Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Grzegorz Balawajder i Agnieszka Mikucka o listach…
2019-07-31, 09:45 Autor: Marek Świercz

Dr Grzegorz Balawajder i Agnieszka Mikucka o listach wyborczych

Dr Grzegorz Balawajder o listach wyborczych

dr Grzegorz Balawajder, politolog z Uniwersytetu Opolskiego
- Być może prawica wstrzymała się z pokazaniem swoich list, żeby nie było zderzenia z kandydatami Koalicji Obywatelskiej, których zaprezentowano we wtorek. Witold Zembaczyński na jedynce? Pan poseł Zembaczyński reprezentuje Nowoczesną, więc ta decyzja wpisuje się w podział jedynek między główne ugrupowania KO. Jednocześnie jest to chyba z perspektywy naszego regionu najbardziej rozpoznawalna postać. No i nazwisko Zembaczyński jest znane w opolskiej polityce od wielu lat. Sam Witold Zembaczyński z racji aktywnego udziału w pracach komisji śledczej do sprawy Amber Gold jest stał się mocno medialnym politykiem, kimś, kto będzie dobrym liderem listem - mówił w rozmowie "W cztery oczy" dr Grzegorz Balawajder, politolog z Uniwersytetu Opolskiego. Nasz gość zgodził się z tezą, że wysoka pozycja Zembaczyńskiego to także efekt tego, że po odejściu z polityki posła Leszka Korzeniowskiego opolska Platforma Obywatelska nie ma polityka, który byłby oczywistym liderem listy do Sejmu.- Kiedy z polityki odchodzi charyzmatyczny polityk, którym wszystkim twardo zarządzał, to zostawia po sobie pewną pustkę - stwierdził Balawajder. Zdaniem politologa z UO, do Sejmu ostatecznie wystartuje kilka ugrupowań opozycyjnych. - Oczywiście KO i zjednoczona lewica. Raczej nie będzie bloku wokół PSL, bo ludowcy mają słabe notowania a nie widać partii, która mogłaby ich wzmocnić na tyle, by przekroczyli pułap 8 procent, który mają koalicje. Dlatego PSL raczej pójdzie pod własnym szyldem - ocenia nasz gość.

Agnieszka Mikucka o warunkach przystąpienia kandydatów do wyborów

Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
- Ugrupowania startujące w wyborach mogą zarejestrować różne rodzaje komitetów. Może to być komitet wyborczy wyborców, który powołuje grupa 15 osób, która musi potem zebrać tysiąc podpisów w całym kraju. Taki komitet, nawet jeżeli wejdzie do Sejmu, nie może liczyć na subwencję, tu przykładem z tej kadencji jest ruch Kukiz '15. Druga forma to komitet wyborczy partii politycznej, na przykład Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Taki komitet musi przekroczyć próg 5 procent. Mamy także koalicyjny komitet wyborczy, który tworzą partie wystawiające wspólne listy. Taka koalicja musi jednak przekroczyć próg 8 procent. Żaden próg nie obowiązuje komitetu wyborczego zarejestrowanego przez mniejszość narodową, w polskich realiach mamy jeden taki komitet firmowany przez Mniejszość Niemiecką - tłumaczyła w "Poglądach i osądach" Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Z dr. Grzegorzem Balawejderem rozmawia Marek Świercz
Z Agnieszką Mikucką rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »