Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Praski Jarmark w pigułce / Pražský vánoční trh v ...
2018-12-15, 09:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Praski Jarmark w pigułce / Pražský vánoční trh v kostce

Praski jarmark w pigułce [fot.Agnieszka Pospiszyl]
Praski jarmark w pigułce [fot.Agnieszka Pospiszyl]
Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla pokochali wyjazdy do Czech. Rano wsiadają w autobus MZK, jadą zwiedzać, kupić pamiątki, zjeść knedliki albo smażony ser i wieczorem wrócić do domu. Przez cały rok odwiedzają w ten sposób różne miasta u naszych południowych sąsiadów, ale w grudniu na ich celowniku znajdują się tylko one – jarmarki bożonarodzeniowe.
Prawie 50 osób zdecydowało się odwiedzić świąteczny jarmark w stolicy Czech, Pradze. To największe tego typu miejsce w tym kraju. I jednocześnie najdłużej trwające – od połowy listopada, do połowy stycznia. Jakie nietuzinkowe prezenty można tam kupić? Co Czesi serwują jako świąteczny specjał? Czy gorący trdelnik pasuje do medviny czy raczej ponczu? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych, w naszej relacji z wycieczki na praski jarmark świąteczny.
Posłuchaj audycji MOST z 15.12.2018
Poslouchej pořad MOST z 15.12.2018
Pražský vánoční trh v kostce
Obyvatele Kędzierzyna-Koźle jsou nadšení z výletů do ČR. Ráno nastoupí do autobusu MZK a jedou obdivovat památky, nakupovat dárky, dát si knedlík nebo smažený sýr a večer se vracejí domů. Po celý rok tím stylem navštěvují různá města naších jižních sousedů, ale v prosinci zaměří jen na ně jediné - vánoční trhy.
Skoro 50členná skupina se rozhodla navštívit vánoční trh v hlavním městě Praze. Je to největší toho druhu atrakce v celém státě. A současně je i nejdéle trvajícím trhem - od poloviny listopadu až do poloviny ledna. Jaké nevšední dárky tam lze sehnat? Co Češi servírují jako vánoční specialitu? Zda se horký trdelník více hodí k medovině nebo k ponči? Odpovědi na ty a další otázky najdete v naše relaci z výletu na pražský vánoční trh.

Zobacz także

2019-01-19, godz. 09:30 Łączy nas kultura / Pojí nás kultura W dobie internetu coraz łatwiej jest poznawać czeską kulturę nawet nie wychodząc z domu. Coraz częściej na Opolszczyźnie goszczą zespoły muzyczne czy teatry z ... » więcej 2019-01-12, godz. 09:30 Czeskie propozycje dla narciarzy biegowych / Česká nabídka pro běžkaře Czeskie szlaki są jak co roku wyśmienicie przygotowane do uprawiania turystyki narciarskiej. Wiedzą o tym doskonale członkowie Klubu Turystyki Narciarskiej dz ... » więcej 2019-01-05, godz. 09:30 Jak na narty - to do Czech! / Lyžování jen v ČR! Na Opolszczyźnie miejsc gdzie można poszaleć na zjazdówkach niestety nie ma. Za to tuż za miedzą są czeskie ośrodki narciarskie. Od wielu lat Polacy upodobali ... » więcej 2018-12-29, godz. 09:30 Czeskie przysmaki na sylwestrową zabawę / Silvestrové oslavy s českými dobrotami Czesi, tak jak i Polacy, lubią domówki. Impreza w gronie znajomych, we własnym domu, bez względu na okazję – przywitanie Nowego Roku, urodziny czy inne święto ... » więcej 2018-12-22, godz. 09:30 Nasze Boże Narodzenie / Naše "Boże Narodzenie" Vánoce – to czeki odpowiednik świąt Bożego Narodzenia. Tuż przed świętami postanowiliśmy się przyjrzeć tradycjom, które są kultywowane za naszą południową gra ... » więcej 2018-12-08, godz. 09:30 W Polsce – strażacy, w Czechach – hasiči / V Polsku - strażacy, v Česku - hasiči Odwiedzają się przy okazji świąt państwowych, zapraszają wzajemnie na zawody i jubileusze. Dyskutują o nowych systemach linii ssawnych i zmianach w regulamina ... » więcej 2018-12-01, godz. 09:30 Legendy Księstwa Nyskiego / Legendy Niského knížectví Jednym z kierunków naszych wyjazdów zagranicznych zimowych jest Ramzová. Gdy następnie wjedziemy kolejką krzesełkową na Šerák, możemy wybrać się na pieszą węd ... » więcej 2018-11-24, godz. 09:30 Destynacja Turystyczna na polsko-czeskim przygraniczu / Turistická destinace na česko-polském pohraničí Po czeskiej stronie granicy Euroregion Pradziad z dużym powodzeniem prowadzi dla gestorów turystyki z okolic Jesenika, Bruntala i Krnova Destynację Turystyczn ... » więcej 2018-11-17, godz. 09:30 Najważniejsza w życiu jest harmonia / V životě je nejdůležitější harmonie Jedną z październikowych audycji poświęciliśmy kobietom mieszkającym na Opolszczyźnie. Opowiadały o tym, co dla nich ważne, z czym najtrudniej jest im się mie ... » więcej 2018-11-10, godz. 09:30 Bogactwo za Morawską Bramą / Bohatství za Moravskou bránou Podczas koncertu w Studiu „M” im. SBB, 26 października, zaproszeni słuchacze spotkali się z zespołem „Chwila Nieuwagi i Kubą Blokeszem, by posłuchać programu ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »