Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Jackiem Niesłuchowskim i Joanną Filipczyk…
2019-06-26, 08:59 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Jackiem Niesłuchowskim i Joanną Filipczyk o zagospodarowaniu przestrzennym Opola

Jacek Niesłuchowski o konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego
Jacek Niesłuchowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej Urzędu Marszałkowskiego w Opolu
- Zachęcamy wszystkich do udziału w jedenastej już edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego. Mamy tu dwie kategorie: najlepsza przestrzeń oraz najlepszy obiekt użyteczności publicznej. W tym roku, z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do Unii, chcemy także wyróżnić najciekawsze miejsca, które zmieniły się dzięki unijnym dotacjom - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Jacek Niesłuchowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.

Konkurs ogłoszono we wtorek "pod chmurką", na bulwarach nadodrzańskich, które zostały nagrodzone w roku 2012. Realizacje można zgłaszać do 18 sierpnia (mailowo, listownie lub osobiście, wszystkie szczegóły na stronie przestrzeń.opolskie.pl), potem zbierze się komisja konkursowa, która do października objedzie wszystkie zgłoszone miejsca i potem wybierze najciekawsze. We wrześniu uruchomiona zostanie także aplikacja, która pozwoli mieszkańcom regionu na wybór najciekawszych, ich zdaniem, miejsc i obiektów.
Do tej pory do konkursu zgłoszono 191 różnych propozycji, nagrody lub wyróżnienia przyznano 51 z nich. - Czy są propozycje budzące kontrowersje? Tak było z Małym Rynkiem w Opolu, nie wszystkim podobało się, że jest tam tyle betonu. Ale dziś jest to miejsce powszechnie akceptowane - mówi nasz gość.
Dr Joanna Filipczak o tym jak o to, jak wygląda nasza przestrzeń publiczna w Opolu
Dr Joanna Filipczyk, historyk sztuki z Muzeum Ślaska Opolskiego
- Jeszcze nie widziałam pomnika przy galerii Solaris, ale mam pewną obawę, że to miejsce jest zagospodarowywane nieco chaotycznie. Ale ten chaos w planowaniu przestrzennym to chyba nasza specjalność. Tak jak tzw. pasteloza, zwana też Szaleństwem Słowiańszczyzny, czyli malowanie elewacji bloków wielkopłytowych na różne pastelowe kolory. Ostatnio mówi się o kolejnym zjawisku: betonozie - mówiła w "Poglądach i osądach" dr Joanna Filipczyk,historyk sztuki z Muzeum Ślaska Opolskiego.

Zdaniem naszego gościa problemem jest i to, że Polacy nie bardzo lubią stosować się do zaleceń fachowców-planistów, i to, że źle się czują w pustej przestrzeni (tzw, horror vacui) i od razu chcą ją czymś zapełnić. Jak na ulicy Krakowskiej, która - zdaniem naszego gościa - powinna być zwykłą ulicą a została niepotrzebnie wzbogacona o różne ozdóbki.

Dr Filipczyk zapytaliśmy także o opolskie pomniki. Stwierdziła, że pomysł skorzystania z marmuru z Cararry do zorganizowania pleneru rzeźbiarskiego był niezły, problem w tym, że rzeźbę planuje się pod kątem konkretnego otoczenia. I tego tu zabrakło. Wzgórze Uniwersyteckie nasz gość uznał za swego rodzaju "ciekawostkę turystyczna", skrytykował też pomnik księcia Kazimierza I. - Jest dowodem na to, jak wielkie znaczenie przy stawianiu pomników ma polityka historyczna, on stanął na fundamentach pomnika Fryderyka Wielkiego. Czyli w tle tradycyjnie jest polityka.
Z Jackiem Niesłuchowskim rozmawia Marek Świercz
Z dr Joanną Filipczyk rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2020-12-28, godz. 08:47 Mł. asp. Dariusz Świątczak o tym, jak minął przedłużony świąteczny weekend W tym roku w czasie świąt było spokojnie na opolskich drogach. Wydarzył się jeden, niestety tragiczny w skutkach wypadek, w którym zginęło dwoje młodych… » więcej 2020-12-27, godz. 08:25 Dr Witold Potwora o prognozach na przyszły rok - Dotychczasowe prognozy są dobre i sam się trochę dziwię – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Witold Potwora, ekonomista z wyższej szkoły… » więcej 2020-12-26, godz. 08:25 Jan Burniak o tym, aby nie marnować żywności - Naszym głównym zadaniem jest to by nie marnować żywności i robimy wszystko by jej uratować jak najwięcej, badania pokazują, że jednak najwięcej marnuje… » więcej 2020-12-25, godz. 08:40 Ks. Waldemar Klinger o tym, jak pielęgnować istotę Świąt Bożego Narodzenia w tak trudnym czasie - Dziś Jezus powiedziałby nam „nie lękajcie się”, czyli dokładnie to, co papież Jan Paweł II podchwycił w pierwszym dniu swojego pontyfikatu – powiedział… » więcej 2020-12-24, godz. 08:40 Ks. Mateusz Buczma o wyjątkowości tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia - W wielu sercach i głowach niech już ten 2020 rok się skończy, od Wigilii do końca roku jest zaledwie tydzień, to chyba to ciśnienie w tym roku może wpłynąć… » więcej 2020-12-23, godz. 09:04 Martyna Nakonieczny o opozycyjnym głosie klubu PiS w sprawie budżetu województwa na 2021 rok - Mamy sporo zastrzeżeń do tego budżetu. Chciałabym powiedzieć coś nowego, ale one co roku się powtarzają - powiedziała w porannej rozmowie Martyna Nakonieczny… » więcej 2020-12-22, godz. 09:19 Rafał Bartek o sesji budżetowej i planie finansowym województwa na 2021 rok Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa, z którym rozmawialiśmy o sesji budżetowej i planie finansowym województwa… » więcej 2020-12-21, godz. 09:03 Artur Kamiński z Grupy Azoty ZAK S.A. podsumowuje mijający rok Porannym gościem Radia Opole był Artur Kamiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A, z którym rozmawialiśmy o inwestycjach przeprowadzonych w spółce… » więcej 2020-12-20, godz. 11:37 Krzysztof Maślak o tym, czy w Opolu jest bezpiecznie Jest przeprowadzana co roku i ma odpowiedzieć na pytanie - czy w Opolu jest bezpiecznie? O analizie bezpieczeństwa przygotowanej przez ratusz opowiedział Krzysztof… » więcej 2020-12-19, godz. 14:06 Przemysław Zych o podwyżkach za odbiór śmieci i pomyśle budowy spalarni Porannym gościem Radia Opole był Przemysław Zych, wiceprezydent Opola, z którym rozmawialiśmy o podwyżkach za odbiór śmieci w Opolu oraz pytaliśmy, co… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »