Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Piotr Mielec i Agnieszka Staszków-Bularz o hejcie…
2019-08-26, 10:11 Autor: Marek Świercz

Piotr Mielec i Agnieszka Staszków-Bularz o hejcie w stosunku do osób publicznych

Piotr Mielec o walce z hejtem
Piotr Mielec, opolski radny i członek rady nadzorczej jednej z opolskich spółdzielni
- Jakieś trzy lata temu znajoma poinformowała mnie o tym, że na ogólnopolskim portalu samorządowym, który daje możliwość oceny radnych, pojawiło się około 300 wpisów na mój temat. Jej zdaniem, makabrycznych. Sprawdziłem i rzeczywiście wpisy były nie tylko krytyczne i obraźliwe, ale także pomawiały o dokonanie różnych przestępstw, między innymi próby nielegalnego zdobycia mieszkania. Wyglądało to na starannie zaplanowaną akcję, wpisy były podpisane różnymi nickami, by stworzyć wrażenie, że jestem powszechnie nieakceptowany. Atakowana była także moja rodzina, w tym mój dwuletni wówczas syn - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Piotr Mielec, opolski radny i członek rady nadzorczej jednej z opolskich spółdzielni, który zdecydował się wystąpić na drogę prawną i po trzech latach uzyskał prawomocny wyrok skazujący.

Hejterkami okazały się być dwie panie, które wcześniej działały w tej samej radzie nadzorczej. Wyrok, w którym sąd zgodził się na podanie nazwisk hejterek, został opublikowany na łamach Nowej Trybuny Opolskiej.
- Sąd uznał, że to dodatkowa kara, która będzie miała walor edukacyjnym, bo pokaże, że internauci wcale nie są anonimowi - mówi Mielec.
Nasz gość dodał, że odebrał wiele wyrazów wsparcia i sympatii, a opolscy politycy przyjęli go z dużą satysfakcją, wicewojewoda opolski Violetta Porowska opublikowała go na swoim koncie na Facebooku.
Agnieszka Staszków-Bularz o różnicy między ostrą krytyką a hejtem
Agnieszka Staszków-Bularz, mecenas
- Ostra krytyka to co innego niż nielegalny hejt. Można osobę publiczną skrytykować za to, jak pracuje, ale nie można go obrażać, atakować jego bliskich czy stawiać mu nieprawdziwych zarzutów, jak miało to miejsce w przypadku pana Mielca. Takich spraw jest coraz więcej, ale nie wszystkie kończą się wyrokami, bo procedury są długie i część osób poszkodowanych rezygnuje - mówiła w "Poglądach i osądach" mecenas Agnieszka Staszków-Bularz.

Procedura nie jest prosta, bo ofiara hejtu sama nie jest w stanie ustalić tożsamości sprawcy, o pomoc musi się zwrócić do policji, która występuje do sądu o zwolnienie dostawcy internetu z zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej, co pozwała policji domagać się podania numeru IP komputera, z którego dokonano obraźliwych wpisów (choć i to nie zawsze kończy się powodzeniem). Po ustaleniu nazwisk sprawców poszkodowany może skierować do sądu prywatny akt oskarżenia.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »