Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Violetta Porowską i Katarzyną Oborską-Marciniak…
2019-04-29, 09:24 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Violetta Porowską i Katarzyną Oborską-Marciniak o zakończonym strajku nauczycieli

Violetta Porowska w porannej rozmowie "W cztery oczy"
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
- Nowe rozwiązania zastosowane w urzędzie podyktowane są względami bezpieczeństwa i mają w gruncie rzeczy ułatwić życie petentom, bo przed barierkami będą urzędnicy, którzy pokierują ich do odpowiednich biur. Takie barierki są stosowane w większości urzędów i naprawdę nie mają na celu, jak piszą niektóre media, odizolowanie władzy od społeczeństwa - stwierdziła w rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda opolski Violetta Porowska, dodając, że ilość petentów, choćby ze względu na napływ imigrantów z Ukrainy, znacząco wzrosła.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o zakończonym strajku nauczycieli zbliżających się maturach. - Kryzys został zażegnany i jako przedstawiciel tego rządu mogę powiedzieć, że jestem z tego dumna. Naprawdę nie mogliśmy sobie pozwolić na złamanie życia 300 tysiącom młodych ludzi - stwierdziła. - Jasne jest także dla wszystkich, że trzeba rozpocząć debatę o dalszym reformowaniu polskiej szkoły. Szkoda, że przywódcy strajku chcieli rozmawiać tylko o płacach, a nie zmianie warunków pracy, na które tak narzekali - dodała.

Kolejnym tematem były narzekania starostów na finansowanie szpitali powiatowych.
- Taka debata przetoczyła się przez media w minionym tygodniu, akurat wtedy, gdy opolski NFZ dostał dodatkowe 16 mln zł - stwierdziła Porowska. - To irytujące, bo od czterech prawie lat namawiam starostów, by siedli do rozmów i zastanowili się, jak zreorganizować swoje szpitale. Bo wciąż mamy takie oddziały, gdzie wykorzystanie łóżek jest na poziomie 19 procent.
Katarzyna Oborska-Marcinach o procedurach prawnych związanych z niewypłacaniem nauczycielom wypłaty za strajk
Katarzyna, Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego magistratu
- W Opolu strajkowały wszystkie szkoły i do końca widać było determinację nauczycieli. Dla nas ważne jest to, że mimo akcji protestacyjnej udało się przeprowadzić wszystkie egzaminy, choć - przypomnę - za egzaminy odpowiadamy nie my, ale nadzór pedagogiczny - mówiła w "Poglądach i osądach" Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego magistratu, dodając, że nieco inaczej było w przypadku przedszkoli. Cztery przedszkola nie wzięły udział w strajku, potem dołączyło do nich pięć kolejnych. - Ale to o tyle zrozumiałe, że tu w grę wchodziły małe dzieci, którym trudniej jest zapewnić domową opiekę przez dłuższy czas - dodała.

Nasz gość przypomniał, że prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski nigdy nie obiecywał nauczycielom, że otrzymają wypłatę za czas strajku, zapowiedział tylko, że pieniądze pozostaną w planach finansowych szkół. - I tak też się stanie, choć w tej chwili wszystko wskazuje na to, że te pieniądze będą musiały zostać potrącone z wypłat strajkujących nauczycieli, bo tak mówi ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - stwierdziła Oborska-Marciniak. - Dodam, że dyrektorzy na umotywowany wniosek nauczyciela mogą rozłożyć te potrącenia na raty. Gorze od niewypłacenia tych wynagrodzeń byłaby konieczność późniejszego ich zwrotu.

Zobacz także

2020-12-18, godz. 11:15 Michał Siek o zmianach w egzaminach maturalnych i ósmoklasistów - Zmiany w egzaminach maturalnych i po ósmej klasie to nie tylko wynik pandemii, ale też np. wcześniejszych strajków nauczycieli - powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-12-17, godz. 08:47 Łukasz Sowada o finansach Opola w przyszłym roku Jakie finanse Opola w przyszłym roku? O tym na dzisiejszej sesji będą rozmawiać radni. O szczegóły finansowe zapytaliśmy Łukasza Sowadę, przewodniczącego… » więcej 2020-12-16, godz. 08:39 Beniamin Godyla o zanieczyszczonym powietrzu w Kędzierzynie-Koźlu i swojej interwencji w tej sprawie w Ministerstwie… Kontynuujemy temat pików benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Naszym porannym gościem był Beniamin Godyla, senator Koalicji Obywatelskiej, który interweniował… » więcej 2020-12-15, godz. 08:45 Krzysztof Gaworski o stanie powietrza w Kędzierzynie-Koźlu W ciągu ostatnich lat udało się doprowadzić do znaczącej poprawy jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu, także dzięki działaniom Wojewódzkiego Inspektoratu… » więcej 2020-12-14, godz. 08:59 Prof. Zbigniew Krysiak o "Wigilii bez granic" - Wigilia bez granic polega na tym, że do naszych domów zapraszamy tych cudzoziemców, którzy studiują, pracują i mieszkają w Polsce, aby mogli oni poznać… » więcej 2020-12-13, godz. 08:35 Wojciech Komarzyński o bieżącej pracy ARiMR, trwających naborach i planach na poprowadzenie instytucji O poranku w niedzielę przepytaliśmy Wojciecha Komarzyńskiego, nowego dyrektora ARiMR - rozmawialiśmy o bieżącej pracy agencji, trwających naborach, ale… » więcej 2020-12-12, godz. 08:35 Katarzyna Doros o tegorocznym Weekendzie Cudów Szlachetnej Paczki Gościem dzisiejszej rozmowy "W cztery oczy" była Katarzyna Doros, reporterka Radia Opole, ale też koordynatorka Szlachetnej Paczki w województwie opolskim… » więcej 2020-12-11, godz. 09:04 Antoni Konopka o programie ochrony powietrza i ustaleniach na szczycie unijnym dotyczących kwestii klimatu i budżetu – To dobra informacja, że jest kompromis, a nie weto. Zwyciężył zdrowy rozsądek, ale wygranym jest tak naprawdę Orban – ocenił w porannej rozmowie „W… » więcej 2020-12-10, godz. 08:49 Violetta Porowska o rządowej pomocy dla samorządów, czyli Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych Z porannym gościem Radia Opole rozmawialiśmy o rządowej pomocy dla samorządów, czyli Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale też o ostatnich inicjatywach… » więcej 2020-12-09, godz. 08:52 Maciej Kalski o II Opolskim Forum Zawodowym - II Opolskie Forum Zawodowe adresujemy do przedsiębiorców, pracodawców, pracowników, osób szukających pracy i wszystkich chcących podwyższyć swoje kompetencje… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »