Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Herbert Czaja i dr Krzysztof Badora o wyborach do…
2019-07-29, 09:21 Autor: Marek Świercz

Herbert Czaja i dr Krzysztof Badora o wyborach do organów Izby Rolniczej oraz przyczynach i konsekwencjach ostatnich upałów

Herbert Czaja o wyborach do organów izby, ale także o problemach opolskich rolników z suszą

Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu
- Wczoraj odbyły się wybory na poziomie gmin, dodam, że tylko w 11 na 71 opolskich gmin, bo tylko tam było więcej kandydatów niż miejsc. Ja w swojej gminie, Zębowicach, przegrałem z 28-letnim sąsiadem, młodym i gniewnym, który najwyraźniej uwierzył, że trzeba odsunąć starych od władzy. Nie jest tajemnicą, że tej zmianie pomogła obecna ekipa rządząca - mówił Herbert Czaja, który kieruje Izba Rolniczą w Opolu od 17 lat (wcześniej przez cztery lata był wiceprezesem), ale teraz, ponieważ nie zdobył mandatu delegata, nie będzie mógł ubiegać się we wrześniu o reelekcję. - Można powiedzieć, że epoka Herberta Czai w Izbie Rolniczej się kończy. Chyba, że mój rywal zorientuje się, co bierze sobie na głowę i zrezygnuje. Bo naprawdę nie jest łatwo połączyć troskę o własne gospodarstwo z działalnością na rzecz całego środowiska - dodaje nasz gość. Z Czają rozmawialiśmy także o tegorocznej suszy. Tu cały czas trwa szacowanie szkód, niewykluczone, że potrwa nawet do końca żniw. - Mamy uwagi do metodologii stosowanej przez instytut w Puławach. Przede wszystkim za mało jest stacji pomiarowych. Uważam, że nawet jedna stacja w gminie, a tyle ich nie ma, to za mało - stwierdził Czaja.

Krzysztof Badora o ekstremalizacji zjawisk pogodowych

dr Krzysztof Badora, przyrodnik z Uniwersytetu Opolskiego
- Mamy do czynienia z ekstremalizacją zjawisk pogodowych. Nawet jeśli wielkość opadów liczona w skali roku się jakoś specjalnie nie zmienia, to zmienia się ich charakter. Nie ma zrównoważonych opadów, są nawalne deszcze przedzielane okresami suszy, co ma określone negatywne skutki dla rolników czy leśników - mówił w "Poglądach i osądach" dr Krzysztof Badora, przyrodnik z Uniwersytetu Opolskiego. Zdaniem naszego gościa, jest to jeden z efektów globalnego ocieplenia, do którego powinniśmy się po prostu przyzwyczaić. - Kluczowe jest retencjonowanie wody. Tu mamy dwie szkoły. Jedna stawia na wielkie inwestycje, potężne zbiorniki retencyjne. Druga mówi o małej retencji, o nasadzeniach, stawkach, oczkach wodnych czy zbieraniu deszczówki, którą potem podlewamy ogródki - tłumaczy. Zdaniem naszego gościa ta druga metoda - podobnie jak działania prosumenckie w dziedzinie odnawialnych źródeł energii - przyniesie na dłuższą metę większe korzyści.


Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »