Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Herbert Czaja i dr Krzysztof Badora o wyborach do…
2019-07-29, 09:21 Autor: Marek Świercz

Herbert Czaja i dr Krzysztof Badora o wyborach do organów Izby Rolniczej oraz przyczynach i konsekwencjach ostatnich upałów

Herbert Czaja o wyborach do organów izby, ale także o problemach opolskich rolników z suszą

Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu
- Wczoraj odbyły się wybory na poziomie gmin, dodam, że tylko w 11 na 71 opolskich gmin, bo tylko tam było więcej kandydatów niż miejsc. Ja w swojej gminie, Zębowicach, przegrałem z 28-letnim sąsiadem, młodym i gniewnym, który najwyraźniej uwierzył, że trzeba odsunąć starych od władzy. Nie jest tajemnicą, że tej zmianie pomogła obecna ekipa rządząca - mówił Herbert Czaja, który kieruje Izba Rolniczą w Opolu od 17 lat (wcześniej przez cztery lata był wiceprezesem), ale teraz, ponieważ nie zdobył mandatu delegata, nie będzie mógł ubiegać się we wrześniu o reelekcję. - Można powiedzieć, że epoka Herberta Czai w Izbie Rolniczej się kończy. Chyba, że mój rywal zorientuje się, co bierze sobie na głowę i zrezygnuje. Bo naprawdę nie jest łatwo połączyć troskę o własne gospodarstwo z działalnością na rzecz całego środowiska - dodaje nasz gość. Z Czają rozmawialiśmy także o tegorocznej suszy. Tu cały czas trwa szacowanie szkód, niewykluczone, że potrwa nawet do końca żniw. - Mamy uwagi do metodologii stosowanej przez instytut w Puławach. Przede wszystkim za mało jest stacji pomiarowych. Uważam, że nawet jedna stacja w gminie, a tyle ich nie ma, to za mało - stwierdził Czaja.

Krzysztof Badora o ekstremalizacji zjawisk pogodowych

dr Krzysztof Badora, przyrodnik z Uniwersytetu Opolskiego
- Mamy do czynienia z ekstremalizacją zjawisk pogodowych. Nawet jeśli wielkość opadów liczona w skali roku się jakoś specjalnie nie zmienia, to zmienia się ich charakter. Nie ma zrównoważonych opadów, są nawalne deszcze przedzielane okresami suszy, co ma określone negatywne skutki dla rolników czy leśników - mówił w "Poglądach i osądach" dr Krzysztof Badora, przyrodnik z Uniwersytetu Opolskiego. Zdaniem naszego gościa, jest to jeden z efektów globalnego ocieplenia, do którego powinniśmy się po prostu przyzwyczaić. - Kluczowe jest retencjonowanie wody. Tu mamy dwie szkoły. Jedna stawia na wielkie inwestycje, potężne zbiorniki retencyjne. Druga mówi o małej retencji, o nasadzeniach, stawkach, oczkach wodnych czy zbieraniu deszczówki, którą potem podlewamy ogródki - tłumaczy. Zdaniem naszego gościa ta druga metoda - podobnie jak działania prosumenckie w dziedzinie odnawialnych źródeł energii - przyniesie na dłuższą metę większe korzyści.


Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »