Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Dagmara Kawoń-Noga i Zbigniew Kubalańca o kondycji…
2019-10-23, 10:40 Autor: Marek Świercz

Dagmara Kawoń-Noga i Zbigniew Kubalańca o kondycji opolskich bibliotek i instytucjach kultury w regionie

Dagmara Kawoń-Noga o działalności Krajowej Rady Bibliotecznej, kondycji polskich bibliotek i promocji czytelnictwa
Dagmara Kawoń-Noga, była dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu
– Krajowa Rada Biblioteczna nie tylko opiniuje wszystkie akty prawne związane z funkcjonowaniem polskich bibliotek, ale także zajmuje się bardzo konkretnymi problemami lokalnymi. To do rady trafiają wnioski w sprawie połączenia bibliotek z innymi jednostkami kultury, które to posunięcia, w ramach szukania oszczędności, postulują samorządy. I rada nie pracuje tu na formularzach, ale robi wizję lokalną, jedzie w teren i na miejscu bada czy taki wniosek ma swoje uzasadnienie. I bardzo często opinia członków rady jest negatywna, bo rada – co należy mocno podkreślić – zawsze staje po stronie biblioteki – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Dagmara Kawoń-Noga, była dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu (przypomnijmy, ze w 2016 roku placówka ta została włączona w skład Regionalnego Centrum Wspierania Placówek Edukacyjnych), która została właśnie powołana w skład Krajowej Rady Bibliotecznej na następną pięcioletnią kadencję.
Kawoń-Noga razem z Joanną Kamińską będzie w radzie reprezentowała interesy bibliotek pedagogicznych, czyli tych, które oferują swoją ofertę do nauczycieli i studentów kształcących się w zawodach pedagogicznych. Jak informuje nasz gość, który jest także pracownikiem dydaktycznym, pracuje nad raportem nad kompetencjami poznawczymi młodych ludzi.

– Wniosek z moich badań jest taki, że pracownik biblioteki pedagogicznej powinien być swego rodzaju pomocnikiem, który będzie uczył klienta biblioteki, jak należy szukać potrzebnych mu informacji. Bo tych kompetencji młodzi ludzie niestety nie wynoszą ze szkół średnich – mówi Kawoń-Noga.

Naszego gościa pytaliśmy także o ocenę stanu czytelnictwa w Polsce (to też jedna z kompetencji KRB).

– Poziom czytelnictwa w Polsce jest niski, ale mam wrażenie, że ostatnio coś drgnęło. Mamy mnóstwo inicjatyw na rzecz wspierania czytelnictwa, wspieranych także przez decydentów. Festiwale książki, spotkania autorskie, imprezy promujące czytelnictwo, wszystkie te działania sprawiły, że udało się zatrzymać spadek czytelnictwa – przekonuje nasz gość.
Zbigniew Kubalańca o kondycji wojewódzkich instytucji kultury i planowanych inwestycjach
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek regionu odpowiedzialny za kulturę
– Tylko w zeszłym roku wydaliśmy na książki dla Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej 350 tysięcy złotych, a moglibyśmy pewnie wydać i dwa razy tyle, bo książek wychodzi mnóstwo. Niestety, są one drogie, to średni wydatek rzędu 50 złotych, a w przypadku cennych pozycji naukowych znacznie wyższy. A w przypadku tej biblioteki musimy dbać nie tylko o księgozbiór fachowy, ale także ten popularny, komercyjny, bo tego oczekują nasi czytelnicy. Do tego dochodzą problemy magazynowe. Jakimś rozwiązaniem jest digitalizacja zbiorów, ale ona także kosztuje – mówił w „Poglądach i osądach” Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek regionu odpowiedzialny za kulturę.

Nasz gość dodaje, że był pomysł na budowę w pobliżu siedziby WBP otwartych magazynów, ale to wydatek rzędu 30 milionów złotych, na którego regionu nie stać. Jak dodaje, być może uda się pozyskać pieniądze z tak zwanych funduszy norweskich.
– W tej chwili najważniejszym zadaniem inwestycyjnym jest kapitalny remont Teatru im. Jana Kochanowskiego. Zmieni się wejście, przede wszystkim jednak pojawi się nowa klimatyzacja i wentylacja – mówił nasz gość, dodając, że częścią tego przedsięwzięcia jest stworzenie Centrum Edukacji Kulturalnej.

– Jeśli ktoś za młodu nie odwiedzi filharmonii, to potem raczej nie do niej nie trafi. Rodzice dbają o zajęcia sportowe czy językowe swoich dzieci, my chcemy im pomóc w stworzeniu także oferty kulturalnej – tłumaczy.

Naszego gościa, wiceprzewodniczącego opolskich struktur Platformy Obywatelskiej, zapytaliśmy także o powyborcze rozliczenia w partii.

– To prawda, że wyborów nie wygraliśmy, ale odbiliśmy Senat i mamy szansę powalczyć o prezydenta. Tym, którzy oskarżają Grzegorza Schetynę o przegraną, przypominam, że przejął kierowanie partią w bardzo trudnym okresie, gdy mieliśmy poparcie na poziomie 12 procent i przeganiała nas Nowoczesna. Dziś praktycznie wchłonęliśmy Nowoczesną i nadal jesteśmy najsilniejszą partią opozycyjną – mówił Kubalańca.

– Jeśli ktoś chce dziś wystartować przeciwko Schetynie, którego kadencja kończy się w grudniu, niech otwarcie to ogłosi. Na razie mamy tylko deklaracje typu „nie wykluczam startu”.

Kubalańca bagatelizuje także doniesienia o powyborczych rozliczeniach w opolskiej PO. Przypomina, że wybory regionalnych władz odbędą się dopiero w 2021 roku i w tej chwili nic nie wskazuje na to, że będą przyśpieszone.
Z Dagmarą Kawoń-Nogą rozmawia Marek Świercz
Ze Zbigniewem Kubalańcą rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2019-11-21, godz. 10:09 Agnieszka Gabruk i Iwona Rejnhardt o realizowanej polityce społecznej Agnieszka Gabruk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. - ROPS rozpoczął działalność 1 listopada 1999 roku, czyli świętujemy z lekkim opóźnieniem… » więcej 2019-11-20, godz. 09:42 Barbara Kamińska i Małgorzata Wilkos o roli kobiet w polskiej polityce Barbara Kamińska, opolska radna Koalicji Obywatelskiej. - Czas na kobietę, czas na Małgosię Kidawę Błońską – mówiła w porannej rozmowie „ W cztery oczy” Barbara… » więcej 2019-11-19, godz. 09:43 Rafał Tkacz i Witold Żurawicki o przyszłości gminy Ozimek Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - W zasadzie już dzisiaj mamy przygotowane postanowienie komisarza wyborczego stwierdzające… » więcej 2019-11-18, godz. 10:04 Szymon Ogłaza i prof. Krystian Heffner o strategi rozwoju województwa opolskiego Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego - Mieliśmy w ubiegłym tygodniu w filharmonii taką dużą konferencję na temat prac nad strategią rozwoju Opolszczyzny… » więcej 2019-11-17, godz. 09:00 Siostra Aldona Skrzypiec o dzieleniu się z innymi Na Dzień Ubogich, który w Opolu obchodzimy już po raz drugi (17.11), w niedzielny poranek zaprosiła s. Aldona Skrzypiec SSpS, jałmużnik biskupa opolskiego. Opowiedzieliśmy… » więcej 2019-11-16, godz. 09:00 Dr Stanisław Niewiński o osiągnięciach polskiej dyplomacji Dr Stanisław Niewiński, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 16 listopada 1918 r. Józef Piłsudski wysłał pierwszą depeszę zagraniczną, w której informował… » więcej 2019-11-15, godz. 09:59 Violetta Porowska i Zbigniew Kubalańca o układankach w ławach nowego sejmu Violetta Porowska, posłanka Ziemi Opolskiej i liderka opolskich struktur PiS - Sama byłam zadziwiona, ta chwila ślubowania to była rzeczywiście chwila wyjątkowego… » więcej 2019-11-14, godz. 10:23 Małgorzata Wilkos i Piotr Wach o tym czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji Małgorzata Wilkos, Radna Miasta Opole - To było ciekawe posiedzenie, dużo się działo – mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. – Pozytywnie, „na plus” zaskoczyło… » więcej 2019-11-13, godz. 11:24 Prof. Piotr Wach i dr Bartosz Maziarz o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu Prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował – Śledziłem pierwsze posiedzenie parlamentu z zainteresowaniem… » więcej 2019-11-12, godz. 10:01 Paweł Grabowski i Antoni Duda, czyli byli parlamentarzyści o tym jaki będzie Sejm IX kadencji Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15 - Ten sejm będzie zupełnie inny od poprzedniego - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »