Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » (nie)Wszyscy czescy święci / (ne)Všichni čeští s…
2019-11-02, 09:30 Autor: Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak tł. Ewa Małachowicz)

(nie)Wszyscy czescy święci / (ne)Všichni čeští světci

ks. dr Damian Jurczak [fot. Paweł Konieczny]
ks. dr Damian Jurczak [fot. Paweł Konieczny]
Pochodzący z Czech św. Wojciech jest patronem Polski. Jak trafił do naszego kraju? Ilu jest świętych Janów Nepomucenów? Dlaczego jego pomniki stoją zwykle przy mostach? Dlaczego św. Ludmiła pomaga rozwiązać konflikt między synową a teściową? Jak wygląda relikwiarz św. Jana Sarkandra, który można zobaczyć w katedrze w Ołomuńcu? Odpowiedzi na te pytania udzieli nam gość audycji ks. dr Damian Jurczak. Opowiemy o życiu najbardziej znanych czeskich świętych, których życie przecięło się pomiędzy Polską a Czechami. Wszystko to w nawiązaniu do przypadającej w Kościele katolickim 1 listopada Uroczystości Wszystkich Świętych.
Posłuchaj audycji MOST z 02.11.2019
Poslouchej pořad MOST z 02.11.2019
(ne)Všichni čeští světci
Pocházející z Česka svatý Vojtěch je patron Polska. Jak se dostal do naši země? Kolik je svatých Janů Nepomuků? Proč sochy představující tohoto světce obvykle stojí u mostu? Proč sv. Ludmila pomáhá řešit konflikty snachy s tchyní? Jak vypadá relikviář sv. Jana Sarkandera, který lze vidět v olomoucké katedrále? Odpovědi na tyto otázky nám poskytne host pořadu kněz dr Damian Jurczak. Řekněme si o životech nejznámějších českých světců, kteří se zapletli i do polských záležitostí. Všechno to v návaznosti na katolickou Slavnost Všech svátých, která se koná 1. listopadu.


Zobacz także

2019-11-16, godz. 09:30 Polsko-czeskie spotkania w Wysokiej / Polsko-česká setkání ve Wysoké Po historycznych zawirowaniach, latach bezkrólewia, w czasie których niszczał, pałac w Wysokiej, w gminie Branice, trafił w prywatne ręce. Igor Machnik przejął… » więcej 2019-11-09, godz. 09:30 "Jest zbyt szalona" - spotkanie z Gabi Gold / "Jest zbyt szalona" - Setkání s Gabi Gold Gabi Gold, a właściwie Gabriela Goldová-Dobrodinská Polakom dała się poznać przed laty dzięki występom w programie satyrycznym Tadeusza Drozdy „Herbatka u Tadka”… » więcej 2019-10-26, godz. 09:30 Ich świat gór / Jejich svět hor Jak nie przepadając za górskimi wycieczkami można ostatecznie odkryć miłość do góre O tym wie doskonale Adrian Kołodziej, twórca bloga "Świat Gór", który wraz… » więcej 2019-10-19, godz. 09:30 Odwiedzamy "Siedlisko" / Návštéva domu důchodců "Siedlisko" Dom seniora, w którym opieką nad pensjonariuszami zajmują się niepełnosprawni, działa w Staniszczach Wielkich w gminie Kolonowskie. „Siedlisko” zatrudnia osoby… » więcej 2019-10-12, godz. 09:30 Poznajemy Świętego Wacława / Seznamme se se svátým Václavem 28 września jak Czechy długie i szerokie odbywają się jarmarki, pochody, przedstawienia i koncerty ku czci św. Wacława. Był to książę z dynastii Przemyślidów… » więcej 2019-10-05, godz. 09:30 Głuchołaski bieg przyjaźni / Głucholazský běh přátelství Głuchołaską tradycją stał się coroczny bieg służb mundurowych, który odbywa się we wrześniu. W tym roku impreza ta była połączona z biegiem przyjaźni, który ma… » więcej 2019-09-28, godz. 09:30 Jacy są czescy Ślązacye / Jací jsou čeští Slezanée Książki Evy Tvrdej kilka lat temu po raz pierwszy zostały przetłumaczone na język polski. Wydał je Piotr Długosz, wydawca spod Opola i miłośnik ziemi Śląskiej… » więcej 2019-09-21, godz. 09:30 W oczekiwaniu na premierę "Czeskiej" / Čekaje na premiéru "České" Lubelska Federacja Bardów to wykonawcy, którzy często goszczą na różnych festiwalach piosenki poetyckiej, autorskiej czy turystycznej. Wielokrotnie występowali… » więcej 2019-09-14, godz. 09:30 Polsko-czeski weekend satyry i karykatury / Polsko-český víkend satiry a karikatury Każdego roku przez trzy sierpniowe dni miłośnicy humoru rysowanego mają możliwość w ośrodku Błękitna Zatoka w Głębinowie bezpośredniego spotkania się z najlepszymi… » więcej 2019-09-07, godz. 09:30 Nieuleczalny czechofil / Nevylečitelný Čechofil Mariusz Szczygieł to nie tylko znany dziennikarz i ceniony reportażysta, ale przede wszystkim nieuleczalny czechofil. O Czechach, trochę o Polakach, kawie po wietnamsku… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »