Radio Opole » Ze zdrowiem Ci do twarzy w Radiu Opole » Posłuchaj audycji » Dzieci w kryzysie psychicznym - jak im pomóc?
2023-01-14, 15:00 Autor: Marzena Śmierciak

Dzieci w kryzysie psychicznym - jak im pomóc?

Depresja, kryzys psychiczny [fot. Envato]
Depresja, kryzys psychiczny [fot. Envato]
Eksperci zaniepokojeni stanem psychicznym dzieci i młodzieży. Widać to po "oblężonych" dziecięcych oddziałach psychiatrycznych. Rośnie bowiem liczba destrukcyjnych zachowań, zaburzeń psychicznych i prób samobójczych. Co jest tego przyczyną? Jak budować odporność psychiczną dzieci? Rozmawialiśmy z ekspertami.
dr n.med. Aleksandra Lewandowska, lekarz psychiatra, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży
dr n.med. Aleksandra Lewandowska, lekarz psychiatra, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży
dr Przemysław Zdybek, psycholog z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego
psycholog Magdalena Król, fundacja "Wypłyń na głębie"
Pandemia koronawirusa zaburzyła poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności u najmłodszych. Ograniczyła możliwość realizacji potrzeb rozwojowych przez dzieci i młodzież, ograniczyła kontakty z rówieśnikami, zamknęła wszystkich w domach, wybijając nas z rutyny dnia codziennego. Do tego - coraz większe wymagania edukacyjne, osamotnienie, brak wsparcia ze strony najbliższego otoczenia, samotność dziecka - to wszystko może wpływać destrukcyjnie na najmłodszych.

Obniżenie nastroju, stres, smutek, napięcie, zaburzenia odżywiania, bóle głowy, stawów, pleców, brzucha, wycofywanie się z kontaktów społecznych, bezsenność, poczucie ciągłego zmęczenia, nadmierna senność, pogorszenie wyników w szkole i spadek zaangażowania w naukę - mogą wskazywać na postępujący kryzys psychiczny.

W Opolu odbyła się konferencja naukowa poświęcona kryzysowi psychicznemu pośród dzieci i młodzieży pod tytułem „Profilaktyka Połączeń”, której współorganizatorem była fundacja "Wypłyń na głębie". Radio Opole było natomiast patronem medialnym.

Zobacz także

2024-05-18, godz. 16:00 Plastry w terapii cukrzycy? Trwają badania nad bezigłowym podawaniem insuliny Czy pacjenci z cukrzycą, którzy muszą przyjmować insulinę, są skazani na zastrzyki? Na razie tak, ale opolscy naukowcy pracują nad innowacyjnym rozwiązaniem… » więcej 2024-05-10, godz. 08:00 Fizjoterapia kobiet w ciąży i po porodzie. W czym pomaga? Ciąża i poród oznaczają bardzo duże zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Dlatego niezbędna może okazać się rehabilitacja i współpraca ciężarnej… » więcej 2024-05-08, godz. 11:00 Miażdżyca - śmiertelnie niebezpieczna choroba cywilizacyjna. Jak ją rozpoznać i leczyć? Może rozwijać się latami bezobjawowo, jednak jej skutki są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Miażdżyca - to był kolejny medyczny temat… » więcej 2024-05-06, godz. 08:00 Z wizytą w laboratorium. Jak się przygotować do badań? Badania laboratoryjne - chyba nie ma pacjenta, który by ich nie miał. Okazuje się jednak, że nie każdy we właściwy sposób się do nich przygotowuje. Jakie… » więcej 2024-05-02, godz. 22:59 Spastyczność mięśni - jak leczyć? Pacjenci dotknięci spastycznością, czyli wzmożonym napięciem mięśniowym - to kolejny temat, jaki pojawił się w audycji. Zaburzenie towarzyszy różnego… » więcej 2024-04-22, godz. 12:57 Joga hormonalna - jak działa? Rozmowa z Dorotą Różycką Jak poprzez odpowiednią praktykę stymulować pracę jajników w okresie przed i w trakcie menopauzy? Jakie asany wspomogą regulację hormonów tarczycy? O jodze… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Dzika kuchnia dla dzieci. Cezary Cesarz o książce pt. "Sekrety skrzaciej skrzyni" Zajrzeliśmy do dzikiej kuchni Cezarego Cesarza, który postanowił tym tematem zainteresować także dzieci. Tak powstała książka pt. "Skarby ze Skrzaciej… » więcej 2024-04-11, godz. 13:00 Wszechobecny plastik. Jak wpływa na nasze zdrowie i otoczenie? Naukowcy ostrzegają przed wszechobecnym plastikiem. Mikro i nanocząsteczki tworzyw sztucznych są w zasadzie wszędzie - od lodowców, przez oceany, niziny… » więcej 2024-04-06, godz. 14:00 Wiąże się z bólem i wpływa na życie kobiety. Czym jest endometrioza i jak ją leczyć? Może dotyczyć co dziesiątej kobiety. Jest trudna do zdiagnozowania i leczenia. Najczęściej jest związana z nawracającym, dotkliwym bólem, choć potrafi… » więcej 2024-03-29, godz. 14:58 Operacja kręgosłupa - co warto wiedzieć? Rozmowa z neurochirurgiem Dariuszem Łątką Zaledwie 1 procent pacjentów z istotnymi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa wymaga leczenia operacyjnego. Kiedy zachodzi taka potrzeba i co warto wiedzieć… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »