Radio Opole » Ze zdrowiem Ci do twarzy w Radiu Opole » Posłuchaj audycji » Dzieci w kryzysie psychicznym - jak im pomóc?
2023-01-14, 15:00 Autor: Marzena Śmierciak

Dzieci w kryzysie psychicznym - jak im pomóc?

Depresja, kryzys psychiczny [fot. Envato]
Depresja, kryzys psychiczny [fot. Envato]
Eksperci zaniepokojeni stanem psychicznym dzieci i młodzieży. Widać to po "oblężonych" dziecięcych oddziałach psychiatrycznych. Rośnie bowiem liczba destrukcyjnych zachowań, zaburzeń psychicznych i prób samobójczych. Co jest tego przyczyną? Jak budować odporność psychiczną dzieci? Rozmawialiśmy z ekspertami.
dr n.med. Aleksandra Lewandowska, lekarz psychiatra, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży
dr n.med. Aleksandra Lewandowska, lekarz psychiatra, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży
dr Przemysław Zdybek, psycholog z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego
psycholog Magdalena Król, fundacja "Wypłyń na głębie"
Pandemia koronawirusa zaburzyła poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności u najmłodszych. Ograniczyła możliwość realizacji potrzeb rozwojowych przez dzieci i młodzież, ograniczyła kontakty z rówieśnikami, zamknęła wszystkich w domach, wybijając nas z rutyny dnia codziennego. Do tego - coraz większe wymagania edukacyjne, osamotnienie, brak wsparcia ze strony najbliższego otoczenia, samotność dziecka - to wszystko może wpływać destrukcyjnie na najmłodszych.

Obniżenie nastroju, stres, smutek, napięcie, zaburzenia odżywiania, bóle głowy, stawów, pleców, brzucha, wycofywanie się z kontaktów społecznych, bezsenność, poczucie ciągłego zmęczenia, nadmierna senność, pogorszenie wyników w szkole i spadek zaangażowania w naukę - mogą wskazywać na postępujący kryzys psychiczny.

W Opolu odbyła się konferencja naukowa poświęcona kryzysowi psychicznemu pośród dzieci i młodzieży pod tytułem „Profilaktyka Połączeń”, której współorganizatorem była fundacja "Wypłyń na głębie". Radio Opole było natomiast patronem medialnym.

Zobacz także

2023-03-31, godz. 11:46 Cukier szkodzi, a spożywamy go coraz więcej. Jakie są tego konsekwencje? Polak statystycznie spożywa około 40-50 kilogramów cukru rocznie, dziennie średnio 25 łyżeczek, o 15 za dużo. Część tego cukru jednak jemy czy pijemy… » więcej 2023-03-27, godz. 22:16 Choroba skóry, która dotyka wielu pacjentów. Lekarz dermatolog opowiada o leczeniu łuszczycy Nie jest zaraźliwa, ale należy do grupy chorób przewlekłych i dotyka wielu osób. Z racji tego, że wpływa m.in. na wygląd człowieka, sprawia, że pacjenci… » więcej 2023-03-24, godz. 11:07 Miej serce i... dbaj o serce. W Opolu obradowali kardiolodzy z całej Polski. Byliśmy na miejscu Choroby układu sercowo-naczyniowego to bardzo poważny problem naszych czasów. Nadciśnienie, choroba wieńcowa, miażdżyca, czy niewydolność serca dotykają… » więcej 2023-03-16, godz. 16:57 Bez niej nie byłoby życia, tylko czy wiemy, jak ją pić? Eksperci opowiadają o wodzie Jest głęboko pod ziemią, na jej powierzchni i w atmosferze. Jest w nas, zwierzętach czy roślinach. Bez niej nie byłoby życia. Woda, bo o niej mowa - to… » więcej 2023-03-13, godz. 19:29 Chorują "po cichu", dlatego wielu pacjentów o tym nie wie. O chorobach nerek rozmawialiśmy z prof. Tomaszem Porażko Są zazwyczaj dwie, mają kształt fasolki i pełnią m.in. funkcję filtra w naszym organizmie, należą do jednych z najważniejszych narządów. Kiedy jednak… » więcej 2023-03-08, godz. 12:00 Implanty ślimakowe - pozwalają niesłyszącym usłyszeć świat W Polsce średnio 2-3 dzieci na tysiąc rodzi się z ubytkiem słuchu. Dla niektórych aparaty słuchowe są niewystarczające. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu… » więcej 2023-03-07, godz. 10:42 Ortoreksja, czyli kiedy zdrowe odżywianie staje się naszą obsesją O zdrowym odżywianiu mówi się dużo, bo zdrowe nawyki żywieniowe to korzyści zdrowotne. Jak się jednak okazuje, w pewnych okolicznościach może nam szkodzić… » więcej 2023-02-21, godz. 13:00 Jak zażywać leki, by nam pomagały, a nie szkodziły? Rozmowa o polipragmazji Budzimy się rano, szykujemy śniadanie i wraz z poranną kawą czy herbatą zażywamy garść przepisanych przez lekarzy leków. Do tego chemicznego koktajlu… » więcej 2023-02-18, godz. 15:00 Coraz więcej osób zmaga się z depresją. Jak ją rozpoznać i leczyć? 23 lutego przypada Dzień Walki z Depresją. Jak się okazuje, to czwarta najpoważniejsza choroba na świecie i jedna z głównych przyczyn samobójstw. Jak rozpoznać… » więcej 2023-02-13, godz. 10:40 Podrażnienie, szorstkość, zaczerwienienie, a nawet odmrożenia, czyli na co narażona jest nasza skóra zimą Sucha, podrażniona, zaczerwieniona skóra twarzy, pękające naczynka, szorstkie dłonie, popękane usta, a nawet odmrożenia kończyn - to problemy, z jakimi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »