Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Blogowanie o Czechach / Blog o Češích
2019-07-20, 09:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Blogowanie o Czechach / Blog o Češích

Pani Procházková i Pan Prohlídka [fot. sousedi.pl]
Pani Procházková i Pan Prohlídka [fot. sousedi.pl]
Przedstawiają się jako pani Procházková i pan Prohlídka, choć w rzeczywistości to Kinga Martuszewska i Marek Gajda. Wspólnie prowadzą bloga sousedi.pl - blog o Czechach - po polsku o Česku!
Kinga to prawniczka, księgowa, krawcowa – nie zawsze w tej kolejności. Uwielbia Nohavicę, Zauchę, Korteza i Arethę Franklin. Swobodnie porusza się zarówno w górach jak i w Excelu. Od Kofoli woli jednak czeskie piwo. Marek na czechofilię zachorował w wieku 3 lat słuchając z taśm szpulowych ojca nagrań czeskich „dechovek” i oglądając „Večernička”. Potem było już tylko gorzej. Nie podziela uprzedzeń Pani Procházkovej wobec Kofoli.
Skąd biorą inspiracje do wpisów, jak czytelnicy reagują na posty o muzyce, a jak na te o historii, co będzie w kolejnych wpisach i z kim mieli okazję śpiewać polsko-czeską wersję piosenki „Poszła Karolinka do Gogolina” – o tym wszystkim opowiadają w rozmowie z Agnieszką Pospiszyl.
Posłuchaj audycji MOST z 20.07.2019
Poslouchej pořad MOST z 20.07.2019
Blog o Češích
Představují se paní Procházková a pan Prohlídka, ve zkutečnosti jsou to Kinga Martuszewska i Marek Gajda. Společně píšou blog sousedi.pl - blog o Češích - o Česku polsky!
Kinga je právnička, účetní, krejčí - v různém pořadí. Miluje Nohavicu, Zauchu, Korteza a Arethu Franklin. Šikovně si poradí jak na horách, tak i s Excelem. Od Kofoly má radši české pivo. Marek se láskou k Česku nakazil, kdy mu bylo 3 a poslouchal otcových nahrávek českých dechovek na magnetofonových páskách nebo se díval na večerníčky. Pak vášeň posílila. Oproti paní Procházkové nemá výhrady proti Kofole.
Odkud berou inspirace k textům, jak čtenáře reagují na texty o hudbě, a jak na ty o dějinách, o čem budou další texty a s kým zpívali polsko-českou verzi písničky „Šla Karolinka do Gogolina” - o tom všem říkají v rozhovoru s Agnieszkou Pospiszyl.

Zobacz także

2020-07-11, godz. 09:30 Odwiedzamy obiekty sakralne / Navštěvujeme sakrální památky Transgraniczny program pod nazwą „Turystyka sakralna” powstał w Czechach, a w Polsce realizowany jest przez Diecezję opolską. Promuje obiekty sakralne w kontekście… » więcej 2020-07-04, godz. 09:30 Na wakacje do Czech / O prázdninách do česka Czechy często traktowane są jako kraj tranzytowy w naszej wakacyjnej drodze np. do Chorwacji. Warto jednak zatrzymać się za naszą południową granicą nie tylko… » więcej 2020-06-27, godz. 09:30 Jak Czech o Czechu, czyli rozmowa z Martyną Czech / Czech mluví o Čechu, čili rozhovor s Martinou Czech Chwila Nieuwagi to zespół, który zwyczajnie tworzy piosenki i gra niezwyczajne koncerty. Mieszanka stylistyczna jakiej dopuszcza się grupa wprawia w zakłopotanie… » więcej 2020-06-20, godz. 09:30 Od "Saturnina" po "Babcie" / "Saturninem" začínaje "Babičkami" konče Co jest wyjątkowego w czeskim humorze? Dlaczego mógłby on podobać się Brytyjczykom? Których czeskich autorów warto poznać dokładnie, szczególnie w czasie pandemii… » więcej 2020-06-13, godz. 09:30 Twarzą w twarz / Tváří v tvář Dla Polaka Republika Czeska stereotypowo kojarzona jest z Karel Gott, Heleną Vondraćkovą i dechovką, czyli orkiestra dętą grającą marsze i polki. Wśród miłośników… » więcej 2020-06-06, godz. 09:30 Czesi w Polsce / Češi v Polsku Tym razem zagościmy w województwie łódzkim, w niewielkiej miejscowości Zelów. To tu siedzibę ma Stowarzyszenie Czechów w Polsce. To organizacja, która zrzesza… » więcej 2020-05-30, godz. 09:30 Język czeski w sektorze usług - rozmowa ze studentami Uniwersytetu Opolskiego / Čeština ve službách - rozhovor se studenty… Dzisiaj w audycji MOST Rafał Nosal porozmawia ze studentami dość nieoczywistego kierunku na Uniwersytecie Opolskim, który jak mogą się Państwo domyślić, jest nierozerwalnie… » więcej 2020-05-23, godz. 09:30 Festiwalowe lato / Festivalové léto Co łączy wielkie wydarzenia muzyczne w Polsce i Czechach? Jak wygląda praca dziennikarza muzycznego podczas ogromnego festiwalu za naszą południową granicą? To… » więcej 2020-05-16, godz. 09:30 Czeska literatura na czas zarazy… / Česká literatura v době moru... Chociaż księgarnie i biblioteki przez długi czas były zamknięte, wzrosła sprzedaż na rynku wydawniczym. Złożyły się na to dwa czynniki: czas wolny od obowiązków… » więcej 2020-05-09, godz. 09:30 Słów kilka o czeskiej scenie muzycznej / Několik slov o české hudební scéně Zespół QAI pochodzi z Trzyńca, czyli podobnie jak Cieszyn miejscowości graniczącej bezpośrednio z Polską. Dlatego wpływy kulturowe zarówno czeskie jak polskie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »