Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most

Posłuchaj audycji Most

2019-10-12, 09:30

Poznajemy Świętego Wacława / Seznamme se se svátým Václavem

Poznajmy Świętego Wacława [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Poznajmy Świętego Wacława [fot. Agnieszka Pospiszyl]
28 września jak Czechy długie i szerokie odbywają się jarmarki, pochody, przedstawienia i koncerty ku czci św. Wacława. Był to książę z dynastii Przemyślidów, uważany za patrona Czech, męczennik, święty Kościoła Katolickiego i Cerkwi Prawosławnej. Jarmark świętowacławski odbył się też w małej wiosce Holasovice, kilkaset metrów od Polskiej granicy i ok. 10 kilometrów od Branic w powiecie głubczyckim. Miejscem spotkania był teren Muzeum Slezský Venkov, czyli lokalnego muzeum stworzonego przez mieszkańców tej wioski. Jak wygląda jarmark świętowacławski, kto bierze w nim udział? Wyjaśniamy to wszystko, ale opowiadamy też jak powstawało całkiem spore muzeum w małej wiosce, skąd się biorą eksponaty i dlaczego te największe pochodzą z Polski? Po muzeum i jarmarku Agnieszkę Pospiszyl oprowadzają Dobroslava Klusáková i Lubomír Dehner.
więcej »
2019-10-05, 09:30

Głuchołaski bieg przyjaźni / Głucholazský běh přátelství

Głuchołaski bieg przyjaźni [fot. Paweł Konieczny]
Głuchołaski bieg przyjaźni [fot. Paweł Konieczny]
Głuchołaską tradycją stał się coroczny bieg służb mundurowych, który odbywa się we wrześniu. W tym roku impreza ta była połączona z biegiem przyjaźni, który ma integrować Polaków i Czechów. Kto lepiej poradził sobie z wymagającą trasą biegu ulicznego? Jak wygląda przyjaźń dwóch sąsiadujących ze sobą krajów? O to pytaliśmy uczestników zawodów, jej organizatorów i gości. W tym roku zawody udało się ukończyć wszystkim uczestnikom. Oprócz biegu głównego na dystansie dwunastu kilometrów odbyła się także sztafeta przyjaźni, w której zwyciężyli przedstawiciele urzędu miejskiego ze Zlatych Hor.
więcej »
2019-09-28, 09:30

Jacy są czescy Ślązacy? / Jací jsou čeští Slezané?

Jacy są czescy Ślązacy [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Jacy są czescy Ślązacy [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Książki Evy Tvrdej kilka lat temu po raz pierwszy zostały przetłumaczone na język polski. Wydał je Piotr Długosz, wydawca spod Opola i miłośnik ziemi Śląskiej. Jedno z drugim jest mocno związane, bo Tvrda to autorka, która opisuje tę część Śląska, która leży na terenie Republiki Czeskiej. Jacy są czescy Ślązacy? Czy ich historia jest zbliżona do naszej, opolskiej? Piotr Długosz zajmuje się nie tylko wydawaniem czeskich książek w Polsce, ale też wraz z żoną i kilkoma autorami tekstów opisuje w internecie śląską codzienność w Czechach i Polsce. Nie stroni od tekstów o kulturze, wydarzeniach historycznych czy – oczywiście – sporcie, i to zarówno piłce nożnej, którą kochają Polacy jak i jednym z najbardziej „czeskich” sportów, czyli hokeju.
więcej »
2019-09-21, 09:30

W oczekiwaniu na premierę "Czeskiej" / Čekaje na premiéru "České"

Jan Kondrak [fot. Paweł Konieczny]
Jan Kondrak [fot. Paweł Konieczny]

Lubelska Federacja Bardów to wykonawcy, którzy często goszczą na różnych festiwalach piosenki poetyckiej, autorskiej czy turystycznej. Wielokrotnie występowali między innymi w Dąbrowie na Zamczysku, jak i głuchołaskiej Kropce. Zespół stworzyli i tworzą laureaci najważniejszych festiwali piosenki artystycznej. Wśród nich jest Jan Kondrak - autor tekstów, kompozytor i wykonawca. Niebawem ukaże się jego płyta, która nosić będzie tytuł "Czeska". Co z kultury naszych południowych sąsiadów zainteresowało barda? Czego możemy się od Czechów uczyć? To pytania, które kierujemy do Jana Kondraka. W audycji także przedpremierowe wykonanie utworu z najnowszego krążka.


więcej »
2019-09-14, 09:30

Polsko-czeski weekend satyry i karykatury / Polsko-český víkend satiry a karikatury

7Polsko-czeski weekend pełen śmiechu [fot Paweł Konieczny]
7Polsko-czeski weekend pełen śmiechu [fot Paweł Konieczny]

Każdego roku przez trzy sierpniowe dni miłośnicy humoru rysowanego mają możliwość w ośrodku Błękitna Zatoka w Głębinowie bezpośredniego spotkania się z najlepszymi rysownikami - satyrykami z Polski i Czech. W tym roku odbyła się ósma edycja tego wydarzenia. Przez lata przybywali tam autorzy ze ścisłej czołówki zarówno polskiej jak i czeskiej, którzy byli wielokrotnie nagradzani w konkursach satyrycznych nie tylko w Europie ale i na całym świecie. Artyści od ręki rysowali karykatury wczasowiczów oraz obrazki wykpiwające ratowników, jezioro, przywary Polaków i Czechów, a także wojsko. Z ich rąk wyszły cykle satyrycznych prac takich jak "Polska i Polacy w oczach Czechów", "Czechy i Czesi w oczach Polaków", Bezpiecznie nad wodą" czy "Jezioro Nyskie". Tym razem w naszej audycji postanowiliśmy odwiedzić rysowników zebranych w Błękitnej Zatoce, a na nasze pytania odpowiedzieli komisarz pleneru Jerzy Pietraszko oraz uczestnicy wydarzenia: Sławomir Łuczyński i Břetislav Kovařík.

więcej »
2019-09-07, 09:30

Nieuleczalny czechofil / Nevylečitelný Čechofil

Czeskie pasje Mariusza Szczygła [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Czeskie pasje Mariusza Szczygła [fot. Agnieszka Pospiszyl]

Mariusz Szczygieł to nie tylko znany dziennikarz i ceniony reportażysta, ale przede wszystkim nieuleczalny czechofil. O Czechach, trochę o Polakach, kawie po wietnamsku i kupowanych do niej w Pradze filiżankach, a także o tym fascynacji sztuką, trójwymiarowych magnesach na lodówce i umiejętności zarządzania śmiechem i krytyką na swój temat, której Polacy mogą się uczyć od Czechów, Mariusz Szczygieł opowiedział Wojciechowi Sidorowiczowi w ramach spotkania „Inspiracje Sidorowicza”. Z ponad godzinnej rozmowy z Mariuszem Szczygłem przytaczamy Państwu najciekawsze – naszym zdaniem – fragmenty.

więcej »
2019-08-31, 09:30

Ostatnie tchnienie lata / Poslední závan léta

Ostatnie tchnienie lata [fot Paweł Konieczny]
Ostatnie tchnienie lata [fot Paweł Konieczny]

Jest taki jeden dzień w sierpniu, kiedy to zarówno polscy jak i czescy przewodnicy spotykają się w Sudetach by świętować dzień swojego patrona. O współpracy tych, którzy szlaki znają jak nikt inny opowie nam Jerzy Chmiel, prezes głuchołaskiego oddziału PTTK. A w związku z ostatnimi dniami kalendarzowego lata sporo miejsca poświęcamy propozycjom spędzenia tego czasu na wycieczkach za naszą południową granicę. Udowodnimy, że jednym z najlepszych środków transportu może być pociąg. Podróż za naszą południową granicę nie będzie wielkim obciążeniem dla naszego portfela. Naszego gościa pytamy o propozycje wycieczek zarówno dla miłośników gór, jak i tych, którzy wolą w piękne dni taplać się w wodach termalnych.

więcej »
2019-08-24, 09:30

Od historii po współczesną piosenkę / Od dějin až k současné písničce

Teresa Drozda [fot Paweł Konieczny]
Teresa Drozda [fot Paweł Konieczny]
Podczas festiwalu opolskiego wielokrotnie wykonywano utwory, które są doskonale znane także za naszą południową granicą. Mają one swoje czeskie przekłady. Co więcej, polskie kabarety także sięgały do utworów, które mają swoje źródło w Czechach. O historii i wspólnych cechach piosenek, które doskonale znamy porozmawiamy z dziennikarką radiową Teresą Drozdą. Przedstawimy również wykonawców, na których dziś warto zwrócić uwagę, a którzy za naszą południową granicą biją kolejne rekordy wyświetleń na portalach społecznościowych. W audycji MOST czeka nas zatem historyczny przegląd od legend do współczesności. Spróbujemy również odpowiedzieć na pytanie: czy Polacy interesują się kulturą swoich południowych sąsiadów.
więcej »
2019-08-17, 09:30

Polski i czeski - podobne, a jednak różne języki / Polština a čeština - podobné, avšak odlišné jazyky

Ilona Gwóźdź-Szewczenko [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ilona Gwóźdź-Szewczenko [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Do kiedy Polacy i Czesi używali wspólnego języka? Czy to prawda, że język czeski niemal całkowicie zniknął a jego odtworzenie stało się sprawą polityczną? Które słowa, choć brzmią podobnie, znaczą zupełnie co innego? I jak się sprawa ma z tymi słynnymi czeskimi zdrobnieniami? A może w języku polskim również jest ich sporo, choć nie zawsze sobie zdajemy z tego sprawę? To wyjaśnia doktor Ilona Gwóźdź-Szewczenko, filolog i językoznawca.
więcej »
2019-08-10, 09:30

Polacy śpiewają po czesku / Poláci zpívají v češtině

Polacy śpiewają po czesku [fot. Paweł Konieczny]
Polacy śpiewają po czesku [fot. Paweł Konieczny]
"Polacy mają za zadanie wykonać piosenkę czeską, w języku oryginalnym lub w tłumaczeniu na język polski, a Czechów prosimy o zaśpiewanie piosenki polskiej w oryginale lub w tłumaczeniu na język czeski. Dopuszczamy także sytuację, w której potencjalny uczestnik chcę zaśpiewać piosenkę ze swojego ojczystego kraju, w autorskim tłumaczeniu na język przyjaciół z sąsiedniego kraju" – tak piszą w regulaminie konkursu organizatorzy festiwalu CZ-PL, który od czterech lat odbywa się w Kudowie-Zdroju. Jak z językiem obcym radzą sobie uczestnicy? Co ich przyciąga na to wyjątkowe wydarzenie? Jakie utwory sobie obierają? Odpowiedzi na te pytania w naszej audycji MOST.
więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »