Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most

Posłuchaj audycji Most

2018-08-18, 09:30

Polsko-czeskie wesele / Polsko-česká svatba

Polsko-czeskie wesele [fot. Adam Kotliński]
Polsko-czeskie wesele [fot. Adam Kotliński]
Po studiach Agnieszka postanowiła przeprowadzić się do Czech. Mieszkała u czeskich znajomych i od nich uczyła się języka. Na wspólnej imprezie poznała Tomasa. Zaczęli się spotykać, chodzić do kina, do restauracji, na koncerty. Był opiekuńczy i pomocny w trudach związanych z mieszkaniem w obcym kraju. I mimo bariery językowej rozumieli się jak nikt inny. Po półtora roku bycia razem Tomas poprosił Agnieszkę o rękę, cytując przy tym słowa Edwarda z filmu „Zmierzch”: „Aleksandro, Małgorzato. Slibuju, že tě budu milovat navěky. Jeden každý den věčnosti. Vezmeš si mě?” – „Aleksandro, Małgorzato. Przyrzekam kochać Cię przez całą wieczność - każdego dnia wieczności z osobna. Czy wyjdziesz za mnie?”. W audycji MOST jesteśmy na ich polsko-czeskim weselu.
więcej »
2018-08-11, 09:30

„Kraina tradycją malowana” / Krajina malovaná tradicí

Kraina tradycją malowana [fot. Marta Klubkowska]
Kraina tradycją malowana [fot. Marta Klubkowska]
Czym charakteryzuje się kompozycja ludowa, czy możliwe jest wykorzystanie sztuki ludowej do nowoczesnego zdobnictwa, jakie kolory i barwy wykorzystywane są we wzornictwie na obszarze pogranicza polsko-czeskiego? O polskich i czeskich tradycjach zdobniczych, a także o tym, w jaki sposób tworzyć, prezentować, a następnie sprzedać tradycyjny produkt ludowy we współczesnym stylu, opowiemy w naszej audycji MOST. Odwiedziliśmy bowiem warsztaty twórczego malowania zorganizowane w Leśnicy w ramach projektu „Kraina tradycją malowana” przez Stowarzyszenie Kraina św. Anny. W warsztatach pod kierunkiem Pani Agnieszki Pyki-Goldner, wzięła udział grupa polsko-czeska, a celem projektu jest podniesienie świadomości mieszkańców na temat przygranicznych miejscowości, a także zaprezentowanie tradycyjnego wzornictwa występującego na obszarze czeskiego partnera.
więcej »
2018-08-04, 09:30

Tradycyjne sianokosy w Chebzí / Tradiční svážení sena v Chebzí [FILM]

Sianokosy w Chebzi - posłuchaj w audycji MOST 4 sierpnia po 9:10

W wakacyjnej audycji MOST odbyliśmy podróż w czasie i uczestniczymy w tradycyjnych sianokosach. Dawniej był to dla gospodarzy niezwykły czas, a pracy zawsze towarzyszył śpiew. Młodzi kosiarze musieli pokazać swoje umiejętności i wytrwałość, żeby wejść do grona doświadczonej starszyzny. Koszenie trawy ręczną kosą powoli odchodzi już jednak w zapomnienie. Miłośnicy tradycji i historii postanowili ten zwyczaj ocalić i 12 lat temu w maleńkiej wiosce Chebzi niedaleko Jesenika reaktywowano sianokosy, łącząc utrzymanie tradycji, ochronę przyrody i dobrą zabawę w jedną udaną imprezę. Koszenie otwartych szuwarów zapobiega zarastaniu trzciną, krzewami i siewkami drzew powierzchni wykorzystywanych podczas lęgów przez wiele rzadkich i cennych gatunków ptaków. W tym jednym święcie udało się więc przywrócić element tradycyjnej rywalizacji oraz przekazać ideę utrwalania zasad rolnictwa przyjaznego przyrodzie. Był także śpiew przy pracy i wspólne biesiadowanie łączące ludzi z różnych miejsc i z różnych zawodów.

więcej »
2018-07-28, 09:30

Postindustrialny park Dolní Vítkovice w Ostravie / Postindustriální park Dolní Vítkovice v Ostravě

Obszar Dolní Vítkovice [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Obszar Dolní Vítkovice [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Na terenie dawnej koksowni, huty i kopalni w Ostrawie utworzono prawdziwą perełkę architektury industrialnej - obszar Dolní Vítkovice. Dzięki pomysłowi, uporowi i wizjonerstwu dawne instalacje koksowni i kopalni oraz wielkie piece huty stali uległy niesamowitemu przeobrażeniu. Wielki piec nr 1 przekształcił się w Bolt Tower, skąd z wysokości 80 metrów roztacza się widok na Ostravę i Beskidy. Z dawnego zbiornika gazu powstała Aula Wielofunkcyjna Gong, gdzie unikatowe rozwiązania przestrzenne, pojemność i zastosowania nowoczesnych technik audiowizualnych pozwala na organizowanie dużych konferencji i koncertów. Powstał Wielki i Mały Świat Techniki miejsca pełne inteligentnej rozrywki. Są tam restauracje, kawiarnie, niesamowite ściany wspinaczkowe.
Park Dolní Vítkovice w Ostravie to kolejny, obowiązkowy punkt naszych wakacyjnych, radiowych wędrówek.
więcej »
2018-07-21, 09:30

Zamek Bouzov – krzyżacka siedziba koło Ołomuńca / Hrad Bouzov - sídlo Křižáků u Olomouce

Zamek Bouzov [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Zamek Bouzov [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Celem naszej kolejnej, radiowej i wakacyjnej wyprawy jest położony około 35 km na północny zachód od Ołomuńca Zamek Bouzov. Wspólnie z przewodnikiem z Prudnika, Marcinem Husakiem zwiedzimy najciekawsze pomieszczenia z oryginalnymi cennymi eksponatami. Rozpoczniemy w skrzydle wschodnim, w pokoju o nazwie Stara Kancelaria z pięknym kaflowym piecem. Następnie przejdziemy do urządzonej w stylu renesansowym jadalni Arcymistrza, a stamtąd do neogotyckiej Sali Kolumnowej oraz przygotowanych dla gości arcyksięcia Eugeniusza pokoi, a także jadalni oraz łazienki. Zajrzymy do wyposażonej w potężne barokowe meble Sypialni Wielkiego Mistrza z przepięknie zdobionym łożem. W zbrojowni poczujemy na plecach ciarki patrząc na miecz kata.
więcej »
2018-07-14, 09:30

Zwiedzamy Prissnitzove Laznie / Prohlídka Priessnitzových Lázní

Zwiedzamy Prissnitzove Laznie [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Zwiedzamy Prissnitzove Laznie [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
W ramach wakacyjnych wędrówek, w naszej audycji odwiedzamy uzdrowisko z Sanatorium Priessnitz. Usytuowane jest ono niespełna 2 km od miasta Jesenik, na średniej wysokości 620 m nad poziomem morza, w najbardziej na północ wysuniętym zakątku czeskiego Śląska i Moraw. Uzdrowisko odznacza się wyjątkowymi warunkami klimatycznymi, umożliwiającymi leczenie gości przez cały rok. Swoisty mikroklimat sprzyja leczeniu górnych i dolnych dróg oddechowych, problemów z układem krwionośnym, systemu nerwowego. Swoje powstanie oraz późniejszą sławę zawdzięcza jednemu człowiekowi – Vincenzovi Priessnitzovi (1799–1851), twórcy i propagatorowi wodolecznictwa, który w 1822 roku założył w ówczesnym Grafenbergu pierwszą na świecie placówkę stosującą wodolecznictwo.
więcej »
2018-07-07, 09:30

Czeskie dziennikarki i twórcy ludowi na Opolszczyźnie / České novinářky a lidoví výtvarníci na Opolsku

21 Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko Czeskiego w Prudniku [fot. Marta Klubkowska]
21 Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko Czeskiego w Prudniku [fot. Marta Klubkowska]

W ramach współpracy Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej z Instytutem Polskim w Pradze zorganizowano wizytę na Opolszczyźnie dziennikarek związanych z prestiżowymi mediami z Republiki Czeskiej. Jej efektem są publikacje, mające zachęcić naszych południowych sąsiadów do odwiedzenia naszego regionu. Z dziennikarkami rozmawiała Ewelina Rusin-Różycka w trakcie rejsu statkiem spacerowym po Odrze. W naszej audycji odwiedzimy też 21 Wystawę Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko Czeskiego w Prudniku, na której swoją twórczość prezentowało ponad trzystu artystów i rzemieślników. Porozmawiamy z tymi, którzy od lat ze sobą współpracują i bardzo sobie tę współpracę cenią.

więcej »
2018-06-30, 09:30

Marian Molenda i Svatoslav Bohm – trzecie spotkanie z artystami w cyklu „Sztuka nas łączy” / „Umeni nas spojuje”

Sztuka nas łączy - Umeni nas spojuje w Galerii na poddaszu [fot. Marta Klubkowska]
Sztuka nas łączy - Umeni nas spojuje w Galerii na poddaszu [fot. Marta Klubkowska]

„Galeria na poddaszu” powstała w listopadzie 2011 roku w klasycystycznej willi Hermana Frankla, która obecnie jest siedzibą Prudnickiego Ośrodka Kultury. Do tej pory wystawiło tam swoje prace ponad 80 artystów z Polski, Czech i Niemiec. Jest ona także miejscem realizacji polsko-czeskiego projektu: „Sztuka nas łączy” / „Umeni nas spojuje”. Czerwcowa odsłona tego projektu to prezentacja prac duetu artystów rzeźbiarzy: Mariana Molendy i Svatoslava Bohma. W naszej audycji rozmawiamy z twórcami, ich przyjaciółmi i organizatorami cyklicznych artystycznych spotkań. Pokazujemy też głębszy sens ich organizowania, bo sztuka pozwala komunikować się ludziom niezależnie od miejsca, w którym żyją, sprawia też, że jesteśmy sobie bliżsi.

więcej »
2018-06-23, 09:30

Koleją po pograniczu polsko-czeskim / Železnicí po polsko-českém pohraničí

Koleją po pograniczu polsko-czeskim [fot. Jacek Różycki]
Koleją po pograniczu polsko-czeskim [fot. Jacek Różycki]

Dekadę temu nikt chyba nie wyobrażał sobie, że w niewielkiej miejscowości Racławice Śląskie położonej na pograniczu polsko-czeskim, każdego roku organizowane będą pikniki kolejowe przyciągające setki osób z całego kraju oraz wiele osób z Republiki Czeskiej. W krótkim czasie zapomniana stacja kolejowa stała się areną organizacji imprez kolejowych o niespotykanym charakterze. Imprez kierowanych do całych rodzin, przypominających historię kolei i pokazujących jej obecny kształt. Wyzwanie podjęło kilkudziesięciu społeczników i to za ich sprawą udało się dokonać rzeczy, w którą wierzyło tak niewielu - zorganizowano imprezę pod nazwą „Koleją po pograniczu polsko-czeskim”. Na spotkanie do Racławic Śląskich zapraszamy nie tylko miłośników kolei.

więcej »
2018-06-16, 09:30

Polsko-czeskie warsztaty literacko-fotograficzne dla młodzieży / Polsko-český literární a fotografický workshop pro mládež

Polsko-czeskie warsztaty literacko-fotograficzne dla młodzieży [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Polsko-czeskie warsztaty literacko-fotograficzne dla młodzieży [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Młodzież z Kędzierzyna Koźla oraz ich czescy rówieśnicy biorą udział w warsztatach literacko-fotograficznych w Zlatych Horach, w ramach projektu „Złote książki w górach i miastach” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu i Městská knihovna w Zlaté Hory, współfinansowanego z ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad Programu INTERREG V-A 2014-2020 Republika Czeska-Polska. Celem projektu jest integracja i aktywizowanie społeczności pogranicza poprzez uczestnictwo w spotkaniach autorskich, warsztatach i wystawach.
Jednym z elementów projektu było zwiedzanie Złotogórskiej górniczej ścieżki edukacyjnej, jako pleneru do wykonania fotografii inspirowanych literaturą. W naszej audycji przedstawiamy relację z tej wyprawy.
więcej »
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »