Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Bez polityki migracyjnej nie zatrzymamy…
2019-06-13, 15:39 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Bez polityki migracyjnej nie zatrzymamy ukraińskich pracowników

WSPÓLNA SPRAWA Bez polityki migracyjnej nie zatrzymamy ukraińskich pracowników
Polska nie ma przemyślanej polityki migracyjnej a działania podejmowane lokalnie, tak jak ostatnio na Opolszczyźnie, mogą nie wystarczyć do zatrzymania w Polsce ukraińskich pracowników kuszonych przez ościenne kraje, nie tyle nawet przez Niemcy, ale przede wszystkim przez Czechy. Do takich wniosków doszli uczestnicy debaty "Wspólna sprawa" w czwartek 13 czerwca 2019 roku.
Z badań ekspertów wynika, że do roku 2025 możemy potrzebować w Polsce nawet 2,5 mln pracowników. Ta luka na rynku pracy spowodowana jest między innymi obniżeniem wieku emerytalnego i programami socjalnymi (po wprowadzeniu 500 plus około 100 tysięcy kobiet zrezygnowało z pracy). Zdaniem BCC, bez napływu pracowników z zagranicy w skali około 1,5 mln osób, PKB naszego kraju obniży się o około 10 procent.

W czasie debaty dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, która bada środowisko obcokrajowców, stwierdziła, że z ich pracy (przede wszystkim Ukraińców) korzysta około 17 procent opolskich pracodawców i stanowią oni nawet 10 procent pracujących w naszym regionie. Z deklaracji samych Ukraińców wynika, że około 17 procent z nich chciałoby zostać w Polsce na stałe, ale połowa nie wyklucza wyjazdu do Niemiec albo innych krajów oferujących lepsze zarobki.

Grzegorz Kuliś z BCC stwierdził, że te dane mogą nie być precyzyjne, bo w naszym regionie rejestrują się agencje pośrednictwa pracy z innych województw (dlatego, że nasz urząd wojewódzki jest najsprawniejszy w kraju). Zauważył także, że na razie nie ma co się obawiać konkurencji Niemiec, bo one zapraszają na swój rynek tylko tych Ukraińców, którzy znają niemiecki na poziomie B2 potwierdzonym przez Goethe Institute, a takich jest niewielu. Dodał jednak, że cały czas nie ma mamy polityki migracyjnej i na jej przygotowanie może już być za późno.

Sebastian Koćwin z OPZZ stwierdził, że zna dane, z których wynika, że nawet 70 procent Ukraińców chciałoby zostać w Polsce. Stwierdził jednak, że trudno na to liczyć, skoro większość z nich nie jest zatrudniona na etat i zarabia płacę minimalną. Potwierdził też, jako członek Centralnej Rady Rynku Pracy, że temat polityki migracyjnej jest w Warszawie traktowany marginalnie - dyskusję na ten temat zaplanowano dopiero na wrzesień.

Piotr Pancześnik z Kongregacji skrytykował zarówno uciążliwe biurokratyczne procedury, jak i brak polityki migracyjnej, dodał też, że nie wierzy w mitycznych ekspertów, lekarzy czy informatyków z Ukrainy, którzy zaspokoją potrzeby polskich firm. Stwierdził, że z doświadczeń przedsiębiorców wynika raczej, że ukraińscy pracownicy nie radzą sobie z nowoczesnymi technologiami. Stwierdził w końcu, że skuteczna próba zatrzymania obcokrajowców wymaga wykreowania metod ich asymilacji z polskich społeczeństwem, których na razie brakuje.

Zobacz także

2021-11-15, godz. 10:54 Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską… » więcej 2021-11-15, godz. 09:00 Piotr Woźniak, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie o ostatnim wojewódzkim kongresie partii, planach… - To nie jest tak jednoznaczne, że poparcie w tajnym głosowaniu jest stuprocentowe - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak. - Wszystkie głosowania… » więcej 2021-11-12, godz. 10:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach Święta Niepodległości i prowokacjach Łukaszenki na polsko-białoruskiej g… Gośćmi dzisiejszej Loży byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci) i Mariusz Jańczuk (PL 2050 Szymona Hołowni). Rozmawialiśmy… » więcej 2021-11-12, godz. 15:10 Monika Bartel o badaniach kontrolnych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021… » więcej 2021-11-12, godz. 08:55 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie… - Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw… » więcej 2021-11-10, godz. 15:47 Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią - Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze… » więcej 2021-11-10, godz. 13:08 Violetta Porowska o sejmowej debacie ws. sytuacji na granicy, tzw. marszu dla Izy w Opolu i nowym wicewojewodzie - W szeregach PiS był taki niepokój, czy należna powaga izby i tematu zostanie zachowania, ale opozycja stanęła na wysokości zadania. Możemy powiedzieć… » więcej 2021-11-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowym wicewojewodzie, pracy szpitala tymczasowego i uroczystościach związanych… - Chciałbym bardzo, żeby Państwo zaczekali do godziny 14.15, wtedy nastąpi przedstawienie nowego wicewojewody opolskiego. Trzymamy się dobrego obyczaju, że… » więcej 2021-11-09, godz. 17:04 Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii - Chcemy wprowadzić u nas do programu nauczania nowy przedmiot: "Zrównoważony rozwój" - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr hab. Kamil Minkner… » więcej 2021-11-09, godz. 12:34 Co tam Panie w polityce Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza o sytuacji na granicy, Marszu Niepodległości i negocjacjach… - Chciałabym dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na granicy (...) spodziewam się tego, że będzie jak zawsze. To znaczy że wyjdzie pan premier i powie… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »