Radio Opole » Prosto z sejmu » Nasze rozmowy

Nasze rozmowy

2020-03-26, 13:24 Autor: Magdalena Ogórek, Joanna Matlak

"Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Tomaszem Kostusiem

Tomasz Kostuś [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Kostuś [fot. Justyna Krzyżanowska]
Gościem Magdaleny Ogórek był dziś opolski poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś. Rozmowa została przeprowadzona na dwie godziny przed rozpoczęciem obrad sejmu, a przypomnijmy, że obrady dotyczyły prac nad regulaminem, który umożliwiłby posłom zdalne głosowanie.
- Czy uważa Pan że to co zrobił Borys Budka jest rozsądne? Do tego dołożę słowa Kidawy Błońskiej, która wczoraj w rozmowie z innymi politykami stwierdziła, że Konstytucja jest ważniejsza niż zdrowie i życia Polaków. Przecież można było głosować zdalnie. Czy naprawdę musi być tak, że wszystko musi funkcjonować na tzw. anty PiS-ie, nawet w sytuacji epidemii - pytała Magdalena Ogórek.

- To jest szczególna sytuacja, która wymaga szczególnych działań – odpowiedział Tomasz Kostuś, opolski poseł PO. – Przypominam, że miejscem pracy parlamentarzystów jest polski sejm i Warszawa. Po drugie nie ma dzisiaj możliwości, abyśmy z dnia na dzień zorganizowali pracę sejmu w sposób zdalny – mówił Kostuś.

- Przez ostatnie 4 lata Kancelaria Sejmu nie poradziła sobie z prostym zadaniem jakim jest zmiana systemu głosowania. Do dzisiaj nie zostało to przeprowadzone, bo to przerosło możliwości techniczne i organizacyjne kancelarii. Co najważniejsze: my stoimy na straży prawa i praworządności i nie możemy pozwolić, by to prawo omijać – zaznaczył poseł Tomasz Kostuś i dodał, że tysiące Polaków pracuje więc nie uważa, aby posłowie pracowali zdalnie, dopóki nie pozwalają na to kwestie formalno-prawne.

Magdalena Ogórek zwróciła uwagę, że są grupy społeczne, które pracują i zachowują środki ostrożności, ale mają do tego instrumenty. – Wy tego nie macie – zaznaczyła.

- Internauci przypominają dziś słowa marszałka seniora Kornela Morawieckiego, który mówił, że nad prawem stoi dobro narodu. I chce zapytać jak człowiek człowieka, czy jeśli wśród 460 posłów albo z obsługi będzie osoba zarażona i ona potem przekaże infekcję innym, rozwiezie ją po Polsce, czy jeśli umrze ktoś starszy, bo sobie z tym nie poradzi, to czy będziecie umieli żyć z tą świadomością? – pytała redaktor Ogórek.

- My nie robimy wyjątku. Parlament chorwacki, niemiecki i francuski normalnie funkcjonuje, oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa zarówno parlamentarzystów jak i obsługi – mówił Kostuś.

- Jeżeli Pani wpisuje się w tę "narrację troski", proszę zapytać Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego i najważniejszych polityków w Polsce, dlaczego tak uparcie dążą do tego, żeby wybory odbyły się 10 maja. Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują, że wtedy będzie szczyt zachorowań i będzie apogeum – dodał i zaapelował do polityków PiS-u, aby "powstrzymali to szaleństwo".

Całej rozmowy można posłuchać poniżej.

Zobacz także

2020-04-02, godz. 14:29, Loża Radiowa "Prosto z sejmu" W Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą - Najpoważniejszym sprzymierzeńcem w walce z koronawirusem jest nasza odpowiedzialność, samodyscyplina i cierpliwość - mówiła w rozmowie z Magdaleną Ogórek europoseł PiS Beata Kempa. » więcej 2020-03-26, godz. 13:33, Loża Radiowa "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Z Sebastianem Kaletą rozmawia Magdalena Ogórek Wybór metody głosowania w sejmie podczas pandemii i zachowanie opozycji, egzotyczna koalicja Konfederacji i Platformy Obywatelskiej, wyrok TSUE w sprawie systemu dyscyplinarnego wobec sędziów oraz ucieczka „Hossa” - to tematy, które dziś w… » więcej 2020-03-26, godz. 13:27, Loża Radiowa "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Tomaszem Kostusiem Gościem Magdaleny Ogórek był dziś opolski poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś. Rozmowa została przeprowadzona na dwie godziny przed rozpoczęciem obrad sejmu, a przypomnijmy, że obrady dotyczyły prac nad regulaminem, który umożliwiłby… » więcej 2020-03-19, godz. 14:05, Loża Radiowa Magdalena Ogórek o tym, jak w czasach zarazy funkcjonują media, prewencji, która dziś jest niezwykle ważna i o funkcjonowaniu stolicy naszego kraju - Warszawa wygląda zupełnie inaczej, ale funkcjonuje, bo gdy wjedzie się do samego centrum, to ruch samochodów jest, ale jest o wiele mniejszy. W weekend praktycznie zamarł. Widać, że warszawiacy przejęli się apelem premiera i ministra zdrowia… » więcej 2020-03-12, godz. 11:01, Loża Radiowa Prosto z sejmu. Magdalena Ogórek rozmawia z Andrzejem Szejną, posłem Lewicy Niegdyś europoseł, dziś poseł - Andrzej Szejna był dziś gościem Magdaleny Ogórek. Rozmowa tym razem prosto z warszawskiego studia Radia Dla Ciebie. » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »