Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu [ZDJĘCIA, FILM]
2018-12-01, 13:46 Autor: Agnieszka Stefaniak, Maciej Stępień (oprac. AL, MW)

Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu [ZDJĘCIA, FILM]

Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu (01.12.2018)
Muzeum Piastów Śląskich dołączyło do prestiżowej grupy polskich Pomników Historii. To szansa dla brzeskiej perełki renesansu na rozwój, ale i zdobycie dodatkowych funduszy. Dziś budżet placówki to składowe: pieniądze z Ministerstwa Kultury, samorządu województwa oraz powiatu. Wyróżnienie było jednym z tematów Samorządowej Loży Radiowej, która nadawana była prosto z Sali Myśliwskiej muzeum.

Gośćmi Samorządowej Loży Radiowej byli: Bożena Szczęsna - radna miejska w Brzegu (.Nowoczesna), Roman Kolek, wicemarszałek województwa (Mniejszość Niemiecka), Dariusz Byczkowski - dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, radny wojewódzki, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego (PiS), Jacek Monkiewicz - starosta brzeski, Jacek Niesłuchowski - radny miejski w Brzegu, szef struktur PO w powiecie,
Mariusz Grochowski - radny powiatowy (PiS), Janusz Jakubów, przewodniczący rady powiatu (Kukiz'15) oraz Artur Kotara - burmistrz Lewina Brzeskiego (PSL).

Uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że wpisanie muzeum na listę to ogromne wyróżnienie. Dyrektor MPŚ Dariusz Byczkowski wskazał, że starania zaczęły się w lipcu. Sam wniosek to 300 storn, kilkaset zdjęć. - To prestiżowa nagroda. Ale z tym nie wiążą się automatycznie większe środku. Choć dziś aplikując na przykład o pieniądze unijne czy środki ministerialne, mamy pierwszeństwo jako Pomnik Historii. Niejako z automatu też wchodzimy w krwiobieg promocji historii, istniejemy w folderach UNESCO.

- Brzeg to piękne miasto. To sprzyja rozwojowi turystyki na jeszcze większą skalę - podkreślał wicemarszałek województwa Roman Kolek i nie zaprzeczył pytany o możliwe zwiększenie nakładów samorządu województwa na muzeum.

Jacek Monkiewicz, starosta brzeski wskazywał, że powiat boryka się z problemami finansowymi, ale zapewnił, że powiat zintensyfikuje działania w stronę promocji i miasta i powiatu, pieniędzy nie będzie mniej.

Janusz Jakubów, przewodniczący rady powiatu brzeskiego wspominając byłego dyrektora muzeum Pawła Kozerskiego, wskazał na zaangażowanie pracowników - ludzi, którzy "budowali" to miejsce.

Mariusz Grochowski, radny powiatowy wskazał, że w tym temacie radni różnych opcji mówią jednym głosem, bo muzeum to perełka powiatu.

Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego również dla swojej gminy widzi szansę po wzmocnieniu pozycji Muzeum Piastów Śląskich, mając na myśli przede wszystkim turystykę sentymentalną.

Bożena Szczęsna, radna miejska mówi, że tytuł otwiera kolejne drzwi, drzwi muzeum na świat. Wskazała jednak na "zgrzyt" w radzie miasta. Z jednej strony część radnych, która stawia na rozwój kulturalny, z drugiej burmistrz optujący za budową nowego zakładu karnego.

Jacek Niesłuchowski, przewodniczący rady miasta Brzeg powiedział, że miasto ma potencjał turystyczny, który można w jeszcze lepszy sposób wykorzystać. Zadeklarował, że dołoży wszelkich starań, by tych turystów było jeszcze więcej.

Pytanie jednak jak z ruchem turystów poradzi sobie miasto na co dzień tonące w korkach. Brzeg od lat walczy o budowę obwodnicy oraz drugiej przeprawy mostowej. Ostatnie działania prezentowano przed wyborami. Było to podpisanie umowy z GDDKiA - na dokumentację, studia środowiskowe, wykonalności, plus projekt. Sama budowa - tu mówiło się o potrzebnej sumie 360 milionów złotych. W międzyczasie zmienił się układ sił politycznych w powiecie i powstaje pytanie co z inwestycją. Czy rząd dalej będzie jej sprzyjał?

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie powiedzieli, że liczą, iż rząd nie wycofa się z obietnic, że nie była to tylko wyborcza obietnica. Zapowiedzieli lobbowanie na rzecz inwestycji wszędzie, gdzie to możliwe.

Ostatnim tematem poruszonym na antenie była sytuacja w Brzeskim Centrum Medycznym. Szpital - wg słów starosty - jest zadłużony na kilkanaście milionów złotych. Konieczny jest program naprawczy. Dodatkowo obecnie w placówce prowadzony jest remont bloku operacyjnego, na który samorząd nie otrzymał - o czym poinformował dziś słuchaczy Samorządowej Loży Radiowej starosta Jacek Monkiewicz rządowej dotacji.

Program prowadzili: Agnieszka Stefaniak i Maciej Stępień.

Zobacz także

2019-10-19, godz. 16:54 Samorządowa Loża Radiowa w Nysie (19.10.19) Tym razem Samorządową Lożę Radiową prowadziliśmy z zabytkowej biblioteki nyskiego Carolinum. Tematem przewodnim dyskusji było funkcjonowanie bibliotek oraz fi ... » więcej 2019-10-05, godz. 14:53 Samorządowa Loża Radiowa z Praszki Czy gminy czeka znaczący spadek dochodów? Jak przyciągać inwestorów tworzących miejsca pracy? Czy więcej zapłacimy za odbiór śmieci? Głównie o tych problemach ... » więcej 2019-09-28, godz. 15:11 Samorządowa Loża Radiowa z Grodkowa - Gdy zaczynałem urzędowanie w 2002 roku, nasza gmina miała 20200 mieszkańców – mówi Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa. - Obecnie jest ich 19500. Ten tren ... » więcej 2019-09-21, godz. 11:24 Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka W tym tygodniu Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka. Z zaproszonymi gośćmi spotkaliśmy się w tamtejszym ratuszu, by rozmawiać o problemach na styku parlamentu, ... » więcej 2019-09-14, godz. 14:40 Samorządowa Loża Radiowa z Rogowa Opolskiego Czy w kolejnej kadencji parlamentu da się zbudować samorządowe porozumienie ponad podziałami politycznymi? Zastanawiali się nad tym uczestnicy Loży Samorządow ... » więcej 2019-09-07, godz. 11:59 Samorządowa Loża Radiowa z Otmuchowa [FILM, ZDJĘCIA] O korzyściach dla sprawowania mandatu posła czy senatora, płynących z wcześniejszych doświadczeń samorządowych, mówili uczestnicy Loży Samorządowej nadawanej ... » więcej 2019-09-01, godz. 13:00 "Samorządowa Loża Radiowa" w Brzegu [FILM, ZDJĘCIA] Samorządową Lożę Radiową z Brzegu zdominowały tematy związane z turystyką, walką ze smogiem oraz pracą na rzecz odnawiania tamtejszych zabytków. W naszej waka ... » więcej 2019-08-24, godz. 00:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z rynku w Oleśnie Samorządową Lożę Radiową z Olesna zdominowały tematy związane z turystyką, transportem publicznym, gospodarką, funkcjonowaniem szpitala powiatowego oraz poten ... » więcej 2019-08-17, godz. 12:54 Samorządowa Loża Radiowa spod Ratusza w Strzelcach Opolskich Przez powiat strzelecki przebiega Szlak Powstańców Śląskich, który prowadzi m.in. przez Górę św. Anny i Leśnicę. W ramach tworzenia spójnej oferty turystyczno ... » więcej 2019-08-10, godz. 12:13 Samorządowa Loża Radiowa z kąpieliska "Wodne OKKO" w Kędzierzynie-Koźlu [FILM, ZDJĘCIA] Tym razem z naszą radiową akcją letnią zawitaliśmy w sobotę do Kędzierzyna –Koźla skąd prowadziliśmy Samorządową Lożę Radiową. Jest to drugie pod względem lic ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »