Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu [ZDJĘCIA, F…
2018-12-01, 13:46 Autor: Agnieszka Stefaniak, Maciej Stępień (oprac. AL, MW)

Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu [ZDJĘCIA, FILM]

Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu (01.12.2018)
Muzeum Piastów Śląskich dołączyło do prestiżowej grupy polskich Pomników Historii. To szansa dla brzeskiej perełki renesansu na rozwój, ale i zdobycie dodatkowych funduszy. Dziś budżet placówki to składowe: pieniądze z Ministerstwa Kultury, samorządu województwa oraz powiatu. Wyróżnienie było jednym z tematów Samorządowej Loży Radiowej, która nadawana była prosto z Sali Myśliwskiej muzeum.

Gośćmi Samorządowej Loży Radiowej byli: Bożena Szczęsna - radna miejska w Brzegu (.Nowoczesna), Roman Kolek, wicemarszałek województwa (Mniejszość Niemiecka), Dariusz Byczkowski - dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, radny wojewódzki, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego (PiS), Jacek Monkiewicz - starosta brzeski, Jacek Niesłuchowski - radny miejski w Brzegu, szef struktur PO w powiecie,
Mariusz Grochowski - radny powiatowy (PiS), Janusz Jakubów, przewodniczący rady powiatu (Kukiz'15) oraz Artur Kotara - burmistrz Lewina Brzeskiego (PSL).

Uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że wpisanie muzeum na listę to ogromne wyróżnienie. Dyrektor MPŚ Dariusz Byczkowski wskazał, że starania zaczęły się w lipcu. Sam wniosek to 300 storn, kilkaset zdjęć. - To prestiżowa nagroda. Ale z tym nie wiążą się automatycznie większe środku. Choć dziś aplikując na przykład o pieniądze unijne czy środki ministerialne, mamy pierwszeństwo jako Pomnik Historii. Niejako z automatu też wchodzimy w krwiobieg promocji historii, istniejemy w folderach UNESCO.

- Brzeg to piękne miasto. To sprzyja rozwojowi turystyki na jeszcze większą skalę - podkreślał wicemarszałek województwa Roman Kolek i nie zaprzeczył pytany o możliwe zwiększenie nakładów samorządu województwa na muzeum.

Jacek Monkiewicz, starosta brzeski wskazywał, że powiat boryka się z problemami finansowymi, ale zapewnił, że powiat zintensyfikuje działania w stronę promocji i miasta i powiatu, pieniędzy nie będzie mniej.

Janusz Jakubów, przewodniczący rady powiatu brzeskiego wspominając byłego dyrektora muzeum Pawła Kozerskiego, wskazał na zaangażowanie pracowników - ludzi, którzy "budowali" to miejsce.

Mariusz Grochowski, radny powiatowy wskazał, że w tym temacie radni różnych opcji mówią jednym głosem, bo muzeum to perełka powiatu.

Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego również dla swojej gminy widzi szansę po wzmocnieniu pozycji Muzeum Piastów Śląskich, mając na myśli przede wszystkim turystykę sentymentalną.

Bożena Szczęsna, radna miejska mówi, że tytuł otwiera kolejne drzwi, drzwi muzeum na świat. Wskazała jednak na "zgrzyt" w radzie miasta. Z jednej strony część radnych, która stawia na rozwój kulturalny, z drugiej burmistrz optujący za budową nowego zakładu karnego.

Jacek Niesłuchowski, przewodniczący rady miasta Brzeg powiedział, że miasto ma potencjał turystyczny, który można w jeszcze lepszy sposób wykorzystać. Zadeklarował, że dołoży wszelkich starań, by tych turystów było jeszcze więcej.

Pytanie jednak jak z ruchem turystów poradzi sobie miasto na co dzień tonące w korkach. Brzeg od lat walczy o budowę obwodnicy oraz drugiej przeprawy mostowej. Ostatnie działania prezentowano przed wyborami. Było to podpisanie umowy z GDDKiA - na dokumentację, studia środowiskowe, wykonalności, plus projekt. Sama budowa - tu mówiło się o potrzebnej sumie 360 milionów złotych. W międzyczasie zmienił się układ sił politycznych w powiecie i powstaje pytanie co z inwestycją. Czy rząd dalej będzie jej sprzyjał?

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie powiedzieli, że liczą, iż rząd nie wycofa się z obietnic, że nie była to tylko wyborcza obietnica. Zapowiedzieli lobbowanie na rzecz inwestycji wszędzie, gdzie to możliwe.

Ostatnim tematem poruszonym na antenie była sytuacja w Brzeskim Centrum Medycznym. Szpital - wg słów starosty - jest zadłużony na kilkanaście milionów złotych. Konieczny jest program naprawczy. Dodatkowo obecnie w placówce prowadzony jest remont bloku operacyjnego, na który samorząd nie otrzymał - o czym poinformował dziś słuchaczy Samorządowej Loży Radiowej starosta Jacek Monkiewicz rządowej dotacji.

Program prowadzili: Agnieszka Stefaniak i Maciej Stępień.

Zobacz także

2021-06-05, godz. 13:06 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (05.06.2021) Trwa rozliczanie organów wykonawczych samorządów lokalnych. Weryfikowane są efekty działalności wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, zarządów powiatów… » więcej 2021-05-30, godz. 12:34 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (29.05.2021) Opolszczyzna jest na trzecim miejscu w kraju, w przeliczeniu liczby zabytków na 1000 mieszkańców. Takie są wyliczenia Najwyższej Izby Kontroli. Wiele obiektów… » więcej 2021-05-22, godz. 12:18 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (22.05.2021) Zaprezentowany został Polski Ład, czyli społeczno-gospodarczy program Zjednoczonej Prawicy na okres pocovidowy. Filary tego planu to m.in. zwiększenie wydatków… » więcej 2021-05-15, godz. 11:51 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (15.05.2021) Obostrzenia związane z pandemią powodują, że kolejny rok znaczące problemy przeżywa branża turystyczna. Spadek jej dochodów odbija się też na budżetach… » więcej 2021-05-08, godz. 12:15 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (08.05.2021) Nieprawidłowo działa system dotacji dla samorządów na realizację zadań zleconych im przez państwo. To jeden z wniosków Najwyższej Izby Kontroli, która… » więcej 2021-04-18, godz. 11:46 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (17.04.2021) Podejmowanie decyzji po zasięgnięciu opinii społecznej jest w wielu krajach solą demokracji. Władze na różnych szczeblach podziału administracyjnego pytają… » więcej 2021-04-10, godz. 12:05 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (10.04.2021) Kolejne podwyżki komunalne czekają mieszkańców wielu gmin. Skąd bierze się ten wzrost opłat i dlaczego jest inny w różnych gminach? Zapytaliśmy o to… » więcej 2021-03-27, godz. 14:24 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (27.03.2021) Na Opolszczyźnie jest ponad tysiąc sołectw. Na ich funkcjonowanie wpływają przemiany cywilizacyjne, cyfryzacja, migracja i rynek pracy. Czy w związku z tym… » więcej 2021-03-20, godz. 13:01 Posłuchaj Samorządowej Loży Radiowej (20.03.2021) Pandemia zmieniła również funkcjonowanie samorządów lokalnych na pograniczu polsko-czeskim. Opolskie JST należą do dwóch euroregionów: Pradziad i Silesia… » więcej 2021-03-13, godz. 12:52 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (13.03.2021) Ruszyły konsultacje społeczne projektu Strategii Opolskie 2030. Dokument ten określa kierunki rozwoju regionu do końca tej dekady. Przygotowany został przez… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »