Most
Radio Opole » Most » Aktualności

Aktualności

2020-10-20, 10:03

Jesienny wypad w Góry Opawskie - z audycją MOST 24 października po 9:10

Jesienny wypad w Góry Opawskie [fot. Dawid Przyszlak goryopawskie.eu]
Jesienny wypad w Góry Opawskie [fot. Dawid Przyszlak goryopawskie.eu]
Tym razem zaprosimy Państwa w Góry Opawskie zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie. W związku z sytuacją pandemiczną uczynić to można przede wszystkim w przestrzeni wirtualnej. Okazję ku temu daje nam portal goryopawskie.eu W naszej audycji porozmawiamy z twórcą tego internetowego miejsca, wypełnionego ciekawymi informacjami o miejscach pogranicza polsko-czeskiego, młodym prudniczaninem, Dawidem Przyszlakiem.
2020-10-13, 09:50

Porozmawiajmy z Haliną Mlynkovą... w audycji MOST

Halina Mlynkova w Studiu M im. SBB [fot. Rafał Nosal]
Halina Mlynkova w Studiu M im. SBB [fot. Rafał Nosal]

Spotkanie z Haliną Mlynkovą w Studiu M im. SBB, które odbyło się w ubiegły piątek 9 października, było wyjątkowe z kilku względów. Po pierwsze wyjątkowa była atmosfera, jaka panowała podczas owego spotkania, jednak to w przeważającej mierze zasługa naszego Gościa. Po drugie, niestety było to ostatnie spotkanie z cyklu "MOST - kultura czeska w Studiu M”. Zapraszamy Państwa tym bardziej na najbliższą sobotnią audycję MOST, w której Rafał Nosal porozmawia Haliną Mlynkową.
Zapraszamy również
w sobotę 17 października po godzinie 22:05 do audycji "Twoja muzyka" na pełną retransmisję spotkania z Haliną Mlynkową w Studiu M im. SBB.

2020-10-07, 13:00

Audycja MOST z wizytą „U Czechofila”

Jacek Szaraniec [fot. Rafał Nosal]
Jacek Szaraniec [fot. Rafał Nosal]
Miasto Opole już od wielu dekad kojarzy się każdemu Polakowi ze stolicą polskiej piosenki. Budujący tym bardziej może wydawać się fakt, że już od grudnia może stać się również centrum czeskiej kultury w regionie. To wszystko za sprawą pewnego pomysłowego przewodnika beskidzkiego, który od wielu lat buduje swoje doświadczenie w branży turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej i co najważniejsze kulturalnej. Zapraszamy na spotkanie z Jackiem Szarańcem, który opowie o swojej fascynacji Czechami.
2020-09-30, 12:24

Lekcja historii najnowszej - w sobotniej audycji MOST

Wielka Księga Opozycji na Pograniczu [fot. Paweł Konieczny]
Wielka Księga Opozycji na Pograniczu [fot. Paweł Konieczny]
W prudnickim kinie Diana przedstawiono we wrześniu trzeci tom "Wielkiej Księgi Opozycji na Pograniczu". Blisko sześćsetstronicowe opracowanie zawiera materiały dotyczące m.in. Praskiej Wiosny z perspektywy Śląska Opolskiego, Operacji "Dunaj" czy solidarności polsko-czesko-słowackiej. Autorami artykułów są Zbigniew Bereszyński, Jakub Forystek, Krzysztof Stachowski, Julian Golak, Ireneusz Prochera oraz redaktor tego wydawnictwa, Radosław Roszkowski.
2020-09-26, 22:30

Halina Młynkowa - 9 października 2020 r. o 19.00 w Studiu M - TRANSMISJA INTERNETOWA!

Halina Młynkowa [fot. zbiory własne artystki]
Halina Młynkowa [fot. zbiory własne artystki]
Z przykrością musimy poinformować, że:

WSZYSTKIE ZAPROSZANIA NA SPOTKANIE Z HALINĄ MŁYNKOWĄ ZOSTAŁY JUŻ ROZDANE.

Mamy jednak dobrą wiadomość dla tych spośród naszych słuchaczy, którzy nie będą mogli być obecni w Studiu M im SBB ! Spotkanie z Halina Młynkową z cyklu "MOST - kultura czeska w Studiu M" będzie w całości transmitowane on-line poprzez stronę internetową Radia Opole. Początek transmisji 9 października 2020 r. o godzinie 19.00.

Zapraszamy również do wysłuchania wywiadu z Haliną Młynkową w audycji "MOST - polsko-czeska współpraca redakcji" w sobotę 17 października po 9:10, a także na pełną retransmisję spotkania w Studiu M im. SBB również 17 października po godzinie 22:05 w paśmie "Twoja muzyka".

Halina Młynkowa karierę solową zapoczątkowała albumem „Etnoteka” wydanym w 2011 r. Kolejna płyta „Po drugiej stronie lustra” przyniosła takie przeboje jak „Aż do dna” czy „Ostatni raz”, którym wygrała „SuperJedynki” w Premierach na festiwalu w Opolu. Podczas tego festiwalu otrzymała również nagrodę fotoreporterów i dziennikarzy. Jej ostatni album „Życia mi mało”, którego głośna premiera odbyła się 30.09.2016 r. przyniósł kolejne przebojowe single takie jak „Zabiorę Cię” czy „Kawa”.
Artystka pracuje właśnie nad swoim kolejnym albumem, który powinien ukazać się jeszcze w 2020 r.

2020-09-22, 10:00

Opolski fotograf i podróżnik Paweł Szpala w audycji MOST

Człowiek-przygoda [fot. Paweł Szpala]
Człowiek-przygoda [fot. Paweł Szpala]
Paweł Szpala jest autorem popularnego bloga „Podróżniczo – Fotograficznego” – Człowiek Przygoda. Jest przede wszystkim profesjonalnym fotografem, który wybiera miejsca swych plenerów bardzo skrupulatnie. W najbliższej audycji MOST nasz gość opowie o czeskich Morawach, o rejonie Pradziada i udzieli wielu porad dla wszystkich sympatyków turystyki i fotografii.
2020-09-15, 09:23

W sobotniej audycji MOST spotkamy się z czeskim kinem i gośćmi filmowego wieczoru w Studiu M

Kino czeskie w Studiu M [fot. Rafał Nosal]
Kino czeskie w Studiu M [fot. Rafał Nosal]
W obiegowej opinii czeski film to taki, gdzie nikt nic nie wie. Takiego podsumowania sąsiedzi zapewne dorobili się dzięki częstemu korzystaniu w swojej kinematografii z groteski, przerysowania i absurdu. Nawet na pozór poważne produkcje potrafią przyprawić mieszanką powyższych elementów, a powstała w ten sposób fabuła nierzadko potrafi jednocześnie zaskoczyć, rozbawić i dać do myślenia. Blisko tydzień temu, 11 września, w czasie spotkania z cyklu "MOST - kultura czeska w studiu M" Kamil Minkner oraz Rafał Mościcki opowiadali o kultowych produkcjach kinematografii czechosłowackiej i czeskiej, filmowych nowościach i o tym dlaczego warto sięgnąć po czeskie kino. Rozmowa z gośćmi spotkania w najbliższej audycji MOST.

A dla tych, spośród naszych słuchaczy, którzy nie mogli wziąć udziału w spotkaniu w Studiu M przygotowaliśmy jego retransmisję. Będzie można jej wysłuchać w sobotę 26 września po 22:05 na antenie Radia Opole. Zapraszamy!
2020-09-08, 08:58

Alternatywna wycieczka po Pradze w audycji MOST

Ściana Johna Lennona w Pradze [fot. Paweł Konieczny]
Ściana Johna Lennona w Pradze [fot. Paweł Konieczny]
Dzieci wspinające się na żiżkovską wieżę telewizyjną oraz rzeźba świętego Wacława siedzącego na martwym, odwróconym koniu w praskiej Lucernie - to tylko niektóre dzieła, których autorem jest David Černý. Te nietypowe instalacje ozdabiają wiele dzielnic Pragi i choć dla niektórych są dość kontrowersyjne, to powstają już wycieczki śladami słynnego rzeźbiarza. My także zaproponujemy taką alternatywną drogę po Pradze. A to nie jedyne atrakcje, które przedstawimy w najbliższej audycji.
2020-08-24, 08:18

Kino czeskie w cyklu spotkań "MOST - kultura czeska w Studiu M" już 11 września o 19.00 w Studiu M - BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI

Rafał Mościcki [fot. zbiory własne]
Rafał Mościcki [fot. zbiory własne]
Kamil Minkner [fot. zbiory własne]
Kamil Minkner [fot. zbiory własne]
Nasi południowi sąsiedzi mają niezawodny przepis na kino, dzięki któremu czeskie filmy cieszą się niesłabnącą popularnością. O kultowych produkcjach kinematografii czechosłowackiej i czeskiej, filmowych nowościach i o tym dlaczego warto sięgnąć po czeskie kino opowiedzą zaproszeni filmoznawcy:
Kamil Minkner – profesor Uniwersytetu Opolskiego, w 2009 r. obronił na Uniwersytecie Warszawskim pracę doktorską "Kino jako medium polityczne", absolwent Wajda School (międzynarodowy program EKRAN). Jest autorem książki „O filmach politycznych. Między polityką, politycznością i ideologią” oraz współautorem podręcznika multimedialnego "Wprowadzenie do Global Studies", a także współautorem kilku zrealizowanych scenariuszy filmowych (m.in. "Moja nowa droga" oraz "Big Love" Barbary Białowąs).
Rafał Mościcki - magister teologii na Uniwersytecie Opolskim, nauczyciel wiedzy o filmie, pedagog teatru, wielokrotnie nagradzany (Nagroda Prezydenta Miasta Opola w Dziedzinie Kultury, Odznaka Honorowa za zasługi dla Miasta Opola, Nagroda Opolskiego Kuratora Oświaty, Nagroda Województwa w Dziedzinie Kultury), społecznik i animator kultury, Dyrektor Generalny Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy, organizator I Festiwalu Filmów Niezależnych w Opolu Przez Czerń Film Festiwal 2000, twórca Akademii Filmowej dla dzieci i młodzieży, Dyrektor Centrum Festiwalowego MFF NOWE HORYZONTY w latach 2003/2013. Prezes Stowarzyszenia Opolskie Lamy, Dyrektor Kina Meduza.

Najbliższe spotkanie z cyklu MOST - kultura czeska w Studiu M będzie miało filmowy i serialowy charakter, z nutką wspomnień i wielką dozą humoru - najlepszego, bo czeskiego. Wieczór w towarzystwie filmowych ekspertów Kamila Minkner i Rafała Mościckiego już 11.09.2020 r. o 19.00 w Studiu „M” Radia Opole.

Bezpłatne zaproszenia na spotkanie można otrzymać:

  • wysyłając wiadomość pocztą elektroniczną na adres most@radio.opole.pl zatytułowaną „Zaproszenie” i zawierającą dane kontaktowe, a następnie oczekując wiadomości potwierdzającej,
lub też:
  • dzwoniąc pod numer 77 40 13 253 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.
Zapraszamy!
2020-09-01, 10:54

W audycji MOST po "Pradze dobrze znanej" oprowadzi Jarosław Srębacz z PTTK Tryton w Nysie

Praga dobrze znana [fot. Paweł Konieczny]
Praga dobrze znana [fot. Paweł Konieczny]
Początek w klasztorze na Strachovie, następnie Hradczany ze Złotą Uliczką, Mała Strana i Most Karola - tak wygląda program typowej jednodniowej wycieczki do stolicy Czech. Ale Pradze warto poświęcić zdecydowanie więcej czasu. Choćby po to, by odwiedzić jedno z najważniejszych miejsc kultu za naszą południową granicą, czy dzielnicę Žižkov. My także poświęcimy w najbliższym czasie sporo miejsca stolicy Czech, a oprowadzi nas przewodnik po Pradze, Jarosław Srębacz z PTTK Tryton w Nysie.
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***