Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most

Posłuchaj audycji Most

2018-04-14, 09:30

Drugi wernisaż z cyklu "Sztuka nas łączy – Umění nás spojuje"

Małgorzata Stanielewicz i Ladislav Steininger (fot. Ewelina Rusin-Różycka)
Małgorzata Stanielewicz i Ladislav Steininger (fot. Ewelina Rusin-Różycka)
Po raz drugi w audycji MOST spotykamy się z uczestnikami polsko-czeskiego projektu artystycznego "Sztuka nas łączy – Umění nás spojuje". Pierwsze nasze spotkanie miało miejsce w audycji 3 marca i dotyczyło wernisażu w Miejskim Muzeum Flemmichowa Vila w Krnovie. Drugie ze spotkań odbyło się w Prudnickim Ośrodku Kultury 23 marca, a swoje grafiki prezentowali tam Małgorzata Stanielewicz i Ladislav Steininger. Oboje artyści zgodnie uznają, że wspólne wystawy to okazja do poznania się i wzajemnej inspiracji. "Sztuka nas łączy – Umění nás spojuje" to cykl spotkań realizowany przez Prudnicki Ośrodek Kultury i MIKS KRNOV, którego celem jest tworzenie sieci mających łączyć mieszkańców wspólnego regionu w obszarze kultury. Projekt obejmuje wystawy i wernisaże związane z malarstwem, rzeźbą, grafiką i fotografią, podczas których swoje prace prezentują zarówno artyści z Polski jak i Czech w międzynarodowych duetach.
więcej »
2018-04-07, 09:30

Stój! Policja! - Stůjte! Policie! W audycji MOST o polsko-czeskich kursach językowych dla policjantów.

Kurs języka czeskiego dla policjantów (fot. Ewelina Rusin-Różycka)
Kurs języka czeskiego dla policjantów (fot. Ewelina Rusin-Różycka)
W Komendzie Powiatowej Policji w Prudniku, funkcjonariusze, w ramach polsko-czeskiego projektu, uczą się języka czeskiego. Poznają język sąsiadów aby uniknąć pułapek językowych, bo niektóre z czeskich słów, choć są podobne do polskich, znaczą zupełnie co innego. Prudniccy policjanci na co dzień współpracują z funkcjonariuszami z Czech, mają wspólne służby, a więc znajomość języka zdecydowanie poprawia komunikację. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i uczestniczy w nich 20 funkcjonariuszy. Kurs zakończy się przyznaniem specjalnego certyfikatu. Zajęcia prowadzi Pani Joanna Korzeniowska. W ramach tego samego projektu policjanci z Czech uczą się polskiego.
więcej »
2018-03-24, 09:30

Miłość czekała w teatrze - Láska čekala v divadle

Małgorzata Rucińska i Vitek Krajcovic [fot. archiwum prywatne Małgorzaty Rucińskiej]
Małgorzata Rucińska i Vitek Krajcovic [fot. archiwum prywatne Małgorzaty Rucińskiej]
Historia opowiedziana przez pochodzącą z Opola Małgorzatę Rucińską, jest niezwykła. Wielu z nas marzy o przeżyciu prawdziwej miłości, choć wiemy, że nie łatwo jej doświadczyć, z reguły bowiem przychodzi ona niespodziewanie… Nie rozumiemy co sprawia, że drugi człowiek staje się nagle całym naszym światem.
Bohaterka reportażu trafiła do Czech by uczestniczyć w projekcie teatralnym zorganizowanym w Malovicach, małej wiosce niedaleko Czeskich Budziejowic. Powstały w tym właśnie miejscu Teatr Divadlo Continuo, działa by przybliżać miejscowej ludności sztukę. Przyjeżdżają tu aktorzy z różnych stron świata, a miejsce wybrał Pavel Štourač, reżyser i założyciel teatru.
Tu właśnie na naszą bohaterkę czekała miłość…
więcej »
2018-03-17, 09:30

Ostatni gasi światło - Poslední zhasne

Ostatni gasi światło - polsko-czeski spektakl w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Ostatni gasi światło - polsko-czeski spektakl w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
„Ostatni gasi światło” to polsko-czeska koprodukcja teatralna w reżyserii Norberta Rakowskiego, na podstawie tekstu Vojtěcha Štěpánka. Światowa prapremiera przedstawienia odbyła się w Hradcu Kralove podczas festiwalu Divadlo Evropských Regionů. W Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu spektakl odgrywany jest od września 2017 roku. Występujący na scenie polscy i czescy aktorzy posługują się nie tylko językami ojczystymi, ale używają języka migowego.
Po spektaklu rozmawiamy z widzami oraz z czeskimi aktorami jaka jest rola teatru w Polsce i w Czechach oraz czy śmieszą i poruszają nas te same sprawy oraz nurtują te same pytania.
więcej »
2018-03-10, 09:30

Tybetańska kuchnia i sporty zimowe - Tibetská kuchyně a zimní sporty [FILM, ZDJĘCIA]

Zjazd z pochodniami na Ramzowej [Film: Marta Klubkowska]
Sobotni poranek z audycją z cyklu "Most - polsko-czeska współpraca redakcji" spędziliśmy w niewielkiej, malowniczej wiosce Petrikov, która przysypana śnieżnym puchem, wygląda jak zachwycająca, baśniowa kraina. Taki widok ucieszył nasze oczy i wspaniale ukoił nerwy po przepracowanym tygodniu. Ale znaleźliśmy także miejsce, które zachwyciło również nasze podniebienia. Jego gospodarz, Zdenek Pospisil, kucharz i himalaista, przygotowuje tam dla odwiedzających go gości specjały kuchni tybetańskiej i nepalskiej. Nas również nimi poczęstował.
Ponownie byliśmy także na Ramzowej, gdzie odbyła się impreza narciarska, inicjująca cykl kolejnych, z finałem we Francji. Jak wziąć w nich udział? Odpowiedź w audycji.
więcej »
2018-03-03, 09:30

Sztuka nas łączy – Umění nás spojuje

Wernisaż w Miejskim Muzeum Flemmichowa Vila w Krnovie [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Wernisaż w Miejskim Muzeum Flemmichowa Vila w Krnovie [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
„Sztuka nas łączy – Umění nás spojuje” to cykl wydarzeń kulturalnych realizowany przez Prudnicki Ośrodek Kultury i MIKS KRNOV w ramach wspólnego projektu, którego celem jest tworzenie sieci łączących mieszkańców regionu przygranicznego. Projekt obejmuje wystawy i wernisaże malarstwa, rzeźby, grafiki i fotografii, podczas których swoje prace prezentują międzynarodowe duety artystów z Polski i Czech.
23 lutego w Miejskim Muzeum Flemmichowa Vila w Krnovie swoje grafiki zaprezentowali Małgorzata Stanielewicz i Josef Odraska. Wystawa będzie czynna do 1 kwietnia, a w audycji „Most – polsko-czeska współpraca redakcji” barwna relacja z tego interesującego wydarzenia.
więcej »
2018-02-24, 09:30

Rowerem przez Czechy - Na kole po Česku

Rowerem przez Czechy [fot. Janusz Berdzik]
Rowerem przez Czechy [fot. Janusz Berdzik]
Pan Janusz Berdzik wielokrotnie odbywał wyprawy rowerowe po Europie i chociaż Czechy jak dotąd nie były celem jego podróży, to jednak dwukrotnie stały się krajem tranzytowym. Pierwszy raz było to w 2009 roku, kiedy ze Strzelec Opolskich odbywał podróż na Monte Cassino i do Rzymu. Czechy przemierzał wtedy na trasie Krnov – Sternberg – Ołomuniec – Brno – Strachotin – Mikulov. Drugi raz w 2015 roku podróżując na Bałkany. W audycji "Most - polsko-czeska współpraca redakcji" Pan Janusz Berdzik opowiada o ogromnej życzliwości braci Czechów, gotowości do wszelkiej pomocy, a przykładów czeskiego humoru, koleżeństwa oraz globtroterskiej solidarności doświadczył bardzo wiele. Czechy, to niezwykle interesujący kraj pod względem turystycznym - doradzamy więc gdzie warto się zatrzymać i na jaką ofertę możemy liczyć.
więcej »
2018-02-17, 09:30

Czeski film - Český film

Ewelina Rusin-Różycka i Rafał Mościcki [fot. Marta Klubkowska]
Ewelina Rusin-Różycka i Rafał Mościcki [fot. Marta Klubkowska]
Określenie „czeski film” żyje w świadomości Polaków własnym życiem i niestety ma znaczenie negatywne. Ale skąd się ono wzięło? Co wiemy o kinematografii naszych południowych sąsiadów? Dlaczego tak bardzo polubiliśmy ten zwrot, który w polszczyźnie funkcjonuje jako określenie filmu słabego, w którym trudno się połapać o co chodzi. W audycji z cyklu "Most - polsko-czeska współpraca redakcji" pokazujemy, że przypięcie takiej łatki filmom naszych sąsiadów jest nieuzasadnione. Naszym przewodnikiem po czeskim filmie jest Rafał Mościcki Prezes Stowarzyszenia Opolskie Lamy, animator opolskiego KINA MEDUZA oraz znawca kina prowadzący ze studentami Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego zajęcia z wiedzy o filmie. A czeski film Pan Rafał po prostu lubi i ceni, do czego i nas stara się w audycji przekonać.
więcej »
2018-02-10, 09:30

Izabela i czescy przyjaciele - Izabela a její čeští přátele

Zima na Ramzowej [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Zima na Ramzowej [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Audycja „Most – polsko czeska współpraca redakcji”, odwiedziła szkółkę narciarską na Ramzowej. Byliśmy w wypożyczalni sprzętu narciarskiego, gdzie rozmawialiśmy z Czechami - instruktorami narciarskimi zaangażowanymi w zajęcia z grupą opolskich młodych sportowców, spędzających zimowe ferie. Pytaliśmy jak pracuje się z polską młodzieżą i czy zdarzają się zabawne sytuacje i nieporozumienia, pomimo, że wydaje się nam, że znamy język i doskonale rozumiemy się nawzajem. Wysłuchaliśmy także bardzo osobistej historii Izabeli Dobosz, Polki, która jako miejsce życia i pracy wybrała Czechy. Co wpłynęło na taką decyzję, jak pracuje się z czeskimi koleżankami i kolegami, za co ich ceni i czy praca, którą wybrała daje satysfakcję.
więcej »
2018-02-03, 09:30

Skarby pogranicza - Poklady pohraničí

Skarby pogranicza - ametyst [fot. Kazimierz Staszków]
Skarby pogranicza - ametyst [fot. Kazimierz Staszków]
W audycji z cyklu „Most - polsko-czeska współpraca redakcji” gościliśmy u Pana Kazimierza Staszkowa w Nysie. Pan Kazimierz jest autorem książek i przewodników po pograniczu polsko-czeskim, jest także fotografikiem, wielkim miłośnikiem historii, podróżnikiem i poszukiwaczem przygód. Jego wielką pasją jest poszukiwanie i kolekcjonowanie minerałów - ma ich sporą kolekcję, a na tereny swoich wypraw szczególnie obrał pogranicze polsko-czeskie. W naszej audycji podzielił się swoją wiedzą o tych skarbach ziemi, które według legendy zawdzięczamy Liczyrzepie. Ten DUCH GÓR u Czechów zwany jest KARKONOSEM lub PANEM JANEM, a u Polaków - LICZYRZEPĄ. Poznajemy nie tylko legendę, ale również bogatą wiedzę o minerałach i anegdoty związane z ich poszukiwaniem i zdobywaniem.
więcej »
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »