Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Polsko-czeskie spotkania w Wysokiej / Polsko-česká…
2019-11-16, 09:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak tł. Ewa Małachowicz)

Polsko-czeskie spotkania w Wysokiej / Polsko-česká setkání ve Wysoké

Polsko-czeskie spotkania artystyczne [fot. archiwum pałacu w Wysokiej]
Polsko-czeskie spotkania artystyczne [fot. archiwum pałacu w Wysokiej]
Po historycznych zawirowaniach, latach bezkrólewia, w czasie których niszczał, pałac w Wysokiej, w gminie Branice, trafił w prywatne ręce. Igor Machnik przejął niemal kompletną ruinę, w którą tchnął nowe życie. A że obiekt leży bardzo blisko czeskiej granicy, kwestią czasu było, kiedy nasi południowi sąsiedzi pojawią się w pałacu. Zaczęło się od rozmowy na granicy, teraz to przynajmniej 4 spotkania w roku. Część z nich bardzo głośna i kolorowa, ale wszystkie niezwykle serdeczne i pełne śmiechu. O rajdzie zabytkowych samochodów, konkursie pod patronatem Ewy Minge, kolędowaniu i tym, czego my możemy się nauczyć od Czechów, a czego oni od nas, Igor Machnik rozmawiał z Agnieszką Pospiszyl.
Posłuchaj audycji MOST z 16.11.2019
Poslouchej pořad MOST z 16.11.2019
Polsko-česká setkání ve Wysoké
Po historických nepokojích, letech interregna, v době, ve které byl ničen, palác ve Wysoké v obci Branice se dostal do soukromých rukou. Igor Machnik převzal skoro trosky budovy a dal jí nový život. A proto, že objekt leží velmi blízko hranice s Českém, bylo jen otázkou času, kdy se v nim objeví i čeští hosté. Všechno začalo rozhovory na hranici, teď jsou to už aspoň 4 setkání ročně. Některá velmi hlučná a barevná, ale všechny neobvykle srdečná a radostná. O rallye vozidel veteránů, soutěži pod záštitou modní návrhářky Ewy Minge, koledování a o tom, co se my můžeme naučit od Čechů, a co oni od nás, mluvili Igor Machnik a Agnieszka Pospiszil.

Zobacz także

2019-12-14, godz. 09:30 Petra Hůlová – Początek to Mongolia… / Petra Hůlová - Začalo to Mongolskem... Petra Hůlová jest autorką dziesięciu powieści, laureatką nagród literackich takich jak Magnesia Litera, Jiřego Ortena i Josefa Škvoreckiego oraz współzałożycielką… » więcej 2019-12-07, godz. 09:30 Adam Bubik - polski Czech z Zaolzia / Adam Bubik - polský Čech z Zaolzia Adam Bubik to polsko-czeski muzyk i piosenkarz z Zaolzia (Czechy), który tak naprawdę nigdy nie myślał o tym, że muzyka będzie jego głównym zajęciem w życiu. W… » więcej 2019-11-30, godz. 09:30 Z wizytą w Jabłonkowie / Návštěva Jablonkova Jabłonków to miasto w Czechach w kraju morawsko-śląskim. Leży w regionie Śląska Cieszyńskiego, na Zaolziu, kilka kilometrów od granicy z Polską i jest najbardziej… » więcej 2019-11-23, godz. 09:30 Rajd niepodległości / Rallye za nezávislost Tradycyjnie 11 listopada mieszkańcy południa Opolszczyzny postanowili spędzić Święto Niepodległości w niecodzienny sposób. Wybrali się w pieszą wędrówkę pomiędzy… » więcej 2019-11-09, godz. 09:30 "Jest zbyt szalona" - spotkanie z Gabi Gold / "Jest zbyt szalona" - Setkání s Gabi Gold Gabi Gold, a właściwie Gabriela Goldová-Dobrodinská Polakom dała się poznać przed laty dzięki występom w programie satyrycznym Tadeusza Drozdy „Herbatka u Tadka”… » więcej 2019-11-02, godz. 09:30 (nie)Wszyscy czescy święci / (ne)Všichni čeští světci Pochodzący z Czech św. Wojciech jest patronem Polski. Jak trafił do naszego kraju? Ilu jest świętych Janów Nepomucenów? Dlaczego jego pomniki stoją zwykle przy… » więcej 2019-10-26, godz. 09:30 Ich świat gór / Jejich svět hor Jak nie przepadając za górskimi wycieczkami można ostatecznie odkryć miłość do gór? O tym wie doskonale Adrian Kołodziej, twórca bloga "Świat Gór", który wraz… » więcej 2019-10-19, godz. 09:30 Odwiedzamy "Siedlisko" / Návštéva domu důchodců "Siedlisko" Dom seniora, w którym opieką nad pensjonariuszami zajmują się niepełnosprawni, działa w Staniszczach Wielkich w gminie Kolonowskie. „Siedlisko” zatrudnia osoby… » więcej 2019-10-12, godz. 09:30 Poznajemy Świętego Wacława / Seznamme se se svátým Václavem 28 września jak Czechy długie i szerokie odbywają się jarmarki, pochody, przedstawienia i koncerty ku czci św. Wacława. Był to książę z dynastii Przemyślidów… » więcej 2019-10-05, godz. 09:30 Głuchołaski bieg przyjaźni / Głucholazský běh přátelství Głuchołaską tradycją stał się coroczny bieg służb mundurowych, który odbywa się we wrześniu. W tym roku impreza ta była połączona z biegiem przyjaźni, który ma… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »