Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » (nie)Wszyscy czescy święci / (ne)Všichni čeští…
2019-11-02, 09:30 Autor: Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak tł. Ewa Małachowicz)

(nie)Wszyscy czescy święci / (ne)Všichni čeští světci

ks. dr Damian Jurczak [fot. Paweł Konieczny]
ks. dr Damian Jurczak [fot. Paweł Konieczny]
Pochodzący z Czech św. Wojciech jest patronem Polski. Jak trafił do naszego kraju? Ilu jest świętych Janów Nepomucenów? Dlaczego jego pomniki stoją zwykle przy mostach? Dlaczego św. Ludmiła pomaga rozwiązać konflikt między synową a teściową? Jak wygląda relikwiarz św. Jana Sarkandra, który można zobaczyć w katedrze w Ołomuńcu? Odpowiedzi na te pytania udzieli nam gość audycji ks. dr Damian Jurczak. Opowiemy o życiu najbardziej znanych czeskich świętych, których życie przecięło się pomiędzy Polską a Czechami. Wszystko to w nawiązaniu do przypadającej w Kościele katolickim 1 listopada Uroczystości Wszystkich Świętych.
Posłuchaj audycji MOST z 02.11.2019
Poslouchej pořad MOST z 02.11.2019
(ne)Všichni čeští světci
Pocházející z Česka svatý Vojtěch je patron Polska. Jak se dostal do naši země? Kolik je svatých Janů Nepomuků? Proč sochy představující tohoto světce obvykle stojí u mostu? Proč sv. Ludmila pomáhá řešit konflikty snachy s tchyní? Jak vypadá relikviář sv. Jana Sarkandera, který lze vidět v olomoucké katedrále? Odpovědi na tyto otázky nám poskytne host pořadu kněz dr Damian Jurczak. Řekněme si o životech nejznámějších českých světců, kteří se zapletli i do polských záležitostí. Všechno to v návaznosti na katolickou Slavnost Všech svátých, která se koná 1. listopadu.


Zobacz także

2020-11-14, godz. 09:30 Pożegnanie / Na rozloučenou W ramach projektu „Most – polsko-czeska współpraca redakcji" powstały 144 polsko-czeskie audycje radiowe prezentujące między innymi historię Moraw i… » więcej 2020-11-07, godz. 09:30 Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka / Polsko-československá solidarita Gdy w Polsce pada słowo Solidarność nasze myśli i wspomnienia momentalnie kierują się do roku 1981. Co ciekawe właśnie w tym roku powstał również międzynarodowy… » więcej 2020-10-31, godz. 09:30 Czeskie straszydła czyli Halloween po czesku / Česká strašidla neboli Halloween v Česku W Polsce Halloween, pomimo krytyki rozgościło się na dobre. Dzisiaj jednak sprawdzimy czy i jak ten zwyczaj sprawdza się u naszych południowych sąsiadów… » więcej 2020-10-24, godz. 09:30 Jesienny wypad w Góry Opawskie / Podzimní túra na Opavské Hory W poszukiwaniu ciekawych miejsc na górskie wędrówki na pograniczu polsko-czeskim łatwo jest trafić na portal www.goryopawskie.eu To strona prowadzona przez… » więcej 2020-10-17, godz. 09:30 Halina Mlynkova Polka w Czechach czy Czeszka w Polsce…? / Halina Mlynkova - Polka v Česku nebo Češka v Polsku? Halina Mlynkova od wielu lat kojarzona jest głównie z piosenkami Brathanków. Jednak jej osoba zachwyca nie tylko poprzez folkowe dźwięki. Dziś będą mogli… » więcej 2020-10-10, godz. 09:30 "U Czechofila" - rozmowa z Jackiem Szarańcem / "U Čechofila" - rozhovor s Jackiem Szarańcem W naszym mieście powstaje właśnie miejsce, które będzie promowało czeską kulturę. Będą mogli tu Państwo spotkać i posłuchać czeskich muzyków, obejrzeć… » więcej 2020-10-03, godz. 09:30 Wielka księga opozycji na pograniczu / Velká kniha opozice v pohraničí „Władza, społeczeństwo i działalność opozycyjna na pograniczu Śląska Opolskiego i Czechosłowacji w latach 1945-1989” to podtytuł Wielkiej Księgi… » więcej 2020-09-26, godz. 09:30 Od Patagonii po czeskie Morawy - rozmowa z opolskim fotografem i podróżnikiem Pawłem Szpala / Od Patagonie po českou… Jest autorem projektów #DachyOpola, #OknoOpola oraz #UliceOpola – które zostały wyróżnione przez magazyny fotograficzne oraz lokalne media i instytucje… » więcej 2020-09-19, godz. 09:30 Inny świat czyli słów kilka o kinie czeskim… / Jiný svět aneb několik slov o českém filmu... Nasi południowi sąsiedzi mają niezawodny przepis na kino, dzięki któremu czeskie filmy cieszą się niesłabnącą popularnością. 11 września w Studiu… » więcej 2020-09-12, godz. 09:30 Dość alternatywna Praga / Docela alternativní Praha Ściana Johna Lennona, która była źródłem irytacji czechosłowackich władz komunistycznych, metronom, który zastąpił pomnik Stalina, czy rzeźba przedstawiająca… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »