Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Wacław Bortnik i Maciej Kalski o bezpieczeństwie ...
2019-09-04, 09:15 Autor: Marek Świercz

Wacław Bortnik i Maciej Kalski o bezpieczeństwie weterynaryjnym i bezrobociu w regionie

Wacław Bortnik o bezpieczeństwie weterynaryjnym w regionie
Wacław Bortnik, opolski wojewódzki inspektor weterynarii
- Jeśli chodzi o bezpieczeństwo weterynaryjne, Polska jest naprawdę niezwykle bezpiecznym krajem. Pokazuje to sposób, w jaki radzimy sobie z afrykańskim pomorem świń. Wiem, że media co jakiś czas informują o kolejnych ogniskach, ale fachowcy wiedzą, że nie dzieje się nic strasznego. A temat jest strategiczny z gospodarczego punktu widzenia. Musimy zrobić wszystko, żeby nasze czerwone mięso nie straciło renomy, którą cieszy się w tej chwili, bo to oznaczałoby potężne straty. Wystarczy popatrzeć na to, jakie problemy z ASF mają Bułgarzy czy Rumuni - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Wacław Bortnik, opolski wojewódzki inspektor weterynarii, który we wtorek na posiedzeniu sejmiku zaprezentował raport na temat bezpieczeństwa weterynaryjnego w regionie.

Bortnik podkreślił, że konieczna jest współpraca myśliwych, producentów i kontrolerów.
- Potrzebny jest bezwzględny odstrzał dzików. Ma ich być tak mało, żeby jak najrzadziej się spotykały, bo to ogranicza możliwość przenoszenia się wirusa. Z kolei producenci muszą pamiętać o zasadach bioasekuracji - mówił nasz gość. - Rozumiem, że politycy opozycji oskarżają rząd o zaniedbania, bo takie ich prawo, ale nie mają racji. Popatrzmy na Hiszpanie: tam z afrykańskim pomorem świń walczono 25 lat, wybito prawie wszystkie świnki, powstawały obywatelskie grupy, które wymuszały na producentach ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji - dodał.
Bortnik poinformował także, że nadal trwają prace nad scaleniem wszystkich inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zwierzyny i żywności.
- Jest takie powiedzonko, że lekarze chronią ludzi a weterynarze chronią ludzkość. Coś w tym jest - przekonywał.
Maciej Kalski o bezrobociu na Opolszczyźnie
Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu
- Bezrobocie jest rekordowo niskie, na Opolszczyźnie to 5,6 procent, czyli jest niewiele wyższe niż w kraju, gdzie ta stopa wynosi 5,3 procent. Oczywiście jest geograficznie zróżnicowane, w Opolu to tylko na 2,9 procent, w kilku powiatach Opolszczyzny - głubczyckim, prudnickim czy brzeskim - jest kilkukrotnie wyższe, ale niższe niż 10 procent - mówił w "Poglądach i osądach" Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

Tak zwany rynek pracownika ma wpływ na płace, które na Opolszczyźnie wzrosły o ponad 200 złotych. Nie dziwi też rosnąca liczba pracowników z zagranicy, głównie z Ukrainy.
- Ich obecność jest naturalna w sytuacji, gdy ocenia się, że w skali kraju brakuje w Polsce około 200 tysięcy pracowników - dodaje Kalski.
Nasz gość zwraca uwagę na nowe ciekawe inicjatywy pośredniaków.
- W Nysie utworzono specjalny punkt obsługi seniora, gdzie osoby po 60. roku życia, głównie kobiety, mogą się zarejestrować nie jako osoby bezrobotne, ale poszukujące pracy. Okazuje się, że adresowanych do nich ofert nie brakuje - mówi dyrektor WUP.

Zobacz także

2019-09-19, godz. 09:44 Rozmowy z Przemysławem Dacą o walce z suszą i nowelizacji prawa wodnego oraz Aleksandrą Czerkawską o Jesiennej Konfere ... Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Mam tę przyjemność, że mogę Państwu zakomunikować, że mamy proces negocjacji za sobą, ... » więcej 2019-09-18, godz. 10:19 Dr Bogdan Tomaszek i wiceminister Marcin Ociepa o Odrze Dr Bogdan Tomaszek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A. – Odra jest dla nas bardzo ważna, nasze dwa zakłady – w Kędzierzynie-Koźlu i Policach ... » więcej 2019-09-17, godz. 09:59 Adrian Czubak i Ryszard Galla o Drugim Kongresie Żeglugi Śródlądowej Adrian Czubak, wojewoda Opolski - Drugi Kongres Żeglugi Śródlądowej to swego rodzaju podsumowanie nie tylko roku, który minął od pierwszego kongresu, ale takż ... » więcej 2019-09-16, godz. 10:23 Rozmowy z Patrykiem Jakim i Stanisławem Rakoczym Patryk Jaki, europoseł PiS – Przyjechałem wspierać całą listę Prawa i Sprawiedliwości. Mam głębokie przekonanie, że rządy Zjednoczonej Prawicy są dla Opolszcz ... » więcej 2019-09-15, godz. 08:30 Agnieszka Kamińska o projekcie „Zaczytane Opolskie” Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu Wystartowała trzecia edycja projektu „Zaczytane Opolsk ... » więcej 2019-09-14, godz. 08:35 Izabela Żbikowska o wydarzeniu Global Studies& Festiwal Human DOC Izabela Żbikowska z fundacji HumanDOC - Nie wskazywałabym żadnej kategorii wiekowej, ale raczej chodzi o nasz sposób postrzegania świata. Nasz festiwal jest d ... » więcej 2019-09-13, godz. 10:20 Roland Wrzeciono i Zbigniew Kubalańca o gospodarczych kontaktach naszego regionu z Chinami Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki - W ostatnim czasie Chińczycy ograniczają inwestycje zagraniczne, mniej więcej od 2016 roku. ... » więcej 2019-09-12, godz. 10:23 Sławomir Kłosowski i prof. Krystian Heffner o podciągnięciu do Opola ciepła z Elektrowni Opole Sławomir Kłosowski, były poseł, minister i europoseł, który w kampanii wyborczej startuje z listy PiS do Sejmu - Opolanie dosłownie śpią na cieple i nic z teg ... » więcej 2019-09-11, godz. 10:01 Marcelina Zawisza i Janusz Kowalski o programie wyborczym Lewicy Razem Marcelina Zawisza z Lewicy Razem - Nie przyjechałam namawiać kobiety do aborcji. Przyjechałam, by mówić o tym, jak rozwiązać problem brakujących porodówek, za ... » więcej 2019-09-10, godz. 09:05 Jacek Wilk i Grzegorz Kuliś o podniesieniu płacy minimalnej Jacek Wilk, który otwiera listę kandydatów Konfederacji do Sejmu w naszym okręgu wyborczym - Nasz program gospodarczy jest bardzo prosty: trzeba wrócić do kor ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »