Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Miały być pomidory, będzie Centrum Logistyczne?…
2023-09-08, 14:27 Autor: Agnieszka Stefaniak, oprac. AL

Miały być pomidory, będzie Centrum Logistyczne? Protestujący żądają całkowitego odstąpienia od inwestycji w Świerklach [INTERWENCJA]

Miały być pomidory, będzie Centrum Logistyczne? Protestujący żądają całkowitego odstąpienia od inwestycji w Świerklach [fot. zdjęcia nadesłane przez ] Komitet Obrony Zielonych Płuc Miasta Opola]
Miały być pomidory, będzie Centrum Logistyczne? Protestujący żądają całkowitego odstąpienia od inwestycji w Świerklach [fot. zdjęcia nadesłane przez ] Komitet Obrony Zielonych Płuc Miasta Opola]
Mieszkańcy Dzielnic Świerkle, Czarnowąsy, Borki, Brzezie, Krzanowice, Wróblin oraz gmin: Dobrzeń Wielki, Łubniany i Murów - protestują przeciwko inwestycji na ich terenie. Mowa dokładnie o około 50 hektarach na południe od Świerkli, gdzie jak informują w przesłanej do nas informacji powstać ma kompleks logistyczny. Ma on obsługiwać około 1500 TIR-ów i 2500 aut osobowych na dobę. Protestujący żądają całkowitego odstąpienia od inwestycji. Dziś (08.09) zorganizowano w tej sprawie protest. Byliśmy na miejscu.

Protestujący wskazują na zagrożenie dla środowiska, a także zakorkowanie miasta.
- Tworzenie takich kompleksów logistycznych w takim miejscu jest zaprzeczeniem logiki i wbrew aktualnym trendom rozwijania i tworzenia jak największej ilości terenów zielonych i rekreacyjnych - piszą do Radia Opole (treść całości zamieszczamy w załączniku).
Protestujący
Protestujący
Do studia zaprosiliśmy dwie strony całej sprawy: Ryszarda Sobieszczańskiego, przedstawiciela Komitetu Obrony Zielonych Płuc Miasta Opola oraz Macieja Wujca, wiceprezydent Opola. Nie udało nam się skontaktować z panem Marcinem Mularskim, inwestorem. Czy tak wielka inwestycja ma faktycznie powstać, a jeśli tak to na jakim to jest etapie, jeśli chodzi o pozwolenia środowiskowe?

- Mówimy o terenie prywatnym, całkiem jeszcze niedawno, około 8 lat temu mieszkańcy sprzedawali grunty temu właścicielowi, po to, żeby powstała tam wielka szklarnia z pomidorami. Właściciel odstąpił od realizacji tej inwestycji i chce teraz zagospodarować te tereny, które są w jego władaniu. To, co w chwili obecnej wpłynęło do urzędu miasta to jest wniosek o budowie dwóch hal o powierzchni 14 ha plus farma fotowoltaiczna (około 30 ha). Duże przedsięwzięcie - mówi Maciej Wujec.

- To, co wpłynęło do miasta ma charakter bardzo ogólny, dotyczy hal magazynowych, logistyki plus farmy fotowoltaicznej - dodaje wiceprezydent.

- Nie wykluczam, że właściciel ma dalsze plany rozbudowy. Wniosek w zasadzie nie jest jeszcze procedowany, tam jest dużo niejasności, wątpliwości, na pewno kwestie infrastruktury są tu kluczowe, bo nie ma tam rozwiązań drogowych, które by umożliwiały realizację w tej chwili takiej inwestycji... - Jaki los będzie tego wniosku, trudno powiedzieć. Tak naprawdę nie mamy uzupełnienia kluczowych kwestii - mówi Maciej Wujec.

- Na pewno jest to taki zakres inwestycji, który szedłby ścieżką z udziałem społeczności, z udziałem sąsiadów, w pełnej otwartości, więc zgodnie z przepisami będziemy to musieli to procedować - mówi Wujec.
- O tym wszystkim, o czym pan prezydent powiedział, my wiemy, bo taka jest ścieżka administracyjna - mówi Ryszard Sobieszczański. - Nie wyobrażam sobie, żeby to miało się dziać poza nami. Ważne, żeby to wybrzmiało, żeby mieszkańcy nie tylko Świerkli, ale w ogóle Opola i powiatu usłyszeli o tym, bo 9 maja inwestor się spotkał z mieszkańcami przedstawiając ten barbarzyński plan, niestety będą go tak nazywał... - mówi Sobieszczański. - Mówimy tu już w tej chwili o zagospodarowaniu areału 50 ha, na którym ma powstać wielkie centrum logistyczne. Mamy tutaj slajdy z tego spotkania, gdzie przedstawił nam ewidentnie, że to będzie kilkanaście dużych na 15 m wysokich hal długich na setki metrów, które przede wszystkim będą obsługiwały ogromną ilość transportu drogowego, bo to nas - mówiąc krótko: zwaliło z nóg - zauważa Sobieszczański.
- Nie chodzi o to, że jesteśmy przeciwni tym miejscom pracy, chodzi o to, że infrastruktura nie jest wystarczająca na ogarnięcie tego ruchu (2,5 tysiąca aut osobowych na dobę i 1500 TIR-ów na dobę), bo nawet włączenie tego do obwodnicy, absolutnie nie załatwi sprawy - mówi Sobieszczański.

- Narzędzia, które mamy, np. planistyczne, to nie są narzędzia, które nie są po to, by coś blokować, ale szukać kompromisowych rozwiązań inwestorem a otoczeniem . Trzeba uwzględnić interesy różnych grup społecznych. Moim zdaniem najważniejszy jest dialog z właścicielem, żeby jakiś kompromis osiągnąć. Pamiętając też o kontekście historycznym, czyli faktycznie zostały te grunty pod jakiś konkretny cel - mówi wiceprezydent.
Po audycji, ok. godz. 15:30, otrzymaliśmy SMS od Marcina Mularczyka, inwestora - jego treść zamieszczamy poniżej.

Grupa Mularski jest jedynym właścicielem gruntu w Świerklach. Nabyliśmy tę nieruchomość w latach 2010-2013 od lokalnych mieszkańców, skupując niewielkie działki i scalając je ostatecznie w 120ha nieruchomość. Pierwotnym zamiarem Grupy Mularski było zbudowanie w Świerklach jednego z największych zakładów produkcji ogrodniczej w Polsce, jak nie w Europie, co wiązałaby się z zabudowaniem praktycznie całego terenu szklarniami. Plan ten był powszechnie znany, uzgodniony z lokalnymi władzami oraz miał wsparcie lokalnej ludności, a obowiązujący wówczas MPZP umożliwiał to. Niestety w roku 2017 teren został włączony administracyjnie do Miasta Opole, co spowodowało wygaśnięcie MPZP. Wobec zaistnienia tej sytuacji zdecydowaliśmy się na zlokalizowanie zakładu produkcyjnego poza Świerklami. Następnie został on objęty Studium Uwarunkowań Przestrzennych przewidującym funkcje mieszkaniowe, które nie mają ekonomicznego uzasadnienia i nie będą zrealizowane.

W związku z działaniami niezależnymi od nas, grunt w Świerklach nie będzie wykorzystany do naszej podstawowej działalności. Jednocześnie stanowi on dla nas istotną wartość i dlatego zdecydowaliśmy się podjąć działania zmierzające do alternatywnego sposobu wykorzystania. Historycznie grunt ten był przeznaczony na szeroko rozumiane cele przemysłowe. Również i dzisiaj jedyny racjonalny sposób jego wykorzystania to właśnie cele przemysłowe. Żadna inna funkcja nie znajdzie ekonomicznej i technicznej racji bytu. Dlatego zdecydowaliśmy się na realizacje na nim Centrum Logistycznego, co odpowiada na obecne potrzeby rynkowe, a grunt i jego lokalizacja predysponują go właśnie do tego.

Przy realizacji inwestycji jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi w tego typu procesach władzami oraz decydentami. Jest to bardzo skomplikowany administracyjnie i wielowątkowy proces, który oczywiście prowadzimy zgodnie z prawem oraz przewidzianą tam procedurą. Naszym celem jest realizacja projektu na najwyższym poziomie jakościowym, odpowiadającego pod wszystkimi względami światowym standardom, w tym standardom ekologicznym i dbałości o sąsiedztwo. Wymaga to bardzo szczegółowych analiz, planów, budowy odpowiedniej infrastruktury, w tym drogowej, dźwiękochłonnej, itd. Projekt realizujemy przy wykorzystaniu najlepszych specjalistów i ekspertów branżowych dostępnych na polskim rynku. Ponieważ dobro lokalnych mieszkańców jest dla nas istotne, odbyliśmy szereg konsultacji społecznych w celu przedstawienia naszych planów, uwarunkowań, harmonogramu, jak również w celu odpowiedzenia na ewentualne pytania oraz zachęcenia reprezentantów mieszkańców do podjęcia z nami dialogu celem wyjaśniania istotnych kwestii w formie bezpośredniego dialogu. Niestety jak do tej pory nie podjęto z nami żadnego kontaktu. Znakomita większość mieszkańców Świerkli i Czarnowąsów wspiera naszą inicjatywę widząc w niej realną szansę na poprawę infrastuktury, rozwój rynku pracy czy możliwości świadczenia usług dla tego typu centrum logistycznego. Wielu z nich dostrzega również realną szansę na długo wyczekiwany skok cywilizacyjny tej części miasta.
Tematem zajęła się Agnieszka Stefaniak. Cała audycja jest do posłuchania poniżej.

Zobacz także

2024-04-09, godz. 12:15 "Wyminięcie np. straży, karetki, śmieciarki, bywa czasem niemożliwe" - pisze do nas mieszkaniec Dzielnicy Grudzice… Tym razem temat do audycji zgłosił nam mieszkańców dzielnicy Grudzice w Opolu, a sprawa dotyczy problemów z dojazdem do osiedla przy ul. Joanny Chmielewskiej… » więcej 2024-04-04, godz. 19:30 "Ja ten wodomierz wyrzucę, nie oddam im za darmo, tylko wyrzucę. No, to chyba coś jest nie tak?" - pyta nasz słuchacz… Wodomierze – ich dotyczył piątkowy (05.04) magazyn interwencyjny, a to za sprawą telefonu od naszego słuchacza, który zwrócił się do nas z pytaniem dotyczącym… » więcej 2024-04-04, godz. 21:53 "My się do szkoły spóźniamy notorycznie" - mówi słuchacz zgłaszający problemy na trasie kolejowej Nysa - Kędzierzyn-Koźle… Dojeżdżający do Kędzierzyna-Koźla z Głogówka uczeń poprosił Radio Opole o pomoc w imieniu nie tylko swoim, ale wszystkich pasażerów POLREGIO na trasie… » więcej 2024-04-02, godz. 20:30 Zabytek może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny. Co dalej z "Barką"? [INTERWENCJA] "Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny" - pisaliśmy 13 września 2023 roku. W audycji interwencyjnej harcmistrz Maria Markuszewska, założycielka… » więcej 2024-03-29, godz. 14:37 Gdzie policyjny pies powinien spędzić emeryturę - w kojcu czy nowym domu? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Niespełna 300 komentarzy pojawiło się pod postem umieszczonym kilka dni temu w mediach społecznościowych na profilu Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach… » więcej 2024-03-28, godz. 13:40 Mieszkańcy Krapkowic skarżą się na odpady składowane przy ul. Opolskiej [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji „Momentami tak śmierdzi, że nie można wytrzymać”. Do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy Krapkowic, którzy skarżą się na sterty odpadów przy… » więcej 2024-03-27, godz. 14:54 Egzamin na prawo jazdy zdać niełatwo [INTERWENCJA] Na nasz interwencyjny telefon 774 541 541 trafiło ostatnio zgłoszenie, w którym jeden z naszych słuchaczy skarży się na Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego… » więcej 2024-03-26, godz. 14:00 Kto i gdzie może rozwieszać swoje materiały wyborcze? [INTERWENCJA] Kampania wyborcza trwa, to też taki czas, kiedy z płotów, bilbordów, witryn sklepowych, przystanków, słupów ogłoszeniowych i fasad budynków uśmiecha… » więcej 2024-03-25, godz. 15:05 „Ratujmy zabytkowe odbiorniki radiowe!" - takie rzeczy tylko w Przeczy [INTERWENCJA] Skarby można znaleźć na strychach, w piwnicach, a nawet na śmietnikach, a mowa o starych lampowych odbiornikach radiowych. Nawet te niesprawne czy podniszczone… » więcej 2024-03-22, godz. 13:48 "Potrzebujesz magnezu i kawałka sznurka". Okazało się to słabą radą...[INTERWENCJA] Co zrobić, gdy coś trafi za kraty, a właściwie kratki? Mowa o kratkach kanalizacyjnych. Jeśli na ulicy, w kratkę kanalizacyjną wpadnie nam coś cennego… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »