Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Blogowanie o Czechach / Blog o Češích
2019-07-20, 09:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Blogowanie o Czechach / Blog o Češích

Pani Procházková i Pan Prohlídka [fot. sousedi.pl]
Pani Procházková i Pan Prohlídka [fot. sousedi.pl]
Przedstawiają się jako pani Procházková i pan Prohlídka, choć w rzeczywistości to Kinga Martuszewska i Marek Gajda. Wspólnie prowadzą bloga sousedi.pl - blog o Czechach - po polsku o Česku!
Kinga to prawniczka, księgowa, krawcowa – nie zawsze w tej kolejności. Uwielbia Nohavicę, Zauchę, Korteza i Arethę Franklin. Swobodnie porusza się zarówno w górach jak i w Excelu. Od Kofoli woli jednak czeskie piwo. Marek na czechofilię zachorował w wieku 3 lat słuchając z taśm szpulowych ojca nagrań czeskich „dechovek” i oglądając „Večernička”. Potem było już tylko gorzej. Nie podziela uprzedzeń Pani Procházkovej wobec Kofoli.
Skąd biorą inspiracje do wpisów, jak czytelnicy reagują na posty o muzyce, a jak na te o historii, co będzie w kolejnych wpisach i z kim mieli okazję śpiewać polsko-czeską wersję piosenki „Poszła Karolinka do Gogolina” – o tym wszystkim opowiadają w rozmowie z Agnieszką Pospiszyl.
Posłuchaj audycji MOST z 20.07.2019
Poslouchej pořad MOST z 20.07.2019
Blog o Češích
Představují se paní Procházková a pan Prohlídka, ve zkutečnosti jsou to Kinga Martuszewska i Marek Gajda. Společně píšou blog sousedi.pl - blog o Češích - o Česku polsky!
Kinga je právnička, účetní, krejčí - v různém pořadí. Miluje Nohavicu, Zauchu, Korteza a Arethu Franklin. Šikovně si poradí jak na horách, tak i s Excelem. Od Kofoly má radši české pivo. Marek se láskou k Česku nakazil, kdy mu bylo 3 a poslouchal otcových nahrávek českých dechovek na magnetofonových páskách nebo se díval na večerníčky. Pak vášeň posílila. Oproti paní Procházkové nemá výhrady proti Kofole.
Odkud berou inspirace k textům, jak čtenáře reagují na texty o hudbě, a jak na ty o dějinách, o čem budou další texty a s kým zpívali polsko-českou verzi písničky „Šla Karolinka do Gogolina” - o tom všem říkají v rozhovoru s Agnieszkou Pospiszyl.

Zobacz także

2019-08-17, godz. 09:30 Polski i czeski - podobne, a jednak różne języki / Polština a čeština - podobné, avšak odlišné jazyky Do kiedy Polacy i Czesi używali wspólnego języka? Czy to prawda, że język czeski niemal całkowicie zniknął a jego odtworzenie stało się sprawą polityczną? Któ ... » więcej 2019-08-10, godz. 09:30 Polacy śpiewają po czesku / Poláci zpívají v češtině "Polacy mają za zadanie wykonać piosenkę czeską, w języku oryginalnym lub w tłumaczeniu na język polski, a Czechów prosimy o zaśpiewanie piosenki polskiej w o ... » więcej 2019-08-03, godz. 09:30 Wakacyjne spotkania polsko-czeskie / Polsko-Česká setkání o prázdninách Co roku w samym środku wakacji odbywają się w Polsce dwie imprezy, które łączą Polaków i Czechów. Są nimi Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej KROPKA ... » więcej 2019-07-27, godz. 09:30 Górami pogranicza polsko-czeskiego / Horami polsko-českého pohraničí Turyści przebywający w Górach Opawskich mogą pokusić się o zdobycie lokalnego trofeum. Jest nim ustanowiona niedawno odznaka: "Górami Pogranicza Polsko-Czeski ... » więcej 2019-07-13, godz. 09:30 Wakacje bez pokuty / Prázdniny bez mandatu Czy w Czechach podobnie jak w Polsce światła mijania są obowiązkowe przez cały rok? Co zrobić by nie otrzymać "pokuty" za wykroczenie, którego w Polsce byśmy ... » więcej 2019-07-06, godz. 09:30 Wypad na elektrownię / Výlet na elektrárnu Niełatwym zadaniem jest tam wejść, a co dopiero wjechać na rowerze. Za to możemy obserwować niezapomniane widoki. Za nami 15. edycja rajdu kolarskiego "Wjazd ... » więcej 2019-06-29, godz. 09:30 Czerwcowy wypad do Czech / Červnový výlet do Česka Henryk Mielcarz i Zbigniew Szumiec to zapaleni turyści ze Strzelec Opolskich. Jeżdżenie i zwiedzanie samodzielnie nie jest dla nich. Oni do zwiedzania zaprasz ... » więcej 2019-06-22, godz. 09:30 Festiwalowe wspomnienia / Vzpomínky na festivalu Zakończyła się już 56. edycja Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Na deskach opolskiego amfiteatru mieliśmy okazję by zobaczyć największe gwiazdy rodzimej ... » więcej 2019-06-15, godz. 09:30 Czysta sprawa / Čistá záležitost Czy po obu stronach granicy w taki sam sposób oczyszcza się ścieki? Jak kształci się praktyków w czeskich, a jak polskich przedsiębiorstwach? Jaką wodę trzeba ... » więcej 2019-06-08, godz. 09:30 Polsko-czeskie studiowanie / Polsko-české studování Studenci polscy i czescy mają okazję do integracji, ale i powiększania swoich kompetencji i umiejętności. Projekt pt. "Problematyka kompetencji profilaktyczny ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »