Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem…
2019-11-09, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem
9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech podczas nocy kryształowej 1938 r. O tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat opowiedział Janusz Oszytko z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu.
Z Januszem Oszytką rozmawia Ewa Skrabacz
- Nie tylko w Opolu, ale także w innych, mniejszych miastach ówczesnej rejencji opolskiej, tam, gdzie znajdowały się synagogi żydowskie, tam miała miejsce akcja nocy kryształowej. Synagogi płonęły w kilkunastu miejscach. Mówi się o dwudziestu takich miejscowościach na terenie rejencji opolskiej m.in. był to Kluczbork, Wołczyn czy Nysa – informował Oszytko.

- Scenariusz rozgrywających się wówczas wydarzeń był oczywiście odgórny, sterowany z centrali NSDAP. Miał on pozór wydarzeń spontanicznych, przedstawiano je jako spontaniczny gniew mieszkańców niemieckich, będący odpowiedzią na to, co stało się w Paryżu – chodzi o zamach na radcę Ernsta vom Ratha, który zmarł 9 listopada 1938 r. – dodał pracownik IPN.

- Dziś pamięć o ofiarach tamtej nocy z 1938 r. jest ważna, gdyż ważna jest choćby definicja antysemityzmu. Właściwie można powiedzieć, że obejmuje on z jednej strony historię inności tej ludności, a z drugiej strony nienawiść wobec niej. Ta niechęć w pewnym sensie jest kwestią uniwersalną, gdy dotyczy właśnie inności – stwierdził Janusz Oszytko.

Zobacz także

2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej 2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej 2021-03-13, godz. 08:35 Marek Tomków o zestawieniu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia a także o szczepionkach przeciwko… Marek Tomków prezes Prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej awansował na 46. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych… » więcej 2021-03-07, godz. 08:45 Michał Kramarz o aplikacji "Opole Plus" Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Opola, który opowiadał o… » więcej 2021-03-06, godz. 08:45 Piotr Ciona o XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Piotr Ciona, zastępca dyrektora KRUS w Opolu, który przedstawił szczegóły kolejnego konkursu skierowanego… » więcej 2021-02-28, godz. 08:25 Damian Kolarczyk o tym, dlaczego Park Naukowo Technologiczny przystąpił do Polskiej Chmury Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do Polskiej Chmury. - Polska Chmura to porozumienie wiodących dostawców usług chmurowych - wyjaśnił w porannej… » więcej 2021-02-27, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, jak wyglądały szkolenia kandydatów na rotmistrzów Monika Bartel z Urzędu Statystycznego Dobiegają końca szkolenia kandydatów na rachmistrzów. W województwie opolskim rachmistrzów potrzeba około 400, zgłosiło… » więcej 2021-02-21, godz. 08:30 Antoni Konopka o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny - Sieć dziedzictwa kulinarnego to realizacja pewnego pomysłu, który też przewija się w naszym kraju, kiedy mówimy o tym, że trzeba zbliżyć konsumenta… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »