Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most

Posłuchaj audycji Most

2018-12-08, 09:30

W Polsce – strażacy, w Czechach – hasiči / V Polsku - strażacy, v Česku - hasiči

W Polsce – strażacy, w Czechach – hasiči [fot. Edward Dalibóg]
W Polsce – strażacy, w Czechach – hasiči [fot. Edward Dalibóg]
Odwiedzają się przy okazji świąt państwowych, zapraszają wzajemnie na zawody i jubileusze. Dyskutują o nowych systemach linii ssawnych i zmianach w regulaminach mundurowych. Czasem muszą pomóc sobie na migi, żeby doprecyzować, czy chodzi o tylko pożar ściółki czy całego poszycia lasu. Spotykają się nie tylko przy okazji imprez i zawodów. Gdy zawyje syrena, stają ramię w ramię w walce z ogniem czy wspólnie przeczesują łąki i lasy szukając zaginionej osoby. Wtedy nie ma znaczenia, czy pomoc potrzebna jest po polskiej, czy czeskiej stronie. O wieloletniej już współpracy polskich i czeskich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej opowiadają Jan Ploch, prezes OSP Kadłub i Edward Dalibóg, prezes OSP Strzelce Opolskie.
więcej »
2018-12-01, 09:30

Legendy Księstwa Nyskiego / Legendy Niského knížectví

Legendy Księstwa Nyskiego [fot.Paweł Konieczny]
Legendy Księstwa Nyskiego [fot.Paweł Konieczny]
Jednym z kierunków naszych wyjazdów zagranicznych zimowych jest Ramzová. Gdy następnie wjedziemy kolejką krzesełkową na Šerák, możemy wybrać się na pieszą wędrówkę przez pasmo Czerwonej Góry. Dotrzemy do bagien, z którymi łączy się pewna wyjątkowa legenda zapisana w otaczających nas skałach. To tylko jedna z historii, których wysłuchamy w audycji MOST. Opowie je Kazimierz Staszków, krajoznawca, autor książek i przewodników po pograniczu, fotografik, podróżnik, autor kilkudziesięciu wystaw. Nasz sobotni gość jest autorem ponad 20 publikacji dotyczących między innymi legend pogranicza polsko-czeskiego i wielkich postaciach tego regionu. Jedną z nich jest książka „Legendy polsko-czeskiego pogranicza”, w której znajdziemy 10 historii. Autor dotarł jednak do ponad 100 kolejnych.
więcej »
2018-11-24, 09:30

Destynacja Turystyczna na polsko-czeskim przygraniczu / Turistická destinace na česko-polském pohraničí

Destynacja Turystyczna na polsko-czeskim przygraniczu [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Destynacja Turystyczna na polsko-czeskim przygraniczu [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Po czeskiej stronie granicy Euroregion Pradziad z dużym powodzeniem prowadzi dla gestorów turystyki z okolic Jesenika, Bruntala i Krnova Destynację Turystyczną. W 2016 roku podjęta została decyzja o objęciu destynacją także polskiej strony Euroregionu. Projekt zakłada utworzenie systemu współpracy obu partnerów w zakresie zarządzania i tworzenia wspólnej, konkurencyjnej oferty produktów turystycznych oraz jej prezentacji. W związku z tym zorganizowano wyjazd studyjny, po najbardziej atrakcyjnych dla turysty miejscach i obiektach na polsko-czeskim przygraniczu – muzeach, hotelach i restauracjach. W naszej audycji odwiedzimy Muzeum Instrumentów w Ostružnej, Sanatorium Priessnitz w Jeseniku Lazne, Pensjonat „Na Polube” w Mikulovicach i Jaskinię na Spicaku.
Roli tłumacza podjął się Piotr Bąk z Euroregionu Pradziad.
więcej »
2018-11-17, 09:30

Najważniejsza w życiu jest harmonia / V životě je nejdůležitější harmonie

Najważniejsza w życiu jest harmonia [fot. Jacek Różycki]
Najważniejsza w życiu jest harmonia [fot. Jacek Różycki]
Jedną z październikowych audycji poświęciliśmy kobietom mieszkającym na Opolszczyźnie. Opowiadały o tym, co dla nich ważne, z czym najtrudniej jest im się mierzyć, jak zmienić swoje życie i gdzie szukać wsparcia. Tym razem do rozmowy zaproszone zostały panie żyjące w Republice Czeskiej: emerytowana nauczycielka i malarka, właścicielka kawiarni i młoda specjalistka od turystyki. Opowiedzą o sobie, swoim życiu, marzeniach, problemach. O tym, na ile mogą się realizować jako kobiety, czy mają czas dla siebie, zadbanie o własną psychikę i urodę? Co jest dla nich w życiu ważne? Jak organizują swój czas i na ile są podobne do nas, Polek? Roli tłumaczki podjęła się Polka pracująca w Jeseniku, Agnieszka Więckowska.
więcej »
2018-11-10, 09:30

Bogactwo za Morawską Bramą / Bohatství za Moravskou bránou

Martyna Czech, Kuba Blokesz i Pat [fot. Marta Klubkowska]
Martyna Czech, Kuba Blokesz i Pat [fot. Marta Klubkowska]
Podczas koncertu w Studiu „M” im. SBB, 26 października, zaproszeni słuchacze spotkali się z zespołem „Chwila Nieuwagi i Kubą Blokeszem, by posłuchać programu promującego ich nową płytę „Morawska Brama”. A w naszej audycji MOST rozmawiamy z Martyną Czech i Kubą Blokeszem o ich fascynacji „czeskimi klimatami”, miłości do tradycji i zachwytach jakich dostarczają im artyści tacy jak: Jaromir Nohavica czy Karel Kryl. Jak sami mówią: „z bogactwa, które dostrzegli za Morawską Bramą, wybrali to, co uznali za wyjątkowe, barwne i dające upust czeskości”. Opowiadają też co sprawiło, że połączyły się losy zespołu „Chwila Nieuwagi” i Kuby Blokesza.
Warto również zobaczyć filmowe zaproszenie Martyny Czech i Kuby Blokesza do zaprzyjaźnienie się z „czeskimi klimatami” i płytą „Morawska brama”.
więcej »
2018-11-03, 09:30

Cmentarz Żydowski w Krnovie / Židovský hřbitov v Krnově

Cmentarz Żydowski w Krnovie [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Cmentarz Żydowski w Krnovie [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
W refleksyjnym, listopadowym klimacie, w audycji MOST odwiedzimy Cmentarz Żydowski w Krnovie i poznamy jego historię. Do dzisiaj zachowało się tam około 150 nagrobków, w tym neobarokowa tumba nagrobna z 1910 roku. Ostatni pogrzeb miał miejsce w 1968 roku. Dom pogrzebowy zniszczyli naziści w 1939 roku. Cmentarz konsekwentnie niszczyli komuniści w latach 1983-1986. To wyjątkowe miejsce odwiedzimy w towarzystwie prudnickiego przewodnika po pograniczu polsko-czeskim, historyka, Marcina Husaka. Usłyszymy również ciekawe historie dotyczące obrzędowości związanej z pochówkiem. Na naszej stronie internetową zamieściliśmy zdjęcia krnovskiego cmentarza.
więcej »
2018-10-27, 09:30

Wolność niejedno ma kobiece imię / Svoboda má mnohá ženská jména

Wolność niejedno ma kobiece imię [fot. Marta Klubkowska]
Wolność niejedno ma kobiece imię [fot. Marta Klubkowska]
„Było mnóstwo pozytywnej energii, śmiechu, mody i oryginalności, kobiecości i seksapilu” mówi Iwona Łęc-Wylęgała, inicjatorka i koordynatorka darmowych warsztatów „Ja-kobieta” zorganizowanych przez Fundację Laboratorium Zmiany w nyskim Dworze Biskupim. Podczas warsztatów panie uświadomiły sobie, że nawet drobne, ale konstruktywne zmiany w jednym człowieku już zaczynają zmieniać świat na lepsze. W ramach warsztatów odbyła się również sesja zdjęciowa w stylu boho, poprzedzona „metamorfozą” przeprowadzoną przez profesjonalne stylistki i wizażystki. Nyskie warsztaty to pretekst do rozmowy o potrzebach Polek, ich życiu i problemach. Tę sama tematykę poruszymy również w jednej z listopadowych audycji MOST, a jej bohaterkami będą Czeszki. Ciekawe co nas łączy, na ile jesteśmy do siebie podobne, ile czasu poświęcamy sobie i własnym zainteresowaniom.
Warsztaty „Ja-kobieta” zorganizowano w ramach projektu „Wolność niejedno ma kobiece imię”, realizowanego przez Stowarzyszenie I Love Nysa oraz społeczność Puszysta Modelka.
więcej »
2018-10-20, 09:30

Polskie i czeskie rękodzieło artystyczne i tradycyjne rzemiosło / Polské a české umělecké a tradiční řemeslo

Polskie i czeskie rękodzieło artystyczne i tradycyjne rzemiosło [fot. Marta Klubkowska]
Polskie i czeskie rękodzieło artystyczne i tradycyjne rzemiosło [fot. Marta Klubkowska]
W Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach spotkali się przedstawiciele tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła artystycznego z Polski i Czech. Miłośników kowalstwa, rzeźby w drewnie, garncarstwa, haftu krzyżykowego, koronki klockowej, przędzenia na kołowrotku, wyplatania koszy, malowania na jedwabiu oraz innych rzemiosł zaprosiliśmy do naszej audycji, by opowiedzieli o ich pasji i cechach charakterystycznych wzorów polskich i czeskich. Rozmawialiśmy też o tym, co daje wzajemna współpraca i wymiana doświadczeń. Spotkanie w opolskim skansenie było podsumowaniem wspólnych projektów realizowanych przez muzealników po obu stronach granicy. Ich współpraca rozpoczęła się wiele lat temu, ale w ostatnich dwu latach zaowocowała wieloma wspólnymi działaniami, a także bardzo konkretnymi planami na kolejne lata.
więcej »
2018-10-13, 09:30

Rynek pracy pogranicza polsko-czeskiego / Pracovní trh polsko-českého pohraničí

XXIV Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
XXIV Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
prof. Romuald Jończy [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
prof. Romuald Jończy [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Podczas XXIV Spotkań Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbywały się w Ostravie, jeden z uczestników tej konferencji, Pan Romuald Jończy, profesor nauk ekonomicznych, specjalista z zakresu ekonomii rozwoju, ekonomii międzynarodowej i rynku pracy, zaprezentował wykład pt. „Rynek pracy ze szczególnym uwzględnieniem pogranicza polsko-czeskiego”. Zaprosiliśmy go do naszej audycji by porozmawiać na ten niezwykle aktualny temat. W rozmowie poruszyliśmy też wiele innych wątków dotyczących rynku pracy i perspektyw jego rozwoju. Temat ten jest ważny nie tylko dlatego, że wielu przedsiębiorców polskich myśli o założeniu firmy w Czeskiej Republice, ale również wielu przedsiębiorców z Czech myśli o powołaniu swoich firm po naszej stronie granicy.
więcej »
2018-10-06, 09:30

Kultura w społeczności przygranicza / Kultura v pohraniční společnosti

Kultura w społeczności przygranicza [fot. Marta Klubkowska]
Kultura w społeczności przygranicza [fot. Marta Klubkowska]
O tym, jak ważne jest budowanie własnej tożsamości i wiedza skąd się wywodzimy, przekonać się mogli uczestnicy warsztatów zorganizowanych w Jarnołtówku. W ich trakcie młodzi ludzie oraz ich nieco starsi koledzy i koleżanki poznawali historię, region, a także tworzyli grę terenową. Z naszym mikrofonem odwiedzimy ich w czasie zajęć. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach projektu „Kultura w społeczności przygranicza”, który ma na celu wspieranie i rozwój kultury regionalnej Opolszczyzny, poprzez działania edukacyjne i działalność wspomagającą integrację przedstawicieli różnych grup społecznych i wiekowych. Pokazuje mieszkańcom małych miejscowości, że kultura to nie tylko wielkie galerie i wystawy, że kultura może poruszać tematy dla nich ważne, że sami mogą tworzyć kulturę i dbać o dziedzictwo narodowe.
więcej »
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »