Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 13 czerwca 2024 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Tadeusz Baird (1928-1981) – polski kompozytor działający w II połowie XX wieku – był twórcą wybitnym. Niestety, dzisiaj jego postać i muzyka są znane zaledwie wąskiemu gronu odbiorców. Baird – „poeta dźwięków” – był erudytą, osobą niezwykle zaangażowaną w sztukę, twórcą świadomym zagrożeń i problemów współczesnego świata, działającym w poczuciu swoistej misji. Traumatyczne przeżycia z czasów II wojny światowej oraz przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku uformowały jego osobowość – niezwykle wymagającą od siebie i innych. Nagła śmierć zamknęła jego trzydziestodwuletni okres powojennej aktywności, której efektem jest zbiór 54 kompozycji autonomicznych, muzyka do 63 sztuk teatralnych oraz 40 filmów, liczne wypowiedzi na łamach prasy i radia.

John Jenkins angielski kompozytor epoki baroku przyczynił się do unowocześnienia stylu i obsady instrumentalnej fantazji, ożywiając melodykę poprzez uproszczenie środków polifonicznych.


Do słuchania od 22:05 do północy zaprasza Marzena Mielcarek. Z autorką można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

18:00 PUBLICYSTYKA W RADIU OPOLE
Czy polscy przedsiębiorcy "toną w papierach"? Firmy w Polsce poświęcają średnio 334 godziny rocznie na obowiązki podatkowe. - wynika z raportu opracowanego przez firmę doradczą PwC. Jesteśmy zaraz po Bułgarii z 441 godzinami. Estonia, słynąca z bardzo uproszczonego systemu podatkowego, to ledwie 50 godzin rocznie.

Rząd zajmie się nowymi przepisami regulującymi zatrudnianie cudzoziemców. Procedury mają być uszczelnione, sankcje zaostrzone, a praca polskich pracowników – chroniona. Czy wyciągniemy wnioski z tzw. afery wizowej? Czy da się w ogóle uszczelnić system? Czy potrzebna jest ustawowa ochrona Polaków w staraniu się o miejsce pracy?

59 proc. absolwentów szkół podstawowych w Polsce wybiera szkolnictwo zawodowe, w tym szkoły branżowe I stopnia 16 proc. - poinformował wiceminister edukacji Henryk Kiepura. Zapowiedział też kampanię medialną promującą szkolnictwo. Fach w ręku daje pewność zatrudnienia przy zmianach na rynku pracy takich jak rozwój sztucznej inteligencji?

To tematy, o których porozmawiają :
dr Łukasz Denys - Izba Rzemieślinicza a zarazem Akademia Rzemiosła i Przedsiębiorczości
Grzegorz Kuliś BCC
Piotr Pancześnik Kongregacja Przemysłowo-Handlowa

Do słuchania od 18:00 do 19:00 zaprasza Ireneusz Prochera. Z autorem można kontaktować się mailowo:
ireneusz.prochera@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »