Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most

Posłuchaj audycji Most

2018-06-23, 09:30

Koleją po pograniczu polsko-czeskim / Železnicí po polsko-českém pohraničí

Koleją po pograniczu polsko-czeskim9 [fot. Jacek Różycki]
Koleją po pograniczu polsko-czeskim9 [fot. Jacek Różycki]

Dekadę temu nikt chyba nie wyobrażał sobie, że w niewielkiej miejscowości Racławice Śląskie położonej na pograniczu polsko-czeskim, każdego roku organizowane będą pikniki kolejowe przyciągające setki osób z całego kraju oraz wiele osób z Republiki Czeskiej. W krótkim czasie zapomniana stacja kolejowa stała się areną organizacji imprez kolejowych o niespotykanym charakterze. Imprez kierowanych do całych rodzin, przypominających historię kolei i pokazujących jej obecny kształt. Wyzwanie podjęło kilkudziesięciu społeczników i to za ich sprawą udało się dokonać rzeczy, w którą wierzyło tak niewielu - zorganizowano imprezę pod nazwą „Koleją po pograniczu polsko-czeskim”. Na spotkanie do Racławic Śląskich zapraszamy nie tylko miłośników kolei.

więcej »
2018-06-16, 09:30

Polsko-czeskie warsztaty literacko-fotograficzne dla młodzieży / Polsko-český literární a fotografický workshop pro mládež

Polsko-czeskie warsztaty literacko-fotograficzne dla młodzieży [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Polsko-czeskie warsztaty literacko-fotograficzne dla młodzieży [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Młodzież z Kędzierzyna Koźla oraz ich czescy rówieśnicy biorą udział w warsztatach literacko-fotograficznych w Zlatych Horach, w ramach projektu „Złote książki w górach i miastach” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu i Městská knihovna w Zlaté Hory, współfinansowanego z ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad Programu INTERREG V-A 2014-2020 Republika Czeska-Polska. Celem projektu jest integracja i aktywizowanie społeczności pogranicza poprzez uczestnictwo w spotkaniach autorskich, warsztatach i wystawach.
Jednym z elementów projektu było zwiedzanie Złotogórskiej górniczej ścieżki edukacyjnej, jako pleneru do wykonania fotografii inspirowanych literaturą. W naszej audycji przedstawiamy relację z tej wyprawy.
więcej »
2018-06-09, 09:30

„Atelier Juzik” – polski salon fryzjerski w czeskim Jeseniku / „Ateliér Juzik“ - polské kadeřnictví v českém Jeseníku

Polskie kadernictivi Atelier Juzik [fot. Marta Klubkowska]
Polskie kadernictivi Atelier Juzik [fot. Marta Klubkowska]

Ewa i Mateusz, młodzi Polacy z Głuchołaz, od dziecka marzyli o fryzjerstwie. Ona obcinała włosy wszystkim lalkom, On eksperymentował na najbliższych. Kochają to co robią, bo fryzjerstwo to ich wielka pasja. Dziś jako małżeństwo prowadzą w Jeseniku salon fryzjerski: Polskie kadernictivi „Atelier Juziuk”. Nadal kształcą się zdobywając nowe umiejętności, by do salonu trafiały wszelkie nowinki i najnowsze trendy. Dlaczego postanowili spróbować szczęścia w Czechach? Czy nie ma tam takich barier, wymagań i kontroli jak u nas? Czy łatwiej tam prowadzić działalność gospodarczą. Jakie są udogodnienia, przywileje dla matek opiekujących się małymi dziećmi? Czy Czesi, to dobrzy klienci?

więcej »
2018-06-02, 09:30

Teresa Drozda zauroczona „czeskimi klimatami” / Teresa Drozda okouzlená Českem

Teresa Drozda i Ewelina Rusin-Różycka [fot.Daria Kwiatkowska]
Teresa Drozda i Ewelina Rusin-Różycka [fot.Daria Kwiatkowska]
25 maja w „Studiu M” Radia Opole Teresa Drozda – dziennikarka Polskiego Radia i znawczyni czeskiej kultury, a zwłaszcza piosenki z nurtu literackiego, opowiadała o swoim zauroczeniu czeskimi „klimatami”, muzykami i pisarzami. Bezpośrednio po tym spotkaniu Ewelina Rusin-Różycka poprosiła ją o rozmowę. W trakcie wywiadu Teresa Drozda przywołuje nazwiska znanych twórców - Marty Kubisovej, Vaclava Nackara, z którymi udało się jej spotkać w swojej dziennikarskiej pracy. Wiele miejsca poświęca Jaromirowi Nohavicy, z którym współpracuje od wielu lat dokumentując kolejne etapy jego artystycznego życia z myślą o napisaniu o nim książki. W rozmowie pojawiają się też anegdoty związane ze spotkaniami na czeskim, artystycznym „szlaku”.
więcej »
2018-05-26, 09:30

Wspólnymi siłami na czesko-polski rynek pracy / Společnou přípravou na česko-polský trh práce

Wspólnymi siłami na czesko-polski rynek pracy [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Wspólnymi siłami na czesko-polski rynek pracy [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Zajęcia z carvingu, czyli sztuki tworzenia dekoracji z warzyw i owoców oraz tradycyjna kuchnia polska były przedmiotem warsztatów kulinarnych, w których w połowie kwietnia wzięła udział dziesięcioosobowa grupa uczniów z Jesenika oraz młodzież z Publicznego Technikum Nr 2 w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 im. Bronisława Koraszewskiego w Opolu. Atrakcją warsztatów była obecność Łukasza Szewczyka dwukrotnego medalisty mistrzostw Europy i złotego medalisty mistrzostw Polski w carvingu. Wcześniej każdy uczestnik warsztatów brał udział w tygodniowym kursie języka czeskiego w Czechach, oraz polskiego w opolskim technikum. Całość wymiany zrealizowana została w ramach projektu pt. „Wspólnymi siłami na czesko-polski rynek pracy" finansowanego z Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska.
więcej »
2018-05-19, 09:30

Ósemki w XX-wiecznej historii Czech / Osmičky v dějinách Česka ve 20. stol.

Archiwum Miejskie w Jeseniku [fot. Marta Klubkowska]
Archiwum Miejskie w Jeseniku [fot. Marta Klubkowska]
Symbolika liczby osiem oznacza początek i koniec, narodziny i śmierć. Kiedy ją „położymy” otrzymamy znak nieskończoności. Ósemki w XX-wiecznej historii Czech i Czechosłowacji zapisały się na tyle mocno, że nie sposób na ten fakt nie zwrócić uwagi. Czy jest to bowiem wyłącznie dziełem przypadku, zbiegiem okoliczności, że 1918 rok to powstanie Czechosłowacji, 1938 to zajęcie Sudetów, 1948 to przejęcie władzy przez komunistów, a 1968 to Praska Wiosna? Co przyniesie obecny 2018 rok? W naszej audycji proponujemy sporą dawkę historii naszych południowych sąsiadów, a o tych wydarzeniach rozmawiamy z Kvetoslavem Growką z Archiwum Państwowego w Jeseniku i historykiem Pawłem Szymkowiczem.
Zamieszczone zdjęcia prezentują materiały udostępnione przez Kvetoslava Growkę z Archiwum Miejskiego w Jeseniku. Tytuły zdjęć odwzorowują zapiski sporządzone przez Pawła Szymkowicza na ich odwrocie.
więcej »
2018-05-12, 09:30

Bezpiecznie rowerem po Czechach i Polsce / Bezpečně na kole v Česku a Polsku

Tor przeszkód [fot. Andrzej Spyrka]
Tor przeszkód [fot. Andrzej Spyrka]
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Prudniku odbył się międzynarodowy turniej rowerowy dla uczniów klas 4 - 6 szkół podstawowych. Wzięły w nim udział drużyny z Polski i Czech. Zawody zrealizowano w ramach projektu „Bezpieczne szlaki pogranicza polsko-czeskiego” - "Po chodniku i silnici bezpecne pres hranici". Młodzi rowerzyści musieli wykazać się umiejętnością jazdy rowerem po specjalnie przygotowanym torze przeszkód, a także znajomością przepisów ruchu drogowego obowiązujących na terenie obu krajów. Okazuje się bowiem, że przepisy ruchu drogowego po obu stronach granicy nieco się różnią.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu z tej sympatycznej, integracyjnej i edukacyjnej imprezy.
więcej »
2018-05-05, 09:30

Czeskie pasje Pawła Królikowskiego / České záliby Pawła Królikowského

Ewelina Rusin-Rózycka i Paweł Królikowski [fot. Elżbieta Jadczak]
Ewelina Rusin-Rózycka i Paweł Królikowski [fot. Elżbieta Jadczak]
„Nigdy się nie zastanawiałem skąd u mnie bierze się takie upodobanie do czeskich klimatów…” od tych słów rozpoczyna się wywiad, jaki przeprowadziła z Pawłem Królikowskim Ewelina Rusin-Różycka, tuż przed rozpoczęciem spotkania z cyklu „MOST – kultura czeska w Studiu M”. Znany aktor opowiada w nim o swoich pierwszych doświadczeniach zawodowych po drugiej stronie granicy, z kim nawiązał bliskie relacje i dlaczego. Sporo miejsca poświęca też myśli technicznej naszych sąsiadów, chwaląc ich za racjonalne podejście nie tylko do biznesu. W wywiadzie nie mogło zabraknąć miejsca na informacje o programie i zaproszenie na tegoroczną edycję „Festiwalu Piosenki Polsko-Czeskiej” w Kudowie Zdroju, którego bohater wywiadu jest dyrektorem artystycznym.
Paweł Królikowski, znany aktor filmowy, teatralny i telewizyjny był pierwszym z dziewięciu gości cyklu spotkań „MOST – kultura czeska w Studiu M” prezentujących czeską kulturę, muzykę, literaturę, humor i obyczajowość.
więcej »
2018-04-28, 09:30

Sześć słupów na granicach Księstwa Nyskiego / Šest sloupů na hranicích Niského knížectví

Słup graniczny koło Chruściny Nyskiej (fot. archiwum prywatne Kazimierza Staszkowa)
Słup graniczny koło Chruściny Nyskiej (fot. archiwum prywatne Kazimierza Staszkowa)
Sześć słupów granicznych zachowało się do dziś z czasów, kiedy tym sposobem wytyczano granice Księstwa Nyskiego. To 700 lat naszej historii zaklętej w granicie, mówi Kazimierz Staszków, miłośnik i znawca historii. Średniowieczne słupy graniczne, których powiat nyski ma aż sześć, są unikatowym zabytkiem na skalę Europejską. A dla nas są pretekstem do snucia opowieści o początkach Księstwa Nyskiego, kolejach jego losu, czasach świetności i upadku. Dawne Księstwo Nyskie obejmowało zarówno obecne tereny Polski jak i Czech. W Polsce znajduje się dziś 1231 km², a w Czechach 900 km² jego obszaru.
więcej »
2018-04-21, 09:30

Komunikacja ponad podziałami / Komunikace navzdory rozdílům

Marcin Husak (fot. Ewelina Rusin-Różycka)
Marcin Husak (fot. Ewelina Rusin-Różycka)
Krnov to miejscowość tuż przy polsko-czeskiej granicy, z przeuroczym ryneczkiem, zamkiem i synagogą. Prawa miejskie zyskał w 1260 r. i stał się ważnym grodem na pograniczu śląsko-morawskim. Dziś pozostaje liczącym się ośrodkiem kulturalnym czeskiego Śląska. Jest także miastem partnerskim Prudnika od 2002 roku. Nieprzypadkowo więc właśnie tam odbyła się promocja książki Marcina Husaka powstałej w ramach projektu: „Niecodziennik! Prudnik mniej znany” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i środków budżetu państwa: „Przekraczamy granice”.
Rozmawialiśmy z autorem, a przy okazji, w jego towarzystwie oraz prudniczan przybyłych na promocję, zwiedzimy najważniejsze krnovskie zabytki.
więcej »
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »