Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Wacław Bortnik i Maciej Kalski o bezpieczeństwie…
2019-09-04, 09:15 Autor: Marek Świercz

Wacław Bortnik i Maciej Kalski o bezpieczeństwie weterynaryjnym i bezrobociu w regionie

Wacław Bortnik o bezpieczeństwie weterynaryjnym w regionie
Wacław Bortnik, opolski wojewódzki inspektor weterynarii
- Jeśli chodzi o bezpieczeństwo weterynaryjne, Polska jest naprawdę niezwykle bezpiecznym krajem. Pokazuje to sposób, w jaki radzimy sobie z afrykańskim pomorem świń. Wiem, że media co jakiś czas informują o kolejnych ogniskach, ale fachowcy wiedzą, że nie dzieje się nic strasznego. A temat jest strategiczny z gospodarczego punktu widzenia. Musimy zrobić wszystko, żeby nasze czerwone mięso nie straciło renomy, którą cieszy się w tej chwili, bo to oznaczałoby potężne straty. Wystarczy popatrzeć na to, jakie problemy z ASF mają Bułgarzy czy Rumuni - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Wacław Bortnik, opolski wojewódzki inspektor weterynarii, który we wtorek na posiedzeniu sejmiku zaprezentował raport na temat bezpieczeństwa weterynaryjnego w regionie.

Bortnik podkreślił, że konieczna jest współpraca myśliwych, producentów i kontrolerów.
- Potrzebny jest bezwzględny odstrzał dzików. Ma ich być tak mało, żeby jak najrzadziej się spotykały, bo to ogranicza możliwość przenoszenia się wirusa. Z kolei producenci muszą pamiętać o zasadach bioasekuracji - mówił nasz gość. - Rozumiem, że politycy opozycji oskarżają rząd o zaniedbania, bo takie ich prawo, ale nie mają racji. Popatrzmy na Hiszpanie: tam z afrykańskim pomorem świń walczono 25 lat, wybito prawie wszystkie świnki, powstawały obywatelskie grupy, które wymuszały na producentach ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji - dodał.
Bortnik poinformował także, że nadal trwają prace nad scaleniem wszystkich inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zwierzyny i żywności.
- Jest takie powiedzonko, że lekarze chronią ludzi a weterynarze chronią ludzkość. Coś w tym jest - przekonywał.
Maciej Kalski o bezrobociu na Opolszczyźnie
Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu
- Bezrobocie jest rekordowo niskie, na Opolszczyźnie to 5,6 procent, czyli jest niewiele wyższe niż w kraju, gdzie ta stopa wynosi 5,3 procent. Oczywiście jest geograficznie zróżnicowane, w Opolu to tylko na 2,9 procent, w kilku powiatach Opolszczyzny - głubczyckim, prudnickim czy brzeskim - jest kilkukrotnie wyższe, ale niższe niż 10 procent - mówił w "Poglądach i osądach" Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

Tak zwany rynek pracownika ma wpływ na płace, które na Opolszczyźnie wzrosły o ponad 200 złotych. Nie dziwi też rosnąca liczba pracowników z zagranicy, głównie z Ukrainy.
- Ich obecność jest naturalna w sytuacji, gdy ocenia się, że w skali kraju brakuje w Polsce około 200 tysięcy pracowników - dodaje Kalski.
Nasz gość zwraca uwagę na nowe ciekawe inicjatywy pośredniaków.
- W Nysie utworzono specjalny punkt obsługi seniora, gdzie osoby po 60. roku życia, głównie kobiety, mogą się zarejestrować nie jako osoby bezrobotne, ale poszukujące pracy. Okazuje się, że adresowanych do nich ofert nie brakuje - mówi dyrektor WUP.

Zobacz także

2020-09-16, godz. 09:23 Piotr Paszkiewicz o tym, co się dzieje po lewej stronie sceny politycznej – Dlaczego jakaś grupa ma być bardziej uprzywilejowana od innej? To jest moim zdaniem haniebne – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Piotr Paszkiewicz… » więcej 2020-09-15, godz. 08:47 Grzegorz Krukowski o inicjatywie "Piątka dla Zwierząt" Grzegorz Krukowski, przewodniczący Forum Młodych PiS - Jestem entuzjastą „Piątki dla Zwierząt", wychodzi ona z naszej inicjatywy czyli Forum Młodych -… » więcej 2020-09-14, godz. 07:31 Piotr Mielec o kondycji branży turystycznej - Niestety, nie podnieśliśmy się z tego kryzysu, turystyka zagraniczna praktycznie stanęła, wszyscy podróżowali po kraju. Właściciele obiektów noclegowych… » więcej 2020-09-13, godz. 08:35 Anna Tarka o tym, dlaczego uczniowie nie mają ochoty na powrót do szkoły – Zdarzają się takie przypadki, w których uczniowie nie mają ochoty na powrót do szkoły – przyznała psycholog Anna Tarka. » więcej 2020-09-12, godz. 08:35 Prof. Elena Jagt–Yazykova o seminarium naukowym „Kiedy Opole było morzem” – Opole było morzem wielokrotnie – uśmiechnęła się prof. Elena Jagt-Yazykova z Uniwersytetu Opolskiego, która organizuje seminarium naukowe właśnie… » więcej 2020-09-11, godz. 10:16 Katarzyna Czochara o poselskiej kontroli w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego - Kontrola oczywiście cały czas trwa – podkreśliła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara. » więcej 2020-09-10, godz. 10:02 Antoni Konopka o stanowisku PSL w sprawie kontroli poselskiej w UMWO oraz o tegorocznych żniwach – Z wielkiego napompowanego balona zeszło powietrze – powiedział o próbie odwołania marszałka województwa wicemarszałek Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa… » więcej 2020-09-09, godz. 11:15 Szymon Ogłaza o tym, dlaczego radni prawicy ponieśli wczoraj porażkę – Mam nadzieję, że rozsądek jednak zwycięży, radni prawicy ponieśli wczoraj porażkę. To jest strata czasu dla sejmiku – mówił w porannej rozmowie… » więcej 2020-09-08, godz. 08:56 Tomasz Gabor o marszałku województwa i wizerunku urzędu - Matematycznie licząc niekoniecznie się uda, bo jest nas 10 radnych, ale liczymy na szable 20 radnych z koalicji rządzącej. Myślę, że dla dobra sprawy… » więcej 2020-09-07, godz. 07:50 Roman Kolek o przepisach i strategii opolskich szpitali na walkę z koronawirusem - Jest bezpiecznie, bo szpitale zaopatrzyły się dzięki własnym środkom ale i pieniądzom europejskim - mówił w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek… » więcej
2021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »