Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Nieuleczalny czechofil / Nevylečitelný Čechof…
2019-09-07, 09:30 Autor: Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Nieuleczalny czechofil / Nevylečitelný Čechofil

Czeskie pasje Mariusza Szczygła [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Czeskie pasje Mariusza Szczygła [fot. Agnieszka Pospiszyl]

Mariusz Szczygieł to nie tylko znany dziennikarz i ceniony reportażysta, ale przede wszystkim nieuleczalny czechofil. O Czechach, trochę o Polakach, kawie po wietnamsku i kupowanych do niej w Pradze filiżankach, a także o tym fascynacji sztuką, trójwymiarowych magnesach na lodówce i umiejętności zarządzania śmiechem i krytyką na swój temat, której Polacy mogą się uczyć od Czechów, Mariusz Szczygieł opowiedział Wojciechowi Sidorowiczowi w ramach spotkania „Inspiracje Sidorowicza”. Z ponad godzinnej rozmowy z Mariuszem Szczygłem przytaczamy Państwu najciekawsze – naszym zdaniem – fragmenty.

Posłuchaj audycji MOST z 07.09.2019
Poslouchej pořad MOST z 07.09.2019
Nevylečitelný Čechofil
Mariusz Szczygieł není jen známý novinář a oceňovaný autor reportáží, ale hlavně nevylečitelný Čechofil. O Česku, trochu o Polácích, kávě na vietnamský způsob, a na tuto kávu kupovaných v Praze šálcích, o fascinaci uměním, 3D magnetech na ledničce a dovednosti ovládání posměchu a kritiky své osoby (té poslední schopnosti se Poláci mohou od Čechů učit), mluvil Mariusz Szczygieł Wojciechu Sidorowiczovi během setkání s názvem "Sidorowiczovy inspirace". Z trvajícího přes hodinu rozhovoru s Mariuszem Szczygiełem, prezentujeme Vám, dle našeho názoru, nejzajímavější fragmenty.

Zobacz także

2020-09-19, godz. 09:30 Inny świat czyli słów kilka o kinie czeskim… / Jiný svět aneb několik slov o českém filmu... Nasi południowi sąsiedzi mają niezawodny przepis na kino, dzięki któremu czeskie filmy cieszą się niesłabnącą popularnością. 11 września w Studiu… » więcej 2020-09-12, godz. 09:30 Dość alternatywna Praga / Docela alternativní Praha Ściana Johna Lennona, która była źródłem irytacji czechosłowackich władz komunistycznych, metronom, który zastąpił pomnik Stalina, czy rzeźba przedstawiająca… » więcej 2020-09-05, godz. 09:30 Praga dobrze znana / Dobřé známá praha Każdy, kto choć raz wybrał się w swoim życiu do Pragi zobaczył imponujące Hradczany, zerknął na Złotą Uliczkę, czy przespacerował się Mostem Karola… » więcej 2020-08-29, godz. 09:30 Pandemia zacieśniła ich współpracę / Pandemie posílila jejich spolupráci Prudnicki Ośrodek Kultury od wielu lat realizuje transgraniczne projekty z różnymi partnerami z Czech. To wystawy, warsztaty, koncerty czy udział w targach… » więcej 2020-08-22, godz. 09:30 Polsko-czeskie rozmówki na granicy / Polsko-české rozhovory na hranici Kultura w sieci to program, który powstał w ramach tarczy antykryzysowej w kulturze i posiada założenie wsparcia tego sektora w związku z zamrożeniem działalności… » więcej 2020-08-08, godz. 09:30 Czeski nie gryzie… Czyli o języku słów kilka / Četina nekouše... čili několik slov o českém jazyceš Dlaczego język czeski śmieszy Polaków? Powody najpewniej są trzy: podobieństwo do języka polskiego, następnie niepodobieństwo do języka polskiego i wreszcie… » więcej 2020-08-01, godz. 09:30 Zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku / Každoroční zvyky a obřady na Opolském Slezsku a… W Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu otwarto wspólną, polsko-czeską wystawę prezentującą zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku. Wystawa… » więcej 2020-07-25, godz. 09:30 Kino na Granicy… / Kino na hranici "Kino na Granicy" to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. To jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym… » więcej 2020-07-18, godz. 09:30 Wspólne dziedzictwo / Společné dědictví Projekt Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze Pogranicza Polsko-Czeskiego „Wspólne dziedzictwo” otrzymał niedawno nagrodę w konkursie organizowanym przez… » więcej 2020-07-11, godz. 09:30 Odwiedzamy obiekty sakralne / Navštěvujeme sakrální památky Transgraniczny program pod nazwą „Turystyka sakralna” powstał w Czechach, a w Polsce realizowany jest przez Diecezję opolską. Promuje obiekty sakralne… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***