Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Bez polityki migracyjnej nie zatrzymamy…
2019-06-13, 15:39 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Bez polityki migracyjnej nie zatrzymamy ukraińskich pracowników

WSPÓLNA SPRAWA Bez polityki migracyjnej nie zatrzymamy ukraińskich pracowników
Polska nie ma przemyślanej polityki migracyjnej a działania podejmowane lokalnie, tak jak ostatnio na Opolszczyźnie, mogą nie wystarczyć do zatrzymania w Polsce ukraińskich pracowników kuszonych przez ościenne kraje, nie tyle nawet przez Niemcy, ale przede wszystkim przez Czechy. Do takich wniosków doszli uczestnicy debaty "Wspólna sprawa" w czwartek 13 czerwca 2019 roku.
Z badań ekspertów wynika, że do roku 2025 możemy potrzebować w Polsce nawet 2,5 mln pracowników. Ta luka na rynku pracy spowodowana jest między innymi obniżeniem wieku emerytalnego i programami socjalnymi (po wprowadzeniu 500 plus około 100 tysięcy kobiet zrezygnowało z pracy). Zdaniem BCC, bez napływu pracowników z zagranicy w skali około 1,5 mln osób, PKB naszego kraju obniży się o około 10 procent.

W czasie debaty dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, która bada środowisko obcokrajowców, stwierdziła, że z ich pracy (przede wszystkim Ukraińców) korzysta około 17 procent opolskich pracodawców i stanowią oni nawet 10 procent pracujących w naszym regionie. Z deklaracji samych Ukraińców wynika, że około 17 procent z nich chciałoby zostać w Polsce na stałe, ale połowa nie wyklucza wyjazdu do Niemiec albo innych krajów oferujących lepsze zarobki.

Grzegorz Kuliś z BCC stwierdził, że te dane mogą nie być precyzyjne, bo w naszym regionie rejestrują się agencje pośrednictwa pracy z innych województw (dlatego, że nasz urząd wojewódzki jest najsprawniejszy w kraju). Zauważył także, że na razie nie ma co się obawiać konkurencji Niemiec, bo one zapraszają na swój rynek tylko tych Ukraińców, którzy znają niemiecki na poziomie B2 potwierdzonym przez Goethe Institute, a takich jest niewielu. Dodał jednak, że cały czas nie ma mamy polityki migracyjnej i na jej przygotowanie może już być za późno.

Sebastian Koćwin z OPZZ stwierdził, że zna dane, z których wynika, że nawet 70 procent Ukraińców chciałoby zostać w Polsce. Stwierdził jednak, że trudno na to liczyć, skoro większość z nich nie jest zatrudniona na etat i zarabia płacę minimalną. Potwierdził też, jako członek Centralnej Rady Rynku Pracy, że temat polityki migracyjnej jest w Warszawie traktowany marginalnie - dyskusję na ten temat zaplanowano dopiero na wrzesień.

Piotr Pancześnik z Kongregacji skrytykował zarówno uciążliwe biurokratyczne procedury, jak i brak polityki migracyjnej, dodał też, że nie wierzy w mitycznych ekspertów, lekarzy czy informatyków z Ukrainy, którzy zaspokoją potrzeby polskich firm. Stwierdził, że z doświadczeń przedsiębiorców wynika raczej, że ukraińscy pracownicy nie radzą sobie z nowoczesnymi technologiami. Stwierdził w końcu, że skuteczna próba zatrzymania obcokrajowców wymaga wykreowania metod ich asymilacji z polskich społeczeństwem, których na razie brakuje.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »