Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem…
2019-11-09, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem
9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech podczas nocy kryształowej 1938 r. O tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat opowiedział Janusz Oszytko z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu.
Z Januszem Oszytką rozmawia Ewa Skrabacz
- Nie tylko w Opolu, ale także w innych, mniejszych miastach ówczesnej rejencji opolskiej, tam, gdzie znajdowały się synagogi żydowskie, tam miała miejsce akcja nocy kryształowej. Synagogi płonęły w kilkunastu miejscach. Mówi się o dwudziestu takich miejscowościach na terenie rejencji opolskiej m.in. był to Kluczbork, Wołczyn czy Nysa – informował Oszytko.

- Scenariusz rozgrywających się wówczas wydarzeń był oczywiście odgórny, sterowany z centrali NSDAP. Miał on pozór wydarzeń spontanicznych, przedstawiano je jako spontaniczny gniew mieszkańców niemieckich, będący odpowiedzią na to, co stało się w Paryżu – chodzi o zamach na radcę Ernsta vom Ratha, który zmarł 9 listopada 1938 r. – dodał pracownik IPN.

- Dziś pamięć o ofiarach tamtej nocy z 1938 r. jest ważna, gdyż ważna jest choćby definicja antysemityzmu. Właściwie można powiedzieć, że obejmuje on z jednej strony historię inności tej ludności, a z drugiej strony nienawiść wobec niej. Ta niechęć w pewnym sensie jest kwestią uniwersalną, gdy dotyczy właśnie inności – stwierdził Janusz Oszytko.

Zobacz także

2020-11-29, godz. 08:25 Sebastian Szczurek o zwolnieniu z opłacania składek To niemalże ostatni moment na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek, więc poniedziałkowego terminu powinni przypilnować przedsiębiorcy z branży… » więcej 2020-11-28, godz. 08:15 Marek Trejda o zagrożeniach i prawach konsumenta Jak się nie naciąć, na co uważać podczas szału zakupów? Otwarcie galerii, a także Black Week może prowokować do szybkich, ale i nieprzemyślanych zakupów…… » więcej 2020-11-27, godz. 09:14 Tomasz Zawadzki o zmianach w rozkładach jazdy autobusów Porannym gościem Radia Opole był Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Komunikacji w opolskim ratuszu. Rozmawialiśmy o zmianach w rozkładach jazdy autobusów… » więcej 2020-11-26, godz. 08:40 Zbigniew Kubalańca o kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych O kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych i konkursie na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy o poranku z wicemarszałkiem regionu… » więcej 2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »