Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Czeskie pieśni według Antoniego Murackiego / České…
2020-03-14, 09:30 Autor: Rafał Nosal (oprac. Jacek Łuczak tł. Ewa Małachowicz)

Czeskie pieśni według Antoniego Murackiego / České písničky dle Antoniého Murackého

Tolek Muracki [fot. archiwum własne artysty]
Tolek Muracki [fot. archiwum własne artysty]
Antoni Muracki to warszawski bard, poeta, pieśniarz i tłumacz. Jest odpowiedzialny za album pt. „Świat wg Nohavicy” z którego tak często prezentujemy Państwu nagrania w naszej audycji. W 1968 r. zagrał główną rolę dziecięcą w filmie telewizyjnym Jerzego Antczaka pt. „Dokąd wiodą te drogi”, w 1969 r. wystąpił w programie Janusza Rzeszewskiego „Muzyka łatwa, lekka i przyjemna”. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych brał często z sukcesem udział w konkursach i festiwalach piosenki. Ukoronowaniem tego okresu miał być występ w debiutach opolskich w 1980. Niestety, na kilka godzin przed koncertem, cenzura, mimo interwencji Andrzeja Ibisa-Wróblewskiego, zdjęła piosenkę pt. „Wesele”. Dziś Tolek Muracki opowie Państwu w rozmowie z Rafałem Nosalem o swojej przygodzie z Jaromirem Nohavicą oraz o swojej fascynacji innymi czeskimi twórcami.
Posłuchaj audycji MOST z 14.03.2020
Poslouchej pořad MOST z 14.03.2020
České písničky dle Antoniého Murackého
Antoni Muracki je varšavský bard, básník, zpěvák a překladatel. Zodpovídá za vnik alba "Svět podle Nohavicy", čísla ze kterého Vám často prezentujeme v našem pořadu. V roce 1968 účinkoval v hlavní dětské roli v televizním filmu Jerzeho Antczaka "Kam ty cesty vedou", v 1969 vystoupil v pořadu Janusze Rzeszewského "Snadná, lehká a příjemná hudba". Na průlomu sedmdesátých a osmdesátých let s úspěchem soutěžil na festivalech písně. Vrcholným úspěchem té doby mělo být vystoupení v 1980 v Opolských debutech. Bohužel, na několik hodin před koncertem, cenzura, přes přímluvu Andrzeje Ibisa-Wróblewského zakázala písničku s názvem "Svadba". Dnes Tolek Muracki řekne Vám v rozhovoru s Rafałem Nosalem o svých zážitcích s Jaromírem Nohavicou a své fascinaci ostatními českými umělci.

Zobacz także

2020-04-04, godz. 09:30 Myszy i ludzie / Myši a lidé Zespół Na Bani wpisał się wielkimi literami w historię polskiej piosenki turystycznej. Jego następca czyli grupa Myszy i Ludzie może zapisać nawet jej międzynarodową… » więcej 2020-03-28, godz. 09:30 Morawska Brama według Kuby Blokesza / Moravská brána dle Kuby Blokesze Jest laureatem kilkunastu festiwali piosenki (m.in. Studencki Festiwal Piosenki, Pamiętajmy o Osieckiej, Spotkania Zamkowe, Festiwal Twórczości „Korowód”, Festiwal… » więcej 2020-03-21, godz. 09:30 INTERREG bez tajemnic / INTERREG bez tajemství Program INTERREG pozwolił przez ostatnie lata na spore zmiany na pograniczu polsko-czeskim. Kto bierze w nim udział? Jak pozyskać zagranicznego partnera? Co w… » więcej 2020-03-07, godz. 09:30 Język czeski na Uniwersytecie Opolskim / Čeština na Opolské univerzitě Uniwersytet Opolski oferuje swoim studentom szerokie spektrum możliwości rozwijania doświadczenia zawodowego. Jedną z ciekawszych form takiej edukacji jest forma… » więcej 2020-02-29, godz. 09:30 Z wizytą w Euroregionie Pradziad / Návštěva Euroregionu Praděd 2 lipca 1997 roku w Jeseniku podpisano umowę ramową o utworzeniu czesko-polskiego Euroregionu o nazwie "Pradziad". Od tego czasu minęło blisko 23 lata, a efekty… » więcej 2020-02-22, godz. 09:30 Z uśmiechem nam do twarzy, czyli Czechy okiem czechofila – rozmowa z Jarosławem Radimerskim / Úsměv nám sluší, aneb Česko… Być może słyszeli Państwo, że w Czechach nie należy szukać, czerstwy chleb dla naszego sąsiada jest świeży, a truskawki to po czesku jagody? Język czeski kryje… » więcej 2020-02-15, godz. 09:30 Z Bieszczad do Czech, czyli artystyczna podróż Artura Andrusa / Z Bieszczad do Česka, čili umělecká cesta Artura Andru… Artur Andrus jest dziennikarzem i kabareciarzem, którego twórczość znają i podziwiają fani w każdym wieku. Artysta przez wiele lat prowadził program "Powtórka… » więcej 2020-02-08, godz. 09:30 Czeski film… czyli rozmowa z Darkiem Romanowskim / Český film... čili rozhovor z Darkem Romanowským Czeska kinematografia należała do pionierów X Muzy na świecie, zaś w latach 30. XX wieku dysponowała jednym z najnowocześniejszych studiów filmowych w Europie… » więcej 2020-02-01, godz. 09:30 Jindřich Štreit w Muzeum Śląska Opolskiego / Jindřich Štreit v Muzeu Opolského Slezska Do 5 kwietnia w Muzeum Śląska Opolskiego można oglądać dwie niezwykłe wystawy, które łączy postać profesora Jindřicha Štreita. "Poza miastem. Sowiniec jako nieoficjalne… » więcej 2020-01-25, godz. 09:30 Tańczymy z gwiazdami / Tancujeme s hvězdami Jan Kliment to jeden z najbardziej znanych Czechów w Polsce. Zasłynął zwycięstwami w „Tańcu z gwiazdami”, choć jego miłość do poruszania się na parkiecie zrodziła… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »