Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Goście Samorządowej Loży Radiowej o priorytetach…
2018-10-27, 12:40 Autor: Agnieszka Stefaniak (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Goście Samorządowej Loży Radiowej o priorytetach na nadchodzące 5 lat dla Opolszczyzny [FILM, ZDJĘCIA]

Goście Samorządowej Loży Radiowej o priorytetach na nadchodzące 5 lat dla Opolszczyzny
Samorządowa Loża Radiowa na półmetku wyborczego maratonu. 18 dogrywek przed nami, ale podstawa dziś jest. Tydzień temu panowała cisza przed niedzielnymi wyborami samorządowymi. Dziś znamy już ramy układanki podziału władzy w regionie.

Na Opolszczyźnie 13 komitetów walczyło o miejsca w sejmiku województwa. Mandaty podzielone zostały na 4. Koalicja Obywatelska Platforma. Nowoczesna zdobyła 13 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość 10, Mniejszość Niemiecka 5 a Polskie Stronnictwo Ludowe 2 mandaty.
- Uzyskaliśmy wynik, który przerósł nasze najśmielsze oczekiwania - mówi Jolanta Kawecka z Koalicji Obywatelskiej. - Demokracja ma się tutaj dobrze. Nasze działania i stworzenie deklaracji dały nam szansę, by mieć z kodo wybierać. Elektorat tak wybierał, bo wiedział, że to grono jest w stanie stabilnie rządzić województwem - dodaje Kawecka.

- O 100 procent zwyżka, to trudno nie mówić o sukcesie. 90 tysięcy głosów na PiS. Marcin Ociepa wybrał z marszałkiem Bułą, i 3. miejsce dla naszego kandydata patrząc na liczbę głosów, Dariusza Byczkowskiego, pokazuje też, jaki ma potencjał kapitału ludzkiego Zjednoczona Prawica - mówi Barłomiej Stawiarski. - Nawet jeśli nie uda nam się współrządzić w województwie to jest to kapitał na przyszłość, nawet jak będziemy opozycją, to będziemy konstruktywną opozycją, która ma swoją propozycję dla Opolszczyzny - dodaje Stawiarski.

- Ja chciałem podziękować wszystkim, którzy oddali głos na moją osobę - mówi Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej, wskazując, że w swoim okręgu zdobył największą liczbę głosów, i drugą po marszałku Bule w odpowiednim przeliczeniu, na liczbę ważnych oddanych głosów. - Mniejsza liczba mandatów dla mniejszości, ale nasza rola jest istotna, nie polegliśmy, choć takie komentarze też się pojawiły.

Pytani o słaby wynik PSL a także brak obecności w sejmiku przedstawicieli SLD i ruchu Kukiz'15 goście Samorządowej Loży Radiowej wskazywali polaryzację głosów, w stronę dużych partii działających, obecnych w życiu obywateli a także słabą kampanię w regionach.

W Samorządowej Loży Radiowej poruszyliśmy również temat możliwej koalicji, która rządzić będzie regionem przez najbliższe 5 lat. Marszałek zapowiadał na poniedziałkowej (22.10) konferencji prasowej, że do piątku poznamy skład zarządu województwa. W piątek już media ogólnopolskie pisały, o rozmowach między koalicją a PSL w przyszłym tygodniu, Te same media ogólnopolskie wskazują, że w opolskim języczkiem uwagi będzie Mniejszość Niemiecka. Goszczący w kampanii na Opolszczyźnie prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił o możliwej koalicji z Mniejszością Niemiecką

- Pan prezes ma prawo do takich opinii - komentuje Roman Kolek. - Ja z punktu widzenia zaangażowania w prace zarządu województwa, dziś nie mam - póki co - takiej jednostki chorobowej opisywanej jako schizofrenia i widziałbym nagłą potrzebę dokonania zmiany. Moi wyborcy wyraźnie dali mi do zrozumienia w trakcie kampanii, że nie widzą takiej możliwości, by MN poszła ramię w ramię z Prawem i Sprawiedliwością. Ale podkreślam to jest moja osobista opinia, indywidualna - dodaje Kolek.

