Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Na wakacje do Czech / O prázdninách do česka
2020-07-04, 09:30 Autor: Rafał Nosal, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak tł. Ewa Małachowicz)

Na wakacje do Czech / O prázdninách do česka

Karlovy Vary [fot. CzechTourism]
Karlovy Vary [fot. CzechTourism]
Czechy często traktowane są jako kraj tranzytowy w naszej wakacyjnej drodze np. do Chorwacji. Warto jednak zatrzymać się za naszą południową granicą nie tylko po to, aby zatankować samochód. Co ciekawego na letni wypoczynek proponują nam Czesi? Czy mimo braku dostępu do morza nasi południowi sąsiedzi lubią spędzać czas nad wodą? To pytania, na które odpowie nam Ivana Bílková, dyrektorka polskiego przedstawicielstwa Czech Tourism. W naszej audycji nie zabraknie także praktycznych rad dla osób, które postanowią przemierzyć Czechy samochodem. Przypomnimy o podstawach, których nieznajomość może grozić "pokutą".
Posłuchaj audycji MOST z 04.07.2020
Poslouchej pořad MOST z 04.07.2020
O prázdninách do česka
Česko často považujeme za tranzitní zemi po prázdninové cestě třeba do Chorvatska. Jsou ale důvody, proč zastavit za naši jižní hranici, a to nejen pro doplnění benzinu. Jaké zajímavosti v době letní dovolené nám nabízejí Češi? Zda, přes absenci přístupu k moři, rádi traví čas u vody? To jsou otázky, které zodpoví Ivana Bílková, ředitelka polského zastupitelství Czech Tourism. V našem pořadu nebudou scházet ani rady pro ty, kteří se rozhodnou projet celou Českou republiku autem. Připomeneme i na základní pravidla, nedodržení kterých se nevyplatí.

Zobacz także

2020-08-08, godz. 09:30 Czeski nie gryzie… Czyli o języku słów kilka / Četina nekouše... čili několik slov o českém jazyceš Dlaczego język czeski śmieszy Polaków? Powody najpewniej są trzy: podobieństwo do języka polskiego, następnie niepodobieństwo do języka polskiego i wreszcie… » więcej 2020-08-01, godz. 09:30 Zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku / Každoroční zvyky a obřady na Opolském Slezsku a… W Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu otwarto wspólną, polsko-czeską wystawę prezentującą zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku. Wystawa… » więcej 2020-07-25, godz. 09:30 Kino na Granicy… / Kino na hranici "Kino na Granicy" to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. To jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym… » więcej 2020-07-18, godz. 09:30 Wspólne dziedzictwo / Společné dědictví Projekt Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze Pogranicza Polsko-Czeskiego „Wspólne dziedzictwo” otrzymał niedawno nagrodę w konkursie organizowanym przez… » więcej 2020-07-11, godz. 09:30 Odwiedzamy obiekty sakralne / Navštěvujeme sakrální památky Transgraniczny program pod nazwą „Turystyka sakralna” powstał w Czechach, a w Polsce realizowany jest przez Diecezję opolską. Promuje obiekty sakralne… » więcej 2020-06-27, godz. 09:30 Jak Czech o Czechu, czyli rozmowa z Martyną Czech / Czech mluví o Čechu, čili rozhovor s Martinou Czech Chwila Nieuwagi to zespół, który zwyczajnie tworzy piosenki i gra niezwyczajne koncerty. Mieszanka stylistyczna jakiej dopuszcza się grupa wprawia w zakłopotanie… » więcej 2020-06-20, godz. 09:30 Od "Saturnina" po "Babcie" / "Saturninem" začínaje "Babičkami" konče Co jest wyjątkowego w czeskim humorze? Dlaczego mógłby on podobać się Brytyjczykom? Których czeskich autorów warto poznać dokładnie, szczególnie w czasie… » więcej 2020-06-13, godz. 09:30 Twarzą w twarz / Tváří v tvář Dla Polaka Republika Czeska stereotypowo kojarzona jest z Karel Gott, Heleną Vondraćkovą i dechovką, czyli orkiestra dętą grającą marsze i polki. Wśród… » więcej 2020-06-06, godz. 09:30 Czesi w Polsce / Češi v Polsku Tym razem zagościmy w województwie łódzkim, w niewielkiej miejscowości Zelów. To tu siedzibę ma Stowarzyszenie Czechów w Polsce. To organizacja, która… » więcej 2020-05-30, godz. 09:30 Język czeski w sektorze usług - rozmowa ze studentami Uniwersytetu Opolskiego / Čeština ve službách - rozhovor se… Dzisiaj w audycji MOST Rafał Nosal porozmawia ze studentami dość nieoczywistego kierunku na Uniwersytecie Opolskim, który jak mogą się Państwo domyślić… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***