Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Z wizytą w Jabłonkowie / Návštěva Jablonkova
2019-11-30, 09:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak tł. Ewa Małachowicz)

Z wizytą w Jabłonkowie / Návštěva Jablonkova

Z wizytą w Jabłonkowie [fot. Gmina Gogolin]
Z wizytą w Jabłonkowie [fot. Gmina Gogolin]

Jabłonków to miasto w Czechach w kraju morawsko-śląskim. Leży w regionie Śląska Cieszyńskiego, na Zaolziu, kilka kilometrów od granicy z Polską i jest najbardziej wysuniętym na wschód miastem w Czechach. To też miasto partnerskie Gogolina. Współpraca, a raczej przyjaźń, zaczęła się prawie 30 lat temu i – na szczęście – końca nie widać. Zmieniała się władza, zmieniali urzędnicy, a z roku na rok to partnerstwo jest coraz mocniejsze. Trudno byłoby znaleźć grupę społeczną w obu tych miejscowościach, która nie miała okazji poznać swoich odpowiedników zza granicy. O początkach wzajemnych kontaktów, oczekiwaniu na granicy i rozrastającej się współpracy opowiada Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina. O polsko-czeskich projektach realizowanych przez różne instytucje i grupy z Gogolina i Jabłonkowa mówi Robert Smiatek z urzędu miejskiego w Gogolinie.

Posłuchaj audycji MOST z 30.11.2019
Poslouchej pořad MOST z 30.11.2019
Návštěva Jablonkova
Jablonkov je město v Moravskoslezském kraji. Leží na území Těšínského Slezska, zvaném i Zaolzie, několik kilometrů od hranice s Polskem a je nejdéle na východ ležícím městem v Česku. Je on i partnerským městem Gogolina. Spolupráce, přesněji řečeno přátelství, začala skoro před 30 lety a naštěstí nekončí. Měnilo se představenstvo, měnili úředníci, a každým rokem toto partnerství posiluje. Těžko by se hledala společenská skupina z jednoho z těch měst, která by se neseznámila se svým zahraničním protějškem. O začátcích vzájemných kontaktů, čekání na hranici a rozšířující se spolupráci povídá Joachim Wojtala, primátor Gogolinu. O polsko-českých projektech realizovaných různými institucemi a skupiny z Gogolinu a Jablonkova mluví Robert Smiatek z městského úřadu v Gogolinu.

Zobacz także

2020-11-14, godz. 09:30 Pożegnanie / Na rozloučenou W ramach projektu „Most – polsko-czeska współpraca redakcji" powstały 144 polsko-czeskie audycje radiowe prezentujące między innymi historię Moraw i… » więcej 2020-11-07, godz. 09:30 Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka / Polsko-československá solidarita Gdy w Polsce pada słowo Solidarność nasze myśli i wspomnienia momentalnie kierują się do roku 1981. Co ciekawe właśnie w tym roku powstał również międzynarodowy… » więcej 2020-10-31, godz. 09:30 Czeskie straszydła czyli Halloween po czesku / Česká strašidla neboli Halloween v Česku W Polsce Halloween, pomimo krytyki rozgościło się na dobre. Dzisiaj jednak sprawdzimy czy i jak ten zwyczaj sprawdza się u naszych południowych sąsiadów… » więcej 2020-10-24, godz. 09:30 Jesienny wypad w Góry Opawskie / Podzimní túra na Opavské Hory W poszukiwaniu ciekawych miejsc na górskie wędrówki na pograniczu polsko-czeskim łatwo jest trafić na portal www.goryopawskie.eu To strona prowadzona przez… » więcej 2020-10-17, godz. 09:30 Halina Mlynkova Polka w Czechach czy Czeszka w Polsce…? / Halina Mlynkova - Polka v Česku nebo Češka v Polsku? Halina Mlynkova od wielu lat kojarzona jest głównie z piosenkami Brathanków. Jednak jej osoba zachwyca nie tylko poprzez folkowe dźwięki. Dziś będą mogli… » więcej 2020-10-10, godz. 09:30 "U Czechofila" - rozmowa z Jackiem Szarańcem / "U Čechofila" - rozhovor s Jackiem Szarańcem W naszym mieście powstaje właśnie miejsce, które będzie promowało czeską kulturę. Będą mogli tu Państwo spotkać i posłuchać czeskich muzyków, obejrzeć… » więcej 2020-10-03, godz. 09:30 Wielka księga opozycji na pograniczu / Velká kniha opozice v pohraničí „Władza, społeczeństwo i działalność opozycyjna na pograniczu Śląska Opolskiego i Czechosłowacji w latach 1945-1989” to podtytuł Wielkiej Księgi… » więcej 2020-09-26, godz. 09:30 Od Patagonii po czeskie Morawy - rozmowa z opolskim fotografem i podróżnikiem Pawłem Szpala / Od Patagonie po českou… Jest autorem projektów #DachyOpola, #OknoOpola oraz #UliceOpola – które zostały wyróżnione przez magazyny fotograficzne oraz lokalne media i instytucje… » więcej 2020-09-19, godz. 09:30 Inny świat czyli słów kilka o kinie czeskim… / Jiný svět aneb několik slov o českém filmu... Nasi południowi sąsiedzi mają niezawodny przepis na kino, dzięki któremu czeskie filmy cieszą się niesłabnącą popularnością. 11 września w Studiu… » więcej 2020-09-12, godz. 09:30 Dość alternatywna Praga / Docela alternativní Praha Ściana Johna Lennona, która była źródłem irytacji czechosłowackich władz komunistycznych, metronom, który zastąpił pomnik Stalina, czy rzeźba przedstawiająca… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***