- Wspólnie podejmowaliśmy wiele działań. Polityka jest pragmatyczna, nie można wykluczyć różnych rozwiązań, poczekajmy na nie, może do przyszłego tygodnia, może połowa listopada. Ja bym się nie zamykał. W polityce często to co dziś jest science fiction, jutro staje się rzeczywistością - kontrował Bartłomiej Stawiarski z Prawa i Sprawiedliwości.

- Mamy na prawdę dużo do zrobienia, zarząd skierował strategię województwa do 2025 roku do konsultacji, jest wiele do zrobienia w zakresie demografii, turystyki i nie ma czasu, by sobie na takie potyczki pozwalać. Myślę, że sprawdzona koalicja będzie pracować na kształt województwa - to opinia Jolanty Kaweckiej z Koalicji Obywatelskiej,

Pytani o wyzwania, jakie stoją przed samorządem województwa na najbliższe 5 lat rozmówcy wskazywali - dalsze inwestycje w infrastrukturę, zrównoważony rozwój całego regionu, walkę ze smogiem, poprawę poziomu gazyfikacji województwa a także działania prospołeczne.
Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o priorytetach na nadchodzące 5 lat dla Opolszczyzny (27.10.2018) - debatę prowadzi Agnieszka Stefaniak
Zaproszenie Agnieszki Stefaniak przyjęli:
  • Jolanta Kawecka (KKW Platforma . Nowoczesna Koalicja Obywatelska),
  • Roman Kolek (KWW Mniejszość Niemiecka),
  • Bartłomiej Stawiarski (KW Prawo i Sprawiedliwość).

Zobacz także

2020-12-12, godz. 12:15 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (12.12.2020) Tym razem rozmawialiśmy z opolskimi samorządowcami o ustaleniach unijnego szczytu, na którym do ostatniej chwili ważyły się losy porozumienia w sprawie budżetu… » więcej 2020-12-06, godz. 16:18 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (05.12.2020) Jak się szacuje 45 tys. mieszkańców Opolszczyzny oddycha powietrzem złej jakości. Polska jest jedynym państwem w Unii Europejskiej, gdzie rośnie zanieczyszczenie… » więcej 2020-11-27, godz. 15:07 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (28.11.2020) Plany reagowania kryzysowego mają istotne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Ostatnio pokazuje to pandemia koronawirusa. Czym w sytuacji masowego zagrożenie… » więcej 2020-11-22, godz. 13:15 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (21.11.2020) Przyszły rok ma być ciężki dla samorządów lokalnych. Zapowiadany jest spadek dochodów oraz wydatków inwestycyjnych. Ma to związek z wyhamowaniem gospodarczym… » więcej 2020-11-14, godz. 12:52 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (14.11.2020) Rośnie pula pieniędzy, którą rząd przeznacza na dofinansowanie samorządowych inwestycji drogowych. Czy jednak gminy i powiaty chętnie sięgają po takie… » więcej 2020-11-07, godz. 12:08 Czy grozi nam paraliż lokalnych urzędów i oświaty? Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (07.11.2020) Coraz więcej pracowników samorządowych i nauczycieli przebywa na chorobowym lub kwarantannie. Czy grozi to paraliżem lokalnych urzędów i oświaty? Rząd… » więcej 2020-12-03, godz. 18:22 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (31.10.2020) Kolejne gminy podnoszą opłaty za odbiór śmieci. Efektem tego są najczęściej znaczące podwyżki opłat dla mieszkańców. Na Ukrainie trwają wybory samorządowe… » więcej 2020-10-24, godz. 12:04 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" (24.10.2020) Pandemia koronawirusa spowodowała zapaść finansową branży turystycznej i usługowej. Tracą na tym także samorządy lokalne czerpiące podatki od firm z… » więcej 2020-10-17, godz. 12:15 "Samorządowo Loża Radiowa" o tym, czy Opolszczyzna jest przygotowana na zagrożenie powodziowe oraz o niepokojącej sytuacji… W sobotnie południe w audycji "Samorządowa Loża Radiowa" rozmawialiśmy o tym, czy Opolszczyzna jest gotowa na zagrożenie powodziowe. Poruszyliśmy również… » więcej 2020-10-10, godz. 13:29 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o zabezpieczeniu przed drugą falą pandemii (10.10.2020) W natarciu jest pandemia koronawirusa. Notowanych jest coraz więcej zakażeń. Od soboty cały kraj objęty został żółtą strefą. Obowiązkowe jest noszenie… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »