Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Z wizytą w Jabłonkowie / Návštěva Jablonkova
2019-11-30, 09:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak tł. Ewa Małachowicz)

Z wizytą w Jabłonkowie / Návštěva Jablonkova

Z wizytą w Jabłonkowie [fot. Gmina Gogolin]
Z wizytą w Jabłonkowie [fot. Gmina Gogolin]

Jabłonków to miasto w Czechach w kraju morawsko-śląskim. Leży w regionie Śląska Cieszyńskiego, na Zaolziu, kilka kilometrów od granicy z Polską i jest najbardziej wysuniętym na wschód miastem w Czechach. To też miasto partnerskie Gogolina. Współpraca, a raczej przyjaźń, zaczęła się prawie 30 lat temu i – na szczęście – końca nie widać. Zmieniała się władza, zmieniali urzędnicy, a z roku na rok to partnerstwo jest coraz mocniejsze. Trudno byłoby znaleźć grupę społeczną w obu tych miejscowościach, która nie miała okazji poznać swoich odpowiedników zza granicy. O początkach wzajemnych kontaktów, oczekiwaniu na granicy i rozrastającej się współpracy opowiada Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina. O polsko-czeskich projektach realizowanych przez różne instytucje i grupy z Gogolina i Jabłonkowa mówi Robert Smiatek z urzędu miejskiego w Gogolinie.

Posłuchaj audycji MOST z 30.11.2019
Poslouchej pořad MOST z 30.11.2019
Návštěva Jablonkova
Jablonkov je město v Moravskoslezském kraji. Leží na území Těšínského Slezska, zvaném i Zaolzie, několik kilometrů od hranice s Polskem a je nejdéle na východ ležícím městem v Česku. Je on i partnerským městem Gogolina. Spolupráce, přesněji řečeno přátelství, začala skoro před 30 lety a naštěstí nekončí. Měnilo se představenstvo, měnili úředníci, a každým rokem toto partnerství posiluje. Těžko by se hledala společenská skupina z jednoho z těch měst, která by se neseznámila se svým zahraničním protějškem. O začátcích vzájemných kontaktů, čekání na hranici a rozšířující se spolupráci povídá Joachim Wojtala, primátor Gogolinu. O polsko-českých projektech realizovaných různými institucemi a skupiny z Gogolinu a Jablonkova mluví Robert Smiatek z městského úřadu v Gogolinu.

Zobacz także

2019-12-07, godz. 09:30 Adam Bubik - polski Czech z Zaolzia / Adam Bubik - polský Čech z Zaolzia Adam Bubik to polsko-czeski muzyk i piosenkarz z Zaolzia (Czechy), który tak naprawdę nigdy nie myślał o tym, że muzyka będzie jego głównym zajęciem w życiu. W… » więcej 2019-11-23, godz. 09:30 Rajd niepodległości / Rallye za nezávislost Tradycyjnie 11 listopada mieszkańcy południa Opolszczyzny postanowili spędzić Święto Niepodległości w niecodzienny sposób. Wybrali się w pieszą wędrówkę pomiędzy… » więcej 2019-11-16, godz. 09:30 Polsko-czeskie spotkania w Wysokiej / Polsko-česká setkání ve Wysoké Po historycznych zawirowaniach, latach bezkrólewia, w czasie których niszczał, pałac w Wysokiej, w gminie Branice, trafił w prywatne ręce. Igor Machnik przejął… » więcej 2019-11-09, godz. 09:30 "Jest zbyt szalona" - spotkanie z Gabi Gold / "Jest zbyt szalona" - Setkání s Gabi Gold Gabi Gold, a właściwie Gabriela Goldová-Dobrodinská Polakom dała się poznać przed laty dzięki występom w programie satyrycznym Tadeusza Drozdy „Herbatka u Tadka”… » więcej 2019-11-02, godz. 09:30 (nie)Wszyscy czescy święci / (ne)Všichni čeští světci Pochodzący z Czech św. Wojciech jest patronem Polski. Jak trafił do naszego kraju? Ilu jest świętych Janów Nepomucenów? Dlaczego jego pomniki stoją zwykle przy… » więcej 2019-10-26, godz. 09:30 Ich świat gór / Jejich svět hor Jak nie przepadając za górskimi wycieczkami można ostatecznie odkryć miłość do gór? O tym wie doskonale Adrian Kołodziej, twórca bloga "Świat Gór", który wraz… » więcej 2019-10-19, godz. 09:30 Odwiedzamy "Siedlisko" / Návštéva domu důchodců "Siedlisko" Dom seniora, w którym opieką nad pensjonariuszami zajmują się niepełnosprawni, działa w Staniszczach Wielkich w gminie Kolonowskie. „Siedlisko” zatrudnia osoby… » więcej 2019-10-12, godz. 09:30 Poznajemy Świętego Wacława / Seznamme se se svátým Václavem 28 września jak Czechy długie i szerokie odbywają się jarmarki, pochody, przedstawienia i koncerty ku czci św. Wacława. Był to książę z dynastii Przemyślidów… » więcej 2019-10-05, godz. 09:30 Głuchołaski bieg przyjaźni / Głucholazský běh přátelství Głuchołaską tradycją stał się coroczny bieg służb mundurowych, który odbywa się we wrześniu. W tym roku impreza ta była połączona z biegiem przyjaźni, który ma… » więcej 2019-09-28, godz. 09:30 Jacy są czescy Ślązacy? / Jací jsou čeští Slezané? Książki Evy Tvrdej kilka lat temu po raz pierwszy zostały przetłumaczone na język polski. Wydał je Piotr Długosz, wydawca spod Opola i miłośnik ziemi Śląskiej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »