Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Iwoną Zyman i ks. dr. Arnoldem Drechslerem…
2019-09-20, 09:46 Autor: Paula Hołubowicz

Rozmowa z Iwoną Zyman i ks. dr. Arnoldem Drechslerem o wynikach kontroli nad opieką paliatywną i hospicyjną w regionie

Iwona Zyman o tym, że nie wszyscy potrzebujący mają w kraju dostęp do opieki paliatywnej i hospicyjnej
Iwona Zyman, dyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli
- Nasza kontrola wykazała, że nie wszyscy potrzebujący mają w kraju dostęp do opieki paliatywnej i hospicyjnej. Z ludzkiego punktu widzenia była to ciężka kontrola, bardzo emocjonalna. Sami kontrolerzy mówili, że oglądanie dokumentacji osób, które nie żyją albo są w fazie terminalnej, to bardzo ciężkie doświadczenie. To nie była dla nas standardowa kontrola. A jakie wyniki? Dobrze, że państwo zaczęło finansować tego typu świadczenia, choć dopiero od 2009 roku. Myśleliśmy, że ministerstwo nie ma strategii opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi i nie wypracowało standardów - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Iwona Zyman, dyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.

Nasza delegatura brała udział w kontroli i ustaliła, że sytuacja na Opolszczyźnie jest lepsza niż w innych rejonach kraju (z opieki tego rodzaju korzysta u nas 28 osób na 10 tysięcy mieszkańców), głównie za sprawą rozbudowanej sieci placówek Caritas diecezji opolskiej. - Tu w grę wchodzi nie tylko wysoka jakość opieki, ale także troska o swego rodzaju pracę formacyjną z personelem - mówił nasz gość. - Ważne jest też to, że pojawia się coraz więcej wolontariuszy, którzy chcą pomagać ludziom nieuleczalnie chorym. Bo w tej opiece paliatywnej i hospicyjnej liczy się przede wszystkim godność i szacunek.

NIK ustalił także, że aż 90 procent pacjentów, którzy trafiają do hospicjów, to pacjenci onkologiczni. - I to należałoby zmienić, dopisując także inne choroby do listy tych schorzeń, które można na koszt NFZ objąć taką opieką. Ta lista jest zbyt wąska - mówi Zyman. - Członek naszej rodziny umiera, idziemy do hospicjum i tam słyszymy, że to nie ta choroba. A to jest po prostu niesprawiedliwe i okrutne. Wielu ludzi umiera na niewydolność serca, to 43 mln rocznie w skali całego świata. Podobnie jest z przewlekłą niewydolnością nerek.
Ks. dr Arnold Drechsler o początkach funkcjonowania opolskiego Caritasu
Ks. dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritas diecezji opolskiej
- Nasz system zaczęliśmy budować na początku lat 90. ubiegłego wieku za sprawą księdza arcybiskupa Alfonsa Nossola, który przekonał rząd niemiecki, że skoro mamy na Opolszczyźnie Mniejszość Niemiecką, to warto zainwestować w poprawę jakości opieki medycznej. Wtedy udało mu się wyposażyć wszystkie opolskie szpitale w nowoczesny sprzęt o wartości 16 mln marek. Potem postanowił zaopiekować się osobami najsłabszymi, czyli najstarszymi, schorowanymi, często osamotnionymi. I to był krok w stronę zbudowania sieci stacji opieki Caritas - mówił w "Poglądach i osądach" ks. dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritas diecezji opolskiej.

W tej chwili opolska Caritas ma sieć stu placówek, zatrudnia 20 lekarzy i 150 pielęgniarek (każda wyposażona jest w samochód służbowy, żeby mogła dojechać do osoby potrzebującej). - Bo ludzie chcą chorować i umierać w domu. Dom ich od tej śmierci nie uchroni, ale dzięki temu czują się lepiej. Dlatego mocno stawiamy na tak zwane hospicja domowe. Do osoby w stanie terminalnym jedzie cały nasz zespół - mówił nasz gość.
Zdaniem ks. Drechslera, konieczne byłoby podniesienie uposażenia pielęgniarek. - Zarabiają u nas około 30 procent tego, co lekarz, ale w przypadku opieki paliatywnej wykonują około 90 procent całej pracy - tłumaczył. Także Caritas, podobnie jak szpitale w całym kraju, boryka się z brakiem personelu. Ostatnio zaoferowało 13 tys. zł lekarzowi, który miałby pracować w hospicjum stacjonarnym w Siołkowicach. - Lekarze nastawieni są na medyczny sukces, na wyzdrowienie pacjenta. A w hospicjum takim sukcesem jest doprowadzenie chorego do tego, by mógł godnie i w spokoju odejść - mówi ks. Drechsler.

Zobacz także

2020-11-06, godz. 08:36 Michał Siek m.in. o przejściu na nauczanie zdalne najmłodszych i sygnałach o namawianiu uczniów do protestowania – To nie będzie duży problem dla opolskich szkół, mieliśmy już takie rozwiązania na wiosnę – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Michał… » więcej 2020-11-05, godz. 09:26 Dr Agnieszka Gawlik o aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia - Pan minister nie myli się, my rzeczywiście jesteśmy na granicy wydolności systemu i nawet powiedział kiedy ta granica nastąpi - mówiła dr Agnieszka Gawlik… » więcej 2020-11-04, godz. 10:32 Dr Witold Potwora o tym, czy polska gospodarka wytrzyma kolejny lockdown - Wydaje się, że gospodarka polska tego drugiego lockdownu po prostu by nie przetrzymała, wtedy wychodzilibyśmy z tego przez całe lata - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-03, godz. 09:40 Dr Bartłomiej Machnik o ostatnich sondażach poparcia dla partii politycznych - W przypadku sondaży warto mieć ograniczone zaufanie, bo liczby to jedno, ale ważniejsze jest obserwowanie pewnego trendu i rzeczywiście w przypadku Zjednoczonej… » więcej 2020-11-02, godz. 08:45 Łukasz Żmuda o programach pomocy dla osób z niepełnosprawnościami - Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale sytuacja w ostatnich latach zdecydowanie się poprawia, jeśli chodzi o zatrudnienie osób niepełnosprawnych - mówił… » więcej 2020-11-01, godz. 08:30 Ks. Mateusz Buczma o tym że każdy z nas ma szansę dostąpić świętości - W dzień 1 listopada, ale i później przez kolejne dni nasze myśli wędrują ku sprawom ostatecznym - mówił ks. Mateusz Buczma, koordynator ruchów i wspólnot… » więcej 2020-10-31, godz. 08:30 Daniel Potocki o działalności Związku Szlachty Rzeczypospolitej - Niestety, z powodu koronawirusa zostaliśmy zmuszeni do przełożenia tego wydarzenia na przyszły rok. Chcieliśmy rozpocząć dyskusję na temat dworu ziemiańskiego… » więcej 2020-10-30, godz. 09:27 Danuta Jazłowiecka o protestach ws. aborcji i ich skutkach zarówno politycznych jak i społecznych Danuta Jazłowiecka, senator Platformy Obywatelskiej - Ja nie jestem za aborcją, bo mam świadomość, że taka decyzja pozostawia na kobiecie ślad na całe… » więcej 2020-10-29, godz. 08:56 Wiesława Błudzin o tym, jaki wpływ na wzrost zachorowań mogą mieć strajki kobiet Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu - Na pewno protesty nie sprzyjają zwalczaniu pandemii, ale trzeba o to pytać… » więcej 2020-10-28, godz. 08:50 Roman Kolek o zagrożeniu jakim jest likwidacja ośrodków uzależnień i tych zajmujących się zdrowiem psychicznym w… - Tym tematem zajmujemy się już od roku. Wysyłamy korespondencje, wysyłamy pisma do Ministerstwa Zdrowia, zwracamy uwagę, że nie ma takiej ilości kadry… » więcej
1516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »