Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most

Posłuchaj audycji Most

2020-07-11, 09:30

Odwiedzamy obiekty sakralne / Navštěvujeme sakrální památky

Kamień Śląski [fot. Paweł Konieczny]
Kamień Śląski [fot. Paweł Konieczny]
Transgraniczny program pod nazwą „Turystyka sakralna” powstał w Czechach, a w Polsce realizowany jest przez Diecezję opolską. Promuje obiekty sakralne w kontekście nie tylko pielgrzymkowym, ale przede wszystkim turystycznym. Chce on łączyć promocję obiektów i zabytków sakralnych z ideą odpoczynku i rekreacji. Turysta zapraszany jest do zapoznania się z dziedzictwem chrześcijańskim poprzez zwiedzanie miejsc sakralnych, a zarazem do odkrywania miejscowych zwyczajów, piękna przyrody oraz atrakcji obecnych w pobliżu obiektów sakralnych i tras pielgrzymkowych. Program „Turystyka Sakralna” przedstawia chrześcijaństwo jako ważną część składową życia społecznego mieszkańców Opolszczyzny. O tym opowiedzą Karolina Fromont oraz Karol Fromont i ks. Ginter Żmuda.
2020-07-04, 09:30

Na wakacje do Czech / O prázdninách do česka

Karlovy Vary [fot. CzechTourism]
Karlovy Vary [fot. CzechTourism]
Czechy często traktowane są jako kraj tranzytowy w naszej wakacyjnej drodze np. do Chorwacji. Warto jednak zatrzymać się za naszą południową granicą nie tylko po to, aby zatankować samochód. Co ciekawego na letni wypoczynek proponują nam Czesi? Czy mimo braku dostępu do morza nasi południowi sąsiedzi lubią spędzać czas nad wodą? To pytania, na które odpowie nam Ivana Bílková, dyrektorka polskiego przedstawicielstwa Czech Tourism. W naszej audycji nie zabraknie także praktycznych rad dla osób, które postanowią przemierzyć Czechy samochodem. Przypomnimy o podstawach, których nieznajomość może grozić "pokutą".
2020-06-27, 09:30

Jak Czech o Czechu, czyli rozmowa z Martyną Czech / Czech mluví o Čechu, čili rozhovor s Martinou Czech

Martyna Czech [fot. Patrycja Bulska]
Martyna Czech [fot. Patrycja Bulska]

Chwila Nieuwagi to zespół, który zwyczajnie tworzy piosenki i gra niezwyczajne koncerty. Mieszanka stylistyczna jakiej dopuszcza się grupa wprawia w zakłopotanie radiowców i speców od marketingu, równocześnie ciesząc słuchaczy. Muzyka zespołu to: żywiołowość folkloru (szczególnie górnośląskiego, w bardzo ciekawym, nowoczesnym wydaniu), klimatyczność jazzu, nastrojowość piosenki poetyckiej oraz setki innych barwnych dźwięków, które można usłyszeć – SŁUCHAJĄC. Dodajmy że ich płyty powstały w Radiu Opole w Studiu M im. SBB. Zapraszam na rozmowę z wokalistką i jednocześnie menadżerką zespołu „Chwila Nieuwagi” Martyną Czech.

2020-06-20, 09:30

Od "Saturnina" po "Babcie" / "Saturninem" začínaje "Babičkami" konče

Julia Różewicz [fot. archiwum autorki]
Julia Różewicz [fot. archiwum autorki]
Co jest wyjątkowego w czeskim humorze? Dlaczego mógłby on podobać się Brytyjczykom? Których czeskich autorów warto poznać dokładnie, szczególnie w czasie pandemii koronawirusa, gdy nie mamy zbyt wiele okazji do uśmiechu? O tym opowie nam właścicielka Wydawnictwa Afera, bohemistka, Julia Różewicz, która przed rokiem gościła w Studiu M im. SBB Radia Opole. Tym razem udaliśmy się z rewizytą do siedziby wydawnictwa we Wrocławiu. A to między innymi dlatego, że w tym roku nie będzie okazji by spotkać się na opolskim festiwalu książki. Mimo wszystko nowe przekłady z języka czeskiego ciągle są dostępne, a na polskim rynku pojawiają się kolejne, przełożone dzieła. Na które z nich warto w najbliższym czasie zwrócić uwagę? O tym opowiemy w audycji MOST.
2020-06-13, 09:30

Twarzą w twarz / Tváří v tvář

Sąsiedztwo polsko-czeskie okiem filmowca [fot. Marta Chalimoniuk-Nowak]
Sąsiedztwo polsko-czeskie okiem filmowca [fot. Marta Chalimoniuk-Nowak]
Dla Polaka Republika Czeska stereotypowo kojarzona jest z Karel Gott, Heleną Vondraćkovą i dechovką, czyli orkiestra dętą grającą marsze i polki. Wśród miłośników literatury z Haśkiem, Hrabalem i Kunderą. Natomiast pasjonaci kina z powodzeniem kojarzą Miloša Formana i Petra Zelenkę. Owe skojarzenia są oderwane od historycznych źródeł, które są silnie powiązane z bohaterstwem obydwu narodów.
W filmie pt.”Twarzą w twarz” z wypowiedzi ekspertów można się dowiedzieć o odmiennym wyobrażeniu własnego bohaterstwa między Polakami a Czechami, które ci drudzy opatrują zwykle ironicznym komentarzem. Jest to część podejmowanych w filmie zagadnień, które twórcy chcą pokazać w dokumencie z humorem, na zasadzie oka robionego do widza, ale i z całym szacunkiem dla merytorycznego zaplecza. Taka forma opowieści, „przez zabawę do wiedzy” przyciągnie publiczność w różnym wieku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i dorosłych. I właśnie o tym filmie Rafał Nosal rozmawia z Grzegorzem Kubaszko.
2020-06-06, 09:30

Czesi w Polsce / Češi v Polsku

Wydarzenia Stowarzyszenia Czesi w Polsce [fot. czesi.org]
Wydarzenia Stowarzyszenia Czesi w Polsce [fot. czesi.org]
Tym razem zagościmy w województwie łódzkim, w niewielkiej miejscowości Zelów. To tu siedzibę ma Stowarzyszenie Czechów w Polsce. To organizacja, która zrzesza członków czeskiej mniejszości narodowej oraz ich potomków żyjących w Polsce i podejmuje działania dla zachowania języka przodków i dziedzictwa kulturowego osadników czeskich żyjących od wielu pokoleń w Polsce. Jak wygląda praca tej organizacji? Dlaczego warto zainteresować się jej działaniami? Jak wyglądała trudna historia, która spowodowała migrację narodu czeskiego do naszego kraju? To pytania, które zadamy przewodniczącej stowarzyszenia. Naszym gościem będzie Wiera Pospiszył.
2020-05-30, 09:30

Język czeski w sektorze usług - rozmowa ze studentami Uniwersytetu Opolskiego / Čeština ve službách - rozhovor se studenty Opolské univerzity -

Uniwersytet Opolski - Rektorat [fot. Rafał Nosal]
Uniwersytet Opolski - Rektorat [fot. Rafał Nosal]
Dzisiaj w audycji MOST Rafał Nosal porozmawia ze studentami dość nieoczywistego kierunku na Uniwersytecie Opolskim, który jak mogą się Państwo domyślić, jest nierozerwalnie związany z Czechami. Celem kształcenia na kierunku Język czeski w sektorze usług jest przygotowanie absolwentów legitymujących się bardzo dobrą znajomością języka czeskiego oraz wyposażonych w wiedzę, a przede wszystkim umiejętności praktyczne z zakresu nauk o jakości i zarządzaniu. Studia na tym kierunku łączące treści z obszaru nauk humanistycznych (głównie językoznawstwa i literaturoznawstwa) oraz społecznych (nauki o zarządzaniu i jakości) sprzyjają zdobyciu przez studentów wysokich kwalifikacji merytorycznych. Zapraszam na rozmowę z Natalią Michalak oraz Kamilem Zorychtą.
2020-05-23, 09:30

Festiwalowe lato / Festivalové léto

Festiwalowe lato [fot. Mariusz Majeran]
Festiwalowe lato [fot. Mariusz Majeran]

Co łączy wielkie wydarzenia muzyczne w Polsce i Czechach? Jak wygląda praca dziennikarza muzycznego podczas ogromnego festiwalu za naszą południową granicą? To pytania, na które odpowie nam gość audycji, dziennikarz Radia Opole, Mariusz Majeran. Opowiemy o wyjątkowości wielkiego święta muzycznego, jakim jest kultowy festiwal Colours of Ostrava. Choć w najbliższym czasie czeka nas przynajmniej rok przerwy od imprez masowych mamy sporo wspomnień, którymi się z Państwem podzielimy. I zaprosimy do miejsc, które warto odwiedzić, gdy minie światowa pandemia koronawirusa.

2020-05-16, 09:30

Czeska literatura na czas zarazy… / Česká literatura v době moru...

Joanna Czaplińska [fot. Uniwersytet Opolski]
Joanna Czaplińska [fot. Uniwersytet Opolski]

Chociaż księgarnie i biblioteki przez długi czas były zamknięte, wzrosła sprzedaż na rynku wydawniczym. Złożyły się na to dwa czynniki: czas wolny od obowiązków oraz dostępność książek, e-booków oraz audiobooków w Internecie. W ostatnich tygodniach liczba klientów znacząco wzrosła. Konsumenci chętniej niż przed pandemią zamawiają książki i to nie tylko te w tradycyjnej, drukowanej formie. W audycji MOST Pani dr hab. prof. UO Joanna Czaplińska opowiada o propozycjach literackich czeskich autorów na czas pandemii, a na rozmowę zaprasza Rafał Nosal.

2020-05-09, 09:30

Słów kilka o czeskiej scenie muzycznej / Několik slov o české hudební scéně

Zespół QAI [fot. QAI]
Zespół QAI [fot. QAI]
Zespół QAI pochodzi z Trzyńca, czyli podobnie jak Cieszyn miejscowości graniczącej bezpośrednio z Polską. Dlatego wpływy kulturowe zarówno czeskie jak polskie są tu bardzo mocne. Czy młody czeski zespół czerpie swoje inspiracje ze sceny czeskiej, która jest trudna do sklasyfikowania, a na której istnieje wiele stylów muzycznych. Wszak folk czeski doceniany jest nawet w Polsce. A może jest całkowicie inaczej? Może spoglądają dalej? Między innymi na te pytania odpowiedzą dziś przedstawiciele zespołu QAI.
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »