Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most

Posłuchaj audycji Most

2020-10-24, 09:30

Jesienny wypad w Góry Opawskie / Podzimní túra na Opavské Hory

Jesienny wypad w Góry Opawskie [fot. Dawid Przyszlak goryopawskie.eu]
Jesienny wypad w Góry Opawskie [fot. Dawid Przyszlak goryopawskie.eu]
W poszukiwaniu ciekawych miejsc na górskie wędrówki na pograniczu polsko-czeskim łatwo jest trafić na portal www.goryopawskie.eu To strona prowadzona przez młodego prudniczanina, Dawida Przyszlaka. To jedyny serwis w sieci tak obszernie opisujący ten region. Można tam znaleźć wiele wskazówek, jak ciekawie spędzić czas w Górach Opawskich. Przeglądając stronę można natrafić na obszerne artykuły, wzbogacone zdjęciami, o atrakcjach i historii miejsc, także tych obecnie już zapomnianych, odkryć tajemnicze legendy, zapoznać się z opisami szlaków wraz z mapami. O inspiracjach, a także ciekawych propozycjach wycieczek w naszej audycji porozmawiamy z twórcą portalu.
2020-10-17, 09:30

Halina Mlynkova Polka w Czechach czy Czeszka w Polsce…? / Halina Mlynkova - Polka v Česku nebo Češka v Polsku?

Halina Mlynkova w Studiu M im. SBB1 [fot. Rafał Nosal]
Halina Mlynkova w Studiu M im. SBB1 [fot. Rafał Nosal]
Halina Mlynkova od wielu lat kojarzona jest głównie z piosenkami Brathanków. Jednak jej osoba zachwyca nie tylko poprzez folkowe dźwięki. Dziś będą mogli Państwo dowiedzieć się co to znaczy być Zaolziakiem, co wspólnego ma Marlene Dietrich i Halina Mlynkova oraz czy pierogi smakują lepiej niż kaczka z knedlikami… Zapraszam na rozmowę z Haliną Mlynkovą, którą tradycyjnie w audycji MOST poprowadzi Rafał Nosal.
2020-10-10, 09:30

"U Czechofila" - rozmowa z Jackiem Szarańcem / "U Čechofila" - rozhovor s Jackiem Szarańcem

U Czechofila [fot. Rafał Nosal]
U Czechofila [fot. Rafał Nosal]
Jacek Szaraniec [fot. Rafał Nosal]
Jacek Szaraniec [fot. Rafał Nosal]
W naszym mieście powstaje właśnie miejsce, które będzie promowało czeską kulturę. Będą mogli tu Państwo spotkać i posłuchać czeskich muzyków, obejrzeć czeskie filmy, zapoznać się z fotografiami przedstawiającymi ciekawe miejsca u naszych południowych sąsiadów. Będą również mogli Państwo skosztować czeskich przysmaków. Z pomysłodawcą i twórcą tego miejsca Jackiem Szarańcem porozmawia dziś Rafał Nosal.
2020-10-03, 09:30

Wielka księga opozycji na pograniczu / Velká kniha opozice v pohraničí

Wielka Księga Opozycji na Pograniczu [fot. Paweł Konieczny]
Wielka Księga Opozycji na Pograniczu [fot. Paweł Konieczny]
„Władza, społeczeństwo i działalność opozycyjna na pograniczu Śląska Opolskiego i Czechosłowacji w latach 1945-1989” to podtytuł Wielkiej Księgi Opozycji na Pograniczu. We wrześniu w Prudniku zaprezentowano trzeci tom tej publikacji pod redakcją Radosława Roszkowskiego. Wydawcą zbioru dostępnego zarówno w języku polskim jak i czeskim jest miejscowe starostwo powiatowe. Księga omawia między innymi tematykę inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku. Odnosi się też do postaci z pogranicza polsko-czeskiego, które odcisnęły swoje piętno na skutecznej walce o demokrację i suwerenność obu krajów, a także tworzyły podwaliny do prawdziwej przyjaźni Polaków, Czechów i Słowaków. O trudnej historii porozmawiamy ze Zbigniewem Bereszyńskim, Julianem Golakiem i Ireneuszem Procherą.
2020-09-26, 09:30

Od Patagonii po czeskie Morawy - rozmowa z opolskim fotografem i podróżnikiem Pawłem Szpala / Od Patagonie po českou Moravu - rozhovor s opolským fotografem a cestovatelem Pawłem Szpalou

Człowiek-przygoda [fot. Paweł Szpala]
Człowiek-przygoda [fot. Paweł Szpala]
Jest autorem projektów #DachyOpola, #OknoOpola oraz #UliceOpola – które zostały wyróżnione przez magazyny fotograficzne oraz lokalne media i instytucje. Efektem projektów były artykuły poświęcone w głównej mierze miastu Opole jak i Opolszczyźnie. Publikacje te zaowocowały współpracą przy przy kilku projektach, a powstałe w ich efekcie fotografie – zdobią nie tylko albumy promujące miasto i region ale i pełnią funkcję reprezentacyjną na Targach Turystycznych poza granicami naszego kraju.
Paweł Szpala na co dzień jest autorem popularnego bloga „Podróżniczo – Fotograficznego” – Człowiek Przygoda a dzisiaj jest gościem Rafała Nosala w audycji MOST.
2020-09-19, 09:30

Inny świat czyli słów kilka o kinie czeskim… / Jiný svět aneb několik slov o českém filmu...

Kino czeskie w Studiu M [fot. Rafał Nosal]
Kino czeskie w Studiu M [fot. Rafał Nosal]
Nasi południowi sąsiedzi mają niezawodny przepis na kino, dzięki któremu czeskie filmy cieszą się niesłabnącą popularnością. 11 września w Studiu M im. SBB odbyło się spotkanie z cyklu "MOST - kultura czeska w Studiu M" podczas którego o kultowych produkcjach kinematografii czechosłowackiej i czeskiej, filmowych nowościach i o tym dlaczego warto sięgnąć po czeskie kino opowiadali nasi eksperci czyli Kamil Minkner oraz Rafał Mościcki.
2020-09-12, 09:30

Dość alternatywna Praga / Docela alternativní Praha

Alternatywna wycieczka po Pradze [fot. Paweł Konieczny]
Alternatywna wycieczka po Pradze [fot. Paweł Konieczny]
Ściana Johna Lennona, która była źródłem irytacji czechosłowackich władz komunistycznych, metronom, który zastąpił pomnik Stalina, czy rzeźba przedstawiająca dwóch mężczyzn, stojących naprzeciw siebie i oddających mocz do basenu w kształcie Czech. Według Mariusza Szczygła powstanie obiektu jest jednym z dowodów na pełne dystansu podejście Czechów do własnej historii i symboli narodowych. W najbliższej audycji zaproponujemy Państwu nieco inną wycieczkę po Pradze. Popływamy także Wełtawą, bo może się okazać, że dzięki tej wodnej wycieczce zobaczymy coś, co umknęłoby naszym oczom podczas pieszej wędrówki. Przedstawimy postać Davida Černego, którego instalacje są dla wielu osób kontrowersyjne, ale na stałe wpisały się w krajobraz stolicy Czech. Naszym przewodnikiem będzie Jarosław Srębacz z nyskiego PTTK Tryton.
2020-09-05, 09:30

Praga dobrze znana / Dobřé známá praha

Praga dobrze znana [fot. Paweł Konieczny]
Praga dobrze znana [fot. Paweł Konieczny]
Każdy, kto choć raz wybrał się w swoim życiu do Pragi zobaczył imponujące Hradczany, zerknął na Złotą Uliczkę, czy przespacerował się Mostem Karola. Praga jednak oferuje zdecydowanie więcej miejsc do zobaczenia. Dlaczego warto poświęcić temu miejscu więcej niż jeden dzień? Gdzie znajduje się jeden z najpiękniejszych widoków na miasto? Gdzie swoją karierę pisarską "załatwił" sobie Paulo Coelho? O tym opowie nam Jarosław Srębacz, przewodnik po Pradze. W naszym programie oprócz wspomnianych miejsc zaprowadzi nas także na czeski odpowiednik warszawskich Powązek. A to tylko początek naszego zwiedzania stolicy Czech, do której wybierzemy się podczas najbliższych audycji.
2020-08-29, 09:30

Pandemia zacieśniła ich współpracę / Pandemie posílila jejich spolupráci

Pandemia zacieśniła współpracę [fot. Prudnicki Ośrodek Kultury]
Pandemia zacieśniła współpracę [fot. Prudnicki Ośrodek Kultury]
Prudnicki Ośrodek Kultury od wielu lat realizuje transgraniczne projekty z różnymi partnerami z Czech. To wystawy, warsztaty, koncerty czy udział w targach i międzynarodowych spotkaniach. Tę ścisłą współpracę zakłóciła pandemia koronawirusa. Spowodowała ona jednak tylko brak możliwości spotkania twarzą w twarz. W chwili lockdownu tworzyły się nowe pomysły i przygotowywano plany na przyszłość. O tym, co w ostatnim czasie udało się zrealizować, a co jest w planie na tegoroczną jesień opowie Joanna Korzeniowska, kierownik do spraw programowych Prudnickiego Ośrodka Kultury.
2020-08-22, 09:30

Polsko-czeskie rozmówki na granicy / Polsko-české rozhovory na hranici

Polsko-czeskie rozmówki
Polsko-czeskie rozmówki 'Na granicy'
Kultura w sieci to program, który powstał w ramach tarczy antykryzysowej w kulturze i posiada założenie wsparcia tego sektora w związku z zamrożeniem działalności kulturalnej w wyniku pandemii. Właśnie z tego programu skorzystali pomysłodawcy projektu „Polsko-czeskie rozmówki na granicy” któremu poświęcona jest audycja MOST.
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***