Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Marek Dyjasz o przestępczości w okresie pandemii…
2020-06-05, 13:10 Autor: Witold Żurawicki

Marek Dyjasz o przestępczości w okresie pandemii, prognozowanej aktywności bandytów

Marek Dyjasz
Marek Dyjasz

- Jeśli chodzi o przestępczość kryminalną twardą, czyli kradzieże, włamania, bójki to statystyki policyjne notują duży spadek – podkreślił Marek Dyjasz, ekspert z kryminologii i kryminalistyki w Wyższej Szkole Bankowej w Opolu.

Chodzi o spadek w wysokości nawet 50 procent wobec roku ubiegłego. Natomiast znacznie wzrosła ilość przestępstw domowych, wobec najbliższych. Wzrosła chociażby ilość zabójstw dokonywanych na członkach rodziny.

Oczywistą przyczyną takiego stanu rzeczy jest pandemia. Jesteśmy skazani na długotrwałe przebywanie z najbliższymi, problemy rodzinne nawarstwiają się, eskalują do krytycznej granicy. Emocje dają znać o sobie.

- Nie każdy jest do tego przystosowany – podkreślił Marek Dyjasz. – Pandemia odkryła ciemną stronę naszego społeczeństwa. Nie tylko naszego, bo to problem także w innych krajach.

Co ciekawe: znaczne ograniczenie ilości pospolitych przestępstw kryminalnych może mieć kilka przyczyn. Pewna ilość jest ukryta, gdyż ofiary jeszcze nie zdołały ich zgłosić. Przestępcy też byli izolowani, więc stali się mniej aktywni.

- Może być syndrom upicia wolnością – przestrzega nasz gość. Dlatego po rozmrożeniu naszej aktywności zaleca pilnowanie naszego majątku ruchomego i nieruchomego. Przestępcy bowiem – zwłaszcza jeśli chodzi o przestępstwa przeciwko mieniu – ruszą na łowy, bo będą musieli odbić sobie okres przestoju.

Z Markiem Dyjaszem rozmawia Witold Żurawicki

Zobacz także

2020-11-28, godz. 08:15 Marek Trejda o zagrożeniach i prawach konsumenta Jak się nie naciąć, na co uważać podczas szału zakupów? Otwarcie galerii, a także Black Week może prowokować do szybkich, ale i nieprzemyślanych zakupów…… » więcej 2020-11-27, godz. 09:14 Tomasz Zawadzki o zmianach w rozkładach jazdy autobusów Porannym gościem Radia Opole był Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Komunikacji w opolskim ratuszu. Rozmawialiśmy o zmianach w rozkładach jazdy autobusów… » więcej 2020-11-26, godz. 08:40 Zbigniew Kubalańca o kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych O kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych i konkursie na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy o poranku z wicemarszałkiem regionu… » więcej 2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej
1314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »