Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Violetta Porowską i Katarzyną Oborską-Marciniak…
2019-04-29, 09:24 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Violetta Porowską i Katarzyną Oborską-Marciniak o zakończonym strajku nauczycieli

Violetta Porowska w porannej rozmowie "W cztery oczy"
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
- Nowe rozwiązania zastosowane w urzędzie podyktowane są względami bezpieczeństwa i mają w gruncie rzeczy ułatwić życie petentom, bo przed barierkami będą urzędnicy, którzy pokierują ich do odpowiednich biur. Takie barierki są stosowane w większości urzędów i naprawdę nie mają na celu, jak piszą niektóre media, odizolowanie władzy od społeczeństwa - stwierdziła w rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda opolski Violetta Porowska, dodając, że ilość petentów, choćby ze względu na napływ imigrantów z Ukrainy, znacząco wzrosła.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o zakończonym strajku nauczycieli zbliżających się maturach. - Kryzys został zażegnany i jako przedstawiciel tego rządu mogę powiedzieć, że jestem z tego dumna. Naprawdę nie mogliśmy sobie pozwolić na złamanie życia 300 tysiącom młodych ludzi - stwierdziła. - Jasne jest także dla wszystkich, że trzeba rozpocząć debatę o dalszym reformowaniu polskiej szkoły. Szkoda, że przywódcy strajku chcieli rozmawiać tylko o płacach, a nie zmianie warunków pracy, na które tak narzekali - dodała.

Kolejnym tematem były narzekania starostów na finansowanie szpitali powiatowych.
- Taka debata przetoczyła się przez media w minionym tygodniu, akurat wtedy, gdy opolski NFZ dostał dodatkowe 16 mln zł - stwierdziła Porowska. - To irytujące, bo od czterech prawie lat namawiam starostów, by siedli do rozmów i zastanowili się, jak zreorganizować swoje szpitale. Bo wciąż mamy takie oddziały, gdzie wykorzystanie łóżek jest na poziomie 19 procent.
Katarzyna Oborska-Marcinach o procedurach prawnych związanych z niewypłacaniem nauczycielom wypłaty za strajk
Katarzyna, Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego magistratu
- W Opolu strajkowały wszystkie szkoły i do końca widać było determinację nauczycieli. Dla nas ważne jest to, że mimo akcji protestacyjnej udało się przeprowadzić wszystkie egzaminy, choć - przypomnę - za egzaminy odpowiadamy nie my, ale nadzór pedagogiczny - mówiła w "Poglądach i osądach" Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego magistratu, dodając, że nieco inaczej było w przypadku przedszkoli. Cztery przedszkola nie wzięły udział w strajku, potem dołączyło do nich pięć kolejnych. - Ale to o tyle zrozumiałe, że tu w grę wchodziły małe dzieci, którym trudniej jest zapewnić domową opiekę przez dłuższy czas - dodała.

Nasz gość przypomniał, że prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski nigdy nie obiecywał nauczycielom, że otrzymają wypłatę za czas strajku, zapowiedział tylko, że pieniądze pozostaną w planach finansowych szkół. - I tak też się stanie, choć w tej chwili wszystko wskazuje na to, że te pieniądze będą musiały zostać potrącone z wypłat strajkujących nauczycieli, bo tak mówi ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - stwierdziła Oborska-Marciniak. - Dodam, że dyrektorzy na umotywowany wniosek nauczyciela mogą rozłożyć te potrącenia na raty. Gorze od niewypłacenia tych wynagrodzeń byłaby konieczność późniejszego ich zwrotu.

Zobacz także

2020-09-26, godz. 08:20 Anna Stachlińska o tym, kim jest farmaceuta - Na Opolszczyźnie mamy ponad 500 farmaceutów - powiedziała Anna Stachlińska, sekretarz Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Opolu. Kim jest farmaceuta?… » więcej 2020-09-25, godz. 10:33 Prof. Mirosław Lenart o stronie internetowej o Powstańcach Śląskich, która okazała się najciekawszą w 13 Plebiscycie… - Nagroda którą otrzymaliśmy jest bardzo istotnym zwróceniem uwagi na pracę archiwistów – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” prof. Mirosław… » więcej 2020-09-24, godz. 08:37 Przemysław Zych o podwyżkach dla pracowników opolskiego MOPR-u Przemysław Zych, wiceprezydent Opola - Na temat podwyżek nie powinniśmy spoglądać tylko przez pryzmat jednej jednostki, bo mamy ich w Opolu 104, a pracowników… » więcej 2020-09-23, godz. 09:34 Tomasz Kostuś o tym, jak patrzy na kryzys w Zjednoczonej Prawicy – Cytując Donalda Tuska, należałoby czekać aż przeciwnik sam się zakiwa, aż sam się przewróci, ale to oczywiście jedna z teorii – mówił w porannej… » więcej 2020-09-22, godz. 09:49 Jerzy Czerwiński o Zjednoczonej Prawicy - Mam nadzieję, że mniejsze partie, które starały się wybić na niezależność nie mając do tego predyspozycji, pójdą po rozum do głowy - powiedział… » więcej 2020-09-21, godz. 08:40 Dr Bartłomiej Machnik ocenia ostatnie wydarzenia w sejmie - posłuchaj! – Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Jest też niekomfortowa z puntu widzenia relacji partnerów, bo od dłuższego czasu była mowa o tym, że negocjacje w sprawie… » więcej 2020-09-20, godz. 08:15 Marek Froelich o ustawie "futerkowej" Izby rolnicze przeciwko ustawie "futerkowej" ? Takie stanowisko zaprezentowały politykom. Dlaczego? Wyjaśni nam prezes opolskiej Izby Rolniczej Marek Froeli… » więcej 2020-09-19, godz. 08:15 Grzegorz Oloś o niszczeniu flory, fauny, siedlisk natury Trwa kolejne wielkie wymieranie gatunków. Tym razem nie z powodu katastrof naturalnych, ale z powodu działalności człowieka. O tym rozmawialiśmy z biologiem… » więcej 2020-09-18, godz. 09:56 Robert Tistek o partii Kukiz 15 - Jeszcze nie jestem członkiem partii, ale partia jest już zarejestrowana. Przed nami wszystkie czynności wymagane przepisami, musimy się spotkać, wybrać… » więcej 2020-09-17, godz. 09:24 Prof. Aleksander Woźny o 81 rocznicy agresji ZSRR - O ile Niemcy wypowiedzieli układ czyli deklaracje o współpracy wzajemnej i Hitler zrobił to publicznie, tak tutaj doszło do patowej sytuacji – mówił… » więcej
1920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »