Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Marek Witek i Lucjan Dzumla o działaniach na rzecz…
2019-01-03, 09:56 Autor: Marek Świercz

Marek Witek i Lucjan Dzumla o działaniach na rzecz wielokulturowości w regionie

Marek Witek o funkcji pełnomocnika władz regionu ds. wielokulturowości
Marek Witek, pełnomocnik władz regionu do spraw wielokulturowości
- Jestem Ślązakiem z niemieckimi korzeniami, więc można powiedzieć, że sam jestem wielokulturowy. Przez 13 lat byłem wiceburmistrzem Dobrodzienia, odszedłem po ostatnich wyborach. Kilka osób zaproponowało mi przyjęcie stanowiska pełnomocnika do spraw wielokulturowości i postanowiłem się zgodzić - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Marek Witek, który od najbliższego poniedziałku będzie pełnomocnikiem zarządu województwa do spraw wielokulturowości.

To nowe stanowisko, utworzone na wniosek Mniejszości Niemieckiej i wpisane do umowy koalicyjnej. Zdaniem prawicowej opozycji stanowisko niepotrzebne, bo pełnomocnik do spraw mniejszości narodowych działa już przy wojewodzie.

- Wojewoda ma inne zadania niż samorząd województwa - komentuje Witek. Zadaniem pełnomocnika będzie między innymi stworzenie centrum dokumentującego obecność Niemców w Polsce (jak mówi, nie tylko w okresie ostatnich 30 lat, gdy MN mogła działać jawnie), ale także otwarcie się na postulaty Romów, Kresowian i coraz liczniejszej społeczności ukraińskiej.

- Myślę, że wbrew obawom niektórych, nie wszyscy Ukraińcy pojadą pracować do Niemiec. W słowiańskiej Polsce z pewnością czują się bardziej u siebie, nie ma tu bariery językowej - przekonuje. - Trzeba rozpoznać ich potrzeby. Cerkiew w Opolu? A dlaczego by nie, Opolszczyzna jest otwarta.
Lucjan Dzumla o roli mniejszości narodowych
Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
- Powołanie pełnomocnika do spraw wielokulturowości to bardzo dobry pomysł, przyda się ktoś, kto będzie koordynował działania obliczone na ochronę tradycji różnych grup, bo przecież chodzi nie tylko o Mniejszość Niemiecką. My deklarujemy wolę współpracy, zwłaszcza, że mamy bogate doświadczenia, choćby w przygotowaniu wystaw - mówił w "Poglądach i osądach" Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Zdaniem naszego gościa mniejszości na całym świecie są zagrożone asymilacją, ale można też obserwować trendy odwrotne. - Mamy do czynienia z odrodzeniem śląskości, z drugiej strony coraz więcej członków Mniejszości Niemieckiej znakomicie mówi po niemiecku i wychowuje swoje dzieci dwujęzycznie - dodał Dzumla.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »