Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Grzegorz Balawajder i Agnieszka Mikucka o listach…
2019-07-31, 09:45 Autor: Marek Świercz

Dr Grzegorz Balawajder i Agnieszka Mikucka o listach wyborczych

Dr Grzegorz Balawajder o listach wyborczych

dr Grzegorz Balawajder, politolog z Uniwersytetu Opolskiego
- Być może prawica wstrzymała się z pokazaniem swoich list, żeby nie było zderzenia z kandydatami Koalicji Obywatelskiej, których zaprezentowano we wtorek. Witold Zembaczyński na jedynce? Pan poseł Zembaczyński reprezentuje Nowoczesną, więc ta decyzja wpisuje się w podział jedynek między główne ugrupowania KO. Jednocześnie jest to chyba z perspektywy naszego regionu najbardziej rozpoznawalna postać. No i nazwisko Zembaczyński jest znane w opolskiej polityce od wielu lat. Sam Witold Zembaczyński z racji aktywnego udziału w pracach komisji śledczej do sprawy Amber Gold jest stał się mocno medialnym politykiem, kimś, kto będzie dobrym liderem listem - mówił w rozmowie "W cztery oczy" dr Grzegorz Balawajder, politolog z Uniwersytetu Opolskiego. Nasz gość zgodził się z tezą, że wysoka pozycja Zembaczyńskiego to także efekt tego, że po odejściu z polityki posła Leszka Korzeniowskiego opolska Platforma Obywatelska nie ma polityka, który byłby oczywistym liderem listy do Sejmu.- Kiedy z polityki odchodzi charyzmatyczny polityk, którym wszystkim twardo zarządzał, to zostawia po sobie pewną pustkę - stwierdził Balawajder. Zdaniem politologa z UO, do Sejmu ostatecznie wystartuje kilka ugrupowań opozycyjnych. - Oczywiście KO i zjednoczona lewica. Raczej nie będzie bloku wokół PSL, bo ludowcy mają słabe notowania a nie widać partii, która mogłaby ich wzmocnić na tyle, by przekroczyli pułap 8 procent, który mają koalicje. Dlatego PSL raczej pójdzie pod własnym szyldem - ocenia nasz gość.

Agnieszka Mikucka o warunkach przystąpienia kandydatów do wyborów

Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
- Ugrupowania startujące w wyborach mogą zarejestrować różne rodzaje komitetów. Może to być komitet wyborczy wyborców, który powołuje grupa 15 osób, która musi potem zebrać tysiąc podpisów w całym kraju. Taki komitet, nawet jeżeli wejdzie do Sejmu, nie może liczyć na subwencję, tu przykładem z tej kadencji jest ruch Kukiz '15. Druga forma to komitet wyborczy partii politycznej, na przykład Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Taki komitet musi przekroczyć próg 5 procent. Mamy także koalicyjny komitet wyborczy, który tworzą partie wystawiające wspólne listy. Taka koalicja musi jednak przekroczyć próg 8 procent. Żaden próg nie obowiązuje komitetu wyborczego zarejestrowanego przez mniejszość narodową, w polskich realiach mamy jeden taki komitet firmowany przez Mniejszość Niemiecką - tłumaczyła w "Poglądach i osądach" Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Z dr. Grzegorzem Balawejderem rozmawia Marek Świercz
Z Agnieszką Mikucką rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »