Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Polsko-czeski weekend satyry i karykatury / Pols ...
2019-09-14, 09:30 Autor: Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Polsko-czeski weekend satyry i karykatury / Polsko-český víkend satiry a karikatury

7Polsko-czeski weekend pełen śmiechu [fot Paweł Konieczny]
7Polsko-czeski weekend pełen śmiechu [fot Paweł Konieczny]

Każdego roku przez trzy sierpniowe dni miłośnicy humoru rysowanego mają możliwość w ośrodku Błękitna Zatoka w Głębinowie bezpośredniego spotkania się z najlepszymi rysownikami - satyrykami z Polski i Czech. W tym roku odbyła się ósma edycja tego wydarzenia. Przez lata przybywali tam autorzy ze ścisłej czołówki zarówno polskiej jak i czeskiej, którzy byli wielokrotnie nagradzani w konkursach satyrycznych nie tylko w Europie ale i na całym świecie. Artyści od ręki rysowali karykatury wczasowiczów oraz obrazki wykpiwające ratowników, jezioro, przywary Polaków i Czechów, a także wojsko. Z ich rąk wyszły cykle satyrycznych prac takich jak "Polska i Polacy w oczach Czechów", "Czechy i Czesi w oczach Polaków", Bezpiecznie nad wodą" czy "Jezioro Nyskie". Tym razem w naszej audycji postanowiliśmy odwiedzić rysowników zebranych w Błękitnej Zatoce, a na nasze pytania odpowiedzieli komisarz pleneru Jerzy Pietraszko oraz uczestnicy wydarzenia: Sławomir Łuczyński i Břetislav Kovařík.

Posłuchaj audycji MOST z 14.09.2019
Poslouchej pořad MOST z 14.09.2019
Polsko-český víkend satiry a karikatury
Každý rok během tři srpnových dnů amatéři kresleného humoru mohou v rekreačním středisku Błękitna Zatoka v Głębinowě potkat nejlepší kreslíře - satiriky z Polska a Česka. Tento rok se konala osmá řada této události. Léta tam přijížděli špičkoví autoři jak z Polska, tak i z ČR, kteří mají početné ceny satirických soutěži nejen v Evropě, ale i po celém světě. Umělci na počkaní kreslili karikatury rekreantů a posměšné obrázky se záchranáři, jezerem, o vadách Poláků a Čechů, o armádě. Udělali i cykly satirických prací jak "Polsko a Poláci očima Čechů" a "Česko a Češi očima Poláků", "Bezpečně u vody" nebo "Niské jezero". Tentokrát s pořadem MOST jsme vyrazili na návštěvu kreslířů shromážděných v středisku Błękitna Zatoka, naše otázky zodpověděli pořadatel plenéru Jerzy Pietraszko a jeho účastníci: Sławomir Łuczyński a Břetislav Kovařík.

Zobacz także

2019-10-19, godz. 09:30 Odwiedzamy "Siedlisko" / Návštéva domu důchodců "Siedlisko" Dom seniora, w którym opieką nad pensjonariuszami zajmują się niepełnosprawni, działa w Staniszczach Wielkich w gminie Kolonowskie. „Siedlisko” zatrudnia osob ... » więcej 2019-10-12, godz. 09:30 Poznajemy Świętego Wacława / Seznamme se se svátým Václavem 28 września jak Czechy długie i szerokie odbywają się jarmarki, pochody, przedstawienia i koncerty ku czci św. Wacława. Był to książę z dynastii Przemyślidów, ... » więcej 2019-10-05, godz. 09:30 Głuchołaski bieg przyjaźni / Głucholazský běh přátelství Głuchołaską tradycją stał się coroczny bieg służb mundurowych, który odbywa się we wrześniu. W tym roku impreza ta była połączona z biegiem przyjaźni, który m ... » więcej 2019-09-28, godz. 09:30 Jacy są czescy Ślązacy? / Jací jsou čeští Slezané? Książki Evy Tvrdej kilka lat temu po raz pierwszy zostały przetłumaczone na język polski. Wydał je Piotr Długosz, wydawca spod Opola i miłośnik ziemi Śląskiej ... » więcej 2019-09-21, godz. 09:30 W oczekiwaniu na premierę "Czeskiej" / Čekaje na premiéru "České" Lubelska Federacja Bardów to wykonawcy, którzy często goszczą na różnych festiwalach piosenki poetyckiej, autorskiej czy turystycznej. Wielokrotnie występowal ... » więcej 2019-09-07, godz. 09:30 Nieuleczalny czechofil / Nevylečitelný Čechofil Mariusz Szczygieł to nie tylko znany dziennikarz i ceniony reportażysta, ale przede wszystkim nieuleczalny czechofil. O Czechach, trochę o Polakach, kawie po ... » więcej 2019-08-31, godz. 09:30 Ostatnie tchnienie lata / Poslední závan léta Jest taki jeden dzień w sierpniu, kiedy to zarówno polscy jak i czescy przewodnicy spotykają się w Sudetach by świętować dzień swojego patrona. O współpracy t ... » więcej 2019-08-24, godz. 09:30 Od historii po współczesną piosenkę / Od dějin až k současné písničce Podczas festiwalu opolskiego wielokrotnie wykonywano utwory, które są doskonale znane także za naszą południową granicą. Mają one swoje czeskie przekłady. Co ... » więcej 2019-08-17, godz. 09:30 Polski i czeski - podobne, a jednak różne języki / Polština a čeština - podobné, avšak odlišné jazyky Do kiedy Polacy i Czesi używali wspólnego języka? Czy to prawda, że język czeski niemal całkowicie zniknął a jego odtworzenie stało się sprawą polityczną? Któ ... » więcej 2019-08-10, godz. 09:30 Polacy śpiewają po czesku / Poláci zpívají v češtině "Polacy mają za zadanie wykonać piosenkę czeską, w języku oryginalnym lub w tłumaczeniu na język polski, a Czechów prosimy o zaśpiewanie piosenki polskiej w o ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »