata (2)
123

Zobacz także

2024-10-31, godz. 17:00 Czy każdy może wjechać na cmentarz samochodem i dlaczego toaleta przy parkingu cmentarza jest nieczynna? [INTERWENC… Kto może samochodem wjechać na teren cmentarza? To jeden z tematów, którym zajęliśmy się dziś (31.10) w magazynie interwencyjnym. Zaczniemy jednak od sprawy… » więcej 2024-10-30, godz. 16:30 "Woda zalała nam stanicę i sprzęt" - drużyna WOPR z Brzegu pilnie potrzebuje odbudować infrastrukturę [INTERWENC… Bywają takie sytuacje, kiedy zaangażowanie sił, które niosą pomoc jest wyjątkowe. W czasie wrześniowej powodzi tak było m.in. z Wodnymi Ochotniczymi Pogotowiami… » więcej 2024-10-29, godz. 15:20 Jak sprawić, by Targi Dostępności były faktycznie... dostępne? [INTERWENCJA] O bezpieczeństwie osób z niepełnosprawnościami warto rozmawiać, nawet organizując poświęcone temu konferencje. Czy jednak podczas takich wydarzeń udaje… » więcej 2024-10-28, godz. 15:10 "Musimy jeszcze raz bardzo dokładnie przyjrzeć się dolinom rzek i temu, w jaki sposób są one zagospodarowane" - prof… Tydzień temu (21.10) gościem audycji był prof. Arkadiusz Nowak, botanik, który należał do Komitetu Zarządzania Kryzysowego po powodzi w 1997 r., który… » więcej 2024-10-25, godz. 16:40 "Jak ktoś jest chory, zapłaci każde pieniądze, byle tylko tu zaparkować, a to jest problem" [INTERWENCJA] Pacjenci i ich rodziny parkujący przy Opolskim Centrum Onkologii pytają, czemu opłata za parkowanie w tym miejscu jest droższa niż parkowanie w innych częściach… » więcej 2024-10-24, godz. 14:35 "Nasze dzieci nie mają jak dotrzeć autobusem do szkoły" - mówią rodzice jednego z osiedli w Opolu [INTERWENCJA] Dzieci rodziców z osiedla przy centrum Turawa Park w Opolu, uczęszczające do PSP nr 20, zgłaszają problem z dotarciem ich pociech do szkoły, która od domów… » więcej 2024-10-23, godz. 13:50 Powódź zabrała im wszystko, ale nie nadzieję. Rodzice 7-letniej Oli walczą o szansę na rehabilitację córki [IN… Choć znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji, to nie chcieli nikogo prosić o pomoc. Rodzice 7-letniej Oli z Bodzanowa, która cierpi na padaczkę lekooporną… » więcej 2024-10-22, godz. 15:07 O spotkaniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i udziale OSP w pomoc powodzianom [INTERWENCJA] W miniony czwartek (17.10) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dyskusji poddano szacowanie… » więcej 2024-10-21, godz. 16:20 "Zastanówmy się, czy nam się ta kukurydza opłaca? Jestem przekonany, że nie" - prof. Arkadiusz Nowak [INTERWENCJA] Okazuje się, że nie wszystkie uprawy, które zostały zasiane w strefach zalewowych powinny się tam znaleźć. Tak jest np. z kukurydzą. Pole kukurydzy jest… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »