Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem…
2019-11-09, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem
9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech podczas nocy kryształowej 1938 r. O tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat opowiedział Janusz Oszytko z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu.
Z Januszem Oszytką rozmawia Ewa Skrabacz
- Nie tylko w Opolu, ale także w innych, mniejszych miastach ówczesnej rejencji opolskiej, tam, gdzie znajdowały się synagogi żydowskie, tam miała miejsce akcja nocy kryształowej. Synagogi płonęły w kilkunastu miejscach. Mówi się o dwudziestu takich miejscowościach na terenie rejencji opolskiej m.in. był to Kluczbork, Wołczyn czy Nysa – informował Oszytko.

- Scenariusz rozgrywających się wówczas wydarzeń był oczywiście odgórny, sterowany z centrali NSDAP. Miał on pozór wydarzeń spontanicznych, przedstawiano je jako spontaniczny gniew mieszkańców niemieckich, będący odpowiedzią na to, co stało się w Paryżu – chodzi o zamach na radcę Ernsta vom Ratha, który zmarł 9 listopada 1938 r. – dodał pracownik IPN.

- Dziś pamięć o ofiarach tamtej nocy z 1938 r. jest ważna, gdyż ważna jest choćby definicja antysemityzmu. Właściwie można powiedzieć, że obejmuje on z jednej strony historię inności tej ludności, a z drugiej strony nienawiść wobec niej. Ta niechęć w pewnym sensie jest kwestią uniwersalną, gdy dotyczy właśnie inności – stwierdził Janusz Oszytko.

Zobacz także

2019-11-14, godz. 10:23 Małgorzata Wilkos i Piotr Wach o tym czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji Małgorzata Wilkos, Radna Miasta Opole - To było ciekawe posiedzenie, dużo się działo – mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. – Pozytywnie, „na plus” zaskoczyło… » więcej 2019-11-13, godz. 11:24 Prof. Piotr Wach i dr Bartosz Maziarz o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu Prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował – Śledziłem pierwsze posiedzenie parlamentu z zainteresowaniem… » więcej 2019-11-12, godz. 10:01 Paweł Grabowski i Antoni Duda, czyli byli parlamentarzyści o tym jaki będzie Sejm IX kadencji Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15 - Ten sejm będzie zupełnie inny od poprzedniego - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15… » więcej 2019-11-08, godz. 15:48 Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości - 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do… » więcej 2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej 2019-11-07, godz. 09:45 Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne… Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie się sprawdził… » więcej 2019-11-07, godz. 00:00 Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o rządowym programie Maluch+ 2020 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa Gmina Namysłów co roku składa wnioski z programu Maluch Plus na dofinansowanie pobytu maluchów w żłobkach. Mamy 100… » więcej 2019-11-06, godz. 08:50 Mariusz Grochowski i Jacek Monkiewicz o planowanej restrukturyzacji Brzeskiego Centrum Medycznego Mariusz Grochowski, brzeski powiatowy radny PiS - Brzeskie Centrum Medyczne potrzebuje naprawy, ale to, co zostało zapisane w programie naprawczym, to nie jest… » więcej 2019-11-05, godz. 10:05 Zbigniew Kubalańca i Ryszard Galla o możliwych zmianach w zarządzie województwa W porannych rozmowach o komentarze poprosiliśmy koalicjantów PSL-u czyli przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i Mniejszości Niemieckiej. Zbigniew Kubalańca… » więcej 2019-11-04, godz. 10:36 Antoni Konopka i Witold Potwora między innymi o produkcji mocnego alkoholu i znaczeniu dla budżetu państwa. Antoni Konopka, wojewódzki radny PSL - Myślę, że można śmiało powiedzieć, że Władysław Kosiniak-Kamysz rozpoczął w Wierzchosławicach swoją kampanię prezydencką… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »