Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most

Posłuchaj audycji Most

2018-10-13, 09:30

Rynek pracy pogranicza polsko-czeskiego / Pracovní trh polsko-českého pohraničí

XXIV Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
XXIV Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
prof. Romuald Jończy [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
prof. Romuald Jończy [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Podczas XXIV Spotkań Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbywały się w Ostravie, jeden z uczestników tej konferencji, Pan Romuald Jończy, profesor nauk ekonomicznych, specjalista z zakresu ekonomii rozwoju, ekonomii międzynarodowej i rynku pracy, zaprezentował wykład pt. „Rynek pracy ze szczególnym uwzględnieniem pogranicza polsko-czeskiego”. Zaprosiliśmy go do naszej audycji by porozmawiać na ten niezwykle aktualny temat. W rozmowie poruszyliśmy też wiele innych wątków dotyczących rynku pracy i perspektyw jego rozwoju. Temat ten jest ważny nie tylko dlatego, że wielu przedsiębiorców polskich myśli o założeniu firmy w Czeskiej Republice, ale również wielu przedsiębiorców z Czech myśli o powołaniu swoich firm po naszej stronie granicy.
więcej »
2018-10-06, 09:30

Kultura w społeczności przygranicza / Kultura v pohraniční společnosti

Kultura w społeczności przygranicza [fot. Marta Klubkowska]
Kultura w społeczności przygranicza [fot. Marta Klubkowska]
O tym, jak ważne jest budowanie własnej tożsamości i wiedza skąd się wywodzimy, przekonać się mogli uczestnicy warsztatów zorganizowanych w Jarnołtówku. W ich trakcie młodzi ludzie oraz ich nieco starsi koledzy i koleżanki poznawali historię, region, a także tworzyli grę terenową. Z naszym mikrofonem odwiedzimy ich w czasie zajęć. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach projektu „Kultura w społeczności przygranicza”, który ma na celu wspieranie i rozwój kultury regionalnej Opolszczyzny, poprzez działania edukacyjne i działalność wspomagającą integrację przedstawicieli różnych grup społecznych i wiekowych. Pokazuje mieszkańcom małych miejscowości, że kultura to nie tylko wielkie galerie i wystawy, że kultura może poruszać tematy dla nich ważne, że sami mogą tworzyć kulturę i dbać o dziedzictwo narodowe.
więcej »
2018-09-29, 09:30

Faunapark w Lipova-lazne / Faunapark v Lipová-lázně

Faunapark w Lipova-lazne [fot.Marta Klubkowska]
Faunapark w Lipova-lazne [fot.Marta Klubkowska]
W malowniczej wiosce Lipova-lazne niedaleko Jesenika, od kilkunastu lat Petr Augustin prowadzi Faunapark, czyli mini zoo. Zanim powstało, jeździł po szkołach, a odwiedził ich blisko dwa tysiące, z papugami, by zaznajamiać dzieci z tymi inteligentnymi ptakami. Epidemia ptasiej grypy zatrzymała jednak to przedsięwzięcie. W naszej audycji poznamy człowieka, który kocha zwierzęta, a one kochają jego. W Faunaparku Pana Petra spotkamy parę tygrysów, ary latające po terenie i pozwalające się głaskać, pumę, przepiękne czarne łabędzie, surykatki i lemury.
Zachęcamy również do obejrzenia filmów i zdjęć.
więcej »
2018-09-22, 09:30

Artystyczne mapowanie regionu Morawsko-Śląskiego i Opolskiego / Umělecké mapování regionů Moravskoslezského a Opolského

Artystyczne mapowanie regionu [fot. Kamila Jamioł]
Artystyczne mapowanie regionu [fot. Kamila Jamioł]
Roczny projekt artystyczny „Sztuka nas łączy” / „Umeni nas spojuje” dobiega końca. Jego zwieńczeniem był siedmiodniowy plener fotograficzny, w czasie którego profesjonaliści i amatorzy pasjonujący się fotografią zostali zaproszeni do wspólnej pracy twórczej. Koncentrowali się na fotografowaniu obszarów przygranicznych, a konkretnie na artystycznym mapowaniu regionu Morawsko-Śląskiego i Opolskiego, jego architektury, kultury i przyrody. Jak przebiegał proces twórczy i czego nauczyli się od siebie nawzajem uczestnicy, usłyszymy w ich relacjach w audycji MOST. Efektem pleneru zorganizowanego przez Prudnicki Ośrodek Kultury we współpracy ze swoim odpowiednikiem z czeskiego Krnova, są dwie wystawy. Jedna w Krnovie, eksponowana od początku września oraz druga - otwarta 21 września w Galerii na Poddaszu prudnickiego ośrodka.
więcej »
2018-09-15, 09:30

„Art Brut” w Muzeum Wsi Opolskiej / „Art Brut“ v Muzeu opolského venkova

„Art Brut” w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Marta Klubkowska]
„Art Brut” w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Marta Klubkowska]
W Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach otwarto polsko-czeską wystawę pt. ”Kwiaty i bukiety w twórczości ludowej, naiwnej i Marie Kodovskiej”. Wystawa powstała w ramach wspólnego projektu realizowanego przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu i Městské muzeum w Rýmařovie. W zabytkowym spichlerzu zgromadzono pełne fantazji obrazy, rzeźbę, ceramikę z motywami kwiatowymi, wykonane przez uznanych polskich i zagranicznych twórców oraz czeską artystkę nurtu Art Brut Marie Kodovską. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu i Galerii Marie Kodovske w Rýmařovie. W naszej audycji zapraszamy do wysłuchania rozmów z twórcami i organizatorami wystawy. Zapraszamy również do jej odwiedzenia w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach do 15.10.2018 r. Naprawdę warto.
więcej »
2018-09-08, 09:30

O mniejszości polskiej w Republice Czeskiej / O polské menšině v ČR

Martyna Radłowska-Obrusnik i Ewelina Rusin-Różycka [fot. Marta Klubkowska]
Martyna Radłowska-Obrusnik i Ewelina Rusin-Różycka [fot. Marta Klubkowska]
W naszym cyklu „MOST- polsko-czeska współpraca redakcji”, odpoczniemy dziś od zwiedzania i spotkamy się z Martyną Radłowską-Obrusnik, dziennikarką z Czeskiego Radia Ostrava, autorką cyklicznych audycji dla mniejszości polskiej w Republice Czeskiej. Dowiemy się co skłoniło ją do podjęcia pracy w tej rozgłośni, jakie były jej wcześniejsze doświadczenia zawodowe, jaką tematykę podejmuje w swoich audycjach. Porozmawiamy także o sytuacji mniejszości polskiej w kraju naszych południowych sąsiadów, formach pomocy państwa czeskiego dla tej mniejszości oraz jej potrzebach. Poruszymy również kwestię możliwości zatrudnienia Polaków w Czechach i opieki socjalnej zatrudnionych tam pracowników.
więcej »
2018-09-01, 09:30

Dom Kata / Katovna

W Domu kata [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
W Domu kata [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
W audycji MOST przenosimy się w czasie. Jest wiek XVII. Czas „polowań na czarownice”. W towarzystwie Agnieszki Więckowskiej z Czesko-Polskiego Centrum Informacyjnego Jesenik „Dom Kata”, zwiedzamy Wodną Twierdzę w tym mieście, gdzie prezentowana jest multimedialna wystawa poświęcona procesom czarownic. Reportaż z tego miejsca pokazuje mroczne dzieje polsko-czeskiego pogranicza i skalę obłędu, w wyniku którego w straszliwych męczarniach poniosło śmierć wielu ludzi, przede wszystkim kobiet. Pokazuje też co było przyczyną tego okrutnego procederu oraz co wiemy o jego ofiarach.
więcej »
2018-08-25, 09:30

Ołomuniec – dawna stolica Moraw / Olomouc – bývalé hl. město Moravy

Zwiedzamy Ołomuniec [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
Zwiedzamy Ołomuniec [fot. Ewelina Rusin-Różycka]
W audycji MOST wracamy na turystyczne szlaki i wspólnie z przewodnikiem Panem Marcinem Husakiem zwiedzamy Ołomuniec, historyczną stolicę Moraw, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się już w 1017 roku. W czasie wojny trzydziestoletniej wojska szwedzkie zniszczyły miasto i Ołomuniec utracił status stolicy Moraw na rzecz Brna. W trakcie naszej wycieczki podziwiamy między innymi Kolumnę Trójcy Przenajświętszej wybudowaną w latach 1716-1754 przez Wacława Rendera, architekta cesarskiego i miejskiego kamieniarza. Budowla ma 35 metrów wysokości, co czyni ją najwyższą rzeźbą w Czechach. Zwiedzamy także Rynek Górny, zabytkowy Ratusz i zegar, który też ma własną, ciekawą historię. Przedstawiamy wiele ciekawostek i sporą porcję wiedzy historycznej, zachęcając do odwiedzenia tego urokliwego miasta.
więcej »
2018-08-18, 09:30

Polsko-czeskie wesele / Polsko-česká svatba

Polsko-czeskie wesele [fot. Adam Kotliński]
Polsko-czeskie wesele [fot. Adam Kotliński]
Po studiach Aleksandra postanowiła przeprowadzić się do Czech. Mieszkała u czeskich znajomych i od nich uczyła się języka. Na wspólnej imprezie poznała Tomasa. Zaczęli się spotykać, chodzić do kina, do restauracji, na koncerty. Był opiekuńczy i pomocny w trudach związanych z mieszkaniem w obcym kraju. I mimo bariery językowej rozumieli się jak nikt inny. Po półtora roku bycia razem Tomas poprosił Aleksandrę o rękę, cytując przy tym słowa Edwarda z filmu „Zmierzch”: „Aleksandro, Małgorzato. Slibuju, že tě budu milovat navěky. Jeden každý den věčnosti. Vezmeš si mě?” – „Aleksandro, Małgorzato. Przyrzekam kochać Cię przez całą wieczność - każdego dnia wieczności z osobna. Czy wyjdziesz za mnie?”. W audycji MOST jesteśmy na ich polsko-czeskim weselu.
więcej »
2018-08-11, 09:30

„Kraina tradycją malowana” / Krajina malovaná tradicí

Kraina tradycją malowana [fot. Marta Klubkowska]
Kraina tradycją malowana [fot. Marta Klubkowska]
Czym charakteryzuje się kompozycja ludowa, czy możliwe jest wykorzystanie sztuki ludowej do nowoczesnego zdobnictwa, jakie kolory i barwy wykorzystywane są we wzornictwie na obszarze pogranicza polsko-czeskiego? O polskich i czeskich tradycjach zdobniczych, a także o tym, w jaki sposób tworzyć, prezentować, a następnie sprzedać tradycyjny produkt ludowy we współczesnym stylu, opowiemy w naszej audycji MOST. Odwiedziliśmy bowiem warsztaty twórczego malowania zorganizowane w Leśnicy w ramach projektu „Kraina tradycją malowana” przez Stowarzyszenie Kraina św. Anny. W warsztatach pod kierunkiem Pani Agnieszki Pyki-Goldner, wzięła udział grupa polsko-czeska, a celem projektu jest podniesienie świadomości mieszkańców na temat przygranicznych miejscowości, a także zaprezentowanie tradycyjnego wzornictwa występującego na obszarze czeskiego partnera.
więcej »
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »