Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr n. med. Anna Matejuk o przygotowaniu Opolskiego…
2020-03-13, 08:55 Autor: Joanna Matlak

Dr n. med. Anna Matejuk o przygotowaniu Opolskiego Sanepidu do badań genetycznych w celu identyfikacji koronawirusa

Anna Matejuk [fot. Wanda Kownacka]
Anna Matejuk [fot. Wanda Kownacka]
Dr n. med. Anna Matejuk, Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
- Jest to skomplikowany aparat, udało nam się go kupić w bardzo szybkim tempie, oczywiście decyzje o zakupie zapadły bardzo szybko, jeszcze przed wystąpieniem przypadków u nas. Już myśleliśmy jak tylko rozpoczęły się problemy w Chinach, pan wojewoda podjął decyzję, żeby kupić taki aparat dla naszej stacji, ponieważ w całym województwie opolskim nie ma możliwości wykonywania takich badań - mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Anna Matejuk, Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Od dzisiaj w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu jest możliwość wykonania badań genetycznych, które polegają na badaniu wymazów z jamy gardłowo-nosowej, czyli głębokich wymazów, które będą dostarczane do sanepidu przez szpitale.

- Wymazy będą odbierane całodobowo, będą pobierane w szpitalu i szybko dostarczane do nas, bo nie jest to badanie proste, które można wykonać w ciągu godziny czy pół. Najpierw jest żmudna praca przygotowania tej próbki do tego, żeby wprowadzić materiał do aparatu i to też rzutuje na czas. W ciągu 12 godzin będzie możliwość uzyskania wyniku i jest to o tyle ważne, że przecież pacjent będzie leżał w izolatce na SOR-ze czy na oddziale zakaźnym. Chodzi o to, żeby nie przetrzymywać tych osób, które nie są zakażone – mówił gość Radia Opole. Dodajmy, że jednorazowo jest możliwe diagnozowanie 40 próbek.

Inspektor Anna Matejuk wskazała, że próbki były wysyłane do wojewódzkiej stacji we Wrocławiu, która również obsługiwała cały Dolny Śląsk, więc naturalnie powstawały kolejki i tamtejsza stacji nie miała takich „mocy przerobowych”. – Dzięki temu, że badania będą wykonywane u nas w laboratorium, ten czas się skróci – zaznaczyła.

W opolskim sanepidzie jest kilka tysięcy testów. – Na pewno tych testów nie zabraknie, wiem że ostatnio mieliśmy 4 tysiące, ale na pewno będziemy mieli około 10 tysięcy. Testy są na bieżąco dostarczane przez Ministerstwo Zdrowia. Nasi pracownicy też są zabezpieczeni, na pewno nikt nie podjąłby się pracy z materiałem zakaźnym bez zabezpieczenia – powiedziała dr Matejuk.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »