Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Jackiem Niesłuchowskim i Joanną Filipc ...
2019-06-26, 08:59 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Jackiem Niesłuchowskim i Joanną Filipczyk o zagospodarowaniu przestrzennym Opola

Jacek Niesłuchowski o konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego
Jacek Niesłuchowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej Urzędu Marszałkowskiego w Opolu
- Zachęcamy wszystkich do udziału w jedenastej już edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego. Mamy tu dwie kategorie: najlepsza przestrzeń oraz najlepszy obiekt użyteczności publicznej. W tym roku, z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do Unii, chcemy także wyróżnić najciekawsze miejsca, które zmieniły się dzięki unijnym dotacjom - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Jacek Niesłuchowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.

Konkurs ogłoszono we wtorek "pod chmurką", na bulwarach nadodrzańskich, które zostały nagrodzone w roku 2012. Realizacje można zgłaszać do 18 sierpnia (mailowo, listownie lub osobiście, wszystkie szczegóły na stronie przestrzeń.opolskie.pl), potem zbierze się komisja konkursowa, która do października objedzie wszystkie zgłoszone miejsca i potem wybierze najciekawsze. We wrześniu uruchomiona zostanie także aplikacja, która pozwoli mieszkańcom regionu na wybór najciekawszych, ich zdaniem, miejsc i obiektów.
Do tej pory do konkursu zgłoszono 191 różnych propozycji, nagrody lub wyróżnienia przyznano 51 z nich. - Czy są propozycje budzące kontrowersje? Tak było z Małym Rynkiem w Opolu, nie wszystkim podobało się, że jest tam tyle betonu. Ale dziś jest to miejsce powszechnie akceptowane - mówi nasz gość.
Dr Joanna Filipczak o tym jak o to, jak wygląda nasza przestrzeń publiczna w Opolu
Dr Joanna Filipczyk, historyk sztuki z Muzeum Ślaska Opolskiego
- Jeszcze nie widziałam pomnika przy galerii Solaris, ale mam pewną obawę, że to miejsce jest zagospodarowywane nieco chaotycznie. Ale ten chaos w planowaniu przestrzennym to chyba nasza specjalność. Tak jak tzw. pasteloza, zwana też Szaleństwem Słowiańszczyzny, czyli malowanie elewacji bloków wielkopłytowych na różne pastelowe kolory. Ostatnio mówi się o kolejnym zjawisku: betonozie - mówiła w "Poglądach i osądach" dr Joanna Filipczyk,historyk sztuki z Muzeum Ślaska Opolskiego.

Zdaniem naszego gościa problemem jest i to, że Polacy nie bardzo lubią stosować się do zaleceń fachowców-planistów, i to, że źle się czują w pustej przestrzeni (tzw, horror vacui) i od razu chcą ją czymś zapełnić. Jak na ulicy Krakowskiej, która - zdaniem naszego gościa - powinna być zwykłą ulicą a została niepotrzebnie wzbogacona o różne ozdóbki.

Dr Filipczyk zapytaliśmy także o opolskie pomniki. Stwierdziła, że pomysł skorzystania z marmuru z Cararry do zorganizowania pleneru rzeźbiarskiego był niezły, problem w tym, że rzeźbę planuje się pod kątem konkretnego otoczenia. I tego tu zabrakło. Wzgórze Uniwersyteckie nasz gość uznał za swego rodzaju "ciekawostkę turystyczna", skrytykował też pomnik księcia Kazimierza I. - Jest dowodem na to, jak wielkie znaczenie przy stawianiu pomników ma polityka historyczna, on stanął na fundamentach pomnika Fryderyka Wielkiego. Czyli w tle tradycyjnie jest polityka.
Z Jackiem Niesłuchowskim rozmawia Marek Świercz
Z dr Joanną Filipczyk rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2019-07-23, godz. 10:00 Rozmowy z Pawłem Grabowskim oraz dr. Grzegorzem Balawajderem o przedwyborczych politycznych układankach Paweł Grabowski, poseł ruchu Kukiz'15 - Mieliśmy w niedzielę w Warszawie walne zebranie delegatów stowarzyszenia Kukiz '15. Było obecnych 39 na 41 okręgów, mi ... » więcej 2019-07-22, godz. 09:26 Józef Swaczyna i Katarzyna Gołębiowska-Jarek o powiatowych i gminnych przewozach pasażerów Józef Swaczyna, szef konwentu starostów województwa opolskiego - Wybieram się na spotkanie w sprawie funduszu rozwoju przewozów autobusowych, choć wszystko ws ... » więcej 2019-07-21, godz. 08:30 Elżbieta Kampa o inwentaryzacji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu zakończyła się inwentaryzacja. Dyrektor placówki, Elżbieta Kampa, podsumowała dla nas to przedsięwzięcie. Zapytaliśm ... » więcej 2019-07-20, godz. 08:30 Agnieszka Bąkowska o tym, jak przygotować dziecko na wyjazd na pierwszą kolonię lub obóz Okres wakacyjny to czas pierwszych kolonii i obozów. Jak przygotować dziecko na taki wyjazd? Co zrobić, gdy w słuchawce usłyszymy rozpaczliwe: „Zabierz mnie d ... » więcej 2019-07-19, godz. 09:55 Marcin Oszańca i Piotr Woźniak o tegorocznych wyborach parlamentarnych Marcin Oszańca, rzecznik opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego - Koalicja Polska jest projektem, który Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował już ... » więcej 2019-07-18, godz. 09:14 Adam Berbelicki i Ewa Pinkawa o podwójnym roczniku walczącym o miejsca w szkołach średnich Adam Berbelicki, trener z Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie - Z naszej perspektywy nabór podwójnego rocznika to jest szansa i możliwość, by wc ... » więcej 2019-07-17, godz. 09:49 Michał Siek i dr Irena Koszyk o wynikach rekrutacji w Opolu Michał Siek, opolski kurator oświaty - W regionie mamy prawie 16 tysięcy absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych, na których czeka około 20 tysięcy miejsc ... » więcej 2019-07-16, godz. 09:57 Violetta Porowska i Małgorzata Wilkos o liście kandydatów z województwa Opolskiego do Sejmu Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i liderka struktur Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie - Nagroda w postaci pierwszego miejsca na liście kandydató ... » więcej 2019-07-15, godz. 09:17 Tomasz Kostuś i dr Witold Potwora o konwencji Platformy Obywatelskiej i "szóstce Schetyny" Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej - Na forum programowym w Warszawie PO byli nie tylko parlamentarzyści, ale także działacze i sympatycy Platformy ... » więcej 2019-07-14, godz. 08:35 Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o tym, kto może być krwiodawcą i gdzie można oddać krew W wakacje wyraźnie zmniejsza się liczba krwiodawców, a zapotrzebowanie na krew w tym okresie zazwyczaj rośnie. Warto zatem pomyśleć o donacji. O tym, kto może ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »