Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dagmara Kawoń-Noga i Zbigniew Kubalańca o kondycji…
2019-10-23, 10:40 Autor: Marek Świercz

Dagmara Kawoń-Noga i Zbigniew Kubalańca o kondycji opolskich bibliotek i instytucjach kultury w regionie

Dagmara Kawoń-Noga o działalności Krajowej Rady Bibliotecznej, kondycji polskich bibliotek i promocji czytelnictwa
Dagmara Kawoń-Noga, była dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu
– Krajowa Rada Biblioteczna nie tylko opiniuje wszystkie akty prawne związane z funkcjonowaniem polskich bibliotek, ale także zajmuje się bardzo konkretnymi problemami lokalnymi. To do rady trafiają wnioski w sprawie połączenia bibliotek z innymi jednostkami kultury, które to posunięcia, w ramach szukania oszczędności, postulują samorządy. I rada nie pracuje tu na formularzach, ale robi wizję lokalną, jedzie w teren i na miejscu bada czy taki wniosek ma swoje uzasadnienie. I bardzo często opinia członków rady jest negatywna, bo rada – co należy mocno podkreślić – zawsze staje po stronie biblioteki – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Dagmara Kawoń-Noga, była dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu (przypomnijmy, ze w 2016 roku placówka ta została włączona w skład Regionalnego Centrum Wspierania Placówek Edukacyjnych), która została właśnie powołana w skład Krajowej Rady Bibliotecznej na następną pięcioletnią kadencję.
Kawoń-Noga razem z Joanną Kamińską będzie w radzie reprezentowała interesy bibliotek pedagogicznych, czyli tych, które oferują swoją ofertę do nauczycieli i studentów kształcących się w zawodach pedagogicznych. Jak informuje nasz gość, który jest także pracownikiem dydaktycznym, pracuje nad raportem nad kompetencjami poznawczymi młodych ludzi.

– Wniosek z moich badań jest taki, że pracownik biblioteki pedagogicznej powinien być swego rodzaju pomocnikiem, który będzie uczył klienta biblioteki, jak należy szukać potrzebnych mu informacji. Bo tych kompetencji młodzi ludzie niestety nie wynoszą ze szkół średnich – mówi Kawoń-Noga.

Naszego gościa pytaliśmy także o ocenę stanu czytelnictwa w Polsce (to też jedna z kompetencji KRB).

– Poziom czytelnictwa w Polsce jest niski, ale mam wrażenie, że ostatnio coś drgnęło. Mamy mnóstwo inicjatyw na rzecz wspierania czytelnictwa, wspieranych także przez decydentów. Festiwale książki, spotkania autorskie, imprezy promujące czytelnictwo, wszystkie te działania sprawiły, że udało się zatrzymać spadek czytelnictwa – przekonuje nasz gość.
Zbigniew Kubalańca o kondycji wojewódzkich instytucji kultury i planowanych inwestycjach
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek regionu odpowiedzialny za kulturę
– Tylko w zeszłym roku wydaliśmy na książki dla Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej 350 tysięcy złotych, a moglibyśmy pewnie wydać i dwa razy tyle, bo książek wychodzi mnóstwo. Niestety, są one drogie, to średni wydatek rzędu 50 złotych, a w przypadku cennych pozycji naukowych znacznie wyższy. A w przypadku tej biblioteki musimy dbać nie tylko o księgozbiór fachowy, ale także ten popularny, komercyjny, bo tego oczekują nasi czytelnicy. Do tego dochodzą problemy magazynowe. Jakimś rozwiązaniem jest digitalizacja zbiorów, ale ona także kosztuje – mówił w „Poglądach i osądach” Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek regionu odpowiedzialny za kulturę.

Nasz gość dodaje, że był pomysł na budowę w pobliżu siedziby WBP otwartych magazynów, ale to wydatek rzędu 30 milionów złotych, na którego regionu nie stać. Jak dodaje, być może uda się pozyskać pieniądze z tak zwanych funduszy norweskich.
– W tej chwili najważniejszym zadaniem inwestycyjnym jest kapitalny remont Teatru im. Jana Kochanowskiego. Zmieni się wejście, przede wszystkim jednak pojawi się nowa klimatyzacja i wentylacja – mówił nasz gość, dodając, że częścią tego przedsięwzięcia jest stworzenie Centrum Edukacji Kulturalnej.

– Jeśli ktoś za młodu nie odwiedzi filharmonii, to potem raczej nie do niej nie trafi. Rodzice dbają o zajęcia sportowe czy językowe swoich dzieci, my chcemy im pomóc w stworzeniu także oferty kulturalnej – tłumaczy.

Naszego gościa, wiceprzewodniczącego opolskich struktur Platformy Obywatelskiej, zapytaliśmy także o powyborcze rozliczenia w partii.

– To prawda, że wyborów nie wygraliśmy, ale odbiliśmy Senat i mamy szansę powalczyć o prezydenta. Tym, którzy oskarżają Grzegorza Schetynę o przegraną, przypominam, że przejął kierowanie partią w bardzo trudnym okresie, gdy mieliśmy poparcie na poziomie 12 procent i przeganiała nas Nowoczesna. Dziś praktycznie wchłonęliśmy Nowoczesną i nadal jesteśmy najsilniejszą partią opozycyjną – mówił Kubalańca.

– Jeśli ktoś chce dziś wystartować przeciwko Schetynie, którego kadencja kończy się w grudniu, niech otwarcie to ogłosi. Na razie mamy tylko deklaracje typu „nie wykluczam startu”.

Kubalańca bagatelizuje także doniesienia o powyborczych rozliczeniach w opolskiej PO. Przypomina, że wybory regionalnych władz odbędą się dopiero w 2021 roku i w tej chwili nic nie wskazuje na to, że będą przyśpieszone.
Z Dagmarą Kawoń-Nogą rozmawia Marek Świercz
Ze Zbigniewem Kubalańcą rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-01-16, godz. 08:30 Łukasz Berlik o historii Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego Zrzesza lokalnych miłośników przyrody, edukuje i popularyzuje przyrodoznawstwo, a kiedy trzeba interweniuje - Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze w styczniu obchodzi… » więcej 2021-01-10, godz. 08:30 Maciej Stefański o realizacji programu Czyste Powietrze - Rok temu realizacja wniosków programu Czyste Powietrze na Opolszczyźnie była na poziomie 32%, dzisiaj jest to 97%. W lipcu ubiegłego roku byliśmy pod tym… » więcej 2021-01-09, godz. 08:30 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Takie spisy powszechne prowadzone są co dziesięć lat, żeby zebrać informacje o ludności, sytuacji społeczno-ekonomicznej czy zasobach mieszkaniowych -… » więcej 2021-01-06, godz. 08:30 Piotr Giertych o Orszaku Trzech Króli w czasach pandemii - Orszaki się odbędą, ale w innej formie niż dotychczas - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Piotr Giertych rzecznik i przewodniczący Rady Fundacji… » więcej 2021-01-03, godz. 08:30 Monika Bartel o podobieństwach w poziomie życia i rozwoju w Polsce i Czechach Bezrobocie, migracja, demografia - opolski GUS we współpracy z partnerami w Czechach przebadał trzy sąsiadujące ze sobą regiony: województwo opolskie, region… » więcej 2021-01-02, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o rejestracji umów o dzieło przez ZUS w 2021 roku - Wniosek będzie należy złożyć do siedmiu dni od zawarcia umowy o dzieło. Dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD, a w jednym… » więcej 2021-01-01, godz. 08:30 Psycholog, Anna Tarka, o postanowieniach noworocznych - Musimy się zastanowić, dlaczego w ogóle tego chcemy? To jest clou wszystkiego – mówiła w porannej rozmowie Anna Tarka, psycholog, z którą rozmawialiśmy… » więcej 2020-12-31, godz. 08:38 Dr Bartłomiej Machnik o wydarzeniach politycznych w 2020 roku - Zaskakujący, wymagający i nieobliczalny – taki był ten rok w polityce w ocenie porannego gościa Radia Opole dr Bartłomieja Machnika, politologa z Collegium… » więcej 2020-12-30, godz. 08:42 Jarosław Kończyło o pierwszych szczepieniach kadry medycznej przeciw koronawirusowi O szczepieniu na koronawirusa, pierwszych zaszczepieniach kadry medycznej i miejscach, gdzie można to zrobić, rozmawialiśmy w środowy poranek z gościem Radia… » więcej 2020-12-29, godz. 08:50 Dariusz Madera o akcji szczepień przeciw koronawirusowi Około 80 procent personelu medycznego naszego szpitala zadeklarowało chęć udziału w szczepieniach - ujawnił w rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Uniwersyteckiego… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »