Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Iwoną Zyman i ks. dr. Arnoldem Drechslerem…
2019-09-20, 09:46 Autor: Paula Hołubowicz

Rozmowa z Iwoną Zyman i ks. dr. Arnoldem Drechslerem o wynikach kontroli nad opieką paliatywną i hospicyjną w regionie

Iwona Zyman o tym, że nie wszyscy potrzebujący mają w kraju dostęp do opieki paliatywnej i hospicyjnej
Iwona Zyman, dyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli
- Nasza kontrola wykazała, że nie wszyscy potrzebujący mają w kraju dostęp do opieki paliatywnej i hospicyjnej. Z ludzkiego punktu widzenia była to ciężka kontrola, bardzo emocjonalna. Sami kontrolerzy mówili, że oglądanie dokumentacji osób, które nie żyją albo są w fazie terminalnej, to bardzo ciężkie doświadczenie. To nie była dla nas standardowa kontrola. A jakie wyniki? Dobrze, że państwo zaczęło finansować tego typu świadczenia, choć dopiero od 2009 roku. Myśleliśmy, że ministerstwo nie ma strategii opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi i nie wypracowało standardów - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Iwona Zyman, dyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.

Nasza delegatura brała udział w kontroli i ustaliła, że sytuacja na Opolszczyźnie jest lepsza niż w innych rejonach kraju (z opieki tego rodzaju korzysta u nas 28 osób na 10 tysięcy mieszkańców), głównie za sprawą rozbudowanej sieci placówek Caritas diecezji opolskiej. - Tu w grę wchodzi nie tylko wysoka jakość opieki, ale także troska o swego rodzaju pracę formacyjną z personelem - mówił nasz gość. - Ważne jest też to, że pojawia się coraz więcej wolontariuszy, którzy chcą pomagać ludziom nieuleczalnie chorym. Bo w tej opiece paliatywnej i hospicyjnej liczy się przede wszystkim godność i szacunek.

NIK ustalił także, że aż 90 procent pacjentów, którzy trafiają do hospicjów, to pacjenci onkologiczni. - I to należałoby zmienić, dopisując także inne choroby do listy tych schorzeń, które można na koszt NFZ objąć taką opieką. Ta lista jest zbyt wąska - mówi Zyman. - Członek naszej rodziny umiera, idziemy do hospicjum i tam słyszymy, że to nie ta choroba. A to jest po prostu niesprawiedliwe i okrutne. Wielu ludzi umiera na niewydolność serca, to 43 mln rocznie w skali całego świata. Podobnie jest z przewlekłą niewydolnością nerek.
Ks. dr Arnold Drechsler o początkach funkcjonowania opolskiego Caritasu
Ks. dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritas diecezji opolskiej
- Nasz system zaczęliśmy budować na początku lat 90. ubiegłego wieku za sprawą księdza arcybiskupa Alfonsa Nossola, który przekonał rząd niemiecki, że skoro mamy na Opolszczyźnie Mniejszość Niemiecką, to warto zainwestować w poprawę jakości opieki medycznej. Wtedy udało mu się wyposażyć wszystkie opolskie szpitale w nowoczesny sprzęt o wartości 16 mln marek. Potem postanowił zaopiekować się osobami najsłabszymi, czyli najstarszymi, schorowanymi, często osamotnionymi. I to był krok w stronę zbudowania sieci stacji opieki Caritas - mówił w "Poglądach i osądach" ks. dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritas diecezji opolskiej.

W tej chwili opolska Caritas ma sieć stu placówek, zatrudnia 20 lekarzy i 150 pielęgniarek (każda wyposażona jest w samochód służbowy, żeby mogła dojechać do osoby potrzebującej). - Bo ludzie chcą chorować i umierać w domu. Dom ich od tej śmierci nie uchroni, ale dzięki temu czują się lepiej. Dlatego mocno stawiamy na tak zwane hospicja domowe. Do osoby w stanie terminalnym jedzie cały nasz zespół - mówił nasz gość.
Zdaniem ks. Drechslera, konieczne byłoby podniesienie uposażenia pielęgniarek. - Zarabiają u nas około 30 procent tego, co lekarz, ale w przypadku opieki paliatywnej wykonują około 90 procent całej pracy - tłumaczył. Także Caritas, podobnie jak szpitale w całym kraju, boryka się z brakiem personelu. Ostatnio zaoferowało 13 tys. zł lekarzowi, który miałby pracować w hospicjum stacjonarnym w Siołkowicach. - Lekarze nastawieni są na medyczny sukces, na wyzdrowienie pacjenta. A w hospicjum takim sukcesem jest doprowadzenie chorego do tego, by mógł godnie i w spokoju odejść - mówi ks. Drechsler.

Zobacz także

2020-12-08, godz. 09:08 Marcin Ociepa o Rządowym Funduszu Inicjatyw Lokalnych oraz unijnym budżecie – Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych będzie publikowany w dwóch transzach, pierwsza to 4 mld, czekamy na prezentacje wyników, której dokona premier Mateusz… » więcej 2020-12-07, godz. 09:21 Grzegorz Adamczyk o ewentualnym sporze na linii „Solidarność” – rządzący oraz Radzie Dialogu Społecznego - Ta decyzja to był duży niewypał - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność w woj. Opolskim… » więcej 2020-12-06, godz. 08:30 Barbara Kamińska o Europejskim Budżecie Obywatelskim To pierwszy taki projekt w Europie – mowa o Europejskim Budżecie Obywatelskim, który powstał przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego. O szczegółach… » więcej 2020-12-05, godz. 08:30 Adrian Furman o aktywizacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy Porannym gościem Radia Opole był Adrian Furman - fundator Fundacji Biznes Bez Barier, prezes Grupy AF, członek Rady Dostępności, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2020-12-04, godz. 09:45 Wojciech Komarzyński o działalności Kół Gospodyń Wiejskich i wspieraniu lokalnych społeczności - Absolutnie nie, koła gospodyń wiejskich nie odchodzą do lamusa - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Wojciech Komarzyński, zastępca dyrektora… » więcej 2020-12-03, godz. 09:18 Małgorzata Kozak o problemie przemocy w rodzinie, o tym jak pandemia ten problem "wyciszyła" – Przemoc w rodzinie jest takim problemem, któremu izolacja służy. Kwarantanna spowodowała, że ciężko jest zliczyć ilość przypadków – powiedziała… » więcej 2020-12-02, godz. 08:51 Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy Schumana - Reforma UE jest potrzebna, jest kilkanaście obszarów, w których potrzebny jest powrót do Europy Schumana – powiedział w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-12-01, godz. 08:55 Dr Wiesława Błudzin o przyczynach, tak nagłego spadku liczby zakażonych koronawirusem - Zobaczymy jak będzie dzisiaj, zobaczymy jak będzie w ciągu najbliższych dni, bo wiem że nastąpiła też zmiana raportowania. Niemniej jednak niech to nie… » więcej 2020-11-30, godz. 18:18 Marcin Ociepa o wkładzie opolskich logistyków w walce z pandemią Gościem porannej rozmowy będzie Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej z którym porozmawiamy m.in. o święcie patrona opolskich logistyków i ich wkładzie… » więcej 2020-11-29, godz. 08:25 Sebastian Szczurek o zwolnieniu z opłacania składek To niemalże ostatni moment na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek, więc poniedziałkowego terminu powinni przypilnować przedsiębiorcy z branży… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »